Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 09.02.2007, 20:56:55
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arifa
Este posibil ca printr-o vraja sa fie transformata o persoana foarte mult, apropae sa nu o mai recunosti/?
Sa reactioneze urat, si sa aiba un comportamnet desfranat.Daca au fost date acatise si s-au facut masluri ptr persoana respectiva, dar inca nu se vad imbunatatiri ce se mai poate face?
Chiar azi am fost la biserica si am cumparat o brosura de 153 pagini cu 4 lei, intitulata RUGACIUNI PENTRU IZBAVIREA DE VRAJI, FARMECE, BLESTEME SI VRASMASI. Este extraordinar de interesanta si raspunde la multe probleme dezbatute in acest topic. Va mai redau din cuprins, pe linga multe rugaciuni : PACATUL VRAJITORIEI ; CE ESTE VRAJITORIA ; CUM INSEALA DIAVOLUL PE OM ; PEDEPSELE PACATULUI VRAJITORIEI ; CANONUL RINDUIT VRAjITORILOR ; PACATUL GHICIRI CU CARTI SFINTE ; MOTIVUL PENTRU CARE CRESTINII CRED IN VRAJI ; CUM SE POP IZBAVI CRESTINII DE VRAJITORII SI DE FARMECE DIAVOLICESTI ; Si multe , multe alte titluri cuprinse in aceasta carte, repet foarte pertinenta si interesanta. Editia este ingrijita de Ierod CLEOPA PARASCHIV si editura "PANAGHIA" . Am inteles ca a inceput distribuirea in biserici din aceasta saptamina. Lectura placuta si lua-ti aminte !
Reply With Quote
  #32  
Vechi 15.02.2007, 19:50:21
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Stefan500
Cand eram intr-a 1 sau a 2, bunica a gasit cusut in pantalonii de la uniforma o masea! Daca e vraja, ce fel de vraja ar fi? :dontgetit: Sa aiba de-aface cu faptul ca nu pot sa am prieteni? :(
Hmmm...nu cred ca ar fi asta motivul.
Vraji, farmece si alte chestii de genul asta, nu sunt decat niste superstitii, care inca rezista din coincidente. Omul poate face multe prin forte proprii, dar nu prin blesteme inutile.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 16.02.2007, 20:12:21
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandr_Bazil
Citat:
În prealabil postat de Stefan500
Cand eram intr-a 1 sau a 2, bunica a gasit cusut in pantalonii de la uniforma o masea! Daca e vraja, ce fel de vraja ar fi? :dontgetit: Sa aiba de-aface cu faptul ca nu pot sa am prieteni? :(
Hmmm...nu cred ca ar fi asta motivul.
Vraji, farmece si alte chestii de genul asta, nu sunt decat niste superstitii, care inca rezista din coincidente. Omul poate face multe prin forte proprii, dar nu prin blesteme inutile.
Cum "blesteme inutile "? . Sint si blesteme utile ? Si apropo de blesteme- , este unul din cele mai mari pacate cu efecte negative pentru ambele parti ( cel care blestema si cel blestemat). Da ALEX , omul poate face foarte multe, are libertate absoluta, depinde cum o intelege si cum o foloseste !
Reply With Quote
  #34  
Vechi 16.02.2007, 22:39:34
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Cand ziceam inutile ma refeream la faptul ca nu au nici o valoare reala
Reply With Quote
  #35  
Vechi 16.02.2007, 23:10:00
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandr_Bazil
Cand ziceam inutile ma refeream la faptul ca nu au nici o valoare reala
Ce parere ai despre gindirea pozitiva, gindirea negativa ? Dar despre autosugestie, telepatie si in general despre forta gindului.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 17.02.2007, 00:47:20
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Mintea e subestimata de cei mai multi oameni.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 18.02.2007, 13:24:36
andrey andrey is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2007
Mesaje: 2
Implicit

suntem in secolu 21 totusi nu cred k cineva ne poate schimba destinu daca citeste o incantatie sau asa cv de regula omu are esecuri , pierderi sau probleme in viata si in loc sa recunoasca k e din vina lui si sa accept k numai el singur se poate ajuta , el da vina pe pisici negre , oglinzi sparte sau vrajitoare mi se pare dea dreptu penibil acest lucru dar ce fel de minte primitiva sar mintii pe el insusi ? ???
Reply With Quote
  #38  
Vechi 10.04.2007, 17:15:09
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit

Si eu stiam ca vrajmasul nu se poate apropia de cei spovediti si impartasiti.Totusi,
citind cartea "Cuvioasa Macaria,mangaietoarea celor necajiti",am inteles ca si de o vazatoare cu duhul se pot prinde vrajile.Sfanta Maica Macaria a suferit f. mult din
cauza vrajilor.Se vindeca de acestea prin Sfinte Masluri,Sfintirea caseisi alte dezlegari citite de Preoti.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 10.04.2007, 17:15:17
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit

Si eu stiam ca vrajmasul nu se poate apropia de cei spovediti si impartasiti.Totusi,
citind cartea "Cuvioasa Macaria,mangaietoarea celor necajiti",am inteles ca si de o vazatoare cu duhul se pot prinde vrajile.Sfanta Maica Macaria a suferit f. mult din
cauza vrajilor.Se vindeca de acestea prin Sfinte Masluri,Sfintirea caseisi alte dezlegari citite de Preoti.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 18.04.2007, 17:26:26
ancutaelena ancutaelena is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.04.2007
Mesaje: 13
Implicit

Diavolul,din cele mai vechi timpuri,a avut oamenii sai apropiati,a avut slujitorii sai.Acesti slujitpri apropiati ai satanei sunt vrajitorii.Ei s-au lepadat de buna voie de DUMNEZEU pe pamant si s-au inchinat satanei.Satana fiind spirit si avand puteri mari,la rugamintea vrajitorilor indeplineste fel de fel de rautati asupra oamenilor.Deci vrajitorul,cu puterea satanei,poate sa faca mult rau.De ce numai rau?Pentru ca diavolul este izvorul raului,este raul prin excelenta.Daca ne vom spovedi regulat,vom tine post miercurea si vinerea,vom merge la sfintele slujbe si ne vom ruga acasa ,cu siguranta vrajitoriile nu vor putea sa ne faca rau.Toate relele care vin din farmece si vrajitorii au efect asupra unui om sau a unei familii daca este necredinta asupra lor.CEL CE MAI INAINTE A FOST VRAJITOR;APOI S-A ARATAT ARHIEREU CINSTIT;PRIN CINSTITA FECIOARA IUSTINA SFANTUL MUCENIC CIPRIAN.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 17:23:24
Rugaciune puternica andrei_im Rugaciuni 29 26.01.2012 19:51:14
Este Este permisa slujba logodnei pe perioada postului? pompi Preotul 16 21.03.2011 20:32:41
Ce este deschiderea cartii si daca este justificata? LETYTIA Intrebari utilizatori 12 06.01.2011 22:00:25
Este nevoie de intermediari intre noi si Hristos sau este suficienta credinta in El? maria-luisa Generalitati 41 05.01.2010 21:35:11