Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.11.2012, 18:40:12
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Lintea verde trebuie pusă în apă vreo cîteva ore pînă se umflă, dar nu 24 de ore ca fasolea.

Pe perioada verii noi am înlocuit apa în care fierbe lintea cu sucul de roșii și gogșari făcut la blender. Oricum, cantitatea de lichid trebuie să fie de trei ori mai mare decît cea de boabe (numai la orez e 1 / 4). Se pune apa la fiert și imediat se adaugă lintea, după care se lasă cam 15 minute. Între timp poți adăuga ceapa mărunțită, chiar și ciuperci, după gust, și la urmă sarea (de mină sau de mare, fără iod). Se prepară mujdeiul care se face cu puțină apă și ulei de măsline și care se amestecă cu lintea după ce s-a oprit focul. La urmă se adaugă pătrunjel cît vrei.
Mulțumesc pentru rețetă. Sare deloc, degeaba ai subliniat fără iod, că tot nocivă e...în sfârșit fiecare cu alegerea lui. Săruri sunt destule în legume, în rădăcinoase...nu mai avem nevoie de supliment de sare.

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Aici trebuie să răspundă nevastă-mea. Eu știu doar de unde să cumpăr borșul și rețeta aproximativă observată de la distanță...
Borș îți recomand să ți-l prepari tu...îți dau rețeta dacă vrei.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 25.11.2012, 13:35:17
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Mulțumesc pentru rețetă. Sare deloc, degeaba ai subliniat fără iod, că tot nocivă e...în sfârșit fiecare cu alegerea lui. Săruri sunt destule în legume, în rădăcinoase...nu mai avem nevoie de supliment de sare.
Sarea e bună dacă e de mină și nu e separată de mineralele originale cu care e în legătură. Chiar ieri am cumpărat sare de Praid cu 10 lei / 2kg, care e 100% naturală.

Ai auzit de vorba aia, că sfinții sînt sarea lumii? Sarea nu e rea dacă nu depășește 1 gram la litru de sînge pe zi, deci un om are voie să mănînce cel mult o linguriță rasă de sare într-o zi.

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Borș îți recomand să ți-l prepari tu...îți dau rețeta dacă vrei.
Am umplut o dată borș din huști aduse de cineva. E banal de simplu, doar că acum nu mai am cu ce să-l încep. Oricum, pune rețeta s-o vadă toată lumea.

Ai mai jos rețeta de borș cu fasole:

Ingrediente (pentru 10 litri de bors):

- 1 kg de fasole
- 4-5 cepe mari
- 4-5 morcovi
- 2-3 radacini de patrunjel
- 1 capatana de telina
- 1 legatura de marar
- 1 legatura de frunze de patrunjel
- frunzele de telina, daca exista
- 250 de grame de taitei din faina de grau integral
- 2 rosii
- 3 ardei sau gogosari
- 1-1,5 litri de bors
- cimbru
- sare

- Fasolea se inmoaie in apa timp de 24 de ore, apoi se pune la fiert pentru aproximativ doua ore. Cand este aproape fiarta se schimba apa si se mai lasa la fiert inca aproximativ o ora, cu o cantitate de apa potrivita. (Se gusta periodic.)
- Separat, ceapa, morcovii, radacinile de patrunjel si de telina se curata de coaja, se taie marunt sau se dau pe razatoare si se fierb inabusit, cu foarte putina apa.
- Se paseaza impreuna (la blender, de exemplu) rosiile si ardeii/gogosarii - daca nu e sezon, se foloseste bulion de casa sau rosii pasate din magazin, dar sa nu contina decat rosii si sare.
- Se fierb taiteii (integrali) in putina apa, dupa timpul indicat pe ambalaj (aproximativ 4-5 minute).
- Se toaca marunt mararul si frunzele de telina si de patrunjel.
- Cand fasolea este fiarta se adauga peste ea fiertura de morcov, ceapa, patrunjel si telina, precum si borsul incalzit putin in prealabil (nu fiert).
- Se opreste focul si se adauga sosul de rosii, taiteii si verdeata, precum si cimbru si sare dupa gust.
- Se mananca impreuna cu mamaliga. Pofta buna!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.11.2012, 10:14:23
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Ai auzit de vorba aia, că sfinții sînt sarea lumii?
Eu știam de faptul că sarea pământului sunt preoții, monahii, iar când sarea pământului se strică sfârșitul nu e departe.

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Sarea nu e rea dacă nu depășește 1 gram la litru de sînge pe zi, deci un om are voie să mănînce cel mult o linguriță rasă de sare într-o zi.
Are voie să mânânce cât îi cade bine sau cât vrea, dar asta nu îseamnă că îi este de folos. Sunt săruri suficiente în legume. Bolile cadriovasculare, osteoporoza, boli de rinichi, creșterea tensiunii arteriale, reținerea apei în corp și multe altele care pot deriva din aceste boli, sunt sficiente motive pentru care SAREA să fie eliminată complet din meniul zilnic.

ps: mulțumesc pentru rețetă
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce ne pot invata alte religii? andreicozia Alte Religii 86 27.01.2012 13:20:03
iaurtul de soia si fermentii lactici margarret Postul 47 18.03.2011 11:56:56
Ura pentru alte credinte yawn_life Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 133 26.11.2009 09:54:10
alte religii ralluka Alte Religii 5 26.02.2009 04:44:40
Alte ganduri... 14carol06 Generalitati 0 06.02.2009 15:29:58