Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.12.2011, 00:32:48
ecaterina7 ecaterina7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 129
Implicit Doresc un raspuns urgent!

Buna seara!

Am o intrebare si as dori sa primesc un raspuns sigur, oficial. Vreau sa botez un copil insa sunt oprita de la Sfanta Impartasanie pe o anumita perioada. Pot boteza copilul?

Va multumesc!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.12.2011, 00:51:50
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Sigur ca da. Pentru a fi nas, trebuie sa fii crestin ortodox si, de preferinta, persoana evlavioasa, care sa se ocupe de educatia spirituala a finului:

http://www.crestinortodox.ro/botez/n...tez-96961.html
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.12.2011, 19:43:52
ecaterina7 ecaterina7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 129
Implicit

multumesc mult pentru raspuns, citisem pe un site ca ar trebui sa nu fiu sub canon, insa nu mi se pare corect mai ales ca botezand facem milostenie si ne sunt iertate pacatele.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.12.2011, 20:00:11
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Este mult mai bine ca în problema asta să întrebi duhovnicul.
Pe de altă parte, când devii naș (e impropriu spus „botezi”) îți asumi o mare responsabilitate. Nu pentru a ți se ierta păcatele cred că trebuie să faci asta (ele se iartă la spovedanie), ci pentru a-ți asuma formarea și creșterea duhovnicească a celui botezat; căci botezul de naștere din nou din apă și din duh. E un lucru care te obligă foarte mult. Dar îți poate fi și ție de folos, pentru că te vei strădui tot timpul să fii un model pentru fina sau finul tău.

Last edited by N.Priceputu; 20.12.2011 at 20:05:22.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.12.2011, 20:36:49
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ecaterina7 Vezi mesajul
multumesc mult pentru raspuns, citisem pe un site ca ar trebui sa nu fiu sub canon, insa nu mi se pare corect mai ales ca botezand facem milostenie si ne sunt iertate pacatele.

Doamne ajuta!
Mie mi se pare incorect ca Dumnezeu a facut lumea asa cum este ea netinind seama de personalitatea si aptitudinile omului ori poate de gindurile lui, ori si mai poate de intentiile si dorintele lui sincere sau poate chiar si de neputintele lui .
Si canoanele astea ... ce mai situatie ! Cine le-a mai inventat si pe ele si de ce ? Nu este omul si asa chinuit de viata asta grea ? Canoane ne mai trebuiau ?

Intr-alta ordine de idei , citeva cugetari : profesorul de la liceul Jean Monnet nu mai poate fi profesor pt. alti elevi deoarece nu mai este in stare ideala, favorabila , corespunzatoare, morala, de la inceput . Cum sa invete el pe altii daca el insusi este decadent de la legile firi ?

Un alt aspect al vietii duhovnicesti : cel care este sub canon si in acest timp decedeaza (pina sa termine canonul , pina sa-si ispaseasca pedeapsa) ne spun parintii bisericii , ca merge in iad , unde continua sa faca canonul iar dupa ispasire biserica rugatoare de pe pamint il scoate cu rugaciunile sale . Dar pina nu il termina nu este valid (moral) de Rai !

Deci tu crestine, care prin propria ta voie ai vrut sa te desparti de Dumnezeu prin savirsirea pacatelor multe si poate si grele facind astfel voia ispititorului cutezi a veni in fata si in casa Domnului si sa marturisesti ca pe un altul il lapezi de satana cind pe tine insuti nu ai vrut sa te lepezi ? Cum ca in numele altuia juri ca te unesti cu Hristos si crezi Lui ca unui imparat si Dumnezeu cind pt. tine NU ai vrut ,ci ai vrut sa faci pacate ?

Realitatea : astazi , parintii de mir desleaga si impartasesc si pe femeia care a avortat din vrerea ei in urma cu 3 saptamini ! Ce sa ne mai miram de alte fapte mai mici care se desleaga !?!?

In aceste circumstante, destul de grele si controversate, trebuie sa intelegem ce inseamna sa pacatuiesti impotriva lui Hristos, sa cautam sa ne pastram curatia trupeasca si sufleteasca cit mai bine, neraminindu-ne decit sa facem asa cum blagosloveste duhovnicul caci prin gura lui vorbeste insusi Dumnezeu !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 20.12.2011 at 20:40:13.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.12.2011, 23:14:13
ecaterina7 ecaterina7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 129
Implicit

va multumesc mult pentru raspuns, desi mi se pare un raspuns copy-paste (in sensul ca am mai citit aceste lucruri pe internet, nu intr-un sens negativ) sau mai degraba mi se pare ca sfanta spovedanie si parerea de rau pentru pacate nu au nicio valoare pana ce voi putea sa iau sfanta impartasanie, sunt convinsa ca daca mergeam relaxata si fara parere de rau nu primeam canon care intr-adevar sa ma 'vindece' si m-as fi impartasit pana ce acest copil s-ar naste. cati din cei care duc un copil in fata preotului pentru a fi botezat se spovedesc, se impartasesc? nu stiu daca trebuie sa fiu pusa la zid pentru faptul ca eu chiar am cerut un canon mai 'greu' ca sa simt ca ma vindec nu ca sunt pedepsita, eu nu asa privesc canonul. pocainta inseamna parere de rau si mie imi pare rau de pacatele mele.
stiu ce inseamna sa fii nas, spre deosebire de multi altii pe mine chiar ma preocupa datoriile nasilor si nu as face-o fara sa stiu ca sunt apta sa pot sa-mi fac datoria fata de acel copil, insa cum spunea si un drag parinte, nu-mi pot anula aceasta sansa din start.

iertarea pacatelor se iarta si prin milostenie nu numai la sfanta spovedanie pentru ca nu putem fi desavarsiti si ar trebui sa ne spovedim zilnic ca sa fim siguri ca atunci cand murim nu avem pacate. nu exista credinta fara fapta buna, asa-i? intr-o barca poti vasli doar cu o vasla?

eu cred ca nu ar trebui sa aruncam cu noroi in nimeni, nici chiar in profesorul respectiv, in nimeni, nu avem noi destul de multe pacate ca sa ne mai facem si judecand pe altii? stie cineva caile Domnului?

am sa imi intreb duhovnicul in legatura cu acest lucru, va multumesc ca mi-ati sarit in ajutor si mi-ati raspuns la intrebare, cu siguranta duhovnicul meu ma va indruma sa fac ceea ce trebuie.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.12.2011, 23:26:46
ecaterina7 ecaterina7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 129
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Mie mi se pare incorect ca Dumnezeu a facut lumea asa cum este ea netinind seama de personalitatea si aptitudinile omului ori poate de gindurile lui, ori si mai poate de intentiile si dorintele lui sincere sau poate chiar si de neputintele lui .
Si canoanele astea ... ce mai situatie ! Cine le-a mai inventat si pe ele si de ce ? Nu este omul si asa chinuit de viata asta grea ? Canoane ne mai trebuiau ?
mi se pare mie sau m-ati luat peste picior? nu stiu daca e de gluma cu cele sfinte, in ce calitate putem face noi acest lucru? stiu ca mandria nu-i tocmai dumnezeiasca.

Last edited by ecaterina7; 20.12.2011 at 23:29:55.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.12.2011, 00:06:28
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Sunt preoti care dau dezlegare de pacate imediat dupa spovedanie, altii dupa ce se implineste canonul.

Insa de cele mai multe ori (cred) ca dezlegarea se primeste imediat, iar canonul are o valoare educativa si ajutatoare, in sensul ca previne caderea prin aducerea aminte de pacatele savarsite si ofera ajutor spre indreptare, in caz contrar existand riscul ca ele sa fie repetate la scurt timp dupa spovedanie.

Si ne-acordarea dezlegarii (de pacate) se aplica din aceleasi motive.

Nu exista nici o legatura intre interdictia de la Sf. Impartasanie si capacitatea de a fi nas.

Puteti fi nas(a) si fara sa va impartasiti.

De altfel asta cred ca v-ar si spus preotul duhovnic daca l-ati fi intrebat.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.12.2011, 00:15:27
ecaterina7 ecaterina7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 129
Implicit

AlinB, multumesc pentru raspuns, ma incurajeaza foarte mult. am sa imi intreb si duhovnicul la urmatoarea spovedanie, mai e timp pana la botez, abia am aflat ca vom avea un bebe, eu simt ca este si al meu, mi-am dorit mult ca prietenii nostri sa aiba acest copilas si stiu ca el vine spre iertarea pacatelor parintilor lui. stiu sigur ca nimic nu este intamplator. o sa va povestesc intr-o zi cum a 'venit' copilul acesta pe lume si cum Dumnezeu a lucrat prin oameni.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.12.2011, 00:22:24
ecaterina7 ecaterina7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 129
Implicit

am citit despre canoane si am vazut ca nu prea se mai dau canoane grele tocmai pentru ca oamenii privesc canonul ca o pedeapsa si se indeparteza de Sfanta Biserica, se da un canon mai greu dupa cum ne prezentam in fata duhovnicului, eu am cerut un canon mai greu. mi s-a intamplat sa ma spovedesc si sa ma si impartasesc in aceeasi zi, dar cu ce folos, eu am plecat de acolo precum venisem, apoi mi-am schimbat duhovnicul, stiu ca avem voie daca cel la care mergeam era prea 'bland'.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imi doresc sa am casa mea! cred_cu_adevarat Generalitati 127 04.09.2013 20:42:35
Ce imi doresc de la sf nicolaie ionut12 Generalitati 4 07.12.2010 09:20:38
Ce fel de religie sa imi doresc? MariaB Biserica Romano-Catolica 42 18.10.2010 02:17:29
doresc un sfat mikiuasa Rugaciuni 13 03.08.2007 21:26:29
doresc un sfat mikiuasa Rugaciuni 0 20.01.2007 08:33:31