Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #581  
Vechi 17.05.2016, 13:17:02
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da, asa aflam despre facerea omului, la inceputuri.
Dar cum e cu nasterea unui om de azi, de acum?
Preexista sufletul acestuia undeva? Eu cred ca nu, adica si azi si cat vor mai aparea oameni in lume, sufletul si trupul sunt zamislite concomitent, prin lucrare divino-umana.
Reply With Quote
  #582  
Vechi 17.05.2016, 13:21:03
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Da, asa aflam despre facerea omului, la inceputuri.
Dar cum e cu nasterea unui om de azi, de acum?
Pai Dumnezeu nu-si schimba legile pentru ca ne schimbam noi in timp
Reply With Quote
  #583  
Vechi 17.05.2016, 13:31:11
Trimisul Trimisul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.03.2016
Mesaje: 296
Implicit

Sufletul, inima și mintea omului? Vremelnicie și vînare de ''fumuri''!.. deci ce contează cînd și cum apare?

Adică un mare gunoi satanic mai mare decît ce se vede și ce se aude și se știe de la el... și el omul poartă de mic, de la naștere, chipul și asemănarea tuturor păcatelor tuturor oamenilor și a tuturor ființelor și lucrurilor din creație. Aia vrea să stăpînească: să fie stăpînit de rău și să înalțe cu plăcere răutatea închipuindu-și că stăpînește și că are suflet... ''bun'' și ''apărător''.

''Cine vrea să-și scape așa ceva se va pierde!.. iar cine se va pierde pe sine pentru Mine și pentru Evanghelia Mea se va mîntui.

Deci căutați Sufletul lui Dumnezeu pe Cale și cu Acela să înlocuim sufletul satanei din noi schimbîndu-ne viața și credința și iubirea și tot ce avem din rău în bun!

Last edited by Trimisul; 17.05.2016 at 13:51:18.
Reply With Quote
  #584  
Vechi 17.05.2016, 15:39:54
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.232
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
CristianR - dar cum faci deosebirea in biologicul de care spui? Unde si cum trasezi limita?
Iar partea cu sufletul si trupul nici nu cred ca este corecta. Sufletul este trimis pe pamant intr-un trup. Si impreuna trebuie sa traiasca si nu separat.
Chiar si dupa moarte ortodoxia are grija de trup, prin aceea ca interzice arderea. Iti cere sa-l lasi in pamant, ca dupa Inviere sufletul sa se intoarca acolo si sa-l gaseasca.
Încep să am o părere tot mai proastă despre felul în care mă exprim.
Nu înțeleg ce deosebire să fac în biologic. Ce limită trebuie trasată? E vorba despre post, iar limitele postului le cunoaștem de la Biserică.
Deși este greșit să spui că sufletul este trimis de undeva în trup, el ia naștere odată cu trupul și este adevărat că trebuie să trăiască împreună, nu separat. Important este ca sufletul să primeze, iar trupul să îl slujească. Dar el are tendințe nărăvașe, de aceea trebuie mereu strunit, înfrânat. Nu nimicit, căci, așa cum spui, cu el ne mântuim și cu el vom și învia.

Citat:
Si nici macar nu stiu daca, asa cum spui tu, sufletul isi cauta trupul potrivit. Exista atatea exemple de suflet sanatos si bun in trup bolnav si chinuit si invers... Cum reusesc sa fiinteze asa, nu stiu.
Eu asa am inteles.
N-am spus, sper, că sufletul își caută trupul potrivit. Ce am vrut să spun este că sufletul are în mod firesc o aspirație către infinit, pe care uneori caută, în mod greșit, să și-o satisfacă prin simțuri, adică prin trup. Nu va reuși, din pricina limitării acestuia. Dimpotrivă, dacă va căuta ca aceste aspirații să și le împlinească în duh, adică apropiindu-se de Dumnezeu, va fi fericit.

Altfel spus: Dacă eu, vrând să fiu fericit, mă orientez către obținerea unui mai mare confort material, către mai multă odihnă, mâncăruri cât mai bune, sofisticate, plăceri dintre cele mai rafinate, voi da greș cel puțin la bătrânețe sau când mă voi îmbolnăvi și nu mă voi mai putea bucura de toate astea. Sau când voi muri și, inevitabil, mă voi despărți de toate plăcerile, rămânând cu o mare insatisfacție.

Dacă, în loc de asta, aș începe să postesc și să mă rog, să caut să cunosc mai multe despre Dumnezeu, m-aș apropia de El, iar atunci când m-aș îmbolnăvi, îmbătrâni și apoi muri, nu doar că n-aș regreta nimic din cele pe care le părăsesc, dar m-aș și bucura tot mai mult, pentru că între mine și Cel pe care am început să-L iubesc n-ar mai fi obstacole de genul atașamentului pentru confort, mâncare bună, plăceri.

Apropo de ce ai văzut la mânăstiri: Bineînțeles că perioadele de post alternează cu cele de dulce. Am presupus că știi care sunt posturile rânduite de Biserică și în ce constau ele.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 17.05.2016 at 15:58:39.
Reply With Quote
  #585  
Vechi 17.05.2016, 16:26:35
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

CristianR - am inteles acum. Am avut senzatia ca vorbesti de doua chestii diferite in cadrul trupului biologic.
Acum ma gandesc ca s-ar putea sa vorbim aici de doua lucruri diferite.

"Altfel spus: Dacă eu, vrând să fiu fericit, mă orientez către obținerea unui mai mare confort material, către mai multă odihnă, mâncăruri cât mai bune, sofisticate, plăceri dintre cele mai rafinate, voi da greș cel puțin la bătrânețe sau când mă voi îmbolnăvi și nu mă voi mai putea bucura de toate astea. Sau când voi muri și, inevitabil, mă voi despărți de toate plăcerile, rămânând cu o mare insatisfacție."

Tu vorbesti despre un soi de gastrimargie si lenevie. Eu vorbesc despre nevoile de baza. Si aici unii incearca sa li se opuna, sa le desfiinteze.
Cu asta ma lupt eu. Sunt oameni aici care o dau sus si tare ca trebuie numai post si chiar numai negru.

Iar ce spui tu (si altii) aici:

"Dacă, în loc de asta, aș începe să postesc și să mă rog, să caut să cunosc mai multe despre Dumnezeu, m-aș apropia de El, iar atunci când m-aș îmbolnăvi, îmbătrâni și apoi muri, nu doar că n-aș regreta nimic din cele pe care le părăsesc, dar m-aș și bucura tot mai mult, pentru că între mine și Cel pe care am început să-L iubesc n-ar mai fi obstacole de genul atașamentului pentru confort, mâncare bună, plăceri."

Nu cred ca asta, adica a-l iubi pe Dumnezeu si a te ruga mult la el si a trai credinta cum se cuvine nu se poate cu o alimentatie de baza corecta, echilibrata.

De ce nu se poate sa diferentiem gastrimargia de alimentatia de baza echilibrata?
Aici este discutia. Trupul si sufletul nu pot exista decat impreuna si in general daca unuia ii merge rau, ii merge si celuilalt.
Nu e vorba de fericire, e vorba sa te simti bine si sa ai putere sa fiintezi.
Pentru ca atunci nu ai putere nici sa te gandesti la Dumnezeu sa te rogi, sa mergi la biserica. Trebuie dat corpului ceea ce este al lui si sufletului la fel.


...dactil - nu stiu daca m-am exprimat eu prost, sau chiar gresesc undeva.
Eu ma refeream ca undeva in cer, Dumnezeu pune un suflet intr-un trup si asa trimite o fiinta pe pamant. Sigur ca vin impreuna pana la urma. Am avut impresia ca totusi Cristian spune ca sufletul isi alege trupul.

De dus inapoi, insa, se duce numai sufletul. In fine este o discutie mai delicata si complicata asta cu separatul sufletului de trup.
Eu nu le-as separa.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #586  
Vechi 17.05.2016, 18:29:38
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.232
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Aici este discutia. Trupul si sufletul nu pot exista decat impreuna si in general daca unuia ii merge rau, ii merge si celuilalt.
Postul nu face rău trupului; asta tot argumentează cei care scriu pe aici despre postul total.
Pe de altă parte, puțină înfometare ajută mult la rugăciune, punând în suflet o stare de tensiune. Altfel, el tinde să trăiască plat, natural. Dar întâlnirea cu Dumnezeu are loc mai presus de natură.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #587  
Vechi 17.05.2016, 18:51:52
Trimisul Trimisul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.03.2016
Mesaje: 296
Implicit

Postul face rău satanei din om, iar rugăciunea cinstită spre Dumnezeu pentru a putea posti post negru face bine sufletului. Mintea trebuie să creadă numai și atunci inima își ridică iubirea ei către Dumnezeu cu mulțumire și unitate. Simplu și eficient. Ce poate fi mai ușor decît asta?

Deci abea după înălțare și după pogorîrea Duhului Sfînt facem întrecere săptămînală de post negru: L, M, V!

Pînă atunci chiar dacă sunt dezlegări se poate posti și post negru L,M,V cine voiește pentru că dracii nu suportă crucea și despătimirea!

E mult mai ușor să scoți duhul lumii păgîne afară din inima și din mintea ta cu post negru cît mai mult pentru ca sufletul să nu mai fie rob minciunii și răutății și ispitirii, căci sufletul păcălit de mintea vicleană se delasă înrobit de vorba și pofta trupească, căzînd ușor în ispita cu care se încîntă și se semețește cu grozăvie greșită!

Deci cine voiește să postească mai departe L,M,V post negru fiindcă e mai ușor să previ și să scoți drăcia din tine așa decît după ce ai împlinit fapta sau vorba sau gîndul sau plăcerea spurcată ce vine din mîndrie și lăudăroșenie ca să aduleze răutatea!

Last edited by Trimisul; 17.05.2016 at 18:54:24.
Reply With Quote
  #588  
Vechi 17.05.2016, 19:23:50
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Tu vorbesti despre un soi de gastrimargie si lenevie. Eu vorbesc despre nevoile de baza. Si aici unii incearca sa li se opuna, sa le desfiinteze.
Vorbesti prostii, ca de obicei.

Abstinenta de la cutare sau cutare pe o perioada limitata de timp nu inseamna "a desfiinta cutare"

Citat:
Cu asta ma lupt eu. Sunt oameni aici care o dau sus si tare ca trebuie numai post si chiar numai negru.
"numai post"? Nu ti-e rusine sa minti?

Post inseamna abtinerea doar pentru o perioada de la mancare.


Citat:
Nu cred ca asta, adica a-l iubi pe Dumnezeu si a te ruga mult la el si a trai credinta cum se cuvine nu se poate cu o alimentatie de baza corecta, echilibrata.
"alimentatia de baza, corecta, echilibrata" include si perioadele de post.

Citat:
De ce nu se poate sa diferentiem gastrimargia de alimentatia de baza echilibrata?
Pentru ca in cazul tau, se pare, a doua este un pretext pentru prima.

Citat:
Aici este discutia. Trupul si sufletul nu pot exista decat impreuna si in general daca unuia ii merge rau, ii merge si celuilalt.
Cu alte cuvinte daca te duci la spital si doctorul iti prescrie un tratament neplacut, ce ai sa zici?
Daca tratamentul nu-mi place, nu are cum sa imi fac bine, renunt.

Si mori.


Citat:
Nu e vorba de fericire, e vorba sa te simti bine si sa ai putere sa fiintezi.
Pentru ca atunci nu ai putere nici sa te gandesti la Dumnezeu sa te rogi, sa mergi la biserica. Trebuie dat corpului ceea ce este al lui si sufletului la fel.
Da, sa ne intrebam oare cum au reusit cei din inchisori, batuti, infometati, etc. sa se gandesca totusi la Dumnezeu.
Mai mult decat o faci tu, bine hranita "echilibrat".
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #589  
Vechi 06.06.2016, 11:52:09
Trimisul Trimisul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.03.2016
Mesaje: 296
Implicit A-post-ol!+Credință

Pînă la Înălțarea Domnului mai sunt dezlegări L,M,V. După asta însă ne putem întrece în taină la post negru L,M,V adică putem să uităm de toate nevoile păgîne ca să le lepădăm, trebuie să uităm total de ele, de mîncare și apă și băutură, de îmbrăcăminte, de ce vom spune înaintea mai marilor lumii și înaintea lumii și de toate grijile deșarte, dar mai ales în post ar fi bine să ne opunem tuturor păcatelor și greșelilor mai mici sau mai mari, trădării și lepădării de Dumnezeu, primirii mitei semeției de sine și a minciunii măririi de sine ca să nu mai dăm loc în noi puterii rele de a stăpîni împreună cu satana plini de aroganță roșie vicleană și în mod tiranic pe alții....

Alegeți Crucea și jugul cel ușor... nepăcătuirea.

Deci din iubire de Dumnezeu și pentru aproapele nostru trebuie să postim și cine dorește poate participa la tainica întrecere săptămînală, lunară, trimestrială, semestrială și anuală pentru că primii 3 cei mai buni vor fi încununați cu virtuți, nu de oameni ci de îngerașii preasfintei Născătoare de Dumnezeu și vor primii Har de sus, de la Dumnezeu spre a împărtășii apropiaților și altora din Harul Domnului.

Credeți numai.

Last edited by Trimisul; 06.06.2016 at 12:01:10.
Reply With Quote
  #590  
Vechi 07.06.2016, 15:34:09
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Frate "trimisul", slavă Domnului. Mă bucur că ești aici. Bine-ai venit.

A-post-ol ! + credință ?

Când pui "a" în fața unui cuvânt, înseamnă că e contra, împotriva cuvântului ce urmează, adică a-teu, sau fără Dumnezeu, deci a-post, adică fără post ? Ia seama bine de tot, la ce gânduri dai curs, să nu fie ispitiri diavolești.

Să-ți ajute Împărăteasa Cerurilor, Născătoare de Dumnezeu, pururea Fecioară, cu sfintele ei rugăciuni, să ți post negru, cât mai multe zile în decursul vieții tale și să nu te arăți.

Dar să știi, Biserica, are discernământ. Dacă un om vrea să țină post negru și are diabet, de exemplu și nu poate, Biserică îi dă dezlegare la post aspru: pâine și apă. Dacă nici asta nu poate, atunci Duhul Sfânt a dat Bisericii legea iubirii de-a spune că poate ține post fără lapte, brânză, ouă și carne, adică ceea ce întărește mult corpul, tocmai să se poată înălța sufletul mai ușor.

Iar dacă primim învățătură strict numai de post negru, atunci e înșelare. Asta-i mândrie din ereziile protestanților, adventiști, penticostali, baptiști și alte soiuri de rătăciri diavolești. Adică e postire cu un soi de dictatură, fără discernământ, fără să se țină cont de puterea, voința și dorința omului, trup și suflet.

Ca și cum dacă ar ține omul alt tip de post decât cel negru, Dumnezeu se supără, nu primește postirea aceea, sau chiar o pedepsește. Cum să crezi așa înșelare diavolească ? Asta nu-i de la Dumnezeu, e erezie, e de la demoni, o folosesc protestanții, că sunt amăgiți de hristoși mincinoși.

Să te ferești de acei demoni, îi vei birui prin smerenie, adică să nu crezi că le știi tu pe toate, să vrei să fi mereu învățat, să-i vezi pe alții buni și blânzi și sfinții, să-i ajuți cu toată dragostea și multă rugăciune. Să-ți scrii pe foi, rugăciunile tale, care le vrei, cât mai frumoase, și să le citești și mâine și peste 10 ani.

Atunci vei posti înțelept.

Slavă Domnului !
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 07.06.2016 at 15:36:11.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cine mai tine post negru?! Daniel_7 Generalitati 55 09.02.2018 17:29:45
post negru tigruta25 Generalitati 20 14.09.2014 01:38:17
Postul negru bogdanc Sfintele Pasti - Invierea Domnului 20 04.05.2013 15:39:27
post negru cristina mioara Generalitati 28 29.07.2011 13:40:19
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 10:24:12