Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 18.06.2010, 14:43:14
gabriel 30 gabriel 30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Cineva spunea:

"Daca crezi si nu e adevarat,nu ai pierdut nimic,dar daca nu crezi si e adevarat,ai pierdut totul"....

Biblia nu te sperie,decat daca vrei tu sa te sperie.In rest,Biblia te incurajeaza,te determina sa treci peste necazurile de orice fel si sa mergi inainte,cu speranta unei vieti eterne,mai bune,mai adevarate.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 18.06.2010, 15:23:52
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit The Holy Bible

Citat:
În prealabil postat de alexusa95 Vezi mesajul
asa.. mai fratilor am si eu o nelamurire legata de Biblie...de unde stiti voi ca tot ce scrie in biblie e adevarat?.. si ca nu a fost inventat pentru a speria oamenii.va rog sa-mi raspunde-ti
Biblia,Cuvantul lui Dumnezeu, este in primul rand indestructibila.De la Diocletian si pina in prezent,Biblia a infruntat atacuri peste atacuri,tentative de a fi decredibilizata,minimalizata,batjocorita,contestat a dar,dupa cum vezi,sta in fata ta si astazi ca o dovada a celor spuse de Mantuitor:,,Cerul și pământul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece."(Matei 24:35).Caracterul fara echivoc cu privire la autenticitatea celor scrise il gasesti subliniat si in Luca 1:1-4:
,,Deoarece mulți s-au încercat să alcătuiască o istorisire despre faptele deplin adeverite între noi,Așa cum ni le-au lăsat cei ce le-au văzut de la început și au fost slujitori ai Cuvântului,Am găsit și eu cu cale, preaputernice Teofile, după ce am urmărit toate cu de-amănuntul de la început, să ți le scriu pe rând,Ca să te încredințezi despre temenicia învățăturii pe care ai primit-o."

La rindul sau,Sfantul Apostol Pavel,iti da o cutremuratoare dovada scrisa de sinceritate:,,Dacă nu este înviere a morților, nici Hristos n-a înviat.Și dacă Hristos n-a înviat, zadarnică este atunci propovăduirea noastră, zadarnică este și credința voastră.Ne aflăm încă și martori mincinoși ai lui Dumnezeu, pentru că am mărturisit împotriva lui Dumnezeu că a înviat pe Hristos, pe Care nu L-a înviat, dacă deci morții nu înviază.Căci dacă morții nu înviază, nici Hristos n-a înviat.Iar dacă Hristos n-a înviat, zadarnică este credința voastră, sunteți încă în păcatele voastre;Și atunci și cei ce au adormit în Hristos au pierit." (I Corinteni 15:13-18).
Dupa cum poti vedea,fie si doar in acest exemplu,cei care ti-au scris ceva atunci ti-au spus in scris si public,in fata lui Dumnezeu,ca iti spun Adevarul,ca nu te mint cu nimic.Oare ce mincinos ar lua public in calcul ca minciuna sa sa nu fie adevar?Si oare pe tine cine te incredinteaza de adevarul celor spuse,in randurile de mai sus? Chiar Apostolul Pavel cel care ,,Căci ați auzit despre purtarea mea de altădată întru iudaism, că prigoneam peste măsură Biserica lui Dumnezeu și o pustiiam"(Galateni 1:13).Deci marturisirea de Credinta si spre Adevar vine din partea unui fost prigonitor.Iata maretia Credintei>pina si cel ce o persecuta iti lasa o dovada peste secole despre sinceritatea lui in a spune ca ceea ce prigonea era insasi Adevarul.

Dar oare a fost singurul care a vazut Adevarul despre care vorbea?Uite ce spune iarasi Sfantul Apostol Pavel:,,În urmă S-a arătat deodată la peste cinci sute de frați, dintre care cei mai mulți trăiesc până astăzi, iar unii au și adormit"( I Corinteni 15:6).Vezi?Mantuitorul nu a avut aparitii izolate ci a aparut in Gloria si Slava Sa la mai multi si tocmai de aceea cei din timpurile de inceput ale Credintei nu-L contestau pt ca erau aproape de autenticitatea evenimentelor.Iata o alta dovada ca litera transmisa tie este Adevar despre Adevar.

Urmareste si integritatea morala a celor care ti-au lasat acele randuri scrise.Nu au ascuns sau cosmetizat nimic.
Totul,chiar daca in anumite momente poate parea dur sau de neinteles,ti-a fost lasat asa cum a fost pt ca tu sa intelegi sinceritatea absoluta a celor scrise.Mari aparatori ai invataturii lui Hristos si ai Sfintei Scripturi au mers cu zimbetul pe buze la moarte in numele unui Adevar asupra caruia nu aveau nici o indoiala.Si nu au fost putini ci foarte multi.Nimeni dintre acei oameni nu a inteles sa faca mai putin decat sa moara pentru Credinta pe care au aparat-o pt ca sa ajunga la tine iar Biblia este dovada ca sacrificul lor nu a fost in zadar.

Verifica cate carti are Biblia,in cate limbi au fost scrise,cine au fost autorii,unde au fost scrise cartile cuprinse in ea si vei vedea ca Biblia este unica carte in istoria lumii cu o asemenea unitate si lipsa de contradictie si asta pt ca ceea ce ne-a transmis Dumnezeu nu are granita in timp sau crapaturi umane.Este dovada Lui pentru noi mai presus de timp si oranduiri umane.

As mai fi avut multe argumente,si nu numai de factura teologica dar si istorice,arheologice si multe altele dar iti voi lasa la final un citat ortodox care mie mi-a placut mult.Sper ca aceste randuri sa ta ajute dar nu uita ca nimic din ce spunem noi nu poate fi mai bine spus decat ce este spus in Biblie.

,,Biblia e Cartea care cuprinde cărțile. Biblia, așadar, e Biblioteca; Biblioteca prin excelență, singură și singulară în dumnezeiasca ei omenitate. Orice bibliotecă din lume poate avea cuvinte despre Dumnezeu; Biblia e însăși rostirea lui Dumnezeu, anume pentru oameni și prin oameni. Inspirată de Duhul Sfânt, ea e Cartea devenită cărți. Cu omul adamic Creatorul vorbea într`un singur limbaj; omul căzut n`a mai înțeles graiul îngerilor, și`ntru târziu s`a pomenit Moise că tocmai pe el, bâlbâitul, îl trimite Dumnezeu să le grăiască oamenilor cuvintele Sale.

– Cum o voi face, Doamne, de vreme ce sunt gângav?
– Tu, într`adevăr, ești, dar Aaron, fratele tău, nu e. Eu îți voi spune ție, tu îi vei spune lui, el le va spune oamenilor, și astfel tu vei fi pentru el ceea ce sunt Eu pentru tine.

Cuvântul devenise cuvinte, Teologia se făcuse filologie. A mai trecut o vreme, Moise a mai primit o poruncă:

– Apucă-te și scrie totul într`o carte!

Și el a scris totul într`o carte. De aici, lunga și dramatica istorie a textului biblic, cu autori sacri sau profani, cu limbi originale sau derivate, cu graiuri uitate sau stâlcite, cu traduceri mai bune sau mai puțin bune, cu copiști atenți sau osteniți, cu tomuri, codici și colecții vrăfuite, cu studii și cercetări savante, cu evaluări semantice și ediții critice..., totul, în ultimă instanță, menit să-i redea filologiei transparența teologică prin care cuvintele redevin Cuvânt.

Așa stă Biblia în fața cititorului: ca o prescură care poate să rămână pâine dospită, poate deveni anafură sau se poate transfigura în Trup euharistic. Trepte de pătrundere, trepte de cunoaștere; trepte de cunoaștere, trepte de inițiere; trepte de inițiere, trepte de sfințenie: „chiar dacă L-am cunoscut pe Hristos după trup, acum nu-L mai cunoaștem astfel.

Prin urmare, cititorule, dacă vei deschide Cartea din simplă curiozitate sau deprindere, spre a-ți împlini nevoia de a ști, și dacă ai străbătut-o ca pe un simplu act de cultură, fii sigur că n`o vei uita. Dacă ai zăbovit asupră-i cu un oarecare interes lingvistic, vei fi aflat că în ebraică și în greaca veche sunt semănate cuvinte, fraze și denumiri eterogene, împrumutate din culturile cu care autorii biblici s`au învecinat sau din altele pe care nici ei și nici părinții lor nu le-au știut. Dacă ai citit-o numai ca pe o operă literară, iată că ai gustat într`însa belșug de genuri și specii, poezie lirică și epică, istoriografie, legislație, imnuri sacre și sapiențiale, pagini profetice și apocaliptice, proze scurte și nuclee de roman, scenarii dramatice și eseuri filosofice, sentințe aforistice și incantații prozodice... Dacă ai cercetat-o cu un ochi critic necruțător, vei fi descoperit și ceea ce, în fapt, căutai: naivități, inadvertențe, lacune, suprapuneri, distorsiuni, interpolări, paralelisme și multe alte metehne care te vor sminti în măsura în care te vei opri aici.

Dacă, pentru nevoia de a înțelege, o vei cerceta a doua și a treia oară, mai cu de-amănuntul, cu`ncetineli și reveniri, dacă-ți vei pune gândul pe textul din față și pe cele paralele, însemnate alături, atunci cugetul tău va fi în stare să pipăie înțelesurile din spatele cuvintelor, să pătrundă în luminișurile alegorice ale întâmplărilor, să deslușească de ce jertfa lui Avraam, de pildă, s`a petrecut ca fapt istoric la vremea ei, dar „și`n prefigurare“pentru vremile din urmă. În același timp, reliefurile noilor tale lecturi îți vor deschide calea de acces către întreaga cultură europeană, în tot ce are ea mai înalt și mai frumos de-a lungul ultimului mileniu.

Dar dacă, pentru nevoia de a cunoaște, te vei deprinde s`o citești nu atât pe dinafară, cât mai ales pe dinlăuntru, dacă sufletul ți se va aprinde în văpaia celor ce se întraripează cu dumnezeiescul dor, atunci dorul acesta îți va descoperi că, de vreme ce toate cărțile acestei Cărți au fost scrise de dragul unui singur personaj, Iisus Hristos, prevestindu-L și vestindu-L, și de vreme ce Iisus Hristos a venit în lume de dragul unei singure făpturi, omul, înseamnă că toată Cartea se îndreaptă spre o singură ființă, care ești tu, cititorule. Dacă o ocoleai, ar fi fost să treci pe-alături de propria ta viață; dar fiindcă ți-ai asumat-o, a fost să te descoperi pe tine sieți. Acum, ajutat de Sfinții Părinți ai Bisericii vei pătrunde în adevărurile de credință și în sensurile adânci ale Scripturii, adică în lumina lecturii ei duhovnicești, singura care te ridică deasupra lui a ști și deasupra lui a înțelege, anume în văzduhul lui a cunoaște, acolo unde cuvintele redevin Cuvânt și eternitatea te îmbie la Viață; căci „viața veșnică aceasta este: să Te cunoască pe Tine, singurul Dumnezeu adevărat, și pe Iisus Hristos, pe Care L-ai trimis“.

Odată ajuns aici, nu-ți mai rămâne decât Bucuria."

Cel de Sus sa fie alaturi de noi toti

Last edited by Scotianul; 19.06.2010 at 01:58:30.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Am o nelamurire... ory Generalitati 23 17.12.2015 15:15:37
nelămurire myself00 Generalitati 18 01.07.2012 21:16:00
o nelamurire andipanda Generalitati 5 26.10.2011 15:25:25
Nelamurire ingerashul Botezul 6 01.03.2011 15:12:29
nelamurire sofian18 Despre Sfanta Scriptura 2 02.04.2008 14:54:22