Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.10.2010, 20:26:57
lourdes19 lourdes19 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.10.2010
Mesaje: 9
Implicit Este permis intr-o casatorie?

Desi un subiect mai delicat si.. tabu (mai ales in unele cazuri ),m-am gandit sa-l abordez cu toate riscurile... E vorba de perversiunile sexuale..
Sunt acestea permise intr-o casnicie bazata pe iubire?

Ce poate face o femeie daca barbatul ei o supune unor asfel de fapte?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.10.2010, 20:29:35
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lourdes19 Vezi mesajul
Desi un subiect mai delicat si.. tabu (mai ales in unele cazuri ),m-am gandit sa-l abordez cu toate riscurile... E vorba de perversiunile sexuale..
Sunt acestea permise intr-o casnicie bazata pe iubire?

Ce poate face o femeie daca barbatul ei o supune unor asfel de fapte?
Doamne fereste! Motiv de divort!!!Mai poate fi vorba despre iubire? Inseamna ca nu stim ce este iubirea!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.10.2010, 21:30:07
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lourdes19 Vezi mesajul
Ce poate face o femeie daca barbatul ei o supune unor asfel de fapte?
Plangere penala.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.10.2010, 22:01:45
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lourdes19 Vezi mesajul
Desi un subiect mai delicat si.. tabu (mai ales in unele cazuri ),m-am gandit sa-l abordez cu toate riscurile... E vorba de perversiunile sexuale..
Sunt acestea permise intr-o casnicie bazata pe iubire?

Ce poate face o femeie daca barbatul ei o supune unor asfel de fapte?
Avertisment: Textul de mai jos conține fraze și idei cu referire la aspecte ale vieții sexuale. Cei pudibonzi sau care trăiesc în stare de celibat sunt rugați să nu citească mai departe.

Se pare că există unele mici deosebiri de vederi în această privință între morala catolică și morala ortodoxă.
Potrivit moralei catolice, sunt permise orice "jocuri" care să constea în atingerea zonelor genitale sau a zonelor erogene din alte teritorii, dacă sunt îndeplinite următoarele criterii:
-fie fac parte din preludiu, fie sunt făcute de partenerul care a finalizat actul conjugal asupra aceluia care nu a finalizat încă, în special bărbatul asupra femeii.
-nu reprezintă scop în sine, ci mijloc pentru atingerea celor trei scopuri ale căsătoriei.
-sunt consensuale, adică fie ambii parteneri sunt de acord asupra lor, fie unul este de acord și celălalt nu se împotrivește explicit.

Astfel, în discernerea unui act conjugal licit de unul păcătos, întrebarea cheie este: unde anume a avut loc finalizarea ? Numai dacă a avut loc intravaginal se poate spune că actul sexual a fost licit. Pe cale de consecință, alte tipuri de finalizare sunt mai mult sau mai puțin păcătoase, în funcție de intenție (adică, dacă acest lucru s-a petrecut cu voie sau fără voie).
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 20.10.2010 at 22:11:29.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.10.2010, 22:16:44
t_iubesc t_iubesc is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2010
Mesaje: 9
Implicit

Ce frumos ai reliefat aspecte fundamentale ale vietii noastre de crestini. Consider ca cine neglijeaza aceasta latura a existentei umane, greseste. Impreunarea trupeasca este esentiala pentru o relatie sanatoasa de cuplu. Dupa parerea mea, moralitatea diferita de cea ortodoxa este blamabila si este posibil sa nu satisfaca nevoile spirituale ale noastre, ale ortodocsilor. As mai adauga faptul ca, indiferent de finalizare si metodele ei, cea mai importanta este dragostea si daca exista dragoste, exista cel mai important lucru caci numai prin dragoste ne putem imbunatati spiritul si asigura mantuirea sufletului.

Totusi, pacatele foarte mari care se comit foarte usor sunt de evitat, asta pentru ca nu vrem sa-L suparam cumva pe Dumnezeu si mai apoi sa ne atragem rele, Doamne fereste! Tocmai de aceea, un parinte imi zicea ca cele mai mari pacate sunt acelea care se fac cel mai usor. Pe langa asta, nu degeaba zice la cartea lui Iosua ca sa nu ne abatem nici la dreapta, nici la stanga (aici as traduce cam asa: sa nu faci pacatul ca sa nu fii nevoit sa suporti pedeapsa coercitiva si necesara, totusi pentru mantuirea ta, Dumnezeu dandu-ne, nu neaparat ceea ce ne place cel mai tare ci ceea ce avem nevoie fiecare pentru mantuire dar daca se nimereste ca ceea ce avem nevoie sa ne si placa foarte tare, cu atat mai bine)

Amin!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.10.2010, 23:31:03
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Nu cred ca exista o lege speciala pentru 'perversiuni',pentru ca este suficienta constiinta fiecaruia.Constiinta e cea care te invinovateste cand faci raul,si iti da fericire cand faci binele.
Deoarece ortodoxia este orientata catre lupta cu sine,cu placerea lumeasca care ne abate de la adevarata noastra chemare,cred ca aceste preocupari sunt inutile sau chiar daunatoare,fiind din cele care atrag cel mai mult in mreaja de placeri cu care suntem legati de lume,si apoi de satana.
Totusi,daca un act izvoraste din iubire eu nu cred ca trebuie blamat.E doar o etapa in descoperirea adevaratei iubiri,si cei doi vor descoperi mai tarziu ca nu era nevoie de astfel de 'daruiri'.
P.S. Nu pot condamna pe nimeni pt asa ceva,caci stiu cum sunt eu insumi .Fatarnicia e cea mai urata.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.10.2010, 23:34:55
t_iubesc t_iubesc is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2010
Mesaje: 9
Implicit

Dar eu cred ca se pricepe foarte bine, unii din noi avem impresia ca numai noi ne pricepem la ceva foarte bine. Mie mi se pare ca este cunoscator intr-o asemenea materie. In plus, acest aer de naivitate si inocenta mi se pare absolut fermecator si imi place foarte mult. Asta imi aminteste faptul de faptul ca intr-o relatie foarte important este si contactul vizual nu doar finalizarea amintita mai sus, daca ne indragostim sau nu de ochii celuilalt, cel putin eu ma dau in vant dupa ochi albastri foarte tare, cum sa nu te cucereasca asemenea priviri dragastoase si ochi frumosi, albastri - bine, cel putin asta este febletea mea.

Oricum, foarte succint si frumos expus aceasta informatie despre finalizare - desi un termen mai de erotic massage, de la mica publicitate.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.10.2010, 00:47:38
culianu culianu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.09.2010
Mesaje: 10
Implicit

Cum adica sa fie supusa? Mai ales intr-o relatie "bazata pe iubire", cum sa fie supusa? Si daca mai e si in casnicie, nu cred ca e o problema noua, caci nimeni nu se trezeste dimineata si spune ca ar vrea sa faca niste feltching (google it :D). Deci sotia stia despre inclinatiile sotului si nu s-a trezit cu porunci "ia fa-mi si mie ..." completati pe linia punctata.

Si sotul nu are cum sa isi oblige sotia sa faca nimic (mai ales intr-o casnicie bazata pe iubire), tocmai pentru ca o iubeste nu o obliga... Si oricine iubeste pe cineva nu poate sa il supuna la niste umilinte...

Si in afara de asta, mai e problema ideii de perversiune: ce e aia? care sunt limitele in care acte din jurul actului sexual sunt perversiuni? Nu cred ca Biserica trebuie sa vina sa te opreasca sa faci perversiuni, ci perversiunea in sine tre sa te opreasca, rusinea ar trebui sa te opreasca. Ca daca nu iti e rusine sa faci nasoale si tre sa verifici "manualul Bisericii", ce faci daca te trezesti ca femeia trebuie "sa se teama de barbat"...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.10.2010, 00:52:40
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mie mi se pare ca sunt nefolositoare sufleteste asemenea chestii.

La catolici nu e de mirare sa auzi ca e permis asa ceva ca pe ei ii inseala dracii.
Sarutul e tare deformat in ziua de azi,in vechime sarutul insemna o cinstire rationala,de aceea se saruta Sfintele Icoanele.
(vedeti Mistagogia Sfantului Maxim Marturisitorul).
Daca va uitati la Sfinti Parinti,la rugaciunile de seara de exemplu "inima" noastra duhovniceasca e cuvantatoare ("lumineaza inima mea cu curatia cuvintelor tale").
Acum s-a pervertit termenul de inima si se intelege prin acesta puterile sufletesti care sunt comune cu ale animalelor,ca si animalele au suflet dar nu rational.

Si asa apar sa fie permise asemenea chestii care strica ratiunea si inima duhovniceasca a noastra.
De unde dar sa vina aceste absurditati decat cum au inselat dracii pe asirieni si de la asirieni cand au fost in captivitate evreii in Babilon le-au luat si ei.
Apoi cine stie cum au ajuns pe la BC si pe la ordinele cavaleresti si nobiliare de sub obladuirea BC .
Asta e si rostul ascezei de o vedem in credinta crestin ortodoxa,sa ajute mintea noastra sa nu stea prea lipita de simtul pipaitul in special,ca daca mintea sta lipita de simtul pipaitului,e prea atenta la senzatiile care vin pe aci viata duhovniceasca e greu de dus.

La Sfanta Biserica se folosesc foarte putin simtul mirosului (ca se foloseste tamaie) si foarte mult simtul vazului si simtul auzului.Gustul se foloseste iar foarte putin pentru ca se tine post inainte de Sfintele Slujbe,daca se da trupul si sangele lui Dumnezeu Iisus Hristos sau Sfanta Anafura sau Sfanta Aghiasma se da la sfarsitul slujbei.
De aceea se sta in picioare la Sfintele Slujbe pentru cei care nu sunt batrani sau bolnavi.
Parerea mea.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.10.2010, 09:37:18
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Vad ca multi au sarit ca arsi cand au auzit de "perversiuni sexuale",orice intelegeti voi prin asta,insa nimeni nu isi pune problema cat de pacat este sa te impreunezi chiar cu sotul/sotia fara sa existe acea traire spirituala,in afara de cea trupeasca.Aceea este adevarata curvie,chiar in cadrul casniciei,insa observ ca nimeni nu se alarmeaza din acest motiv.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biserica ortodoxa marturiseste ca impreunarea din casatorie este foarte curata! mihailt Nunta 23 02.11.2010 22:03:03
permis biometric cosmin95 Generalitati 8 30.08.2009 17:11:12