Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Sfintii Apostoli Petru si Pavel
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 28.06.2008, 22:37:04
dragomirna dragomirna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2007
Mesaje: 208
Implicit

Si pt mine au fost multe incercari... Intr-o seara nici nu m-am mai rugat.. si la un moment dat eram pe cale sa renunt si la postul alimentar, adica sa renunt oficial ca sa zic asa... Dar mi-a fost totusi de folos, ca mi-a dat Dumnezeu sa vad ca am destule ponoase si patimi, si deci viata continua, cu bine si mai putin bine dar continua... Lupta in schimb trebuie mereu constientizata, pt ca avem si biruinte care ne aduc bucurii in Domnul, si atunci vedem ca merita... In sfarsit, ma bucur ca am dus si acest post la sfarsit, desi cam schiopatat... Si Ii multumesc mai ales pt ajutorul de care nu m-a lipsit cand am avut nevoie cel mai mult!
O Duminica frumoasa tuturor va doresc! :rolleyes:
Reply With Quote
  #12  
Vechi 29.06.2008, 03:28:53
aurel1211 aurel1211 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.11.2006
Mesaje: 176
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dragomirna
Si pt mine au fost multe incercari... Intr-o seara nici nu m-am mai rugat.. si la un moment dat eram pe cale sa renunt si la postul alimentar, adica sa renunt oficial ca sa zic asa... Dar mi-a fost totusi de folos, ca mi-a dat Dumnezeu sa vad ca am destule ponoase si patimi, si deci viata continua, cu bine si mai putin bine dar continua... Lupta in schimb trebuie mereu constientizata, pt ca avem si biruinte care ne aduc bucurii in Domnul, si atunci vedem ca merita... In sfarsit, ma bucur ca am dus si acest post la sfarsit, desi cam schiopatat... Si Ii multumesc mai ales pt ajutorul de care nu m-a lipsit cand am avut nevoie cel mai mult!
O Duminica frumoasa tuturor va doresc! :rolleyes:
De prea multe ori ma gandesc ca tin post, si sunt strict sa fie mancarea care trebuie si pana la urma ajung sa neglijez fix partea care trebuie , pacatele care le fac in fiecare clipa. Pe alea ar trebui sa ne axam mai mult , pe trezvia de care ne vorbeste cu atata drag si bunatate parintele nostru Arsenie Papacioc.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 29.06.2008, 18:43:19
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
da, merci, ar fi bine daca s-ar posta mai putina teorie si mai multa practica, personala.
Multumesc pentru observatie.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 29.06.2008, 20:44:58
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Am tinut post, dar Sfintii Petru si Pavel nu mi-au devenit mai cunoscuti, mai apropiati. Imi spun ca asa se vor ei, nu sa se descopere pe ei, ca nu pentru ei au murit, ci sa-L descopere pe Hristos, pentru care au murit. A fost doar o saptamana, dar pe masura ce patrundeam in mine, observam cate trebuie schimbate, inoite. Am stat cam mult in afara mea. Un lucru cert mi-a daruit postul: trebuie sa locuiesc mai mult in adancul meu. Imi sunt dragi aceste cuvinte ale Sfantului Ioan Gura de Aur, asa ca le postez:
"De este cineva sluga inteleapta, sa intre, bucurandu-se, intru bucuria Domnului sau.
De s-a ostenit cineva postind, sa-si ia acum rasplata.
De a lucrat cineva din ceasul cel dintai, sa-si primeasca astazi plata cea dreapta.
De a venit cineva dupa ceasul al treilea, multumind sa praznuiasca.
De a ajuns cineva dupa ceasul al saselea, sa nu se indoiasca nicidecum, caci cu nimic nu va fi pagubit.
De a intarziat cineva pana in ceasul al noualea, sa se apropie, nicidecum indoindu-se.
De-a ajuns cineva abia in ceasul al unsprezecelea, sa nu se teama din pricina intarzierii, caci darnic fiind Stapanul, primeste pe cel din urma ca si pe cel dintai, odihneste pe cel din al unsprezecelea ceas ca si pe cel ce a lucrat din ceasul dintai; si pe cel din urma miluieste si pe cel dintai mangaie; si acelui plateste, si acestuia daruieste; si faptele le primeste; si gandul il tine in seama, si lucrul il pretuieste, si vointa o lauda.
Pentru aceasta, intrati toti intru bucuria Domnului nostru: si cei dintai si cei de-al doilea luati plata.
Bogatii si saracii, impreuna bucurati-va.
Cei ce v-ati infranat si cei lenesi, cinstiti ziua.
Cei ce ati postit si cei ce n-ati postit, veseliti-va astazi.
Masa este plina, ospatati-va toti. Vitelul este mult, nimeni sa nu iasa flamand.
Gustati toti din ospatul credintei: impartasiti-va toti din bogatia bunatatii..."
Reply With Quote
  #15  
Vechi 30.06.2008, 06:48:10
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel
Un lucru cert mi-a daruit postul: trebuie sa locuiesc mai mult in adancul meu.
f. frumos, costel. :) si mi-au placut si cuvintele Sf. Ioan Gura de Aur.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 01.07.2008, 04:11:44
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval
Multumesc pentru observatie.
sper ca nu te-ai suparat... si ca n-ai renuntat sa ne mai postezi la Versetul de azi.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 01.07.2008, 23:38:36
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de georgeval
Multumesc pentru observatie.
sper ca nu te-ai suparat... si ca n-ai renuntat sa ne mai postezi la Versetul de azi.
Cum sa ma intristez Mirela? Adevarul nu intristeaza pe cei ce iubesc adevarul.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 02.07.2008, 17:58:45
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Un post bine venit , dar ispitele am observat se inzecesc si aici nu ma refer la mancare ci la ganduri, vorba si in general la comportamentul, atitudinea noastra.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 28.06.2009, 13:33:19
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb limba spovedaniei

In ce limba va spovediti cei din afara tarii care nu aveti o Biserica ortodoxa romaneasca? Ma simt parca straina de mine insami sa ma spovedesc in franceza. E o limba cunoscuta, dar nu e limba mea, nu o simt ca da rod in mine asa cum se intampla cand gandesc, citesc, scriu in limba romana.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 28.06.2009, 17:37:36
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
In ce limba va spovediti cei din afara tarii care nu aveti o Biserica ortodoxa romaneasca? Ma simt parca straina de mine insami sa ma spovedesc in franceza. E o limba cunoscuta, dar nu e limba mea, nu o simt ca da rod in mine asa cum se intampla cand gandesc, citesc, scriu in limba romana.
Eu in germana si franceza.
Si mie mi s-a parut la inceput ciudat, dar m-am obisnuit. Cred ca pe masura ce stai mai mult intr-o tara si ai multe activitati diferite in limba respectiva, si prieteni, cunostinte, colegi etc, devine o limba chiar mai fireasca pt spovdedanie decat limba materna, pt ca in ea apar si cele mai multe ocazii de pacat, ca sa zic asa..
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul Sfintilor Apostoli Petru si Pavel cristiboss56 Postul 117 12.06.2017 05:47:29
Postul de pacate vs postul de bucate tigerAvalo9 Generalitati 21 29.02.2012 00:29:05
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 11:24:12
Imbratisarea Sfintilor Apostoli Petru si Pavel vesalonmaricica Intrebari utilizatori 2 31.05.2010 11:56:09