Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 26.12.2016, 18:06:00
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Dar ce te miri asa frate ? Asta e abc-ul credintei.
Poti sa-mi spui ce te face sa crezi ca 'ma mir'? De fapt sumarizam ce a zis E pentru a pune afirmatia lui intr-o exprimare poate mai accesibila.

Last edited by gpalama; 26.12.2016 at 18:10:21.
Reply With Quote
  #162  
Vechi 26.12.2016, 18:11:48
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Poti sa-mi spui ce te face sa crezi ca 'ma mir'? De fapt sumarizam ce a zis E pentru a pune afirmatia lui intr-o exprimare poate mai accesibila.
Acesibila cui bre ?
Reply With Quote
  #163  
Vechi 26.12.2016, 19:31:48
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Acesibila cui bre ?
Celor care vor citi postul asta prin diverse alte metode.
De exemplu google search. Daca dai 'lupta cu malahia' ai sa vezi acolo site-ul asta... si cam orice articol din crestinortodox este usor indexat si gasit in top in google search in cautari pe teme religioasa. Oarecum suntem o referinta pentru articole cu teme religioase si ar trebui sa avem si articole si posturi la nivelul asta.
Pentru ca eu inteleg una, cine vine dupa mine intelege alta.
Si as cam vrea sa fie intelese lucrurile clar, pentru ca sunt sigur ca vor citi si altii articolul asta si vor invata de bine sau de rau. Si o singura persoana daca se foloseste si invata tot e bine.
Si pe tema asta este nevoie si de explicatii, si de exemplu personal.

Last edited by gpalama; 26.12.2016 at 19:34:30.
Reply With Quote
  #164  
Vechi 26.12.2016, 20:08:48
Emanuel971 Emanuel971 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.03.2016
Mesaje: 39
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Celor care vor citi postul asta prin diverse alte metode.
De exemplu google search. Daca dai 'lupta cu malahia' ai sa vezi acolo site-ul asta... si cam orice articol din crestinortodox este usor indexat si gasit in top in google search in cautari pe teme religioasa. Oarecum suntem o referinta pentru articole cu teme religioase si ar trebui sa avem si articole si posturi la nivelul asta.
Pentru ca eu inteleg una, cine vine dupa mine intelege alta.
Si as cam vrea sa fie intelese lucrurile clar, pentru ca sunt sigur ca vor citi si altii articolul asta si vor invata de bine sau de rau. Si o singura persoana daca se foloseste si invata tot e bine.
Si pe tema asta este nevoie si de explicatii, si de exemplu personal.
Eu sunt perfect de acord
Reply With Quote
  #165  
Vechi 26.12.2016, 21:17:41
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Celor care vor citi postul asta prin diverse alte metode.
De exemplu google search. Daca dai 'lupta cu malahia' ai sa vezi acolo site-ul asta... si cam orice articol din crestinortodox este usor indexat si gasit in top in google search in cautari pe teme religioasa. Oarecum suntem o referinta pentru articole cu teme religioase si ar trebui sa avem si articole si posturi la nivelul asta.
Pentru ca eu inteleg una, cine vine dupa mine intelege alta.
Si as cam vrea sa fie intelese lucrurile clar, pentru ca sunt sigur ca vor citi si altii articolul asta si vor invata de bine sau de rau. Si o singura persoana daca se foloseste si invata tot e bine.
Si pe tema asta este nevoie si de explicatii, si de exemplu personal.
Pai pentru asta ai duhovnicul.Tu crezi ca cineva care vrea cu adevarat sa se lase de masturbare, cititrea acestor indicatii il va determina pe respectivul sa se lase ? Nope.
Dupa spovedanie, indeplinire canon, repetate caderi, de abia atunci dupa propria experienta, cititrea acestor indicatii ii va cat de cat o confirmare/infirmare ca este pe directia buna.Dar la acel moment deja
persoana respectiva a trecut prin mai toate starile care au fost descrise, deci deja vu.

Ba chiar mai mult, unii care vor sa se lase si vad ca aceasta implica lupta crancena cu patima se vor speria si vor abandona sa incerca sa se lase.

In concluzie, cei care vor sa se lase de aceasta patima , mai intai sa mearga la duhovnic si de acolo il indruma duhovnicul, altfel citind experientele altora se vor sminti.

Last edited by Copacel; 26.12.2016 at 21:20:21.
Reply With Quote
  #166  
Vechi 26.12.2016, 23:03:56
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Pai pentru asta ai duhovnicul.Tu crezi ca cineva care vrea cu adevarat sa se lase de masturbare, cititrea acestor indicatii il va determina pe respectivul sa se lase ? Nope.
Cuvintele lui Emanuel mi se pare de enorm de mare folos, si sprijinitoare in demersul asta. Si pe partea cum a procedat duhovniceste, durere, greutati, impas. Un cuvant de folos lasat pe forum poate sa fie de folos mai tarziu altuia. Sunt un fel de pilda care poate nu o sa ramana ingropata in forum, poate o sa fie de folos.
Reply With Quote
  #167  
Vechi 27.12.2016, 00:41:46
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Cuvintele lui Emanuel mi se pare de enorm de mare folos, si sprijinitoare in demersul asta. Si pe partea cum a procedat duhovniceste, durere, greutati, impas. Un cuvant de folos lasat pe forum poate sa fie de folos mai tarziu altuia. Sunt un fel de pilda care poate nu o sa ramana ingropata in forum, poate o sa fie de folos.
Bre dar tu nu înțelegi că oricine se luptă cu patima asta trece automat prin așa ceva.Nimeni nu a inventat apa calda aici.Iar Emanuel a câștigat o batalie.Lupta de abia acum incepe.
Nu este nici o pildă.E manualul standard de lepădare a unei patimi.Ce tot atâta mirare și pilde :))
Slava Domnului că sunt mii de creștini care asculta de duhovnic, se lasa de patimi, duc război duhovnicesc și nu se grăbesc să scrie "pilde".=))
Reply With Quote
  #168  
Vechi 27.12.2016, 01:02:14
Emanuel971 Emanuel971 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.03.2016
Mesaje: 39
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Bre dar tu nu înțelegi că oricine se luptă cu patima asta trece automat prin așa ceva.Nimeni nu a inventat apa calda aici.Iar Emanuel a câștigat o batalie.Lupta de abia acum incepe.
Nu este nici o pildă.E manualul standard de lepădare a unei patimi.Ce tot atâta mirare și pilde :))
Slava Domnului că sunt mii de creștini care asculta de duhovnic, se lasa de patimi, duc război duhovnicesc și nu se grăbesc să scrie "pilde".=))
Copacel are dreptate,sfatul duhovnicului are mare putere in lupta cu patimile,defapt ar trebui sa ascultam de Dumnezeu mai intai,cum ne descopera invatatura prin Evanghelie si de preot,preotul fiind singurul care ne poate face sa intelegem mai lesne voia domnului,scripturile,etc.Gpalama se refera totusi la faptul ca poate un tanar in aceasi situatie ca mine,asculta de duhovnic,dar poate mai da si un search sa nu se simta singur in aceasta lupta(eu asa am facut la inceput) si citeste toata povestea asta de 17 pagini,si mai invata niste chestii,poate ii mai creste moralul,etc.Asta a fost singurul motiv pentru care am revenit sa scriu aceasta.Eu aceste lucruri nu le-am aflat de la duhovnic,va spun sincer imi era si cam rusine sa abordez pe larg tema.
Reply With Quote
  #169  
Vechi 27.12.2016, 11:01:16
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
Eu aceste lucruri nu le-am aflat de la duhovnic
.
Nu l-ai aflat pt ca exista un motiv temeinic pt care duhovnicul nu ti le-a spus.
Ca sa nu te sminteasca, deoarece inlocuirea unei patimi cu virtute pt fiecare din noi este insusi o taina.
Ceea ce tie iti merge s-ar putea sa nu-i mearga celui care citeste.Iar ceea ce
tie nu ti-a mers s-ar putea aluia sa-i mearga.
Pentru asta exista duhovnic, ca sa nu existe astfel de "tratamente" universale.

"Pai parinte stiti confirm unui formul ortodox, eu trebuia sa patesc asta, asta...
dar uite ca la mine nu se intampla...."
Reply With Quote
  #170  
Vechi 27.12.2016, 12:04:46
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Sunt unii care cugetă și înainte să râgâie!
E bineplăcut Domnului să elimin gaze? Ce va zice duhovnicul etc. etc. Vai, musai să mă spovedesc că am tras un pârț!!!
Mai ziceai ca esti mare fan al Indreptarului de spovedanie a lui Mandita :)

Ca sa vezi ca nici nu l-ai citit :)

ftp://ftp.logos.md/Biblioteca/_Colec...spovedanie.pdf

pag. 54

Citat:
Astfel de specimene nu au permisiunea să își exprime partea instinctuală, care nu e de la firea omului ci de la dracu- cred ei. Sunt doar niște castrați, fără să bănuiască asta.
Din astfel de oameni (în psihopatologie li se spune, uneori, anancaști!) au ieșit cele mai tembele și dăunătoare interdicții. Cum ar fi, de pildă, legea că înainte să ai erecție trebe musai să cugeți dacă erecția e bineplăcută Domnului sau nu. Visul lor e să pună "sfințenie" și pă respirație! Ori respiri în rugăciune, ori mori!
Oameni buni, dacă era după astfel de oameni, noi eram cu toții nenăscuți. Nu-i credeți, sunt dușmanii vieții. În orice caz, sunt analfabeți dovediți. N-au citit în viața lor că "din păcate m-a născut maica mea"......... Sau, dacă au citit, n-au dat doi bani pe fițuica aia. Nu-i lasă "șefu"!
Deci pana la urma, ca sa intelegem si noi, despre ce vorbesti tu aici?

E un atac piezis-frontal la adresa celor care cauta sa se infraneze, sau cum?

Ai putea fi mult mai util de exemplu dand un raspuns la intrebarea asta:

Citat:
În prealabil postat de Sindbad Vezi mesajul
Tanarul nostru coleg se va maturiza, va cunoaste o fata, se va casatori, va avea copii, ce-i va spune fiului sau cand il va surprinde cu treaba-n mana?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde