Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 24.09.2010, 17:36:43
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pr.Gheorghe Vezi mesajul
Asa s-ar explica si unele actiuni ale unor non-ortodocsi care par ca intarata doar pe unii ortodocsi spre a scoate un anumit profit din certurile lor. Asa sa fie!
Ma gandesc mai totusi ca nu-si dau seama ce fac. Caci daca cineva il sapa pe altul isi face lui insusi firma proasta si tot nu castiga nimic. Dar, indiferent care ar fi motivele pentru care suntem provocati, noi trebuie sa ramanem crestini si cel rau va fugi rusinat.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #82  
Vechi 24.09.2010, 17:36:47
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
talibanismul lui colaps sau al doctorului
Dar de când a fi hotărât înseamnă a fi ... taliban?

Smerenie și blândețe până la un anumit punct.
Știi vorba aia ... „De-atâta lup și oaia prinde a mușca!”
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
  #83  
Vechi 24.09.2010, 17:39:15
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Smerenie și blândețe până la un anumit punct.
Știi vorba aia ... „De-atâta lup și oaia prinde a mușca!”
Din cate imi aduc aminte, Domnul si Mantuitorul nostru Isus Cristos ne invata altceva.

Acuma, ca nu ne ridicam la inaltimea invataturilor Lui, e una, dar sa mai producem si justificari....
  #84  
Vechi 24.09.2010, 17:39:53
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Dar de când a fi hotărât înseamnă a fi ... taliban?
Hotarat e una, adeptul jignirilor [cum te-ai declarat mai sus] e alta. Nu stiu daca ai citit, dar Hristos nu jignea, ci doar spunea adevarul.

Fii pe pace, in ce ma priveste stiu ca ai o dorinta sincera de a-L cauta pe Hristos, si asta e cel mai important. El te va invata toate lucrurile.

Si nu, colaps, oile nu musca, indiferent de vorbe si proverbe...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #85  
Vechi 24.09.2010, 17:40:06
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Din cate imi aduc aminte, Domnul si Mantuitorul nostru Isus Cristos ne invata altceva.

Acuma, ca nu ne ridicam la inaltimea invataturilor Lui, e una, dar sa mai producem si justificari....
Cine e Isus Cristos ăsta al tău ? Nu-l cunosc, e rudă cu tine?
Eu Îl cunosc doar pe Iisus Hristos.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
  #86  
Vechi 24.09.2010, 17:41:24
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Gresim cand raspundem cu rautate sau violent..
  #87  
Vechi 24.09.2010, 17:44:22
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Dar, indiferent care ar fi motivele pentru care suntem provocati, noi trebuie sa ramanem crestini si cel rau va fugi rusinat.
Bine zici, soro draga! Dar cred ca pacatul ispitirii ramane si fiind in casa ortodoxa si vazand (stiind) ca nu toti fratii mei sunt tari (mai ales din cei care doar citesc) zic ca poate se justifica banarea unora ((si) pe acest motiv)!
  #88  
Vechi 24.09.2010, 17:47:03
truthtostone's Avatar
truthtostone truthtostone is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Pe tine te inteleg, unul e colaps pe forumul asta, dar m-am mirat de Cristi. :)


Dar il implica, pentru ca



Iar el este non-ortodox. Hai sa spunem lucrurilor pe nume, fara ascunzisuri. Cine vrea polemica o face indiferent daca este sau nu ortodox. A se vedea topicele strict "ortodoxe".

Pe de alta parte, polemica isi are rostul ei. Adevaratul caracter crestin se cunoaste si din felul cum cineva raspunde la provocari sau cum se poarta atunci cand este atacat. O suta-doua de utilizatori si vizitatori citesc din umbra si se lamuresc cata credinta are fiecare. Si nu ii va convinge paginile de citate din teologie, nici talibanismul lui colaps sau al doctorului, ci blandetea, smerenia si caracterul crestin. Nu ne place polemica? Nu intram in ea. Simplu. Pot sa se certe doua sute langa noi, ce ne priveste? Singurul lucru care ma ispiteste sa ma cert este rautatea din inima mea, care nu se poate abtine; pentru ce as da vina pe altii? Fiecare raspunde de pacatul lui. Aruncarea vinei pe vecin a fost greseala primilor oameni...si iata ca s-a transmis pana la noi...
Pai eu daca nu sunt tamplar si nu ma intereseaza sa devin tamplar , ma duc sa stau in tamplarie?
Sa ce? Sa imi bat joc de tamplar si sa-i spun ca nu shlefuieste bine lemnul?
__________________
Nu îi spune Lui Dumnezeu cât de mari sunt problemele tale.Spune-le problemelor tale cât de mare este Dumnezeu.
  #89  
Vechi 24.09.2010, 17:48:54
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de truthtostone Vezi mesajul
Pai eu daca nu sunt tamplar si nu ma intereseaza sa devin tamplar , ma duc sa stau in tamplarie?
Sa ce? Sa imi bat joc de tamplar si sa-i spun ca nu shlefuieste bine lemnul?
Interesant si corect!
  #90  
Vechi 24.09.2010, 17:50:38
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pr.Gheorghe Vezi mesajul
Bine zici, soro draga! Dar cred ca pacatul ispitirii ramane si fiind in casa ortodoxa si vazand (stiind) ca nu toti fratii mei sunt tari (mai ales din cei care doar citesc) zic ca poate se justifica banarea unora ((si) pe acest motiv)!
Parinte, eu vorbeam in general, despre viata noastra de credinta. Administrarea unui forum este un dar, un talant care i-a fost incredintat domnului admin si moderatorilor, dar pe care eu nu il am [ in nici un caz], deci nu ma simt in stare a da sfaturi in aceasta problema.
Dumnezeu sa-i pazeasca pe fratii nostri! Caci, daca noi ii vom feri cat de cat de ispite pe acest forum, lumea reala , insa, e nemiloasa si loveste acolo unde nu gaseste credinta. De aceea fiecare sa se tina strans de poala crucii si sa nu-i dea drumul cu nici un chip. Asa sa fie!
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care este sfatul tau pentru mine,pentru ceilalti,pentru toti forumistii? tigerAvalo9 Generalitati 84 05.09.2011 08:32:49
Ingerul pazitor,pentru toti oamenii sau numai pentru crestini? mihailt Generalitati 45 12.11.2010 18:46:27
Mesaj pentru userul "moment31" sophia Generalitati 0 12.11.2009 19:06:03