Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.02.2011, 12:08:41
ungreier ungreier is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2011
Mesaje: 8
Implicit Postul Pastelui

Am si e o rugaminte. Am vazut ca in Postul Pastelui, in majoritatea saptamanilor nu se consuma ulei de Luni pana Vineri. Asadar, ce sa mancam 5 zile pe saptamana? Faza cu legume fierte , o stiu dar totusi si alte retete mai stiti? Dati exemple: Multumesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.02.2011, 12:36:55
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Nucile,alunele,semintele de floarea soarelui,de dovleac si susan ,sunt foarte sanatoase,hranitoare si suplinesc si nevoia de ulei vegetal.
Fructele de avocado sau maslinele contin ulei vegetal,de aceea le puteti consuma ca atare,doar cu paine sau amestecate in salata.
Desigur,eu va dau sfatul acesta,insa eu rareori am putut sa postesc fara ulei,eu am colon spastic,iritabil,fiind influentat in mare parte de dieta consumata.Cand nu mananc grasimi animale sau macar ulei,am dureri foarte mari ale,spasme ale intestinelor.

Deci,semintele si nucile le puteti consuma ca si o gustare, amesteca in salate sau presarate pe legume fierte.Dimineata puteti consuma cereale fara lapte,doar cu fructe(banana)si nuci,alune;eu mananc si grau fiert cu putin zahar si nuci,este foarte sanatos si hranitor(nu ma roade stomacul),sau gris fiert cu apa.

Mai puteti face in post si:
- paste cu suc de rosii si ciuperci
-orez cu mazare,morcovi
-ciorba de legume(cartofi,morcovi,pastarnac,telina,varza,faso le,mazare,ardei,paste,sos de rosii,conopida)
-conopida coapta la cuptor,cu usturoi
-sfecla coapta,cu usturoi
-ciorba de sfecla si varza acra
-ciorba de fasole boabe,cu multe legume si bulion
sunt multe exemple,in general plecand de la mancarurile cu ulei,de post,numai ca nu le gatiti cu ulei.
succes!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.02.2011, 12:55:39
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Se mananca si ulei,stai fara grija,masurile alea fara ulei erau pentru alte timpuri...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.02.2011, 13:28:08
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ungreier Vezi mesajul
Am si e o rugaminte. Am vazut ca in Postul Pastelui, in majoritatea saptamanilor nu se consuma ulei de Luni pana Vineri. Asadar, ce sa mancam 5 zile pe saptamana? Faza cu legume fierte , o stiu dar totusi si alte retete mai stiti? Dati exemple: Multumesc
Si eu mananc cu ulei in timpul Postului in afara de miercuri si vineri cand evit sa mananc cu ulei. Pana cand incepe Postul Pastelui saptamana aceasta (21-27 februarie) se tine post normal miercuri si vineri si luni (azi) daca ai vreun canon dat de duhovnic dupa care in saptamana urmatoare (28.02-6.03) se pune post de carne (poti sa mananci lactate oua si peste dar fara carne) toata saptamana. Din 7 martie incepe Postul Pastelui...

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.02.2011, 13:28:42
PascalHoratiu PascalHoratiu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2010
Mesaje: 7
Implicit Sfat

Nu tineti postul de capul vostru ci NUMAI cu binecuvantarea unui duhovnic. De obicei postul fara ulei este un post aspru inaintat calugarilor si nu mirenilor. Daca duhovnicul iti da binecuvantare atunci tine-l , de exemplu mie nu mi-a dat binecuvantre. Lucifer a facut tot de capul lui si ati vazut unde a ajuns . De aceea spun sfintii parinti si marii duhovnici sa nu faceti nimic fara binecuvantare si cel mai important sa faceti ascultare si atunci totul este spre folos.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.02.2011, 13:47:33
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Eu pot sa-ti spun din propria mea experienta ce mananc fara ulei...ciuperci pe gratar, cartofi fierti in coaja cu varza acra, spaghete (sunt in comert fara oua daca te uiti la ingrediente) cu sos de rosii si mirodenii, fasole boabe gatita, pate vegetal, mamaliga cu dulceata, fructe. Cateodata imi cumpar din comert pufuleti, napolitane si alte cele care .....stiu,ca nu sunt prea sanatoase , dar, imi plac
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.02.2011, 14:58:36
cocorel cocorel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2011
Mesaje: 200
Implicit o intrebare doar

Un pahar de vin se poate bea in post?Eu am problema mea cu vinul de coacaze pentru tensiune.Multumesc.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.02.2011, 15:56:55
alexandrios alexandrios is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Mesaje: 1
Implicit se poate

in fiecare sambata din post este dezlegare la vin,iar daca este vorba de un tratament,sunt convins ca duhovnicul tau i-ti va da dezlegare.

Last edited by alexandrios; 21.02.2011 at 15:59:46.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.02.2011, 16:09:24
cocorel cocorel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2011
Mesaje: 200
Implicit multumesc

Chiar am sa vorbesc cu duhovnicul.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.02.2011, 16:10:01
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocorel Vezi mesajul
Un pahar de vin se poate bea in post?Eu am problema mea cu vinul de coacaze pentru tensiune.Multumesc.
Pai vinul de coacaze creste tensiunea foarte mult.Cred ca gasesti si alte metode de a-ti creste tensiunea.Nu trebuie neparat sa bei vin.Mananca o lingurita de sare de exemplu ..
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul Pastelui ancah Generalitati 63 16.04.2014 02:39:03
Postul pastelui ungreier Generalitati 13 06.02.2011 21:32:12
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 11:24:12
Canonul cel Mare, citit numai in postul Pastelui alcatel001 Intrebari utilizatori 1 08.04.2010 12:33:08
Ce insemnatate are pentru voi sarbatoarea Pastelui? lacrimi Diverse Sarbatori 4 06.04.2010 01:23:38