Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 25.06.2010, 13:04:15
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Daca unul se vindeca, iar altul nu, acest lucru este posibil pentru ca Dumnezeu a ingaduit. Unuia ii este mai de folos sanatatea, iar altuia mai de folos suferinta pentru a ajunge la Dumnezeu. Dar in nici un caz diavolul nu vindeca. Calea diavolului este larga, dar nu ofera niciodata vindecare - e de ajuns sa ne aducem aminte de episodul in care diavolul este scos din om si ajunge in turma de porci. Ce face cu aceasta turma? O arunca in mare spre a fi inecata. Asta face diavolul.

Sa nu mai spui nimanui ca ai primit vindecare prin ajutorul dat de diavol, ii vei face pe multi sa creada in puterea sa si multi se vor pierde.

Nu e important sa cunosti cine s-a rugat pentru tine, e important sa-I multumesti Domnului ca esti acum sanatoasa. Nu uita, in timp ce noi dormim sunt o multime de oameni care se roaga nu doar pentru cei cunoscuti, ci si pentru cei necunoscuti.

Vindecarea la sfintele moaste nu vine intr-un mod magic, ai sarutat si ai plecat sanatos. Ci vine tinand seama de credinta noastra in Dumnezeu si de cat de mult bate inima noastra pentru El.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 25.06.2010, 13:14:44
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Dar in nici un caz diavolul nu vindeca. Calea diavolului este larga, dar nu ofera niciodata vindecare - e de ajuns sa ne aducem aminte de episodul in care diavolul este scos din om si ajunge in turma de porci. Ce face cu aceasta turma? O arunca in mare spre a fi inecata. Asta face diavolul.
Diavolul nu vindecă, ci poate da aparența de vindecare. Lucrarea sa principală este de amăgire și îndepărtare de Hristos. Exact asta a făcut cu porcarii din Gadara. Și asta face și cu bieții români din Suceava (ori de altundeva): îi face să "cinstească" sânzienele, oasele, icoanele - orice în afară de Hristos. Iar rezultatul: aparența de vindecare fizică și spirituală și cruda realitate de moarte lentă din punct de vedere spiritul ori chiar moarte fizică (precum cazul de ieri de la mănăstire).

Last edited by tricesimusquintus; 25.06.2010 at 13:18:31.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 25.06.2010, 13:17:02
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Dar in nici un caz diavolul nu vindeca. .
Eu ce pot sa mai spun, Costel...Atati oameni merg la babe, vrajitoare, bioenergeticieni, si se vindeca...Iar tu spui ca aceasta e vindecare de la Dumnezeu...Nu cred ca ma pot contrazice cu tine...Desi eu am experienta acestor vindecari, tu ai refuzul de a ma crede, deci nu vom ajunge nicaieri.

Credinta in Dumnezeu nu are nevoie de oasele cuiva. Omul crede si este vindecat. [vezi vindecarile facute de Hristos]
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #44  
Vechi 25.06.2010, 14:29:43
mc2009 mc2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.04.2009
Mesaje: 112
Implicit Cine tipa si se fereste de moaste si icoane? Din vazute ...

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Diavolul nu vindecă, ci poate da aparența de vindecare. Lucrarea sa principală este de amăgire și îndepărtare de Hristos. Exact asta a făcut cu porcarii din Gadara. Și asta face și cu bieții români din Suceava (ori de altundeva): îi face să "cinstească" sânzienele, oasele, icoanele - orice în afară de Hristos. Iar rezultatul: aparența de vindecare fizică și spirituală și cruda realitate de moarte lentă din punct de vedere spiritul ori chiar moarte fizică (precum cazul de ieri de la mănăstire).
Cateva "aparente", din experienta proprie a unui "biet roman" (multumesc, trice... pentru mila pe care ne-o porti tuturor!)

moaste: Am vazut cu cativa ani in urma un autocar (aproape plin) de demonizati care tipau si dadeau sa fuga cand au fost adusi spre inchinare la moastele Sf. Ioan cel Nou. De ce oare?

icoane: La manastirea Secu, o fata demonizata care, inainte de a i se face slujba, a incercat sa se inchine la icoana (facatoare de minuni) a Maicii Domnului si, cand sa o sarute, ceva (ce?), asemanator efectului de respingere dintre doi magneti de acelasi pol, a tras-o inapoi; aceeasi reactie cand, in timpul slujbei, parintele a iesit la tamaiat. In timpul moliftelor Sf. Ioan Gura de Aur a devenit mai agitata - si-a batut joc de preot (l-a injurat, l-a tras de barba, a incercat sa-i inchida cartea) - 4 barbati nereusind sa o tina; singurul lucru de care se temea si dadea inapoi era crucea din mana acestuia. La final, imediat dupa otpust (coincidenta, desigur), s-a linistit, iar cei ai ei au luat-o pe brate si au dus-o.

Asadar, cui nu-i plac sfintele moaste, sfintii, preotii, tamaia, sfanta cruce si toate celelalte?
(intrebare mai mult sau mai putin retorica)
Reply With Quote
  #45  
Vechi 25.06.2010, 15:09:51
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mc2009 Vezi mesajul
Cateva "aparente", din experienta proprie a unui "biet roman" (multumesc, trice... pentru mila pe care ne-o porti tuturor!)

moaste: Am vazut cu cativa ani in urma un autocar (aproape plin) de demonizati care tipau si dadeau sa fuga cand au fost adusi spre inchinare la moastele Sf. Ioan cel Nou. De ce oare?

icoane: La manastirea Secu, o fata demonizata care, inainte de a i se face slujba, a incercat sa se inchine la icoana (facatoare de minuni) a Maicii Domnului si, cand sa o sarute, ceva (ce?), asemanator efectului de respingere dintre doi magneti de acelasi pol, a tras-o inapoi; aceeasi reactie cand, in timpul slujbei, parintele a iesit la tamaiat. In timpul moliftelor Sf. Ioan Gura de Aur a devenit mai agitata - si-a batut joc de preot (l-a injurat, l-a tras de barba, a incercat sa-i inchida cartea) - 4 barbati nereusind sa o tina; singurul lucru de care se temea si dadea inapoi era crucea din mana acestuia. La final, imediat dupa otpust (coincidenta, desigur), s-a linistit, iar cei ai ei au luat-o pe brate si au dus-o.

Asadar, cui nu-i plac sfintele moaste, sfintii, preotii, tamaia, sfanta cruce si toate celelalte?
(intrebare mai mult sau mai putin retorica)
sursa: Basme populare românești de Petrică Inspirescu
Reply With Quote
  #46  
Vechi 25.06.2010, 15:42:23
mc2009 mc2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.04.2009
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
sursa: Basme populare românești de Petrică Inspirescu
Sigur, probabil nici martorii prezenti - chiar daca acum persoane respectabile (bineinteles, doar "bieti romani" ortodocsi manipulati) - nu te-ar convinge. Dar, discutam serios dupa ce vezi pe viu asa ceva; altfel, de la "caldurica" teoriei, toate par povesti.

Last edited by mc2009; 25.06.2010 at 15:46:56.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 25.06.2010, 20:58:03
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
sursa: Basme populare românești de Petrică Inspirescu
bineinteles.
ce frumos se implineste cu tine cuv:"urechi au si nu vor auzi, ochi au si nu vor vedea".


pe unii ca voi nici venirea lui Hristos pe norii cerului la parusie nu va fi adevarata, va fi tot o imagine holografica.

Fratilor, nu stricati orzul pe gaste!
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #48  
Vechi 25.06.2010, 21:27:44
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit ok

eu cred ca Marele Arhitect, la marea judecata, nu va tine deloc cont de formalismele fiecarei religii ( forme fade-care fara fapte sunt moarte !),ci ,mai degraba va tine cont de faptele fata de aproapele nostu !
Ne impidedicam de lucruri marunte,uitand ca in centrul religiei e mereu si mereu...omul !
Mai degraba Dumnezeu te intreaba daca ai facut rau la cineva, sau nu ai facut bine...decat amanunte fara importanta, de tipul polemicilor de pe aici...Ca unul isi face cruce, altul nu, ca unul e ortodox sau de alta religie crestina...etc,ca altul cinsteste icoanele, altul,nu...toate astea si inca multe altele sunt de fapt perdere de vreme, si evitare a esentialului religiei crestine : raportul nostru cu...celalalt !
Reply With Quote
  #49  
Vechi 25.06.2010, 22:01:02
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
eu cred ca Marele Arhitect, la marea judecata, nu va tine deloc cont de formalismele fiecarei religii ( forme fade-care fara fapte sunt moarte !),ci ,mai degraba va tine cont de faptele fata de aproapele nostu !
Ne impidedicam de lucruri marunte,uitand ca in centrul religiei e mereu si mereu...omul !
Mai degraba Dumnezeu te intreaba daca ai facut rau la cineva, sau nu ai facut bine...decat amanunte fara importanta, de tipul polemicilor de pe aici...Ca unul isi face cruce, altul nu, ca unul e ortodox sau de alta religie crestina...etc,ca altul cinsteste icoanele, altul,nu...toate astea si inca multe altele sunt de fapt perdere de vreme, si evitare a esentialului religiei crestine : raportul nostru cu...celalalt !
cineva mergea mai departe si spunea ca Dumnezeu nu ne va intreba numai de raul care l-am facut ci si de binele care am fi putut sa-l facem si nu l-am facut!
aici e aici!
vezi, se strampteaza cararea...
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #50  
Vechi 26.06.2010, 13:30:33
mc2009 mc2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.04.2009
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
eu cred ca Marele Arhitect, la marea judecata, nu va tine deloc cont de formalismele fiecarei religii ( forme fade-care fara fapte sunt moarte !),ci ,mai degraba va tine cont de faptele fata de aproapele nostu !
Ne impidedicam de lucruri marunte,uitand ca in centrul religiei e mereu si mereu...omul !
Mai degraba Dumnezeu te intreaba daca ai facut rau la cineva, sau nu ai facut bine...decat amanunte fara importanta, de tipul polemicilor de pe aici...Ca unul isi face cruce, altul nu, ca unul e ortodox sau de alta religie crestina...etc,ca altul cinsteste icoanele, altul,nu...toate astea si inca multe altele sunt de fapt perdere de vreme, si evitare a esentialului religiei crestine : raportul nostru cu...celalalt !
Domnule Radu, v-as ruga sa nu inselam lumea ... doar daca nu v-ati propus explicit asta. Marea inselare a marelui vrajmas este ca incearca sa convinga ca exista doar un mare arhitect si ca toate religiile crestine (sic!) sunt bune. E plin (internetul) de marturii ale Sfintilor Parinti in acest sens, pe care am tinde sa-i credem mai mult decat cei care promoveaza orice fel de iubire (inclusiv cea fada). Iubirea merge pana la erezie - acesta fiind lucrul cel mai grav pentru un crestin ortodox pentru ca ne separa de Dumnezeu, Insusi izvorul iubirii. Negarea ORTOdoxiei duce in derizoriu si martiriul ataror sfinti de care e plin sinaxarul, care n-au fost de acord sa se lepede de aceasta, lepadare care incepe de la acceptarea altor adevaruri, dupa exemplul unei pilde din Pateric. Poate n-ar strica mai multa informare/atentie ...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biblia protestanta sau Bibila ''Cornilescu'' Templier Knight Despre Sfanta Scriptura 22 13.03.2015 17:43:49
reforma protestanta catalinabalhui Biserici Protestante 154 16.02.2015 23:14:20
Pictura bizantina intr-o biserica protestanta Mihailc Pictura si Sculptura Bisericeasca 10 10.06.2012 20:13:05
Casa ateilor si casa noastra Man Teo Alte Religii 7 04.09.2011 01:54:53