Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 27.01.2015, 12:53:29
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Sincer eu nu am inteles niciodata de ce e rau sa-l ajuti pe un prostovan sa ia 5 de exemplu. Mai ales in scoala generala. Ce o sa faca ? In 2-3 ani ajunge mult mai mare decat colegii lui ( daca il lasam repetent intr-una ) si atunci apar alte probleme. Eu aveam colegi pe care-i avusese si fratele care e cu doi ani mai mare si care au ramas din nou repetenti.

Sigur ca nu se intampla la fel la facultate de exemplu. Adica daca nu suntem exigenti cu un student la medicina, sa ne asteptam ca acesta isi va uita ceasul in stomacul nostru. Sau un constructor va face un pod care valseaza samd.

Dar cred ca putem privi lucrurile mai detasat, suntem mai intransigenti cu bietii copchii decat suntem cu noi acum. Nu vorbesc de loazele alea despre care s-a discutat pe aici, copii care isi umilesc profesorii.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 27.01.2015, 13:40:49
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Pui întrebările un pic pe dos.
Exemplul conducătorilor este de mare importanță pentru popor, așa că întrebarea ar fi trebuit să fie: "dacă avem un pm plagiator, ne mirăm că iubiții nosțri frați de pe creștinortodox.ro fac apologia copiatului în școală?"
Dragoș, de ce ești cârcotaș? Cine a făcut apologie?...Chiar apologie, n-aș zice că s-a făcut.
Numai că unii sunt(em) mai indulgenți în privința acestui aspect. Zău, e de ajuns că suntem stat polițienesc, hai să nu fim și pușcărie moralistă prin școli...
Să știi, frate, că unii elevi sunt atât de rătăciți, de neputincioși, încât copiatul e folosit de unii profi ca ...metodă de învățare. Caută să înțelegi că uneori elevii învață doar atunci, când copiază... Așa s-a ajuns,frate! Și de fapt eu cred că așa a fost mereu, doar că nu s-a observat decât de cei aflați foarte aproape de copii.
Dintre elevul cu inimă bună care mai copiază uneori și arogantul tocilar care nu copiază tocmai ca să arate cine e el, ce tare e complexatul, eu îl aleg pe primul. Nu uita, frate, că unul care n-a copiat niodată și era mereu primul a fost nimeni altul decât ...Adrian Năstase.

M-ai necăjit, Dragoș, m-ai necăjit frate... Încep treptat să mă sperii de ce înseamnă pe la noi a fi creștin.... Am găsit atâta rigiditate și principialitate sterilă, desprinsă de bogăția concretă a vieții, am găsit atâta moralism fariseic pe forumul ăsta, la te miri cine, încât simt cum treptat se reevaluează ceva, ceva foarte important pe undeva prin adâncurile sufletului meu... Acum încep să îi înțeleg mai bine pe unii, care azi sunt prin alte părți... Și pe mine, ateul, din tinerețile mele... Hîm, mă tem că mă paște vreo surpriză, în curînd. O surpriză de sine.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 27.01.2015, 13:56:40
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.237
Implicit

Probabil că profesorul trebuie să reușească un balans între exigență și îngăduință pentru a-l trage mai sus pe elev. Ca în toate chestiunile discutate pe forum, adică și în cele ce țin de credință, problema apare atunci când ne dăm seama că nu prea știm unde să punem punctul, nu înțelegem cât de flexibili ne este permis să fim, pentru că gândim adesea în termeni absoluți, de alb/negru.
În cazul copiatului, problema se pune dacă acesta se generalizează și dacă devine o practică de care să nu mai poți scăpa. Până unde se poate copia, până la ce nivel? Până la liceu? La teze? La BAC? Probabil că de principiu el trebuie respins, însă îngăduit uneori de către profesor, dar numai cu scop pedagogic. Cam asta este ideea, Cezar?
Reply With Quote
  #104  
Vechi 27.01.2015, 14:07:44
alina_ghita alina_ghita is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.01.2015
Mesaje: 15
Implicit povesti adevarate

Nota 5 este nota ce se poate lua cel mai greu, deoarece nu se invata si atunci, trebuie sa tragi de elev, pentru a putea sa-i dai 5;exemplul concret, azi aveam 5 elevi la Mihai Bravu-(liceu din bucuresti) in situatie de corigenta, din cei 5 doar o singura eleva a incercat, a trecut m-a impresionat efortul ei, de atrece, nu a stiu mare lucru, dar a incercat;celilalti au ridicat din umar la propriu si au raspuns: ,,nu stiu''; in general ma abtin sa le comentez reactiile, oricat de suparata sunt, consider ca nu elevul este in totalitate de vina, pe langa el mai sunt si alti factori:
1. dirigintele, care afla de la elev, doar ce elevul vrea sa-i spuna: ,,doamna diriginta- aia de chimie a lasat toata clasa corigenta(cazul meu);
2. dirigintele merge la sefa de catedra fara sa verifice catalogul, sefa daca e o persoana diplomata vorbeste cu tine, verifica si vede miciuna elevului si a dirigentelui;
3.dirigintele (asa cum mi s-a-ntamplat mie azi) suna directorul acesta, fara sa verifice a venit in clasa si a spus: ,,parintele care a zis ca face reclamatie sa faca reclamatie'', m-am ridicat de la catedra si i-am zis directoarei:,,sa faca parintele reclamatie, dar la doamna inspector, sa vina sa ma vada si pe mine si pe elevi in asistenta''; in acel moment directoare a zis,, a nu am venit pentru altceva, reclamatia ar ajunge la mine''....

3.diriginta ,,inchide ochii'' cand elevii din clasa ei(9E) vin mahmuri la ora de chimie, cand urla, tipa si ma deranjeaza, pentru ca eu am incheiat contract cu acest liceu doar pana i 31 august anul acesta.

Repentii din generala , repata figura si in liceu, dar si la facultate pentru ca asa s-au obisnuit.

Username este numele meu adevarat, sunt profesor de chimie si fizica, in acelasi timp
Reply With Quote
  #105  
Vechi 27.01.2015, 14:21:10
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alina_ghita Vezi mesajul
Nota 5 este nota ce se poate lua cel mai greu, deoarece nu se invata si atunci, trebuie sa tragi de elev, pentru a putea sa-i dai 5;exemplul concret, azi aveam 5 elevi la Mihai Bravu-(liceu din bucuresti) in situatie de corigenta, din cei 5 doar o singura eleva a incercat, a trecut m-a impresionat efortul ei, de atrece, nu a stiu mare lucru, dar a incercat;celilalti au ridicat din umar la propriu si au raspuns: ,,nu stiu''; in general ma abtin sa le comentez reactiile, oricat de suparata sunt, consider ca nu elevul este in totalitate de vina, pe langa el mai sunt si alti factori:
1. dirigintele, care afla de la elev, doar ce elevul vrea sa-i spuna: ,,doamna diriginta- aia de chimie a lasat toata clasa corigenta(cazul meu);
2. dirigintele merge la sefa de catedra fara sa verifice catalogul, sefa daca e o persoana diplomata vorbeste cu tine, verifica si vede miciuna elevului si a dirigentelui;
3.dirigintele (asa cum mi s-a-ntamplat mie azi) suna directorul acesta, fara sa verifice a venit in clasa si a spus: ,,parintele care a zis ca face reclamatie sa faca reclamatie'', m-am ridicat de la catedra si i-am zis directoarei:,,sa faca parintele reclamatie, dar la doamna inspector, sa vina sa ma vada si pe mine si pe elevi in asistenta''; in acel moment directoare a zis,, a nu am venit pentru altceva, reclamatia ar ajunge la mine''....

3.diriginta ,,inchide ochii'' cand elevii din clasa ei(9E) vin mahmuri la ora de chimie, cand urla, tipa si ma deranjeaza, pentru ca eu am incheiat contract cu acest liceu doar pana i 31 august anul acesta.

Repentii din generala , repata figura si in liceu, dar si la facultate pentru ca asa s-au obisnuit.

Username este numele meu adevarat, sunt profesor de chimie si fizica, in acelasi timp
Pai cum ajung prostovanii de la scoala generala in liceu ?
Si ce facem cu profesorii de gimnaziu ? Mai devreme sau mai tarziu, se vor confrunta cu acesti prostovani care au crescut. Pe timpul meu, deja la 12 ani incepeau conflictele, iar daca intr-o clasa de elevi de 10 ani avem unul de 12-13 vor fi probleme mari de tot.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 27.01.2015, 15:03:07
Inorogul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crinrin Vezi mesajul
Acum, fiecare sa faca cum il indeamna constiinta.
Perfect sintetizat!

Cred ca ne-ar prinde bine niste exercitii de dileme morale. Abunda pe internet, nu ar trebui sa va ia mult sa le gasiti.
Bine, imi este greu sa inteleg de ce sunt considerate dileme pentru unii deoarece raspunsurile la acele intrebari sunt extrem de clar transate de catre sfintele invataturi. Sunt dileme pentru atei ca mine; nu ar trebui sa fie pentru cei care stapanesc la perfectiune cele 10 porunci.

In legatura cu copiatul: nu va faceti prea mari griji pentru cei care copiaza acum; se vor cerne in timp. Unde conteaza cu adevarat nu se poate copia.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 27.01.2015, 16:18:51
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
M-ai necăjit, Dragoș, m-ai necăjit frate...
Acu', în afară de a-mi cere iertare, ce pot să mai fac?
A.. Pot promite că nu mă mai bag, o să tâmpesc de cap doar pe fetele mele cum e cu furatul.
Hai să nu mai fim supărați!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #108  
Vechi 27.01.2015, 16:25:25
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Probabil că profesorul trebuie să reușească un balans între exigență și îngăduință pentru a-l trage mai sus pe elev. Ca în toate chestiunile discutate pe forum, adică și în cele ce țin de credință, problema apare atunci când ne dăm seama că nu prea știm unde să punem punctul, nu înțelegem cât de flexibili ne este permis să fim, pentru că gândim adesea în termeni absoluți, de alb/negru.
În cazul copiatului, problema se pune dacă acesta se generalizează și dacă devine o practică de care să nu mai poți scăpa. Până unde se poate copia, până la ce nivel? Până la liceu? La teze? La BAC? Probabil că de principiu el trebuie respins, însă îngăduit uneori de către profesor, dar numai cu scop pedagogic. Cam asta este ideea, Cezar?
Bineînțeles, Cristian!...:)
Mulțumesc pentru sintetizare. Ai limpezit frumos,
Doamne ajută!
Reply With Quote
  #109  
Vechi 27.01.2015, 16:32:22
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alina_ghita Vezi mesajul
... consider ca nu elevul este in totalitate de vina.....
Stimată colegă, vă sugerez cu toată bunăvoința să eliminați din gândire și din vocabular expresia "a fi de vină". Scoateți din acțiunile minții mutarea vinei de ici de colo, de la unul la altul... Priponiți vina aia, dacă tot vă preocupă, într-un singur loc, legați-o de o singură persoană...
Dacă voiți să fiți dascăl, iar nu altceva.
Iubirea de copii și de învățătură nu lucrează cu astfel de expresii și de duhuri...

Pe de altă parte, iertați-mă, dar cred că sunteți genul de coleg pe care eu îl evit, de 27 de ani, în cancelarie... Pentru că nu iubiți nici pe copii, nici chimia, nici nimic. Vă iubiți doar penibila încropeală numită "profesor"...
N-o să vă mai scriu pe aici și pe niciunde. Regret că lucrați în învățământ.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 27.01.2015, 16:35:17
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alina_ghita Vezi mesajul
... ma deranjeaza, pentru ca eu am incheiat contract cu acest liceu doar pana i 31 august anul acesta.
Și dacă te deranjează, ce?

Bine că ai încheiat contract doar până la 31 august anul acesta. Doamne ferește să îl mai prelungești vreodată.
Reply With Quote
Răspunde