Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 22.02.2012, 22:06:16
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
S-au adunat enorm de multe postări. Unele mai așa, altele mai altfel. Multe lucruri ziditoare, adesea sufocate de mult balast.
Care vi se pare, fiecăruia, a fi cea mai bună postare ? Cea mai frumoasă, cea mai plină de miez, aceea care v-a înălțat mai mult, aceea din care am avea cel mai mult de învățat ?
Problema nascuta cu astfel de aprecieri este ca sunt subiective. De multe ori cineva va aprecia postarea care corespunde conceptiilor sale. Si de obicei se ajunge la aprecierea userilor, care nu e un lucru bun. Cei laudati se vor simti cu putin mai multa mandrie, iar cei pe care nu i-am mentionat nu se vor simti bine ca nu au fost amintiti.
Asadar mie imi place orice postare care spune adevarul, chiar daca e vorba de cineva care nu e ortodox. Adica e in acord cu Sfanta Scriptura, invaturile sfintilor si a Bisericii cel putin cu acelea la care face referire.
Azi de exemplu mi-a placut o postare: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...1&postcount=16
Reply With Quote
  #52  
Vechi 23.02.2012, 12:10:30
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Problema nascuta cu astfel de aprecieri este ca sunt subiective. De multe ori cineva va aprecia postarea care corespunde conceptiilor sale. Si de obicei se ajunge la aprecierea userilor, care nu e un lucru bun. Cei laudati se vor simti cu putin mai multa mandrie, iar cei pe care nu i-am mentionat nu se vor simti bine ca nu au fost amintiti.
Asadar mie imi place orice postare care spune adevarul, chiar daca e vorba de cineva care nu e ortodox. Adica e in acord cu Sfanta Scriptura, invaturile sfintilor si a Bisericii cel putin cu acelea la care face referire.
Azi de exemplu mi-a placut o postare: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...1&postcount=16
De acord ca fiecare apreciaza postarea care corespunde conceptiilor sale, cat se poate de adevarat, aprecierea dar si lipsa de mentionare nu pot duce decat la mandrie atat pentru cel apreciat cat si pentru cel nementionat care se supara tot din mandrie daca nu este mentionat.

Cine suntem noi ca sa facem liste cu cei care ne plac sau nu ne plac in vazul lumii? Avem noi dreptul asta? Conteaza daca place lui D-zeu ce scriu acei oameni nu noua. Oricum, nu suntem siguri ca acei oameni si pun in practica ceea ce spun, si atunci lauda noastra nu valoreaza nimic.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 23.02.2012, 12:42:09
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Cine suntem noi ca sa facem liste cu cei care ne plac sau nu ne plac in vazul lumii? Avem noi dreptul asta? Conteaza daca place lui D-zeu ce scriu acei oameni nu noua. Oricum, nu suntem siguri ca acei oameni si pun in practica ceea ce spun, si atunci lauda noastra nu valoreaza nimic.
Pace voua, dragii nostri dragi. Iata cum vrajmasul zgandara si cauta tot felul de "intentii bune" ca sa tulbure pacea si linistea drept-credinciosilor. Un astfel de topic nu poate aduce altceva decat tristete celor pe care nu-i ia nimeni in seama dintr-un motiv sau altul si slava desarta celor care sunt laudati. Veti spune: "Iata si dintre frustratii care cauta laude, vin sa-si ceara drepturile." Dumnezeu sa ne ierte pe toti, dar pe mine orice lauda adusa de om ma duce cu gandul ca sunt pe marginea prapastiei si chiar eu ma feresc sa-i laud pe altii ca sa nu le fiu sminteala.
Cu ceva timp in urma a mai fost o tentativa de acest fel dar acolo se vorbea de "perle". Intr-un fel este mult mai ziditoare o mustrare blanda pentru o gafa, decat o lauda pe care fiecare o percepe in felul lui.
Pe aici vad ca s-au perindat multe liste cu oameni. Pacat. Omul este schimbator si imprevizibil. Aceiasi oameni uneori au scris mesaje care au intors multe suflete pe dos. Eu apreciez mesajul ca fiind sau nu ziditor. De laudat, are Dumnezeu grija. Nu va incredeti in oameni si in etichetele lor. Astazi te ridica, iar maine te crucifica...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)

Last edited by Mosh-Neagu; 23.02.2012 at 12:44:16.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 24.02.2012, 10:44:54
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...460#post431460
Reply With Quote
  #55  
Vechi 24.02.2012, 10:58:23
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Un astfel de topic nu poate aduce altceva decat tristete celor pe care nu-i ia nimeni in seama dintr-un motiv sau altul si slava desarta celor care sunt laudati.
Drept ai grăit. Și eu am căzut în plasă văzîndu-mi numele prin liste.

Degrab' auzi-mă, Doamne, că a slăbit duhul meu...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 24.02.2012, 15:09:34
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Post

Asa este, fiecare in felul lui are postari mai bune sau mai putin "inspirate"....dupa sufletul lui....eu citesc aproape zilnic (dar atentie!!! ...ma opresc doar la ceea ce voieste sufletul meu) ,iar cei care reusesc sa faca asta(sa transmita ceva),sunt f.multi ...iar ei se stiu singuri...(eu nu ma numar printre ei,absolut deloc)....imi cunosc limitele....nu am inca acea "cultura religioasa".....care sa ma faca sa port o discutie pe o anume tematica(mai am multe ,multe de invatat si chiar ma stradui cit pot)....oricum va felicit din suflet pe toti cei care va situati undeva pe o treapta (pe scara aceeia...stiti voi) superioara din punct de vedere religios si nu numai....si va doresc un post binecuvantat tuturor....Doamne Ajuta!!!!!! si inca ceva "va rog frumos sa ma iertati"......
Reply With Quote
  #57  
Vechi 24.02.2012, 21:28:07
Delalucaci Delalucaci is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.01.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IOLANDA Vezi mesajul
Asa este, fiecare in felul lui are postari mai bune sau mai putin "inspirate"....dupa sufletul lui....eu citesc aproape zilnic (dar atentie!!! ...ma opresc doar la ceea ce voieste sufletul meu) ,iar cei care reusesc sa faca asta(sa transmita ceva),sunt f.multi ...iar ei se stiu singuri...(eu nu ma numar printre ei,absolut deloc)....imi cunosc limitele....nu am inca acea "cultura religioasa".....care sa ma faca sa port o discutie pe o anume tematica(mai am multe ,multe de invatat si chiar ma stradui cit pot)....oricum va felicit din suflet pe toti cei care va situati undeva pe o treapta (pe scara aceeia...stiti voi) superioara din punct de vedere religios si nu numai....si va doresc un post binecuvantat tuturor....Doamne Ajuta!!!!!! si inca ceva "va rog frumos sa ma iertati"......
o postare excelenta! Un post binecuvantat!
Reply With Quote
  #58  
Vechi 24.02.2012, 22:37:23
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit ...

Cel mai mult imi plac postarile lui Alin B, cu toate ca are si el derapajele lui.
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #59  
Vechi 25.02.2012, 13:40:11
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Observ ca se fac aici niste confuzii.
Titlul acestui topic este: "Cea mai buna postare" si nu "Cel mai bun autor", ceea ce este o mare diferenta.
Exista autori care au postari mai bune si mai rele, in functie de participarea afectiva sau cunostintele/experienta in domeniul respectiv. Cum ii judecam?

Exista unii care pun o postare de mare pret printre o gramada de rautati sau ciudatenii si invers. Cum ii judecam?

Multi au insiruit aici nume de utilizatori ai forumului. Doar putini au inteles si au dat adrese de postari care lor le-au placut f.mult.

Pe urma nu mi-e clar la ce anume se refera autorul firului prin "cea mai buna postare".
Se refera din punctul de vedere al cunostintelor de teologie, al formei postarii, al continutului postarii (poate sa fire si ceva care nu are continut teologic, ci mai mult practic, sau de suflet, sau un sfat de viata dat intr-o anumita situatie)?

Eu nu stiu cum sa raspund la acest fir (de altfel interesant).
Nu am retinut postari singulare f.frumoase. Ele exista, dar le-am pierdut in multime.

Exista cativa oameni care imi plac prin modul in care gandesc si scriu. Ei imi inspira mai multa credinta decat altii care dau zeci de citate lungi si sunt f.tari in "teorie" teologica.

Concret: imi plac majoritatea postarilor lui glykys - f. sensibile, blande, la obiect.
Imi placea si Mihnea in acelasi fel (majoritatea ostarilor). Desi nu este ortdox scrie f.frumos si explica f.pe inteles multe lucruri bisericesc. De la el ai mai multe de invatat decat la multi ortodocsi care se pierd in teorii filozofice. In multe lucruri este si el (f.) exagerat (uita lumea, omul).
In ultima vreme insa, postarile lui au devenit cam rautacioase.

Imi placeau postarile unor preoti care au circulat prin forum (George S. parca era cel din Timisoara).

Imi placeau Fani, adesea Ory.F.la obiect, clare, pamantesti.

Mai sunt 2-3 sotii de preot (daca nu gresesc) si care ar putea sa ne invete multe din "culisele" bisericii si ale preotilor (ca sa pricepem mai bine unele lucruri) si din credinta practica. Mi se pare ca "lore" este una din ele.

Iarasi postari moderate si simtite de la Heaven, Hartford, Dorinastoica , solentina. Uneori imi place si ce scrie Marius22 si mai sunt unii baieti mai moderati care apar si dispar (costel, windorin). Era un personaj "scotian" sub diverse nume (sau or fi fost mai multi) cu multe postari interesante, desi nu era/erau ortodocsi).

Postari schimbatoare, unele frumoase/interesante, altele ciudate: Lapetitemoc (si ea devenise cam ciudata in ultima vreme), Mirela, Cristiboss.

In general imi plac postarile de doua feluri: care imi misca sufletul (din experienta personala a unora) sau care sunt intrebari din realitate, concrete, sau care se adreseaza bland, respectuos si fara sa loveasca, postari care raspund concret la subiect, cu ceea ce se cere.

Daca intalnesc vreuna recenta, am sa pun aici adresa.
M-a surprins lista lui Cristi. Mai intai ca se refera (asa cum am spus la incepu) la autori in general, si mai apoi pentru un nume cu care atat s-a certat (nu esti consecvent Cristi!).

In fine mi se pare si nedrept si pacat (bisericesc)sa insiruim aici nume. Cum spuneau si altii cadem in mandrie sau in suferinta (cei care nu se vad mentionati).

Si atunci: ar merge poate si un fir cu postari/autori care nu ne plac?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 25.02.2012 at 13:50:59.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 25.02.2012, 18:09:18
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

N.Priceputu-Cea mai buna religie

P.S. Faptul ca remarcam o anume postare nu este neaparat pentru a ispiti pe cineva catre mandrie, ci pentru a indemna oamenii sa ia inca o data aminte, pentru ca au de invatat din aceste postari. Nici eu nu m-am umflat in pene cand m-am vazut in lista, ci doar mi-am dorit sa indrept acel "cu mici exceptii". Mai depinde si de om. Iar o lista cu postari care nu ne plac nu cred ca ar fi buna. Ne e de ajuns ca le-am vazut o data si am dori sa le uitam.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum poate cineva sa isi stearga propria lui postare ? mbarboi Reguli generale de utilizare a forumului 11 13.02.2013 18:30:35
buna costan bianca Umanitare 21 10.12.2010 16:27:25
Buna Liliane Generalitati 22 31.08.2010 18:56:23
Buna llaurentiu Stiri, actualitati, anunturi 2 14.10.2008 22:09:55
POSTARE agapius Generalitati 0 21.09.2007 19:48:02