Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #371  
Vechi 29.06.2011, 17:54:55
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
@Anna21
Nu inteleg ce legatura exista intre iubirea de tara si vorbirea corecta?
Tu vorbesti corect pentru ca ai crescut intr-o familie unde s-a vorbit corect ,nu e meritul tau in totalitate.
Chiar tu ai spus despre drepturile copilului de a avea avocat ,care incalca deja porunca "Repectul fata de parinti"
Cine a mai pomenit asa ceva ,ca un copil sa isi dea in judecata parintele care nu mai are dreptul de a-l educa pt.ca poate ajunge la tribunal ,in conflict cu cel caruia i-a dat viata.
O gandire bolnava a emis astfel de legi si nu ne miram caci se va ajunge ca pruncii sa fie luati de la sanul maicilor sa fie educati de stat si apoi dusi la munca.
Stim catre ce se tinde si cine e in spatele acestor legi diabolice.
Ar mai fi multe de spus dar m-am saturat de polemici.
Cand parintii se despart, folosesc copilul ca arma impotriva celuilalt. Avocatul copilului il protejeaza impotriva unor practici neoneste (gen "mama ta e rea, nici nu a vrut sa te nasti" sau "Tatal tau este curvar" etc) si urmareste interesul copilului. Tu esti naiva, cand parintii se intorc unul impotriva altuia, nu le mai pasa de copil (si orbiti de rautate nici nu vad clar).
Avocatul copilului nu e ceva negativ.

Si mai e un aspect. Ai idee cati copii sunt abuzati fizic (sexual) de propriile rude? In Romania nu-i pasa nimanui.
In Sua, daca copilul are infectie urinara, medicul declara la politie cazul. Ca e suspiciune de abuz.
O colega a fiului meu a avut infectie urinara. Medicul a anuntat politia si totul s-a oprit aici, ca nu mai erau alte semne. Dar dupa un timp fetita spune avocatului personal ca nu-i place sa stea cu tatal pt ca.. Nu-i place cum ii face baie. Asta e tot. Nu a vorbit cu mama, nu a vorbit cu tatal.
Daca nu avea avocat, risca sa fie partial in custodia unui tata abuziv caci chiar o abuzase, dar copiii nu vorbesc. Daca nu exista un sistem care sa le apere drepturile, multi copii sufera. Nu traim intr-o lume ideala.
  #372  
Vechi 29.06.2011, 18:58:24
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
@Anna21
Nu inteleg ce legatura exista intre iubirea de tara si vorbirea corecta?
Daca iti iubesti tara cu adevarat, ii respecti limba, cultura, traditiile cunoscandu-le in profunzimea lor. Daca nu , inseamna ca esti doar un lozincar care nu constientizeaza ceea ce spune.
  #373  
Vechi 29.06.2011, 20:01:05
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Anita, nu curge nicaieri lapte si miere.
Si nici nu sunt pro-emigrare, de fapt.
Dar ma deranjeaza ipocrizia si prostia. Enorm ma deranjeaza ipocrizia.
Evident ca as putea sa vorbesc pro-Romania in mod f convingator, dar nu o fac pt. ca ma amuza cum "iubitorii" de tara nici nu folosesc corect limba.. .
Arata-mi si mie unde n-am folosit corect limba romana ?!

Tu ce vezi, jumatatea plina a paharului sau jumatatea goala a paharului ?
Mie jumatatea plina imi spune ce valori incomensurabile mi-a dat Dumnezeu cand m-a lasat sa ma nasc in acest neam si in aceasta tara !

Te du si cauta jumatatea goala a paharului la alte neamuri. Poate asa vei realiza ce ai si NU MERITI !
  #374  
Vechi 29.06.2011, 21:06:34
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
La voi orice forma de nationalism, chiar si cel crestin, devine unul Ceausist, legionar, .....Banuiesc ca daca nu-i romanesc este ok pt voi !
Poate ca esti un tanar de isprava,motivat cu adevarat de dragostea de tara !
Insa nu ai suficienta cultura istorica si de filozofie politica !
Ti-ar pinde bine sa citesti lucrari de memorialistica, perioada inter-belica,etc...si istorie universala !!!

Spor la treaba !
  #375  
Vechi 29.06.2011, 22:39:19
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit Pentru ca insisti ca iti cunosti limba!

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Arata-mi si mie unde n-am folosit corect limba romana ?!

Tu ce vezi, jumatatea plina a paharului sau jumatatea goala a paharului ?
Mie jumatatea plina imi spune ce valori incomensurabile mi-a dat Dumnezeu cand m-a lasat sa ma nasc in acest neam si in aceasta tara !

Te du si cauta jumatatea goala a paharului la alte neamuri. Poate asa vei realiza ce ai si NU MERITI !
Multumesc de invitatia de a arata greseli. Editez pe telefon si nu pot da citate din urma, voi da doar cateva exemple pe care mi le amintesc:
- ai spus ca Romania are "monastiri rupestre, adica vechi"
- ai spus de mai multe ori "cuvincios". Corect este cuvIIncios (de la cuviinta).
- ai spus "categoria grei". Romaneste este "categoria grea"
- ai spus "lipseste cu prisosinta". Caragiale ar fi invidios!
- ai mai spus lucruri neinteligibile gen "Este o tactica psiho de educator". Ce sens are aceasta propozitie?
.. Sau manastiri cu incarcatura energetica? Despre ce energie e vorba? Asta-I ortodoxie: hai la manastire ca ne "energizam"? Sau e babism/ superstitie?
Nu de alta, dar putem prelungi discutia de la cunoasterea limbii romane (data de Dumnezeu, nu?) la cunoasterea invataturii crestine.

Cat priveste partea de "educatie", cred ca tot forumul e lamurit, dar poate simti ca nu ai spus destule si vrei sa mai aduci drept completari noi injurii catre ceilalti, dar care in mintea ta se constituie in lupta pentru mantuirea personala.. Nu?
  #376  
Vechi 29.06.2011, 22:54:28
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit Ipocrizie

Ipocrizia aceasta: "o conving pe Laura sa se intoarca si sunt cu un pas mai aproape de mantuire!" ma scarbeste.
Da' de unde stii ce planuri are Dumnezeu cu Laura?
A ajuns ea intamplator acolo?
Si daca nu se intoarce nu se poate mantui? Pe pariu tu cu Dumnezeu?

Prezenta in Romania ne salveaza sau ne condamna (ca am stiut si nu am indeplinit)?

Pai daca ar fi asa usor, maine as lua bilet pt Canada, as lega fata fedeles si as aduce-o cu forta. Cati pasi spre mantuire ar fi asta?!
Sa nu fim naivi!
  #377  
Vechi 29.06.2011, 23:09:50
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Ipocrizia aceasta: "o conving pe Laura sa se intoarca si sunt cu un pas mai aproape de mantuire!" ma scarbeste.
Da' de unde stii ce planuri are Dumnezeu cu Laura?
A ajuns ea intamplator acolo?
Si daca nu se intoarce nu se poate mantui? Pe pariu tu cu Dumnezeu?
Uite unn punct de vedere foarte inteligent.

De asemeni stau si ma intreb daca nu cumva valmasagul de controverse ce s-au iscat, plecand de la faptul ca Laura nu a cerut decat o opinie si chiar nu-si aveau locul, in loc sa-i clarifice ceva probabil ca au facut-o si mai confuza.
__________________
Omul a fost gîndit și făcut de Dumnezeu în deplină libertate și i s-au pus înainte toate condițiile pentru a-și împlini și trăi libertatea. Libertatea este darul minunat pe care l-a făcut Dumnezeu omului. Poate că prin nimic altceva Dumnezeu n-ar fi putut să-Și arate dragostea pe care ne-o poartă decît prin faptul că ne a dăruit deplina libertate de gîndire și de acțiune. ("Singuri in fata libertatii", Ieromonah Savatie Bastovoi)
  #378  
Vechi 29.06.2011, 23:11:50
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Arata-mi si mie unde n-am folosit corect limba romana ?!

Tu ce vezi, jumatatea plina a paharului sau jumatatea goala a paharului ?
Mie jumatatea plina imi spune ce valori incomensurabile mi-a dat Dumnezeu cand m-a lasat sa ma nasc in acest neam si in aceasta tara !

Te du si cauta jumatatea goala a paharului la alte neamuri. Poate asa vei realiza ce ai si NU MERITI !
Frate, nu doresc sa intelegeti ca as avea ceva personal cu dumneata, dar am crezut ca deficientele manifestate in threadul ,,Sfintii militari" este un accident dar constat ca aveti carente serioase pt. care ati fi in stare nu sa va indreptati , precum ar fi de asteptat de la un om serios, ci chiar sa va jerfiti pt. ele numai sa ramina asa cum le-ati emis .
Eu cred ca cel putin aici pe forum , o mare parte din vina o poarta binecuvintatorii si incurajatorii de serviciu care in loc sa va corecteze frateste (adica direct, pe fata si fara sa va suparati) preferea , conform metehnelor lor ancestrale, sa va incurajeze si sa va stimuleze .
Sa nu va pacaliti sa credeti ca oricine va adreseaza cuvinte dulci si binevoitoare va si doreste binele ! In ziua de astazi este un obicei ca in spatele cuvintelor mieroase sa se ascunda fie incompetenta fie inducerea in eroare .
Inchei citindu-l pe Sf. Vasile cel Mare : ,,...prieten imi este acela care imi arata greselile mele"
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
  #379  
Vechi 29.06.2011, 23:25:05
LittleSparrow LittleSparrow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 118
Implicit

Văd că acest thread a deviat de tot.
Acum corectăm în public greșelile altora când mai delicat ar fi să le trimitem un mesaj privat.
Nu ne purtăm deloc frumos unii cu alții.
Fraților, nu vedeți că mai avem un pic și ne luăm la bătaie?

Prieten îți e acela care te ajută să îți vezi greșelile dar nu te umilește făcând acest lucru..

În fine, să revenim la subiectul discuției...
  #380  
Vechi 29.06.2011, 23:35:21
LittleSparrow LittleSparrow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 118
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Un vechi proverb spune ca acolo unde este inima cuiva acolo este si casa lui.Din postarea dvs razbate dorul si dragostea pentru tara.In acest caz cel mai bine ar trebui sa va intoarceti iar pentru restul aspectelor, cu privire la care aveti indoieli, puneti-va increderea in Cel de Sus.
Sunt de acord cu Mr. Scotland The Brave.
Laura, nimic nu te oprește să vii în vizită... să vezi dacă asta e ce îți dorești.
Vino și stai o luna, un an... și o să poți decide mai ușor apoi.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
canon, sfatuiti-ma, va rog... tibimarin Intrebari utilizatori 21 17.03.2012 00:13:02
Ce ma sfatuiti? Darkanian Generalitati 8 26.07.2010 22:31:06
sfatuiti-ne va rugam anamaria90 Generalitati 7 30.10.2008 15:10:40
vreau sa infintez manastire - vreau informatii co rusu Stiri, actualitati, anunturi 0 26.06.2008 14:04:07