Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.03.2015, 19:31:59
oanaiulliana oanaiulliana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.05.2010
Locație: baia mare
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Implicit astept raspuns

doua familii: prima familie are 3 copii, dar in cursul vietii ar fi putut avea mai multi, folosind metode anticonceptionale pentru a nu avea mai multi. aceasta familie munceste pt copiii ei asigurandu-le un trai decent.
- a doua familie nu are nici un copil cu toate ca ar fi putut avea, hotarand sa nu procreeze. aceasta familie munceste oferind din munca lor si altora mai necajiti
inrebare: care este diferenta, in ceea ce priveste gravitatea pacatului si care din cele 2 familii are sanse mai mari de mantuire
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.03.2015, 19:43:32
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Dumnezeu știe.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.03.2015, 20:03:46
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oanaiulliana Vezi mesajul
astept raspuns
Asa imperativ!!!
Nu cred ca crearea si analizarea situatiilor ipotetice ajuta pe cineva. Ar trebui mai degraba sa ne concentram pe urmarea invataturilor Mantuitorului.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.03.2015, 20:08:54
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oanaiulliana Vezi mesajul
prima familie - metode anticonceptionale
- a doua familie hotarand sa nu procreeze.
Prin "hotarand sa nu procreeze" intelegeti tot metode anticonceptionale ? Daca da, atunci materia e la fel de grava in ambele cazuri. Vorbim de pacatul contraceptiei, a carui gravitate nu nu depinde de numarul de copii (trei in primul caz, niciunul in al doilea). Dupa cum nu depinde nici de intentie, intrucat un mijloc rau nu este facut bun nici chiar de un scop bun. Nu stiu de unde vine expresia "iadul e pavat cu intentii bune" (Dante ?), dar contine un adevar fundamental al moralei.

Dar daca, prin "hotarand sa nu procreeze" intelegeti abstinenta, atunci sunt posibile mai multe situatii in functie de motivatia de a nu avea copii. Fie acest lucru e tot o materie grava, care este in cuget, daca e vorba de o intentie egoista (ei nu vor copii pentru ei, ca sa le fie lor mai bine sau mai simplu, fugind de dulcea cruce a familistilor), fie nu este niciun pacat, neexistand o intentie egoista (ei nu vor copii pentru binele acelor copii, de exemplu sufera de o severa boala transmisibila). In acest caz, vorbim de un mijloc moral neutru (abstinenta) in slujba unui scop bun (responsabilitatea parentala).
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 07.03.2015 at 20:28:15.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.03.2015, 20:28:06
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oanaiulliana Vezi mesajul
inrebare: care este diferenta, in ceea ce priveste gravitatea pacatului si care din cele 2 familii are sanse mai mari de mantuire
Nici una.Ambele au aceiasi sanse la mantuire.
Abstienta cu scopul declarat de a nu face copii, este o metoda anticonceptionala.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.03.2015, 21:04:22
oanaiulliana oanaiulliana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.05.2010
Locație: baia mare
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Implicit

multumesc pentru raspunsuri
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.03.2015, 14:01:23
andravenache andravenache is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.03.2011
Locație: Timisoara
Mesaje: 98
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oanaiulliana Vezi mesajul
doua familii: prima familie are 3 copii, dar in cursul vietii ar fi putut avea mai multi, folosind metode anticonceptionale pentru a nu avea mai multi. aceasta familie munceste pt copiii ei asigurandu-le un trai decent.
- a doua familie nu are nici un copil cu toate ca ar fi putut avea, hotarand sa nu procreeze. aceasta familie munceste oferind din munca lor si altora mai necajiti
inrebare: care este diferenta, in ceea ce priveste gravitatea pacatului si care din cele 2 familii are sanse mai mari de mantuire
Nu este nici o diferenta: Ambele familii au pacatuit prin aceea ca au hotarat ca ele stiu mai bine decat Dumnezeu (iar asta inseamna lipsa de credinta). In Epistola soborniceasca a Sfantului Apostol Iacov, cap. 2 cu versetul 19 scrie: "Tu crezi că unul este Dumnezeu? Bine faci; dar și demonii cred și se cutremură." A crede in Dumnezeu nu inseamna doar a spune cu gura "cred", nici macar nu e suficient sa crezi in existenta lui Dumnezeu (demonii nu doar "cred", ei chiar stiu ca exista Dumnezeu). Credinta inseamna INCREDERE in Dumnezeu ca El iti va da atati copii cati poti creste, ca ti-i va da la timpul cel mai potrivit (hotarat de El) si ca va avea grija sa ai tot ceea este necesar si suficient pentru aceasta.

Domnul nu face in Biblie nici o diferenta intre pacate, ci spune ca "plata păcatului este moartea" (Epistola către Romani 6:23).
Insa tot in acelasi verset, apostolul Pavel continua si spune ca "darul fără plată al lui Dumnezeu este viața veșnică în Isus Hristos, Domnul nostru." Prin urmare, la intrebarea "care din cele 2 familii are sanse mai mari de mantuire" raspunsul este simplu: aceea care se pocaieste (ii pare rau) de pacatul facut si accepta "darul fara plata al lui Dumnezeu". As mai adauga insa ca mantuirea este personala (pentru fiecare om in parte). Asadar, nu va fi mantuita o familie, ci fiecare membru pocait al acesteia.

Pentru cei care incearca sa caute cai de mijloc, spunand "pacatul meu e mai putin grav ca al vecinului", sa ne amintim ce spune Domnul in Apocalipsa 3:15,16 : "Știu faptele tale; că nu ești nici rece, nici fierbinte. O, de ai fi rece sau fierbinte! Astfel, fiindcă ești căldicel - nici fierbinte, nici rece - am să te vărs din gura Mea."
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.03.2015, 18:44:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Sunt prea putine date pentru ca cineva sa se poata pronunta asupra starii duhovnicesti din fiecare caz in parte.

In plus, a le compara este din start un lucru f. gresit.

Fiecare trebuie sa se raporteaze la Dumnezeu si morala crestina nu unii la altii, chiar si doar asta e un pacat in sine - sa te consideri mai "drept" sau "indreptatit" decat altcineva.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.03.2015, 15:36:22
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Noi le putem cunoaste doar pacatele unora dintre semenii noștiri. Pocainta personala si rugaciunea le stie doar Dumnezeu. Un om poate ca din prapastia pacatului sa se ridice pe culmile desavarsirii. Dovada noastra este Sfanta Maria Egipteanca. Multi dintre cei care in tinerete au pacatuit mai putin ca ea n-au ajuns la o asa inaltime duhovniceasca.

http://paginiortodoxe.tripod.com/vsa...gipteanca.html
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.03.2015, 06:24:19
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Noi le putem cunoaste doar pacatele unora dintre semenii noștiri. Pocainta personala si rugaciunea le stie doar Dumnezeu. Un om poate ca din prapastia pacatului sa se ridice pe culmile desavarsirii. Dovada noastra este Sfanta Maria Egipteanca. Multi dintre cei care in tinerete au pacatuit mai putin ca ea n-au ajuns la o asa inaltime duhovniceasca.

http://paginiortodoxe.tripod.com/vsa...gipteanca.html
Hai sa nu comparam pe Maria Egipteanca cu lumea din ziua de azi.
Maria Egipteanca, pe langa cei din zilele noastre, era "ingeras" inainte de
a se pocai(dpdv al gravitatii pacatelor comise).
Asa ca, o comparatie nici ca se pune problema.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare