Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.04.2013, 21:13:11
Kanedel Kanedel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.10.2009
Mesaje: 27
Implicit Probleme in famile

De ce,de cele mai multe ori,relatia soacra-nora are de suferit?
De ce,de cele mai multe ori,parintii se opun copiilor atunci cand acestia din urma iau calea Bisericii?
Credeti ca se poate trai intr-o casa sot,sotie,parinti,bunici?
Care ar trebui sa fie relatia tinerilor casatoriti cu parintii lor?(ar trebui sa se mute separat?,ce fac ei daca parintii,fiind mai autoritari, ii trateaza tot ca pe niste copii?).
Sunt intrebari/probleme cu care se confrunta multi tineri.
Voi ce credeti?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.04.2013, 21:16:54
Pelerinul's Avatar
Pelerinul Pelerinul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2010
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Iti spun ce mi-a zis Pr. Proclu dupa ce m-am casatorit:
"Sa nu mai inchida nimeni usa casei dupa voi"
E o vorba adanca, de Pateric.
Dar a si explicat apoi: stati singuri, nu la parinti sau cu alte rude.
__________________
"Nimic nu poate inlocui crestinismul; nici toată cultură antică precrestină. Eu sînt de părere că apogeul Europei nu e la Atena, ci în Evul Mediu, cînd Dumnezeu umbla din casă în casă. Eu definesc strălucirea epocilor istorice în functie de geniul religios al epocii, nu în functie de isprăvi politice"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.04.2013, 21:29:03
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Kanedel Vezi mesajul
De ce,de cele mai multe ori,relatia soacra-nora are de suferit?
Dacă ar fi să-i cred pe unii din psihanaliști, aș spune că ele se poziționează într-un soi de concurență....

Citat:
De ce,de cele mai multe ori,parintii se opun copiilor atunci cand acestia din urma iau calea Bisericii?
Ce vrea să însemne "iau calea Bisericii"?

Citat:
Credeti ca se poate trai intr-o casa sot,sotie,parinti,bunici?
Se poate trăi, dar rareori bine....


Citat:
Care ar trebui sa fie relatia tinerilor casatoriti cu parintii lor?(ar trebui sa se mute separat?).
O relație normală, de sprijin reciproc și neamestec în economia cuplului juniorilor. Cordonul ombilical trebuie rupt într-o bună zi dacă vrei să ajungi "om mare" (adult)

Citat:
,ce fac ei daca parintii,fiind mai autoritari, ii trateaza tot ca pe niste copii?
Pun piciorul în prag și normalizează relația în sensul răspunsului la întrebarea anterioară.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.04.2013, 21:30:31
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Kanedel Vezi mesajul
De ce,de cele mai multe ori,relatia soacra-nora are de suferit?
De ce,de cele mai multe ori,parintii se opun copiilor atunci cand acestia din urma iau calea Bisericii?
Credeti ca se poate trai intr-o casa sot,sotie,parinti,bunici?
Care ar trebui sa fie relatia tinerilor casatoriti cu parintii lor?(ar trebui sa se mute separat?,ce fac ei daca parintii,fiind mai autoritari, ii trateaza tot ca pe niste copii?).
Sunt intrebari/probleme cu care se confrunta multi tineri.
Voi ce credeti?
Abordati simultan mai multe probleme. Este bine, cand deschideti un topic, sa aplicati regula "un topic, o singura problema". In viata, ca si pe forum: de asta au pierdut nemtii razboiul, fiindca au deschis prea multe fronturi. Masina de razboi germana, oricat de buna, nu a mai facut fata.

1. Relatia soacra nora are de suferit din cauza mai multor factori, o parte fiind explorabili prin teoria freudiana. Mai pe romaneste si mai simplificat: soacra si nora se simt la concurenta.

2. Tinerii casatoriti ar trebui sa se mute separat. Invatatura Bisericii este clara in aceasta privinta. Spune Domnul: "pentru aceasta VA LASA barbatul pe tatal sau si pe mama sa(...).

Daca mutarea separata nu este inca posibila, este mai bine ca tinerii casatoriti sa nu stea impreuna, ci fiecare la casa sa o perioada, pana situatia se rezolva. Daca nu pot sta separat nici macar o perioada, atunci e preferabil sa stea la parintii fetei decat la parintii baiatului: indemnul Domnului avertizeaza indeosebi asupra relatiei dintre parintii baiatului si tanara sotie, lucru confirmat de realitatea de pe teren: relatiile "soacra-nora" sunt inca si mai proaste decat cele "soacra-ginere".

3. Se poate, daca fiecare are un spatiu al sau, desi chiar si in aceasta situatie traiul in imobile diferite, dar apropiate este preferabil.

4. Parintii se opun copiilor cand acestia iau calea Bisericii din motivele aratate de Domnul nostru. Acesta e intelesul cuvintelor "nu am venit sa aduc pacea, ci sabia". Este sabia Evangheliei.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.04.2013, 21:51:21
Kanedel Kanedel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.10.2009
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Abordati simultan mai multe probleme. Este bine, cand deschideti un topic, sa aplicati regula "un topic, o singura problema". In viata, ca si pe forum: de asta au pierdut nemtii razboiul, fiindca au deschis prea multe fronturi. Masina de razboi germana, oricat de buna, nu a mai facut fata.

1. Relatia soacra nora are de suferit din cauza mai multor factori, o parte fiind explorabili prin teoria freudiana. Mai pe romaneste si mai simplificat: soacra si nora se simt la concurenta.

2. Tinerii casatoriti ar trebui sa se mute separat. Invatatura Bisericii este clara in aceasta privinta. Spune Domnul: "pentru aceasta VA LASA barbatul pe tatal sau si pe mama sa(...).

Daca mutarea separata nu este inca posibila, este mai bine ca tinerii casatoriti sa nu stea impreuna, ci fiecare la casa sa o perioada, pana situatia se rezolva. Daca nu pot sta separat nici macar o perioada, atunci e preferabil sa stea la parintii fetei decat la parintii baiatului: indemnul Domnului avertizeaza indeosebi asupra relatiei dintre parintii baiatului si tanara sotie, lucru confirmat de realitatea de pe teren: relatiile "soacra-nora" sunt inca si mai proaste decat cele "soacra-ginere".

3. Se poate, daca fiecare are un spatiu al sau, desi chiar si in aceasta situatie traiul in imobile diferite, dar apropiate este preferabil.

4. Parintii se opun copiilor cand acestia iau calea Bisericii din motivele aratate de Domnul nostru. Acesta e intelesul cuvintelor "nu am venit sa aduc pacea, ci sabia". Este sabia Evangheliei.
DA,ai dreptate cu topicul,nu mi-am dat seama,pe viitor am sa tin cont de sugestia ta...m-ai facut sa zambesc...m-ai comparat cu masina de razboi nemteasca...:))
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.04.2013, 23:54:14
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Kanedel Vezi mesajul
De ce,de cele mai multe ori,relatia soacra-nora are de suferit?
Pentru că bărbatul nu știe cum să-și pună la punct băiețelul din el însuși.

Last edited by cezar_ioan; 21.04.2013 at 00:03:15.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.04.2013, 00:02:26
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Kanedel Vezi mesajul
Care ar trebui sa fie relatia tinerilor casatoriti cu parintii lor?
Exerciții de autonomie tot mai serioase, pentru a se depăși urmele dependenței infantile.
Stabilirea de comun acord a unor limite clare, astfel încât să se tempereze obișnuințele intruziunii.
Delimitări limpezi ale teritoriului, ale responsabilității, ale petrecerii și organizării timpului, ale accentului emoțional. Tinerii au nevoie să deprindă alt tip de iubire, dincolo de cea filială, experimentînd, descoperind, învățînd.
Solicitarea ajutorului, fără inhibiții sau orgolii, atunci când situația o cere.
Vizite, sărbători în familia lărgită, cu moderație iar nu din obligație...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.04.2013, 00:06:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

[quote=Kanedel;515918]De ce,de cele mai multe ori,relatia soacra-nora are de suferit?
De ce,de cele mai multe ori,parintii se opun copiilor atunci cand acestia din urma iau calea Bisericii?
[quote]

Intrebari retorice?

Citat:
Credeti ca se poate trai intr-o casa sot,sotie,parinti,bunici?
In conditiile de mai sus, nu prea.

Citat:
Care ar trebui sa fie relatia tinerilor casatoriti cu parintii lor?(ar trebui sa se mute separat?,ce fac ei daca parintii,fiind mai autoritari, ii trateaza tot ca pe niste copii?).
Sigur ca ar trebui sa se mute, daca tin la casnicia lor.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.04.2013, 00:20:01
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Kanedel Vezi mesajul
De ce,de cele mai multe ori,relatia soacra-nora are de suferit?
De ce,de cele mai multe ori,parintii se opun copiilor atunci cand acestia din urma iau calea Bisericii?
Credeti ca se poate trai intr-o casa sot,sotie,parinti,bunici?
Care ar trebui sa fie relatia tinerilor casatoriti cu parintii lor?(ar trebui sa se mute separat?,ce fac ei daca parintii,fiind mai autoritari, ii trateaza tot ca pe niste copii?).
Sunt intrebari/probleme cu care se confrunta multi tineri.
Voi ce credeti?
Mister troll mai ai multe intrebari? Te plictisesti pe acasa si mai arunci cate o piatra in lac sa vezi cati se straduiesc sa o scoata? Nu mai bine gasesti ceva util de facut?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.04.2013, 14:14:03
Kanedel Kanedel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.10.2009
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Mister troll mai ai multe intrebari? Te plictisesti pe acasa si mai arunci cate o piatra in lac sa vezi cati se straduiesc sa o scoata? Nu mai bine gasesti ceva util de facut?
De ce scri in necunostinta de cauza? De ce acuzi fara sa cunosti?
Ca sa iti raspund la intrebari iti spun ca in nici un caz din plictiseala am intrebat ceea ce am intrebat.Sunt multi tineri care ar vrea sa afle si parerile altora in legatura cu aceste subiecte.Fortata rau comparatia cu piatra aruncata in lac,nu ai fost inspirat deloc.De unde sti tu ca raspunsurile date de oamenii acestia,nu au fost folositoare unora? Sa sti ca m-am uitat cu interes la fiecare raspuns dat si chiar le multumesc celor care au raspuns.Mie,poate mi-au fost folositoare,pe tine daca nu te intereseaza,de ce te bagi in seama? Poate din plictiseala,nu!?
Ce ar fi sa gasesti tu ceva mai util de facut decat sa stai sa analizezi ceea ce am intrebat eu?
De ce te bagi in seama, daca, oricum,vad ca nu te intereseaza subiectul?
Probabil ca sa te dai mai interesant,nu?
Reply With Quote
Răspunde