Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 21.12.2011, 18:15:20
ecaterina7 ecaterina7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 129
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
@ecaterina7, Dumnezeu sa-ti dea sanatate si sa reusesti sa duci la bun sfarsit ceea ce ti-ai propus. Se vede clar ca tu ti doresti sa faci un lucru si nu oricum. Si, DA, este valabila si varianta "pentru iertarea pacatelor", stim noi bine de ce... Faptul ca cineva isi flutura cunostintele in materie, nu inseamna deloc ca e mai putin ratacit decat noi. Daca cineva il trage de guleras asa cum face el cu toata lumea, fara sa se vada niciodata pe sine, bineinteles ca pe acel cineva il va considera invidios, lipsit de educatie si deloc induhovnicit, in raport cu el care are mereu dreptate...
Cel mai bun sfat presupun ca ar fi trebuit sa ti-l dea duhovnicul, sau cel mai apropiat preot la care ar urma sa faci botezul. Dar din cate stiu eu, oprirea de la sf impartasanie pe o perioada determinata, nu-ti interzice sa botezi. Iar sfaturile pe care tu la randul tau le vei da copilului, sunt convins ca vor fi bune si raportate la propria experienta si inteleptire.
Dumnezeu sa-ti binecuvinteze pruncul ce urmeaza a fi botezat, iar pe tine sa te invredniceasca intr-o zi pentru sfintele si de viata-datatoare, Taine.
Doamne-ajuta!

de cuvintele acestea aveam eu nevoie, de o mangaiere, de un sfat, nu de cearta si cuvinte in vant. omubun, iti multumesc pentru aceste cuvinte care imi dau incredere ca pentru orice pacatos care se caieste exista o sansa de iertare.

nu ma asteptam sa intru pe un site ortodox si cerand un sfat sa fiu pusa la zid ca sunt pacatoasa, cine nu are pacate?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 21.12.2011, 18:18:05
acvilla77's Avatar
acvilla77 acvilla77 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.06.2011
Locație: Romania<Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 68
Send a message via Skype™ to acvilla77
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ecaterina7 Vezi mesajul
Buna seara!

Am o intrebare si as dori sa primesc un raspuns sigur, oficial. Vreau sa botez un copil insa sunt oprita de la Sfanta Impartasanie pe o anumita perioada. Pot boteza copilul?

Va multumesc!
DA
cu atat mai bine ca sunteti spovedita si mai ales sub un canon,lucru care arata ca aveti un duhovnic atent si care mai ia in seama si Pidalionul,puteti boteza linistita si farai nici o retinere si cred ca ar fi foarte bine daca ati cere sfatul duhovnicului,e bine si ca ati cerut sfat,parere de la fratii dumneavoastra duhovnicesti,dar in totdeauna sa finalizati cu pr.duhovnic tinand cont in principal de sfatul lui.
Din cate am mai lecturat PSB,Pidalion nu am gasit sa opreasca pe cel canonisit,de a boteza .
<Rugaciunile asupritorului sunt acoperite de srigatul celor asupriti.>(pateric)
<...cel ce uraste pe fratele sau,ucigas de frate se cheama.>(evangelie)
<...cela ce este fara de pacat,acela sa arunce cu piatra.>(evanghelie)
<Vai voua fariseilor fatarnici,ca alergati in lungul si-n latul pamantului sa va faceti un ucenic,si cand il gasiti ,il faceti fiu al pierzarii.>(evangelie)
sa luam aminte,ca discernamantul le desavarseste pe toate.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 21.12.2011, 18:25:51
ecaterina7 ecaterina7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 129
Implicit

Citat:
În prealabil postat de acvilla77 Vezi mesajul
DA
cu atat mai bine ca sunteti spovedita si mai ales sub un canon,lucru care arata ca aveti un duhovnic atent si care mai ia in seama si Pidalionul,puteti boteza linistita si farai nici o retinere si cred ca ar fi foarte bine daca ati cere sfatul duhovnicului,e bine si ca ati cerut sfat,parere de la fratii dumneavoastra duhovnicesti,dar in totdeauna sa finalizati cu pr.duhovnic tinand cont in principal de sfatul lui.
Din cate am mai lecturat PSB,Pidalion nu am gasit sa opreasca pe cel canonisit,de a boteza .
<Rugaciunile asupritorului sunt acoperite de srigatul celor asupriti.>(pateric)
<...cel ce uraste pe fratele sau,ucigas de frate se cheama.>(evangelie)
<...cela ce este fara de pacat,acela sa arunce cu piatra.>(evanghelie)
<Vai voua fariseilor fatarnici,ca alergati in lungul si-n latul pamantului sa va faceti un ucenic,si cand il gasiti ,il faceti fiu al pierzarii.>(evangelie)
sa luam aminte,ca discernamantul le desavarseste pe toate.
iti multumesc mult! cu siguranta am sa imi intreb duhovnicul la urmatoarea spovedanie, am fost saptamana trecuta, dar atunci nu stiam de bebelus. eu sunt sigura ca Dumnezeu nu ma va impiedica sa fac aceste lucru pentru ca imi pare rau de pacatele mele si incerc sa le 'tratez'.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 21.12.2011, 18:35:46
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu duhovnicul iarta pacatul ci Dumnezeu.
Duhovnicul este doar martor si indrumator si poate lega sau dezlega..
Reply With Quote
  #25  
Vechi 21.12.2011, 18:50:14
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ecaterina7 Vezi mesajul
nu inteleg ce am zis atat de grav si nu inteleg cu ce drept ma judecati voi pe mine, sunteti sfinti pe pamant? daca ar fi regula ca nasii sa fie impartasiti, nimeni n-ar mai fi nas, sa fim seriosi.
Am mai zis ca nu sunt sfant. Dar faptul ca sunt pacatos eu nu inseamna ca nu este corect ceea ce spun. Mai mult am spus ca nu exista canon care sa impiedice un crestin ortodox sa boteze un copil. Mai cititi o data cu atentie.
Dar faptul ca, presupunand ca ar exista un asemenea canon il contestati, adica o invatatura de credinta (care am spus deja ca nu exista), este o abatere grava. Doar simpla intentie de a contesta o invatatura a Bisericii constinuie un mare pericol, ptr ca asta demonstreaza ca atat timp cat ratiunea va spune ca nu este corect conform logicii dvs, nu conteaza ca acest lucru este marturisit de Biserica.

PS: Nu am judecat pe nimeni, doar am spus o parere care "intamplator" coincide cu cea a Bisericii. E gresit sa corectezi?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 21.12.2011, 18:52:46
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ecaterina7 Vezi mesajul
de cuvintele acestea aveam eu nevoie, de o mangaiere, de un sfat, nu de cearta si cuvinte in vant. omubun, iti multumesc pentru aceste cuvinte care imi dau incredere ca pentru orice pacatos care se caieste exista o sansa de iertare.

nu ma asteptam sa intru pe un site ortodox si cerand un sfat sa fiu pusa la zid ca sunt pacatoasa, cine nu are pacate?
Daca va referiti la mine eu nu am spus ca sunteti pacatoasa. De fapt toti suntem pacatosi. Am afirmat eu ca am dezlegare sa ma impartasesc?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 21.12.2011, 18:57:38
ecaterina7 ecaterina7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 129
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Am mai zis ca nu sunt sfant. Dar faptul ca sunt pacatos eu nu inseamna ca nu este corect ceea ce spun. Mai mult am spus ca nu exista canon care sa impiedice un crestin ortodox sa boteze un copil. Mai cititi o data cu atentie.
Dar faptul ca, presupunand ca ar exista un asemenea canon il contestati, adica o invatatura de credinta (care am spus deja ca nu exista), este o abatere grava. Doar simpla intentie de a contesta o invatatura a Bisericii constinuie un mare pericol, ptr ca asta demonstreaza ca atat timp cat ratiunea va spune ca nu este corect conform logicii dvs, nu conteaza ca acest lucru este marturisit de Biserica.

PS: Nu am judecat pe nimeni, doar am spus o parere care "intamplator" coincide cu cea a Bisericii. E gresit sa corectezi?
nu era vorba despre logica mea, nu m-am gandit macar ca ar fi un impediment, dar citind pe internet despre nasi, in general, am gasit scris pe unul din ele cum ca nasii nu pot fi nasi daca sunt sub canon si atunci am cerut parerea unor credinciosi, nu am judecat nimic dupa logica mea, altfel nu as mai fi intrebat, dar nici nu pot lua de bun tot ce citesc pe situri care de multe ori dezinformeaza. cu ce am gresit? cu ce am deranjat? dupa ce voi incheia acest subiect ma voi retrage de pe forum. nu pot sa cred ca aici unde se presupune ca sunt credinciosi care isi iubesc aproapele ca pe ei insisi, eu sunt certata pentru o simpla intrebare, daca preotii ar face asa cu cei care merg sa caute o vorba buna, cu siguranta multi ar fugi mancand pamantul.

nu stiu daca la tine m-am referit ci mai mult la colegul tau.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 21.12.2011, 19:06:33
ecaterina7 ecaterina7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 129
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Daca va referiti la mine eu nu am spus ca sunteti pacatoasa. De fapt toti suntem pacatosi. Am afirmat eu ca am dezlegare sa ma impartasesc?
indiferent cum suntem, sa nu uitam sa fim oameni pentru ca daca judecam dupa aparente si imediat aruncam cu noroi nu trebuie sa ne mai miram ca la fel de aspru va fi si Dumnezeu cu noi. e bine pentru noi, pentru pacea noastra sa nu ii privim pe ceilalti de sus, nu suntem sus, toti avem pacate, pentru a ne mantui nu trebuie sa fim desavarsiti pentru ca asta ar insemna ca nimeni n-ar mai ajunge in rai.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 21.12.2011, 19:12:25
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ecaterina7 Vezi mesajul
indiferent cum suntem, sa nu uitam sa fim oameni pentru ca daca judecam dupa aparente si imediat aruncam cu noroi nu trebuie sa ne mai miram ca la fel de aspru va fi si Dumnezeu cu noi. e bine pentru noi, pentru pacea noastra sa nu ii privim pe ceilalti de sus, nu suntem sus, toti avem pacate, pentru a ne mantui nu trebuie sa fim desavarsiti pentru ca asta ar insemna ca nimeni n-ar mai ajunge in rai.
Daca ajuta imi cer scuze. Sincer
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 21.12.2011, 19:20:34
ecaterina7 ecaterina7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 129
Implicit

cine sunt eu sa te iert? mie nu mi-ai gresit cu nimic.

cred ca toti suntem tentati sa judecam, sa stigmatizam, insa niciodata sa nu uitam ca, cu aceeasi ravna vom fi si noi judecati, de asta mi-e frica mie, iar pacatele noastre cu ce sunt mai presus decat ale celorlalti?

Lucian, daca ti-am gresit cu ceva te rog sa ma ierti, poate am reactionat si eu prea dur.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imi doresc sa am casa mea! cred_cu_adevarat Generalitati 127 04.09.2013 20:42:35
Ce imi doresc de la sf nicolaie ionut12 Generalitati 4 07.12.2010 09:20:38
Ce fel de religie sa imi doresc? MariaB Biserica Romano-Catolica 42 18.10.2010 02:17:29
doresc un sfat mikiuasa Rugaciuni 13 03.08.2007 21:26:29
doresc un sfat mikiuasa Rugaciuni 0 20.01.2007 08:33:31