Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.12.2010, 23:23:54
ionut12 ionut12 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2010
Locație: IASI
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Exclamation Ce imi doresc de la sf nicolaie

Imi doresc ca noi oamenii sa nu mai avem interese materiale si financiare
cand e vb de casatorie fata si mama gata baiatul sa vina cu casa si masina si frumusetea.
Cata viclenie in asta ce ma supara si mult plang cand vad asta
la dumnezeu nu se gandesc
as vrea sa nu mai conteze ca oameni vor sa scriu corect neaparat sau sa citesc bine neaparat sau sa fiu curat neparat
e bine sa ai acestea daca daca nu le ai macar dupa putere sa fim crestim asta sa cerem la orice om sa fie crestin dupa putere
ca voi cei care nu va placut cum scriu sau ca ma plang oare tariti sdupa putere ca crestinii?
Ari fi bine dar nu prea vad asta in raspunsurile care le dati
nici eu nu sunt crestin dupa fapte dar macar spun cuiva cu blandete
mai vreau d ela sf nicolaie ca parintii sa isi creasca copii in credinta
mai vreau ca oricine sa aiba unde sta
si ce manca si ce imbraca
si cand stiu ca am stat prin bloc si plangeam ca nu am casa
iar altii se lafaiesc prin discoteci baruri sau restaurante sau moluri
as vrea ca la spitale sa nus e mai dea mita
as vrea ca toti dupa putere sa fim crestini
ind ca nu prea stim sa scriem sau avem multa scoal
cititi povestioara care a postato anna21 si vedeti ca scola nu e mai importanta decat credinta de fapy nimic nu e mai important si acel baiat are nimic dar are iubire de gristos side aproapele
in fiecare sera cand vadca altii nu au unde sta pang ca si eu si altii saracii sufera
acum ma mai tine cineva siei necajiti
fara lumina si aletele dar macar auunpat si o butelie unde s afac mancare si ceva import candela cu maica domnului
sunt fericit ca am aflat de biseria de sfinti si de dumnezeu ca altfel in lumea asta care suntem inebuneam si poate ma sinucideam
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.12.2010, 01:13:24
ap2010's Avatar
ap2010 ap2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 237
Implicit

Ai scris mult,dar nu ai spus ca iti doresti ceva pentru tine! Invata sa te iubesti tu pe tine,apoi lasa si pe altii sa te iubeasca,nu mai fi tot timpul nemultumit.Chiar nu ai nici un motiv de bucurie,unul cat de mic?Sfatul meu este sa nu mai faci permanent comparatie intre tine si altii,invata sa tii la tine si sa te accepti,si pe tine,si pe cei din jur.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.12.2010, 10:03:29
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Sfantul Nicolae si Dumnezeu si Maica Domnului trebuie scrise aceste cuvinte cu litera mare..Asta arata cinstirea care trebuie adusa prin scris.

Chiar daca nu ai invatat la scoala,invata acum,ca nu e greu.Deci ,cand te referi la Mantuitor,Maica Domnului si Sfinti,te rog cu litera mare.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.12.2010, 10:05:03
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Intra-devar e minunat ca ai dat de credinta,si asta te-a salvat cum zici tu.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.12.2010, 10:20:38
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Ceea ce nu-mi place,este atitudinea ta de carcoteala,si asta am inteles-o mai bine din viata de zi cu zi.

La mine la servici vine aproape zilnic un tigan,care mai duce gunoiul si astfel mai capata niste bani.Tot la fel o duce greu,e sarac si m-am gandit sa-i ofer ceva de lucru,ca sa-i pot da mai multi bani.

Mi-a povestit ca ii este greu etc lucru care m-a impresionat,insa apoi a inceput sa barfeasca intr-un mod foarte deranjant si pe care cu greu il puteam opri,din delicatete ,ca sa nu-l jignesc.In afara de asta,miroase destul de tare,desi el s-a laudat ca fata de altii e curat si se spala,si imi este greu sa il tin in birou o ora sau doua,cat dureaza treaba pe care o are de facut.

Incerc sa stau cu usa deschisa,dar tot miroase foarte puternic.Acum ,lui nu i-am spus toate astea,il ajut in continuare cat pot,insa lucrurile astea o sa trebuiasca sa le suport in continuare,din pacate,fara sa pot face ceva.

E groaznic sa cresti la casa de copii,sau sa fii foarte sarac,nici nu ai cum sa judeci astfel de lucruri,insa cand vezi mandria si barfa nejustificate ,cand vezi ca nu prea poti sa-i pui la treaba ,ca nu o fac la fel de bine ca un roman,esti putin derutat.

Multi nici nu ajuta tiganii din astfel de motive,pentru ca sunt lenesi si nu prea pot sa faca treaba buna...

Ce sfat i-as putea da lui Ionut....Sa incerce sa lase mandria deoparte,si daca vrea sa se integreze intr-o comunitate sa o ia incet,sa nu atace pe ceilalti,sa incerce sa se autodepaseasca putin cate putin,si va avea si satisfactii.

Cine e din Iasi ,ar putea sa-l intalneasca si sa-l ajute chiar si material,sau cu un sfat.

Poate am gresit scriind toate astea,nu stiu ....
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imi doresc sa am casa mea! cred_cu_adevarat Generalitati 127 04.09.2013 21:42:35
Ce fel de religie sa imi doresc? MariaB Biserica Romano-Catolica 42 18.10.2010 03:17:29
Sf. Mare Ierarh Nicolaie OmuBun Intamplari adevarate 1 01.12.2009 18:59:14
doresc un sfat mikiuasa Rugaciuni 13 03.08.2007 22:26:29
doresc un sfat mikiuasa Rugaciuni 0 20.01.2007 09:33:31