Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 11.10.2011, 18:28:55
tinutza tinutza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit Ferirea de zamislire

Sunt curioasa daca Sophia a intrebat Duhovnicul ei daca are voie sau nu sa foloseasca prezervativul. Poate primesc lamurire. Poate nici nu a intrebat, dar sunt curioasa sa aflu daca este sau nu pacat sa il folosim. Cine stie il rog sa intervina, si sa imi spuna sursele pe care se bazeaza afirmatia sa.
Stiu ca in perioada vechi testamentara ce a facut Onan a fost considerat pacat. Acum nu se stie exact de ce era considerat asa. La ei era si o lege evreiasca (legea leviratului) care spunea sa lase urmasi fratelui sau daca acesta moare, in cazul in care acel frate ar fi avut o functie de conducere, parca. In ziua de azi cati mai ia de nevasta pe sotia fratelui sau , care a murit ? NU incurajez practicarea acestui act. Dar ma gandesc, in situatii de forta majora, cum ar fi spre exemplu pe perioada alaptarii, eventual in al 2, sau al 3-lea an de alaptare, sa poata recurge la ferirea de zamislire , si din ratiunea ca daca s-ar prinde inc-o sarcina femeia nu va putea sa dea hrana si copilului pe care il are in pantece si pe cel pe care il alapteaza, si pt ea insasi. Sau faptul ca femeia s-ar putea implica emotional si fizic in acel act sa aiba repercursiuni asupra copilului ? (Nu vorbesc de folosirea prezervativului pt ca e posibil ca substantele de pe el sa intre in organismul mamei si astfel in laptele pt copil)
Daca sotii s-ar impreuna mai rar in acea perioada poate nu ar fi considerat un pacat asa mare ferirea de zamislire, ca doar ei vor sa lase urmasi. (acum, fiecare s-ar putea sa interpreteze cum vrea cuvantul ,,rar” in functie de constiinta, care la unii s-ar putea sa incline spre cele lumesti, ceea ce ar fi rau). Sau...daca nu are drept scop zamislirea copiilor, e pacat, indiferent de metoda folosita, inclusiv pe cea a calendarului ?

Raspunsurile argumentate pe scrierile Sf Parinti ai primelor veacuri ar fi cele mai indicate, sau cele din-aintea Par Arsenia Boca, ca sa vedem daca au mai spus si altii la fel.

Last edited by tinutza; 11.10.2011 at 18:38:23.
Reply With Quote
  #202  
Vechi 11.10.2011, 20:05:21
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tinutza Vezi mesajul
Dar ma gandesc, in situatii de forta majora, cum ar fi spre exemplu pe perioada alaptarii, eventual in al 2, sau al 3-lea an de alaptare, sa poata recurge la ferirea de zamislire , si din ratiunea ca daca s-ar prinde inc-o sarcina femeia nu va putea sa dea hrana si copilului pe care il are in pantece si pe cel pe care il alapteaza, si pt ea insasi. Sau faptul ca femeia s-ar putea implica emotional si fizic in acel act sa aiba repercursiuni asupra copilului ? (Nu vorbesc de folosirea prezervativului pt ca e posibil ca substantele de pe el sa intre in organismul mamei si astfel in laptele pt copil)
.
Nu se poate suprapune o sarcina cu perioada alaptarii.Adica femeia poate ramane insarcinata in timp ce alapteaza, desi daca alapteaza integral scade semnificativ sansa asta, dar odata ce ramane insarcinata gustul laptelui se schimba iar micutul nu il mai tolereaza, il vomita des.de cele mai multe ori se intarca singur.Multe femei au cunoscut ca sunt insarcinate dupa acest lucru.
Asadar, doar in cazuri exceptionale(pana acum nu am intalnit nici unul) femeia gravida mai alapteaza.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #203  
Vechi 11.10.2011, 22:02:48
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Ispititorul este atit de batrin si de viclean incit prinde in sofismele lui cit de multi crestini . Spune o poveste de prin batrini ca dupa caderea lui ar fi venit inaintea lui D.zeu amenintindu-L ca el ,,nici nu ara si nici nu seamana" dar aduna mai multe suflete decit D.zeu !
Realitatea zilelor de astazi nu este departe de loc de aceasta afirmatie !
Asa avem exemple cu nemiluita , intarite , sustinute sau promovate chiar de preotii avangardisti , cei care au desoperit ei o noua tilcuire a trairii in duh si adevar decit cea lasata in 2000 de ani de parintii bisericii. Iata citeva din exemple :
- crestinii care nu au ei chef sa posteasca , de exemplu, se amagesc cu sofismul ca este mai mare pacat sa te gindesti la mincarea de frupt decit sa nu postesti , si atunci , in consecinta, daca cumva ai ispite cu mincare mai bine nu mai postesti decit sa te tot gindesti la frupt. Ha, ha, ha ... ce sofism frumos !
- spun femeile mult credincioase si versate in ... deslegarile calului, ca in post este aproape musai sa faci sex cu barbatul tau nesocotind obligatia postului , ca cica altfel il indemni la a pacatui cu altele ! Ha, ha, ha, ce alt sofism frumos ! Calul care este invatat la ovaz de la el rupe hamurile si fuge prapadind caruta numai sa prinda o gura de ovaz. Pai ce facem cu invataturile sf. ap. Pavel ... toate care ni le da culminind cu ,,...barbatul necredincios se sfinteste prin femeia credincioasa" !!! Da, dar macar daca este femeia , daca nici ea nu este ... iata ce nou cistig a facut satana !
- crestinii care sunt legati de satan si nu le ingaduie sa vina astfel in biserica la slujbe prostindu-i cu pareri ca : este inghesuiala mare, ca miroase a fum de luminari, ca dureaza prea mult si are treburi urgenete acasa sau nu are cu cine lasa copii ori ca o cearta sotul ori ca biserica este prea departe de casa si lipseste prea mult tocmai duminica cind ar trebui sa se dedice familiei unite ... Pe acestea le invata ispititorul ca ele nu au nevoie musai sa mearga la biserica deroarece biserica ei este in propriul suflet ! Ce sofism si ce legaturi tari pe ele sau ei !

Si in felul acesta sunt multe , dar tare multe sofisme cu care satan tine legat strins pe crestini impiedicindu-i de la viata adevarata .
Pai ia sa ne gindim : tocmai asa arata ispita, ideile acestea nefiresti, nelalocul lor , impotriva poruncilor canoanelor , tocmai cu acestea vine sa ne bata ispititorul , asa este fata ispitei . Daca pe acestea nu le rabdam atunci ce virtuti voim sa mai cautam ? Insasi faptul ca aceste idei sunt impotriva poruncilor canonice ar trebui sa ne atraga atentia si sa ne mobilizeze si mai tare pt. a rezista si nu a calca in picioare canoanele !
Canoanele ! Nu ne plac, nu ? Nu ne-or fi placind dar Hristos porunceste apostolilor sa pastram ,,toate cite v-am poruncit !" (sfirsitul Ev. Matei) si nu doar cele care ne plac noua !

Nu este insa obligatoriu sa le respectam deoarece mintuirea nu este obligatorie iar ea, mintuirea, nu se face dupa regulile noastre, ci dupa cele ale lui Hristos !. Asa dupa cum se arata faptele noastre si in contextul rugaciunii zilei de vineri, noi il rastignim in fiecare ceas din nou pe Hristos cu noutatile noastre in ale credintei .Asta facem noi oamenii timpurilor prezente cel mai mult , si fara macar sa ne pese citusi de putin ! De ce ? Deoarece noi insine ne deslegam de obligatiile noastre , precum calul legat !
Si daca avem la parohie si un preot care nu a facut studii meritorii de teologie si nici nu are duhovnic deosebit de bun , iacata, prorocia gheronului Cleopa este gata : mergem in fundul iadului cu preotul cu tot care invata strimb !

Eu , in 12 ani de casatorie , m-am batut cu sefletul si cu trupul de multe pacate crezind ca cu capul meu plin de stinta lumeasca pot lupta impotriva ,,apucaturilor invechite" ale omenirii, adica a religiei, dar f. curind m-am spart ca un balon de sapun incepind sa platesc pt. toate pacatele facute cu stiinta ori fara si sa il cunosc pe D.zeu.

Dupa simplul principiu ca ,,iarna nu-i ca vara", a trai in duh si adevar nu este tot una cu a fi aproape ortodox; este mult prea mare diferenta !
Cat fanatism!!!
Reply With Quote
  #204  
Vechi 12.10.2011, 21:32:48
tinutza tinutza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit Perioada alaptarii

Lore86 : ,,Nu se poate suprapune o sarcina cu perioada alaptarii.Adica femeia poate ramane insarcinata in timp ce alapteaza, desi daca alapteaza integral scade semnificativ sansa asta, dar odata ce ramane insarcinata gustul laptelui se schimba iar micutul nu il mai tolereaza, il vomita des.de cele mai multe ori se intarca singur.Multe femei au cunoscut ca sunt insarcinate dupa acest lucru.
Asadar, doar in cazuri exceptionale(pana acum nu am intalnit nici unul) femeia gravida mai alapteaza. ”


Sa inteleg ca in primul an de alaptare sunt nule sansele sa se prinda o a doua sarcina ? Dar randuila lunara a femeii exista in continuare dupa ce a nascut, nu ? Insa nu se prinde sarcina, sau nu mai exista ovulatie pt o perioada de timp ? Si cu trecerea timpului, sa zicem in al doilea an sau al treilea an de alaptare cresc sansele ca femeia sa ramana din nou gravida ? Si astfel copilul nascut va fi intarcat mai devreme, ceea ce nu ar fi de dorit daca vrem sa il avem sanatos si sa nu il crestem cu lapte praf de la farmacii sau supermarketuri. In caz de nevoie mai bine recurgem la laptele de capra, ca e mult mai bun decat cel de vaca. Am mai auzit ca mai apropiat de laptele matern ar fi cel de magarita. Dar cred ca nici un lapte nu ajunge la inaltimea celui matern. Iar sarcina dupa sarcina poate ca ar darama-o si pe mama, nu e usor. Nu stiu sigur, daca poate cineva sa confirme sau sa infirme, am auzit ca in primele trei luni bebelusul are nevoie sa pape din 3 in 3 ore, inclusiv noaptea ?

( Am mai vazut familie de Preot - Preot de vreo 38/40 de ani- cu un singur copil. Cum or fi facand? Oricum, bine ar fi daca am stii niste canoane, ceva, dupa care sa ne ghidam. )
Reply With Quote
  #205  
Vechi 12.10.2011, 23:41:12
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tinutza Vezi mesajul
[/font] [font=Verdana]Sa inteleg ca in primul an de alaptare sunt nule sansele sa se prinda o a doua sarcina ? Dar randuila lunara a femeii exista in continuare dupa ce a nascut, nu ?
După naștere, o perioadă de 6 săptămâni nu există rânduială lunară: în această perioadă vorbim de lăuzie. După încheierea acestei perioade de lăuzie există o perioadă variabilă de timp în care femeia, dacă alăptează, nu are perioadă lunară. La unele femei perioada revine repede, la altele revine abia după sfârșitul alăptării. În această perioadă a alăptării, dacă sunt respectate câteva principii foarte simple, nu apare în primele 6 luni nicio sarcină. Mai în detaliu despre aceste lucruri am scris aici: http://www.doctordragomir.ro/articol...e_alaptare.htm

De observat că singura legătură între aceste lucruri și tema topicului "noaptea nunții" este că ar fi bine dacă viitorii soți ar discuta despre ferirea de copii înainte de noaptea nunții.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #206  
Vechi 13.10.2011, 10:18:54
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tinutza Vezi mesajul
Nu stiu sigur, daca poate cineva sa confirme sau sa infirme, am auzit ca in primele trei luni bebelusul are nevoie sa pape din 3 in 3 ore, inclusiv noaptea ?
programul bebelusului e foarte variat.Se zice ca bebelusul mananca din 3 in 3 ore.Dar difera foarte mult de la caz la caz.ultimul meu copilas a fost alaptat integral pana la 6 luni, cand am inceput diversificarea. Se trezea o data la 4 -5 ore, la inceput.
Dar daca vrei sa discutam pe marginea acestor aspecte, putem deschide un nou topic la rubrica Nunta(ca topic cu familia inca nu exista)

Asta ptr ca aici am inceput deja sa fim off topic.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #207  
Vechi 13.10.2011, 19:29:05
tinutza tinutza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

De acord sa deschid un topic nou, cu titlul Familia , ori Mama si copilul. Ideea a plecat de la ferirea de zamislire, la care ziceam ca s-ar putea recurge avand drept scuza perioada alaptarii. Nu stiam ca pana in 6 luni de la nastere, femeia nu poate ramane insarcinata si ca, dupa cele 6 luni, poate aparea riscul unei noi sarcini (Multumesc, Dl Doctor, pt lamuriri !).

Dar, in afara de perioada alaptarii, sotii cam recurg la prezervativ, ca doar n-o sa faca o echipa de fotbal de-a lungul vietii. E cam greu sa cresti multi copii in Romania, pe un salariu minim pe economie, hai si mediu, cand unii n-au nici un petic de pamant sa-l lucreze (desi, am inteles ca si daca il au nu renteaza sa-l lucreze; de asta multi iau calea strainataii). Daca se mai intampla sa mai fie cineva din familie bolnav, e clar, traiul e tot mai greu, plin de lipsuri. Noroc ca mai exista in zilele noastre cativa Doctori fara de arginti, dar rar. Sa le dea Dumnezeu sanatate si mantuire !

O familie crestina, care se ghideaza dupa niste reguli, trebuie sa stie bine din-ainte ce are de facut, ca sa nu regrete mai tarziu eventualele greseli, caci, dupa cum spunea Parintele Arsenie Boca :,,Dumnezeu iarta, dar nepedepsit nimic nu lasa”(iarta daca ne spovedim curat).
Cine vrea casatorie si placere trebuie sa-si puna si problema nasterii si cresterii copiilor. Daca este adevarat ce spunea Parintele Arsenie Boca, ca daca sotii se unesc trupeste in perioada sarcinii sau a alaptarii, copiii vor avea preocupari sexuale precoce si ca vor fi razvratiti in general, vor fi impotriva parintilor, etc, tre' sa ne gandim de doua ori inainte, daca vrem sa avem viitoarele generatii sanatoase (mai ales sufleteste).

Multumesc pt lamuririle voastre !

O sa deschid si un topic nou, mai ales ca ar fi cazul sa existe unul de genul: Mama si copilul.
Reply With Quote
  #208  
Vechi 29.10.2011, 00:44:42
candles in the wind candles in the wind is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.10.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 103
Implicit

Parintele Arsenie Boca zicea : "...nu e bun nici abuzul,nici refuzul..",iar abtinerea sa se intample"..cu acordul ambilor soti..
Reply With Quote
  #209  
Vechi 29.10.2011, 00:47:41
candles in the wind candles in the wind is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.10.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 103
Implicit

Si apropos de fariseism..pt.cei care trateaza acest subiect astel..nu ar fi totusi mai bine sa tratam acest act al IUBIRII cu iubire?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Noaptea de Anul Nou parinteleiacob Spiritualitatea ortodoxa 15 03.01.2013 10:51:19
Despre Taina Nuntii in cultul rasaritean Alexandru Nunta 18 10.05.2012 11:36:35
Scopul nuntii Anna Nunta 59 25.04.2011 00:18:44
Noaptea de Înviere Carmen FUNIERU Diverse Sarbatori 3 05.04.2010 15:40:34
In noaptea de Craciun C.tin Intamplari adevarate 5 02.01.2009 22:15:28