Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.12.2009, 09:52:26
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Nu numai ca se potriveste, dar este o importanta invatatura a Bisericii Ortodoxe. Versetul face referire la pregustarea Imparatiei inca din viata aceasta. Hristos se salasluieste inlauntrul nostru prin Taina Botezului facandu-ne mostenitori ai Imparatiei. Constientizam aceasta realitate a Imparatiei launtrice, pe masura ce progresam duhovniceste, pe masura ce ne desavarsim viata, in Hristos.
De ce ar fi pregustare?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 10.12.2009, 09:56:57
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Inimile Sfintilor sunt locasuri ale Lui Dumnezeu, ale Duhului Sfant. Cand ne rugam spunand "vie Imparatia Ta", zicem de fapt "sa vina Imparatia Ta". Iar Imparatia este viata in Duhul Sfant, care incepe acum si se continua in veci.

Marcu 9, 1: Și le zicea lor: Adevărat grăiesc vouă că sunt unii, din cei ce stau aici, care nu vor gusta moartea, până ce nu vor vedea împărăția lui Dumnezeu, venind întru putere.

Ioan 14, 23: Iisus a răspuns și i-a zis: Dacă Mă iubește cineva, va păzi cuvântul Meu, și Tatăl Meu îl va iubi, și vom veni la el și vom face locaș la el.
Am impresia ca insusi IIsus vorbea despre viata vesnica la figurat si despre rai ca fiind o utopica societate umana, pe pamint.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 10.12.2009, 10:11:49
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Am impresia ca insusi IIsus vorbea despre viata vesnica la figurat si despre rai ca fiind o utopica societate umana, pe pamint.
Poate ca Imparatia Cerurilor include si Universul transifgurat, innoit dupa Apocalipsa, curatat de tot raul. Poate ca cei desavarsiti vor ajunge pe un nivel al existentei superior celor care s-au mantuit la limita, fiind ca sa zic asa, mai putin sfinti. Cerul cel nou va fi pentru primii care prin gradul lor de asemanare cu Dumnezeu inca din timpul vietii sunt mult mai aproape de El, pe cand Sfintii "obisnuiti", dreptii, martirii, cuviosii samd vor trai pe "Pamantul cel nou".

Daca ma gandesc bine, pana si ingerii sunt ierarhizati pe categorii si clase.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 10.12.2009, 10:16:47
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
De ce ar fi pregustare?
Explica si windorin, mai sus. Abia dupa Parusie Imparatia Cerurilor va fi intemeiata in chip deplin.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 10.12.2009, 10:22:44
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Poate ca Imparatia Cerurilor include si Universul transifgurat, innoit dupa Apocalipsa, curatat de tot raul. Poate ca cei desavarsiti vor ajunge pe un nivel al existentei superior celor care s-au mantuit la limita, fiind ca sa zic asa, mai putin sfinti. Cerul cel nou va fi pentru primii care prin gradul lor de asemanare cu Dumnezeu inca din timpul vietii sunt mult mai aproape de El, pe cand Sfintii "obisnuiti", dreptii, martirii, cuviosii samd vor trai pe "Pamantul cel nou".

Daca ma gandesc bine, pana si ingerii sunt ierarhizati pe categorii si clase.
...sau poate ca vor fi trei categorii existentiale:

- Sfintii cei desavarsiti vor locui in Imparatia Cerurilor;
- dreptii, cuviosii, martirii, proorocii vor locui in Rai;
- necrestinii, ortodocsii care s-au mantuit la limita, crestinii de alte confesiuni care nu au avut contact cu ortodoxia si cei care s-au mantuit dupa legea firii vor locui Pamantul cel nou
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 10.12.2009, 12:55:13
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Explica si windorin, mai sus. Abia dupa Parusie Imparatia Cerurilor va fi intemeiata in chip deplin.
Nu explica nimic
Reply With Quote
  #17  
Vechi 10.12.2009, 13:04:39
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
De ce ar fi pregustare?
Pentru ca momentan nu avem trupul pe care il vom avea dupa inviere, asa cum era trupul lui Hristos de indata ce a inviat din morti.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 10.12.2009, 13:12:12
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Pentru ca momentan nu avem trupul pe care il vom avea dupa inviere, asa cum era trupul lui Hristos de indata ce a inviat din morti.
Pe ce te bazezi cind faci aceasta afirmatie?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 10.12.2009, 13:27:20
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

In epistola intai catre Corinteni se spune: "Asa este si invierea mortilor: Se seamana trupul intru stricaciune, inviaza intru nestricaciune; Se seamana intru necinste, inviaza intru slava, se seamana intru slabiciune, inviaza intru putere; Se seamana rup firesc, inviaza trup duhovnicesc" (capitolul 15, versetele 42-44)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 10.12.2009, 14:33:47
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
In epistola intai catre Corinteni se spune: "Asa este si invierea mortilor: Se seamana trupul intru stricaciune, inviaza intru nestricaciune; Se seamana intru necinste, inviaza intru slava, se seamana intru slabiciune, inviaza intru putere; Se seamana rup firesc, inviaza trup duhovnicesc" (capitolul 15, versetele 42-44)
Ai cumva vreun citat din ceea ce considera Iisus ca se intimpla?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Oare caut Imparatia cerurilor? AGabriela Generalitati 9 31.08.2012 17:04:27
Care este cel mai important lucru pe care doriti sa il faceti in viata? alexdu Generalitati 79 23.09.2011 16:55:07
Care este pozitia BOR fata de persoanele care fac doar cununuia civila? elom Nunta 38 16.08.2011 23:45:58
Care este rostul pe pamant a celor necasatoriti si a celor fara copii? sophia Nunta 52 18.10.2010 12:02:02
PACATOSII FURA IMPARATIA CERURILOR!!! sergiub Preotul 6 11.05.2008 23:50:11