Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 09.08.2011, 22:03:45
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Azzuurra Vezi mesajul
Legat de restu', ar fi simplu sa n-avem "reguli prin care să controleze intimitatea oamenilor .", dar ele exista.
Pentru Ioanna:merci. :) Cat am incercat sa zic anumite lucruri si era simplu, doar aratam lista ta din Indreptar. :D
Lista aceea are mai degraba un caracter orientativ, care te poate ajuta sa-ti modelezi personalitate , sa-ti cultivi valorile crestine, ea insa nu e un substitut pentru propria constiinta, ce trebuie sa ne-o folosim. Nu putem gandi dihotomic (alb-negru) intr-un cadru limitat (1-193), doar viata presupune o paleta de griuri colorate.

p.s conf. pct.133-134- sunt intr-o stare de pacat permanenta :) n-am mai citit continuarea.

Last edited by ioanna; 09.08.2011 at 22:15:18.
Reply With Quote
  #182  
Vechi 10.08.2011, 10:07:48
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

[quote=ioanna;387676]Lista aceea are mai degraba un caracter orientativ, care te poate ajuta sa-ti modelezi personalitate , sa-ti cultivi valorile crestine, ea insa nu e un substitut pentru propria constiinta, ce trebuie sa ne-o folosim. Nu putem gandi dihotomic (alb-negru) intr-un cadru limitat (1-193), doar viata presupune o paleta de griuri colorate.

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
p.s conf. pct.133-134- sunt intr-o stare de pacat permanenta :) n-am mai citit continuarea.

Cred ca ar trebui sa ne intrebam totusi, daca Domnul Iisus ar fi trebuit sa foloseasca acest indreptar de spovedanie pentru a isi "masura" propria viata aici pe Pamant credeti ca s-ar fi incadrat la vreunul din acele puncte?

Eu raspund: CU SIGURANTA NU! deci, daca EL a putut, si EL este modelul pe care noi trebuie sa-L urmam, de ce mai facem atatea discutii cum ca sunt absurde regulile?

Cred ca mai simplu si mai ales mai corect ar fi sa ne recunoastem starea de pacatosenie permanenta si nu sa spunem ca regulile sunt absurde. Cata vreme un OM (si nu doar unul) a trait respectandu-le si a putut s-o faca, inseamna ca NU sunt absurde.

La cine oare ne raportam noi cand spunem ca viata e facuta din griuri colorate? Pentru noi asa este... iti dau dreptate, dar sa nu uitam ca acceptand aceasta nu facem si nu traim asa cum ar vrea Domnul sa traim.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #183  
Vechi 10.08.2011, 11:56:42
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Maria, nu uita NICIODATA, ca Iisus a combatut fariseismul!
Daca te-ai fi uitat la punctele 133 si 134 ai fi inteles la ce m-am referit prin "gri-uri colorate". Nu este un pacat sa te machiezi, daca o faci discret, nu din vanitate, eventual pentru a-ti estompa anumite imperfectiuni ale tenului. Nu este un pacat sa porti un pantof cu un toc mai jos, mai ales daca ai picior plat, din contra, e recomandat. Nu e un pacat sa-ti aranjezi parul, doar nu trebuie sa fii neingrijita, e pacat sa intreci masura, sa epatezi, sa nu ai masura.Nu e pacat sa-ti treaca pragul un sectar, doar Iisus ne-a invatat ca trebuie sa ne aratam iubirea si altruismul pentru aproapele nostru, deci si pentru fratele nostru sectant sau ateu, e insa pacat sa aderi la convingerile lor. Am spus ca trebuie sa ne folosim si mintea, ca de aceea ne-a dat-o Dumnezeu si sa intelegem cele scrise acolo, nu sa luam ad-litteram, sa judecam in extreme (alb-negru) si sa o dam in fariseism. De aceea am spus ca lista are un caracter orientativ.

Last edited by ioanna; 10.08.2011 at 12:09:05.
Reply With Quote
  #184  
Vechi 10.08.2011, 12:18:10
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Ioanna, eu mi-am spus punctul de vedere. Si stiu cu siguranta ca Sfanta Fecioara sau alte femei sfinte nu si-ar fi pus fard pe fata nici daca ar fi avut vreo imperfectiune de ascuns. si nici nu si-ar fi coafat parul.

De ce sa fii ascuns imperfectiunile tenului daca asa le-a lasat Dumnezeu? sau daca El a randuit sa pateasca tenul lor ceva care sa-i dauneze?

Nu am spus ca eu nu o fac. Eu insa macar recunosc ca nu sunt nici pe departe asa cum m-ar vrea Dumnezeu, si anume, multumita cu modul in care m-a lasat EL.

Cat despre fariseim, e o mare diferenta intre aceia si cei care recunosc care sunt poruncile Domnului si care nu cred ca au nevoie de interpretare si analiza si trebuiesc luate chiar Ad-litteram.

parerea mea. Iertare daca am suparat pe cineva. Fiecare face dupa cat stie, simte, intelege si mai ales poate.

(Suntem off-topic)
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #185  
Vechi 10.08.2011, 12:21:10
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Si eu mi-am spus parerea, trebuie sa judecam ce scrie acolo, conform vointei Domnului si moralei crestine, nu sa luam ad-litteram, caci daca am face-o, ar trebui sa renuntam inclusiv la verigheta (conform listei e un pacat sa porti inel, daca o iei la modul propriu fara a gandi contextul) si multe altele expuse acolo, riscand sa o dam in fariseism. Inchei off-topic-ul aici.

Last edited by ioanna; 10.08.2011 at 12:34:32.
Reply With Quote
  #186  
Vechi 10.08.2011, 13:32:00
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

http://valeriugafencu.wordpress.com/...la-spovedanie/

Acesta a fost mai folositor pentru mine.
Reply With Quote
  #187  
Vechi 10.08.2011, 13:59:41
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

foarte folositor intr-adevar
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #188  
Vechi 10.08.2011, 21:48:10
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Ispititorul este atit de batrin si de viclean incit prinde in sofismele lui cit de multi crestini .
...de tzinut minte fraza asta. :)
Reply With Quote
  #189  
Vechi 11.08.2011, 14:23:55
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
apropo ca intreba cineva pe aici ceva mai demult daca exista sau nu randuieli privind nunta ortodoxa:

Iata-le:

REGULI CE TREBUIE RESPECTATE LA O NUNTA In cadrul bisericii Ortodoxe:
1. Cei doi tineri care vor sa se cunune unul cu altul, sa nu fie intre ei nici un fel de rudenie trupeasca sau duhovniceasca, adica din Sfantul Botez. Cununia intre rude este oprita cu desavarsire de Sfintele Canoane ale Bisericii Ortodoxe.
2. Parintii celor doi tineri trebuie sa se invoiasca si sa se uneasca la casatoria copiilor lor. Nuntile facute fara voia parintilor nu aduc bucurie copiilor si sunt canonisite de Sfantul Vasile cel Mare in canoanele 38, 40 si 42 ca si desfranarea, cu trei ani oprire de la Sfanta Impartasanie pana la impacarea celor doi tineri cu parintii lor.
3. Cei doi tineri trebuie sa se iubeasca si sa se invoiasca a se casatori unul cu altul; caci de se casatoresc fara voia lor, la indemnul parintilor sau pentru castiguri materiale, aceasta nunta nu poate dainui.
4. Logodirea celor doi tineri sa se faca cu preot, dupa randuiala Bisericii, cu cercetarea canonica cuvenita.
5. Tinerii logoditi sunt datori sa traiasca la parintii lor pana la cununia religioasa si sa-si pazeasca cu sfintenie fecioria, ca de vor gresi mai inainte sunt canonisiti de Biserica ca niste desfranati si opriti sapte ani de la Sfanta Impartasanie.
6. Mai inainte cu o saptamana sau doua de cununia religioasa cei doi tineri sunt datori sa se spovedeasca la duhovnicul lor din copilarie sau la preotul satului, cu post si rugaciuni si, daca au voie, sa se pregateasca pastru Sfanta Impartasanie.
7. Cununia religioasa se cuvine, dupa traditie, a se face dimineata, de obicei Duminica, mai inainte de inceperea Sfintei Liturghii, iar nasii mirilor sa fie crestini buni, capabili sa invete si sa povatuiasca pe calea cea buna pe finii lor.
8. Dupa slujba cununiei, cei doi tineri stau cu cununiile pe cap in mijlocul bisericii, inconjurati de credinciosi pana la sfarsitul slujbei, iar preotul da binecuvantare de Sfanta Liturghie si se roaga impreuna cu toti cei de fata pentru ajutorul celor incununati. Crezul si Tatal nostru este dator sa le zica mirele.
9. Cand preotul zice : " Cu frica de Dumnezeu, cu credinta si cu dragoste sa va apropiati " , atunci cei doi miri se apropie de Sfantul Potir si se impartasesc cu Trupul si Sangele lui Hristos, daca au voie de la duhovnicul lor.
10. Dupa terminarea Sfintei Liturghii cei doi miri sunt condusi la casa mirelui de nuntasi dupa vechea traditie ortodoxa, unde se aseaza la masa, mananca si se veselesc cu cucernicie si buna randuiala, intru slava lui Dumnezeu, precum se cuvine crestinilor.
11. Daca cei doi tineri s-au impartasit, se cuvine sa fie in curatenie pana in seara zilei urmatoare, pentru cinstea Sfintelor Taine.
Varianta extinsa tot de la par. Cleopa -
http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/32nunta.htm
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #190  
Vechi 18.08.2011, 21:45:37
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Domnul Ovidiu, v-a raspuns pentru mine, admirabil de clar, d-l Priceputu. ORICE EXTREMA E DE LA CELALALT. Slava Maicii Domnului ca un asa popa fanatic si autoinchipuit medic nu a fost si nu va fi canonizat...
va veni momentul canonizarii...restul parerilor va apartin si nu doresc sa le comentez ...
am o simpla curiozitate...ce cautati pe un forum crestin ortodox?

Last edited by ovidiu b.; 18.08.2011 at 23:24:04.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Noaptea de Anul Nou parinteleiacob Spiritualitatea ortodoxa 15 03.01.2013 10:51:19
Despre Taina Nuntii in cultul rasaritean Alexandru Nunta 18 10.05.2012 11:36:35
Scopul nuntii Anna Nunta 59 25.04.2011 00:18:44
Noaptea de Înviere Carmen FUNIERU Diverse Sarbatori 3 05.04.2010 15:40:34
In noaptea de Craciun C.tin Intamplari adevarate 5 02.01.2009 22:15:28