Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 09.02.2011, 13:48:57
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Callyope Vezi mesajul
Asta este parerea ta....Eu ti-am dat citat din Cartea lui Enoch unde scrie clar ca sunt Ingerii Veghetori....citeste tot citatul, nu am inventat si nici macar nu este rodul gandirii sau imaginatiei mele...pur si simplu am facut copy/paste....

Fa si tu copy/paste sa citesc si eu unde scrie ceea ce sustii...nu ma intereseaza ce intelegi tu...si ce ti se pare tie ilar...

Si unde scrie ca sunt urmasii lui Seth??? Btw....cine a fost sotia lui Cain? Sora-sa?Verisoara-sa?Nepoata-sa?
Si egiptenii au niste mituri, asta e si cartea lui Enoh. Sotia lui Cain nu intra la subiectul topicului. :)) Dar off-topic, sotiile fiilor lui Adam erau surorile lor, ca nu mai era nici tipenie de om pe pamant in afara de ei. :)
Reply With Quote
  #42  
Vechi 09.02.2011, 13:54:39
Callyope Callyope is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.12.2009
Mesaje: 59
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Ca era singurul cu frica de Dumnezeu.



Asa si Iuda Iscarioteanul are chipurile o evanghelie... asta nu inseamna ca ma intereseaza ceva de acolo sau as crede ceva.
Nu am ce sa inteleg, nici nu-mi bat capul sa gasesc o logica.
Ideea este simpla, cel putin din punctul meu de vedere, este cea mai mare prostie sa ajungi sa crezi ca ingeri nemuritori desavarsiti sa ajunga sa se culce cu muritorii de rand plini de pacate. Si da, nu am nici cea mai mica bunavointa sa inteleg ceva ce este imposibil de inteles.
Tu stii cine a fost Enoh? Daca ai sti probabil ai realiza ca nu exista comparatie intre Iuda si Enoh....Enoh a fost atat de placut Lui Dumnezeu incat l-a mutat la Cer...Asa ca nu mi se pare deloc o prostie sa citesc Cartea lui Enoh. Dar in fine...fiecare intelege atat cat poate...

"Și a plăcut Enoh lui Dumnezeu și apoi nu s-a mai aflat, pentru că l-a mutat Dumnezeu." (asta este citat din Biblie)
Reply With Quote
  #43  
Vechi 09.02.2011, 14:00:05
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Callyope Vezi mesajul
Tu stii cine a fost Enoh? Daca ai sti probabil ai realiza ca nu exista comparatie intre Iuda si Enoh....Enoh a fost atat de placut Lui Dumnezeu incat l-a mutat la Cer...Asa ca nu mi se pare deloc o prostie sa citesc Cartea lui Enoh. Dar in fine...fiecare intelege atat cat poate...

"Și a plăcut Enoh lui Dumnezeu și apoi nu s-a mai aflat, pentru că l-a mutat Dumnezeu." (asta este citat din Biblie)
Cartea lui Enoh e apocrifa. Acum depinde de tine sa cauti cuvantul in dex ca sa intelegi ce am vrut sa zic...
In rest... sa fii sanatos!
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #44  
Vechi 09.02.2011, 14:03:31
Callyope Callyope is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.12.2009
Mesaje: 59
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Si egiptenii au niste mituri, asta e si cartea lui Enoh. Sotia lui Cain nu intra la subiectul topicului. :)) Dar off-topic, sotiile fiilor lui Adam erau surorile lor, ca nu mai era nici tipenie de om pe pamant in afara de ei. :)
Enoh nu este un mit egiptean, ba dincontra este placut Lui Dumnezeu...si il gasesti in Biblie.

Off topic in Bibilie nu scrie ca nevasta lui Cain era sor-sa si ca sotiile lor erau surorile lor...ci scrie :

"Și s-a dus Cain de la fața lui Dumnezeu și a locuit în ținutul Nod, la răsărit de Eden. 17. După aceea a cunoscut Cain pe femeia sa și ea, zămislind, a născut pe Enoh. Apoi a zidit Cain o cetate și a numit-o, după numele fiului său, Enoh."
Reply With Quote
  #45  
Vechi 09.02.2011, 14:21:03
Callyope Callyope is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.12.2009
Mesaje: 59
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Cartea lui Enoh e apocrifa. Acum depinde de tine sa cauti cuvantul in dex ca sa intelegi ce am vrut sa zic...
In rest... sa fii sanatos!
Draguto, Callyope a fost in mitologia greaca una dintre cele 9 nimfe, adica este de genul feminin(eh ...cultura generala in ziua de azi lasa de dorit)...deci urarea era "Sa fii sanatoasa!!!". Oricum iti multumesc pentru urarea de sanatatea sper ca este din tot sufletul, asa cum ii sta bine unui bun crestin.
In rest observ ca nu am ce discuta cu tine...pentru ca nu stii sa sustii un dialog si sa iti argumentezi parerile, toti cei care citesc mai mult ca tine sau gandesc altfel sunt ori prosti ori necredinciosi, ori trebuie sa isi caute cuvintele in Dex...
Aroganta este un pacat...stia?
Deci, stiam ca este apocrifa, cartea lui Enoh, dar avand in vedere ca Enoh, a fost placut Lui Dumnezeu, eram si eu curioasa ce a scris. Plus de asta granita dintre adevar si minciuna este foarte mica cateodata, asa cum poti trece de la agonie la extaz...intr-o secunda. Azi este apocrifa...maine s-ar putea sa nu mai fie....
Reply With Quote
  #46  
Vechi 09.02.2011, 14:34:42
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Callyope Vezi mesajul
Draguto, Callyope a fost in mitologia greaca una dintre cele 9 nimfe, adica este de genul feminin(eh ...cultura generala in ziua de azi lasa de dorit)...deci urarea era "Sa fii sanatoasa!!!". Oricum iti multumesc pentru urarea de sanatatea sper ca este din tot sufletul, asa cum ii sta bine unui bun crestin.
In rest observ ca nu am ce discuta cu tine...pentru ca nu stii sa sustii un dialog si sa iti argumentezi parerile, toti cei care citesc mai mult ca tine sau gandesc altfel sunt ori prosti ori necredinciosi, ori trebuie sa isi caute cuvintele in Dex...
Aroganta este un pacat...stia?
Deci, stiam ca este apocrifa, cartea lui Enoh, dar avand in vedere ca Enoh, a fost placut Lui Dumnezeu, eram si eu curioasa ce a scris. Plus de asta granita dintre adevar si minciuna este foarte mica cateodata, asa cum poti trece de la agonie la extaz...intr-o secunda. Azi este apocrifa...maine s-ar putea sa nu mai fie....
Corectez: Sa fii sanatoasa!
Nu port un dialog pe acest subiect cu tine atat timp cat pentru mine este nul. Mi-am adus argumentele, cred in pozitia BO, in rest nu ma intereseaza presupunerile.
Atat timp cat am zis ca este apocrif ce parere sa-mi mai sustin? Sa inventez una? Sau sa continui acestui subiect de dragul de a tasta?
Una este sa mi se para o prostie a crede in asa ceva si alta e sa zic de cineva ca este prost, asa ca nu-mi pune cuvinte in gura. Faza cu dex, e doar un indemn, ca sa nu primim totul pe tava, sa depunem si un pic de efort. Imi pare rau ca te-ai simtit jignita.
Fiecare sare cu atentionari gen: aroganta e pacat, mandria e pacat, ura e pacat.
Am sustinut ca nu am pacate? Sunt cum sunt, si nu incep sa ma dau cea smerita ca sa dea bine la cititori. Am defectele mele si mi le asum, spre deosebire de altii.
Enoh a fost placut lui Dumnezeu si nu cel de si-a insusit numele acesta, numit autor eretic.
pozitia Bisericii Ortodoxe vis-a-vis de acesta carte.

Ce este Sfanta Scriptura?


O parte din revelația dumnezeiască făcută oamenilor a fost scrisă. Ea se numește Sfânta Scriptură sau Biblia și are două părți: Vechiul Testament și Noul Testament.

Vechiul Testament cuprinde învățăturile date de Dumnezeu oamenilor înainte de venirea lui Hristos în lume. Este alcătuit din următoarele cărți:
Pentateuhul sau cele cinci cărți scrise de Moise: Facerea, Ieșirea, Leviticul, Numerii și Deuteronomul;
2 cărți istorice înainte de regat: Iosua și Judecători;
13 cărți istorice după regat: Regi (4), Paralipomena (2), Ezdra(3), Neemia și Macabei(3);
5 cărți ale profeților: Isaia, Ieremia, Plângerile lui Ieremia, Iezechiel și Daniel;
12 cărți ale prorocilor: Osea, Ioil, Amos, Avdie, Iona, Miheia, Naum, Avacum, Sofonie, Agheu, Zaharia și Maleahi;
Psalmii lui David sau Psaltirea;
4 cărți atribuite lui Solomon: Cântarea cântărilor, Proverbe, Eclesiastul și Înțelepciunea lui Solomon;
8 cărți cu diferite istorii: Rut, Estera, Iov, Tobit, Iudita, Susana, Bel și balaurul, Cântarea celor trei tineri;
4 diverse alte cărți: Înțelepciunea lui Iisus fiul lui Sirah sau Eclesiasticul, Baruh, Scrisoarea lui Ieremia, Rugăciunea regelui Manase.
În total, Vechiul Testament are 54 de cărți canonice și bune de citit, adică recunoscute de Biserică.

Noul Testament are în el învățăturile aduse în lume de Fiul lui Dumnezeu, Domnul și Mântuitorul nostru Iisus Hristos.
Cărțile canonice ale Noului Testament sunt în numar de 27:
4 Evanghelii, scrise de Matei, Marcu, Luca și Ioan;
Faptele Apostolilor;
14 epistole ale Sfântului Apostol Pavel către: Corinteni (2), Tesalonicieni (2), Timotei (2), Romani, Galateni, Efeseni, Filipeni, Coloseni, Evrei, Tit și Filimon;
2 epistole ale Sfântului Apostol Petru;
3 epistole ale Sfântului Apostol Ioan;
epistola Sfântului Apostol Iacov;
epistola Sfântului Apostol Iuda;
Apocalipsa scrisă de Sfântul Apostol Ioan.

Cărțile Sfintei Scripturi sunt împărțite pe capitole și versete numerotate. De exemplu, I Regi 2,5 înseamnă vesetul 5 din capitolul 2 al primei cărtț a Regilor din Vechiul Testament, iar II Cor. 3,7 trimite la a doua epistolă către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel, capitolul 3, versetul 7.

De remarcat că, pe lângă aceste scrieri canonice, recunoscute de Biserică, mai circulă și alte scrieri repudiate de Biserică, întrucât au învățături străine de ortodoxie, dar autorii lor eretici au căutat să le dea autoritate punându-le în seama unor autori sfinți. Printre aceste scrieri numite apocrife (ascunse) se numara 31 de așa-zise evanghelii, dintre care cităm Protoevanghelia lui Iacov, Evanghelia după Toma, Evanghelia lui Pseudo-Matei, Evanghelia lui Petru, Evanghelia lui Nicodim, alte scrieri zis profetice, precum cartea lui Enoh, Înălțarea lui Moise, Testamentul lui Avraam, Testamentul lui Iov, Apocalipsa lui Petru și multe altele. Că folosirea lor duce pe căi rătăcite o dovedește mulțimea sectelor ai căror fondatori s-au bazat și pe asemenea scrieri apocrife (de exemplu, Ellen White, fondatoarea sectei adventiste).(postat de edduard intr-un alt subiect.)
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #47  
Vechi 09.02.2011, 17:29:40
Ana.Maria.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit






desene si sculpturi vechi ale unor civilizatii disparute, dar care demonstreaza ca oamenii au coexistat si cu dinozaurii, altfel nu ar fi putut sa deseneze asa in detaliu.

Last edited by Ana.Maria.; 09.02.2011 at 17:32:47.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 09.02.2011, 19:18:34
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Smile au existat uriasii

Desigur ca in preistorie au existat animale uriase !
Apoi
"Misteriosii giganti din America
Atunci cand interioarele mai multor movile si piramide antice de pe teritoriul Americii de Nord au fost examinate, s-a demonstrat ca istoria vailor raului Mississippi a fost marcata de o cultura straveche si sofisticata, aflata in contact cu Europa si cu alte regiuni. Totodata, continutul multor movile a dezvaluit mormintele unor oameni uriasi, inalti de pana la 2,5 metri, imbracati din cap pana in picioare in armuri, avand alaturi sabii colosale si uneori comori consistente. In legendele bastinasilor indieni gigantii inalti si intelepti sunt un motiv constant: se spune ca au existat vremuri cand oamenii traiau mii de ani si cresteau foarte inalti, proportional cu varsta lor sau ca acestia ar fi venit de pe mari.
Ca o paranteza, in Biblie, in Vechiul Testament, se fac cateva referiri la uriasi, precum cele din Facerea, 6:4, “În vremea aceea s-au ivit pe pământ uriași, mai cu seamă de când fiii lui Dumnezeu începuseră a intra la fiicele oamenilor și acestea începuseră a le naște fii: aceștia sunt vestiții viteji din vechime”, Cartea lui Baruch, 3:26, “Acolo au fost uriașii cei vestiți, înalți la statură și iscusiți în război” sau Cartea Iudite, 16:6, “…n-a fost doborât de tineri voinici, și nici feciorii uriașilor nu l-au lovit pe el, și nici nu i-au stat împotrivă oameni înalți ca munții”.
Atunci cand Movila Spiro din Oklahoma a fost excavata, in anii ‘30 din secolul XX, a fost descoperit un barbat inalt, imbracat complet in armura, alaturi de o oala cu mii de perle si alte artefacte, cea mai mare comoara de acest fel documentata pana astazi. Locul exact al descoperirii barbatului a ramas necunoscut, iar tezaurul de acolo a fost transportat la Institutul Smithsonian care nu a mai facut publica nicio informatie despre acesta."

"Ivan T. Sanderson, un binecunoscut zoolog, relateaza o poveste interesanta despre o scrisoare pe care a primit-o de la un inginer care a stationat in insulele Aleutine, situate in Oceanul Pacific, intre Asia si America de Nord, in timpul celui de-al doilea Razboi Mondial. Pe cand lucra la constructia unui mic aeroport utilitar, echipajul inginerului a intrat cu buldozerul intr-un grup de dealuri de mici dimensiuni, descoperind ceea ce pareau, la prima vedere, a fi resturi umane. Inginerul a sistat lucrarile si a sapat in locul cu pricina, dand peste un adevarat cimitir al gigantilor, format din cranii si oase ale piciorelor.
Craniile acestora masurau intre 55 si 60 de centimetri de la baza la teasta. De vreme ce un craniu de adult masoara, in mod obisnuit, aproximativ 20 centimetri, niste capete atat de mari ar fi implicat o dimensiune colosala pentru un om proportionat normal. Mai mult, fiecare craniu era trepanat cu pricepere – un proces de executare a unei gauri in partea superioara a testei craniene."


Daca s-au gasit aceste oseminte , si se pare ca nu fantazeaza cercetatorii, categoric au existat uriasii, inca din stravechime...
Reply With Quote
  #49  
Vechi 09.02.2011, 19:33:38
laraG laraG is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 425
Implicit Uriasii din vechime...

..." Versetele 1-4:text enigmatic; insertia unei stravechi traditii pe care autorul Genezei nu si-a permis sa o omita.In limbajul biblic, "fii ai lui Dumnezeu" sunt oamenii superiori, evoluati, virtuosi, in timp ce "fii ai oamenilor" sunt cei inferiori, primitivi,instinctuali, pacatosi.Din unirea acestor doua "specii", atat de diferite s-au nascut "uriasii", ca o culme a rautatii pe pamant, rautate pe care Domnul o va eradica prin potop."(IPS Bartolomeu Anania,Biblia, editie jubiliara a Sfantului Sinod, 2001)
__________________
"Nu va temeti de cei care ucid trupul si dupa aceea nu pot face nimic mai mult...Temeti-va de acela care , dupa ce a ucis , are putere sa arunce in gheena;adevar spun, temeti-va de acesta"(Lc.12,4-5)
Reply With Quote
  #50  
Vechi 11.02.2011, 07:57:26
cocorel cocorel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2011
Mesaje: 200
Implicit

"In zilele acelea erau pe pamant uriasi, si chiar dupa aceea, cand fiii lui Dumnezeu au intrat la fiicele oamenilor si acestea le daruiau fii: acestia sunt uriasii din vechime, oamenii cei vestiti.

Dar Domnul Dumnezeu a vazut ca rautatea oamenilor s'a marit pe pamant si ca toata inchipuirea din gandul inimii lor era fara'ncetare numai spre rau."

Nu zice nimic Biblia ca uriasii ar fi fost rai. oamenii erau da nici ce sa mai intamplat cu uriasii nu se stie ca nu mai zice nimic.
Reply With Quote
Răspunde