Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.01.2013, 22:09:49
crestinortodox123 crestinortodox123 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Implicit Cum recunoastem siretlicurile si inselaciunile diavolului?

Numai credinta cea adevarata,cea crestin ortodoxa poate stinge sagetile aprinse ale vicleanului,''...care lucreaza acum in fiii neascultarii''(Efeseni 2,2)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.01.2013, 22:14:43
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Îmi cer iertare dacă nu se potrivește cu topicul, dar părintele ne spunea astăzi și nu numai azi că uneori suntem atât de răi (din proprie inițiativă) încât diavolii pot să șomeze, căci nu mai e nevoie să ne ispitească.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.01.2013, 22:29:03
crestinortodox123 crestinortodox123 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Implicit

De te intreaba cineva de ce l-a lasat Dumnezeu pe diavol(pe pamant),asa sa-i raspunzi:ca pe cei treji si veghetori nu numai ca nu i-a vatamat vreodata,ba chiar le-a fost de folos,nu voind el,desigur,fiindca e viclean,ci datorita curajului lor;pentru ca s-au folosit cum trebuie de viclenia lui.Si asupra lui Iov s-a napustit,dar nu ca sa-l faca mai plin de slava,ci ca sa-l biruie.E viclean,fiindca viclene ii sunt planurile si voia.Deloc nu l-a vatamat pe dreptul Iov,ba,dimpotriva,lupta i-a fost de folos,precum am aratat mai inainte.Diavolul si-a aratat viclenia,iar dreptul si-a aratat barbatia si vrednicia.
Pe multi,vei spune ii biruie.Ii biruie,desigur,dar numai din pricina propriei lor slabiciuni(pacatele si patimile il slabesc pe om) si lipsei necredintei,putinatatii de suflet si virtute,si nu prin puterea sa.Daca diavolul nu ne vede sau aude umbland si vorbind prin ''pustie''nu are curaj sa se apropie ded noi..
''Stati deci tari,avand mijlocul vostru incins cu adevarul si imbracandu-va cu platosa dreptatii.Si incaltati picioarele voastre,gata fiind pentru Evanghelia pacii.In toate luati pavaza credintei,cu care veti putea sa stingeti toate sagetile arzatoare ale vicleanului.Luati si coiful mantuirii si sabia Duhului,care este cuvantul lui Dumnezeu.''(Efeseni 6,14-17)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.01.2013, 22:37:32
crestinortodox123 crestinortodox123 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Implicit

Este mare pacat sa-l urasca cineva pe fratele(sau pe sora)lui.Oricine isi uraste aproapele este ucigator de oameni.Si nu numai ura,ci chiar raceala sau cugete impotriva aproapelui sau daca are pacatuieste...Chiar si chinuirea unor animale,care desi cum cu totii stim nu au,nu poseda suflet,dar au viata este pacat

Unde exista ordine,pace si bucurie acolo este Dumnezeu;unde este imprastiere,cearta si tulburare sufleteasca,acolo este si diavolul.

RUGACIUNEA este o arma atotputernica care nu lasa pacatul sa se apropie.Diavolii nu sufera nici rostirea numelui Lui Iisus Hristos si semnul Sfintei Cruci.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.05.2013, 11:48:50
Mar93ian Mar93ian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.11.2010
Mesaje: 8
Implicit

http://www.sfaturiortodoxe.ro/sfatuld.htm
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.05.2013, 10:55:46
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Cu totii suntem supusi greselilor si pacatelor,iar daca tendinta unora este de a nu comite nici un pacat...de la bun inceput mi se pare o utopie.Sa privim putin realist si sa ne intrebam chiar in decursul unei zile cate pacate nu comitem cu voie sau fara voie,cu gandul ori cu fapta?
Totusi,o problema mai mare decat pacatul,mi se pare insasi aceasta obsesie,pentru ca nu stiu cum sa o numesc altfel pentru pacat prin care chiar pacatul il hranim fara macar sa avem habar!Ajungem sa ne intrebam daca a asculta nu stiu ce muzica este pacat sau daca sa inchiriezi un imobil si sa iti iei plata pe el sau tot felul de chestiuni care aproape ca frizeaza absurdul...
Oare pentru asta a venit Hristos pe Pamant?Nu a adus el porunca noua,porunca iubirii?Cand oare o sa incetam a hrani pacatul sau frica si vom incepe sa hranim iubirea?Ma intreb si eu...
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.05.2013, 11:28:24
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Cu totii suntem supusi greselilor si pacatelor,iar daca tendinta unora este de a nu comite nici un pacat...de la bun inceput mi se pare o utopie.Sa privim putin realist si sa ne intrebam chiar in decursul unei zile cate pacate nu comitem cu voie sau fara voie,cu gandul ori cu fapta?
Totusi,o problema mai mare decat pacatul,mi se pare insasi aceasta obsesie,pentru ca nu stiu cum sa o numesc altfel pentru pacat prin care chiar pacatul il hranim fara macar sa avem habar!Ajungem sa ne intrebam daca a asculta nu stiu ce muzica este pacat sau daca sa inchiriezi un imobil si sa iti iei plata pe el sau tot felul de chestiuni care aproape ca frizeaza absurdul...
Oare pentru asta a venit Hristos pe Pamant?Nu a adus el porunca noua,porunca iubirii?Cand oare o sa incetam a hrani pacatul sau frica si vom incepe sa hranim iubirea?Ma intreb si eu...
Bună observație!

Cred că este totuși necesar să ne curățim mintea și inima astfel încât să ajungem la deosebirea binelui de rău. În acest sens, mi se pare un exercițiu bun acesta de a identifica păcatul și de a ne feri de el. Desigur, fără să fim paralizați de frică. O asemenea abordare m-ar duce la o pasivitate totală. Este o zicală: "numai cine nu muncește nu greșește"... asta nu înseamnă însă că e mai bine să nu muncim, în spiritul "... cine nu greșește merită să fie promovat".

Creștinismul ne învață că trecutul se poate depăși și poate fi învins, poate fi răscumpărat, ispășit și iertat, nașterea într-o nouă viață este posibilă.

Din câte îmi amintesc, sfinții părinți ziceau că important este nu de câte ori cădem, ci să ne ridicăm după fiecare cădere.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pentru a ne indrepta, trebuie sa recunoastem mai intai greselile Florin-Ionut Spiritualitatea ortodoxa 0 21.10.2011 10:46:33
Marea smecherie a diavolului The_Fallen Generalitati 17 27.06.2011 14:57:12
Ultima arma a diavolului: Eu nu exist ! bubulyna Intrebari utilizatori 15 05.03.2010 09:49:47
Cum facem diferentiem/recunoastem scrierile ne-ortodoxe? sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 2 11.08.2009 23:54:48
Cum recunoastem un semn divin? Dan.22 Generalitati 5 08.01.2009 22:56:10