Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 27.09.2010, 10:33:34
truthtostone's Avatar
truthtostone truthtostone is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Pentru ca nu vrem sa vorbim singuri si sa ne dam singuri dreptate. Evident exista o divergenta de opinii si argumentand putem realiza cine are dreptate. Reactia ta este asemenea unui copil care nu-i lasa pe ceilalti sa se joace cu el.
Iar in cazul tau cred ca cunosti denumirea de attentionwhoring
__________________
Nu îi spune Lui Dumnezeu cât de mari sunt problemele tale.Spune-le problemelor tale cât de mare este Dumnezeu.
  #112  
Vechi 27.09.2010, 12:13:16
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Pentru ca nu vrem sa vorbim singuri si sa ne dam singuri dreptate. Evident exista o divergenta de opinii si argumentand putem realiza cine are dreptate. Reactia ta este asemenea unui copil care nu-i lasa pe ceilalti sa se joace cu el.
Cum, acum susții că ești dispus să accepți credința în "zeul creștin" de care ai făcut atâta parodie?


Cât despre comentariile tale, e cazul să realizezi că un copil nu are ce noutăți să-i spună unui om matur, pentru motivul că toți am fost copii o dată.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
  #113  
Vechi 27.09.2010, 12:34:44
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de truthtostone Vezi mesajul
Iar in cazul tau cred ca cunosti denumirea de attentionwhoring
De ce cazul meu e diferit de al altora de pe forum? Nu vreau sa dau nume :D
  #114  
Vechi 27.09.2010, 12:58:31
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Cum, acum susții că ești dispus să accepți credința în "zeul creștin" de care ai făcut atâta parodie?
Cine a spus asa ceva? Ai inteles aiurea o afirmatie destul de simpla.

Citat:
Cât despre comentariile tale, e cazul să realizezi că un copil nu are ce noutăți să-i spună unui om matur, pentru motivul că toți am fost copii o dată.
Si cine ar fi omul matur in cazul asta? Cel care nu recunoaste ce a spus acu' 2 zile? Care crede tot ce i se spune indiferent de dovezi? Cel care crede ca povestile din copilarie sunt reale? Cel care se supara si fuge la admin pentru orice? Cel care se supara pe cei care chipurile il jignesc dar crede ca el are voie sa ii faca in toate felurile?
  #115  
Vechi 27.09.2010, 14:50:01
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Cine a spus asa ceva? Ai inteles aiurea o afirmatie destul de simpla.
Deci argumentarea la care te referai are rolul de a ne face să înțelegem că numai tu ai dreptate?


Citat:
Si cine ar fi omul matur in cazul asta? Cel care nu recunoaste ce a spus acu' 2 zile? Care crede tot ce i se spune indiferent de dovezi? Cel care crede ca povestile din copilarie sunt reale? Cel care se supara si fuge la admin pentru orice? Cel care se supara pe cei care chipurile il jignesc dar crede ca el are voie sa ii faca in toate felurile?
Omul matur e cel care nu se închide în ideile sale, care caută sensurile profunde ale lucrurilor, care își cunoaște limitele, care nu se oprește la aparențe etc.

Ai grijă ce afirmații faci. În cazul de față, iar ai primti report, de data asta pentru minciuni denigratoare.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
  #116  
Vechi 27.09.2010, 14:53:55
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de joseph_ben_iacob Vezi mesajul
Ce inseamna denigrarea credintei ortodoxe? Se invoca acest motiv pentru fiecare banare insa nu are consistenta. Daca eu am opinie diferita de a dvs nu inseamna ca va jignesc si ca va denigrez credinta. La fel nici dvs nu ma jigniti avand o opinie diferita.
In general discutiile apar pe "secte si culte" unde in mod normal cei de alta credinta isi expun opiniile, in nici un caz pe sectiunile dedicate BO. Asa ca nu vad de ce sunt banati userii pt ca isi expun opiniile intr-un mod civilizat pe sectiuni ce nu tin de BO(tainele BO, slujbele BO) si se inventeaza scuze ca de fapt au jignit credinta ortodoxa.
Indoielile/dezacordurile se pot exprima in diverse forme, care pot fi pur rationale sau ofensatoare.

E drept ca unii se pot declara ofensati chiar si in cazul unor afirmatii formulate echilibrat, dar in general cred ca nu se ajunge la banare doar din atata lucru.
Sunt cateva exemple de utilizatori care sunt pe forum de luni bune si desi e greu de spus ca au avut intotdeuna cele mai echilibrate exprimari, totusi n-au fost banati.

Citat:
Un alt motiv invocat e acela ca a fost jignit un user. Ceea ce a zis userul Radu32 mi se pare adevarat, ca unii useri se considera jigniti deoarece nu au argumente cand intra in discutii teologice si incep sa jigneasca neavand altceva de zis si apoi tot ei sunt cei care se considera jigniti si cer banarea altora.
Si crezi ca le merge chestia asta? Eu ma indoiesc.
  #117  
Vechi 27.09.2010, 15:08:41
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Exclamation

S-a aruncat o "piatra"...pe 21.09.2010 si de atunci pina azi 27.09.2010,citesc numai aberatii legate de acest subiect.Lasa-ti omul in plata Domnului,stie el foarte bine de ce....si cum....Pentru unii e un " prieten deosebit "..in timp de pentru altii e ca un "ghimpe "in coaste.....asta e....nu putem fi toti la fel...suntem deosebiti =in aspect,in gandire,in exprimare,in religie...si multe altele...numai toleranti NU SUNTEM DELOC.....avem o problema cu aruncatul "pietrei".....
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care este sfatul tau pentru mine,pentru ceilalti,pentru toti forumistii? tigerAvalo9 Generalitati 84 05.09.2011 09:32:49
Ingerul pazitor,pentru toti oamenii sau numai pentru crestini? mihailt Generalitati 45 12.11.2010 19:46:27
Mesaj pentru userul "moment31" sophia Generalitati 0 12.11.2009 20:06:03