Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.08.2016, 00:08:40
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Am încredere în simțul tău pedagogic. În cazul ăsta, nu-l lăsa prea mult să creadă că îl iei la mișto.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 24.08.2016, 00:09:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionut_saracu Vezi mesajul
Discutam despre bac,nu are nicio legatura cu facultatea.Nici eu nu stiu daca vreau sa dau la o facultate sau nu dar parintii ma forteaza sa ma duc la orice facultate doar pentru avea un salariu bun.
Salariu bun in limbajul lor ar fi egal tot cu entry level...De ce?Pentru ca nu am experienta in niciun domeniu.As face orice altceva decat sa ma asez pe un scaun la un supermarket sa scanez produse alimentare.
Pai altceva ce? Ca fara o scoala de meserii ceva macar...
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 24.08.2016, 00:11:14
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Am încredere în simțul tău pedagogic. În cazul ăsta, nu-l lăsa prea mult să creadă că îl iei la mișto.
Regret sa te anunt, dar esti in urma cu evenimentele...:)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 24.08.2016, 00:12:47
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Mă bucur. Înseamnă că rugăciunile i-au fost ascultate.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 24.08.2016, 00:16:51
ionut_saracu ionut_saracu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.08.2016
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
1. Nu e adevărat că vei avea un job bine plătit, pentru că bac-ul nu-ți oferă nicio calificare. Nu vei ști să faci nimic.
Profesorii mei mi-au spus altceva ca daca am bacalaureatul am mari sanse de a ma angaja.
Nu sunt foarte sigur de afirmatia lor doar ca eu nu am pile sau spagi ca sa le ofer angajatorilor satisfactie nelimitata.Am si eu un venit de 80 de lei ca elev.
Chiar si daca as avea 18 ani m-ar respecta cineva?Am vazut ca daca ai 18 ani toata lumea te considera un gunoi,nu pentru ca ai diploma de liceu sau de specializare ci pentru ca nu esti bun la nimic.Asa ne-au raspuns toti profesorii mei din generala.Ca ei au fost cei cultivati iar noi suntem semintele lor pe care le impamanteaza ca sa observe evolutia noastra.
Cum fac asta?Simplu.Ne preda o groaza de teorie pe care mie mi se pare absurd de inutila.
Pai daca eu stiu doar teorie unde m-as putea angaja?La o fabrica de plante?La un laborator stiintific?La un atelier mecanic?
Eu practic nu stiu nimic.Tot ce stiu e sa tac si sa ascult ordinile dirigintei.
Frate,asta nu e armata,asta e scoala.
Ma pune sa ma trezesc in fiecare zi la 7 dimineata.Pentru ce?Ca sa vizualizez un maimutoi de baiat care tot timpul ma spune pe nume.Ce mama de bataie i-as da lui asta.
Altceva?Pai ar mai fi si faptul ca profesorul de fizica este un zeu peste noi si daca noi nu ne controlam temperamentul s-ar putea sa nu ne mai scape de corijente si repetente.
Eram aproape de a fi corijent la dansul..Bine ca totul a trecut si ca am scapat de asta.
Ah,si mai e ceva.De ce elevi nu se pot controla in zilele de astazi?
Vad ca ei sunt distrusi si disperati doar pentru ca cineva nu i-a hranit,nu le-a cumparat x telefoane,x bilete la o vacanta in tari straine,x imbracaminte doar pentru a nu arata uncool la scoala..Asta e scopul nostru?Sa ne holbam la cat de inteligenti sunt profesori si noi sa nu ne razvratim?
Am incercat o data sa protestez impotriva acestor specimene numite cersetori..dar vad ca situatia a luat o intorsatura neasteptata...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 24.08.2016, 00:17:32
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
1. Nu e adevărat că vei avea un job bine plătit, pentru că bac-ul nu-ți oferă nicio calificare. Nu vei ști să faci nimic.
2. E o prejudecată faptul că a ști o meserie înseamnă pe de o parte să fii disprețuit, pe de altă parte să câștigi prost. Eu am tot respectul pentru cei care cunosc bine o meserie și o practică cinstit. Poți fi un bun mecanic auto sau un bun instalator și să câștigi în jur de 1000 de euro. Sigur, nu de la început, ci atunci când chiar vei fi stăpân pe meserie. Sunt tot mai puțini meseriașii buni și cererea e mare.
La noi in tara sunt mecanici auto care castiga mai bine de 1000 de euro pe luna.Stiu meseriasi care castiga 800-1000 ron pe zi( in unele zile).
Da meseriasi buni sunt tot mai putini.
Adevarul ca trebuie sa fi si un meserrias a carui meserie sa fie cautata.La un moment dat stiu pe unii cautau sudori electro si autogen si certificare ISCIR.Si erau putini.
Intrr-un orras mic ai sanse sa nu castigi te miri cat, cu unele meserii dinastea, dar cat esti tanar e bine sa fi disponibil si sa poti sa te muti in alt loc.
Nu mai spun de meserii dinastea daca esti dispus sa pleci dincolo.
Fiecare om are niste daruri primite de la Dumnezeu.Nu trebuie sa ai studii superioare sau bacul dat, Ionut, ca sa te simti implinit profesional.
Doamne ajuta!
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #17  
Vechi 24.08.2016, 00:22:02
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionut_saracu Vezi mesajul
Profesorii mei mi-au spus altceva ca daca am bacalaureatul am mari sanse de a ma angaja.
Nu sunt foarte sigur de afirmatia lor doar ca eu nu am pile sau spagi ca sa le ofer angajatorilor satisfactie nelimitata.Am si eu un venit de 80 de lei ca elev.
Chiar si daca as avea 18 ani m-ar respecta cineva?Am vazut ca daca ai 18 ani toata lumea te considera un gunoi,nu pentru ca ai diploma de liceu sau de specializare ci pentru ca nu esti bun la nimic.Asa ne-au raspuns toti profesorii mei din generala.Ca ei au fost cei cultivati iar noi suntem semintele lor pe care le impamanteaza ca sa observe evolutia noastra.
Pai tu ce ai vrea, ca la 18 ani si fara sa stii nimic efectiv sa ai bani, masina si casa?

Citat:
Cum fac asta?Simplu.Ne preda o groaza de teorie pe care mie mi se pare absurd de inutila.
Pai daca eu stiu doar teorie unde m-as putea angaja?La o fabrica de plante?La un laborator stiintific?La un atelier mecanic?
Eu practic nu stiu nimic.Tot ce stiu e sa tac si sa ascult ordinile dirigintei.
Frate,asta nu e armata,asta e scoala.
Ma pune sa ma trezesc in fiecare zi la 7 dimineata.Pentru ce?Ca sa vizualizez un maimutoi de baiat care tot timpul ma spune pe nume.Ce mama de bataie i-as da lui asta.
Altceva?Pai ar mai fi si faptul ca profesorul de fizica este un zeu peste noi si daca noi nu ne controlam temperamentul s-ar putea sa nu ne mai scape de corijente si repetente.
Eram aproape de a fi corijent la dansul..Bine ca totul a trecut si ca am scapat de asta.
Pai pana in clasa a VIII -a n-ai de ales, e un soi de cultura general, antrenament intelectual.

Adica bagi info diversa in creierasul ala mic ca sa se ia volum si sa poata mai tarziu sa accepte ceea ce e cu adevarat util si necesar.
Si unele chestii chiar sunt utile mai tarziu, da' n-ai de unde sa stii ast la 10-12-14 ani.

Liceul in schimb ti-l alegi, daca vrei unul cu inca 4 ani de teorie cvasi-inutila, poti merge si pe varianta asta dar sunt si licee/profile de unde pleci cu ceva.

Citat:
Ah,si mai e ceva.De ce elevi nu se pot controla in zilele de astazi?
Vad ca ei sunt distrusi si disperati doar pentru ca cineva nu i-a hranit,nu le-a cumparat x telefoane,x bilete la o vacanta in tari straine,x imbracaminte doar pentru a nu arata uncool la scoala..
Asta e problema parintilor si educatiei care (nu) o primesc de acasa.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 24.08.2016, 00:31:48
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Ionut ai grija ca ai probleme si cu gramatica, atentie cand trebuie sa articulezi anumite cuvinte : elevii sau profesorii si nu elevi sau profesori.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 24.08.2016, 00:33:38
ionut_saracu ionut_saracu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.08.2016
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Liceul in schimb ti-l alegi, daca vrei unul cu inca 4 ani de teorie cvasi-inutila, poti merge si pe varianta asta dar sunt si licee/profile de unde pleci cu ceva.
Nu e asa cum pare.Nu toata lumea a stiut ce a vrut de la viata.Eu de exemplu nu am stiut de ce am fost repartizat la acest profil,poate din cauza denumirii,notei de la EN sau de la instinctul meu.
Initial am vrut un profil uman bilingv.Din pacate nu s-a intamplat asa ceva si am fost repartizat la alt profil.Profilul acesta m-a afectat foarte mult,mai ales ca eu eram paralel cu acea specializare.
Acum daca as fi dat timpul inapoi as fi ales alt profil...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 24.08.2016, 01:05:17
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

hehe, tragedia zilelor noastre.
Bine ca tu macar te-ai trezit mai devreme, nu dupa ce ai terminat o facultate si ai devenit casier la kaufland.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare