Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 01.12.2008, 01:58:02
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

si totusi, bine ar fi sa asculti si de george... are totusi pregatire de specialitate si ti-a dat un cuvant bun, incurajator. ascultarea (inclusiv de duhovnic) e lucru mare.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 01.12.2008, 02:14:17
EDI EDI is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2007
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
si totusi, bine ar fi sa asculti si de george... are totusi pregatire de specialitate si ti-a dat un cuvant bun, incurajator. ascultarea (inclusiv de duhovnic) e lucru mare.
Inteleg ca tu nu ai o parere proprie dar cui ii dai dreptate?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 01.12.2008, 02:37:50
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

nu cred ca parerea cuiva conteaza in cazul de fata... dar ca sa nu ai impresia ca ma eschivez sa-ti raspund, eu merg pe ideea lui george, totusi.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 01.12.2008, 09:47:42
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Edi, bun si intelept sfat ti-a dat Georgeval. [COLOR=Red]Sunt intru totul de acord cu el.[/COLOR] Insa, pe viitor te rog (ca si fratele George) sa asculti DOAR de duhovnic nu de mine sau de altcineva.Noi ne dam cu parerea insa ultimul cuvant il are intotdeauna parintele duhovnicesc. El este cel care ne stie si cele mai ascunse ganduri. Revin cu rugamintea de a citi cartea parintelui Arsenie Papacioc SI cartea recomandata de Geo "Patimi si Virtuti" a parintelui Paisie Aghioritul. Te vei folosi foarte mult. Eu le-am citit.
Asa cum frumos a explicat Georgeval Hristos Nu poate veni DECAT intr-o inima curata! Straduieste-te sa pui inceput bun apoi cand va randui Domnul prin duhovnic te vei uni cu Hristos prin Sfanta Impartasanie!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 01.12.2008, 09:51:17
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Mirela, nu a existat diferenta de opinie! Edi nu a inteles dar Georgeval doar a completat cuvantul meu. Multumesc George.
iertati-ma!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 01.12.2008, 10:03:59
EDI EDI is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2007
Mesaje: 27
Implicit

Totusi exista ,eduardd diferenta si anume(cum a sesizat si mirelat):tu spui ca spovedania aduce mantuire iar georgeval ca impartasania.Stiu ca un cuvant greu il are duhovnicul dar si voi sunteti documentati.Eu pe care dintre voi totusi sa cred?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 01.12.2008, 10:11:13
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Am recitit toate mesajele si am inteles (cam tarziu) care a fost presupusa divergenta intre indemnul meu si a lui Georgeval.
eduardd:
[COLOR=Red]Spovedania mantuieste, Sfanta Impartasanie desavarseste![/COLOR]
georgeval:
[COLOR=Red]pentru mantuire e nevoie de impartasire![/COLOR]

Cele ce eu am afirmat, nu sunt spuse de mine ci de Pr. Arsenie Papacioc in cartea pe care am recomandat-o. Si George are dreptate. Insa cati oare nu ne atingem de Sfintele Taine nefiind spovediti pe deplin? cati nu suntem furi de cele sfinte? cati stim ca, daca am ascuns fie si un singur pacat ne osandim in loc sa ne agonisim cele bune spre bucuria vesnica? Dragii mei parerea mea [COLOR=Red]proprie[/COLOR] [COLOR=Black]e ca, mantuirea a fost, este si va fi un DAR! [/COLOR]
iertati-ma daca am suparat pe cineva cu ceva.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 01.12.2008, 10:20:06
EDI EDI is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2007
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Am recitit toate mesajele si am inteles (cam tarziu) care a fost presupusa divergenta intre indemnul meu si a lui Georgeval.
eduardd:
[COLOR=red]Spovedania mantuieste, Sfanta Impartasanie desavarseste![/COLOR]
georgeval:
[COLOR=red]pentru mantuire e nevoie de impartasire![/COLOR]

Cele ce eu am afirmat, nu sunt spuse de mine ci de Pr. Arsenie Papacioc in cartea pe care am recomandat-o. Si George are dreptate. Insa cati oare nu ne atingem de Sfintele Taine nefiind spovediti pe deplin? cati nu suntem furi de cele sfinte? cati stim ca, daca am ascuns fie si un singur pacat ne osandim in loc sa ne agonisim cele bune spre bucuria vesnica? Dragii mei parerea mea [COLOR=red]proprie[/COLOR] [COLOR=black]e ca, mantuirea a fost, este si va fi un DAR! [/COLOR]
iertati-ma daca am suparat pe cineva cu ceva.
Multumesc eduardd,e ok!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 01.12.2008, 10:21:58
EDI EDI is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2007
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Am recitit toate mesajele si am inteles (cam tarziu) care a fost presupusa divergenta intre indemnul meu si a lui Georgeval.
eduardd:
[COLOR=red]Spovedania mantuieste, Sfanta Impartasanie desavarseste![/COLOR]
georgeval:
[COLOR=red]pentru mantuire e nevoie de impartasire![/COLOR]

Cele ce eu am afirmat, nu sunt spuse de mine ci de Pr. Arsenie Papacioc in cartea pe care am recomandat-o. Si George are dreptate. Insa cati oare nu ne atingem de Sfintele Taine nefiind spovediti pe deplin? cati nu suntem furi de cele sfinte? cati stim ca, daca am ascuns fie si un singur pacat ne osandim in loc sa ne agonisim cele bune spre bucuria vesnica? Dragii mei parerea mea [COLOR=red]proprie[/COLOR] [COLOR=black]e ca, mantuirea a fost, este si va fi un DAR! [/COLOR]
iertati-ma daca am suparat pe cineva cu ceva.
Multumesc eduardd,e ok!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 01.12.2008, 11:51:46
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Edi, exista pericolul ca primind aceasta afirmatie "ti se iarta pacatele prin taina spovedaniei", sa te multumesti doar cu atat. Ajungi sa nu mai depui nici un efort pentru a te impartasi. Georgeval, prin postarea sa a dorit sa te indemne sa nu te opresti pe drum, sa mergi pana la capat - pana la impartasire.

Nu cauta argumente daca sfatul duhovnicului a fost bun sau rau. Ca noi nu privim cu ochii lui. Tu sa faci ascultare. Dar sa nu uiti, dupa cum nu putem trai fara hrana trupeasca, la fel nu putem dobandi viata vesnica fara impartasirea cu Trupul si Sangele lui Hristos.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
dupa impartasanie ilieradu Impartasania (Taina Euharistiei) 7 28.09.2011 20:35:37
Sfanta Impartasanie stefan2010 Impartasania (Taina Euharistiei) 15 30.06.2010 11:42:35
Drept la impartasanie! Lucian_craciunescu Impartasania (Taina Euharistiei) 10 11.05.2010 11:10:18
pozitia la impartasanie lore86 Impartasania (Taina Euharistiei) 18 15.07.2009 12:46:57
Impartasanie Timoteia Impartasania (Taina Euharistiei) 5 01.04.2008 19:24:57