Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.01.2013, 20:34:21
nesperatu nesperatu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.12.2012
Mesaje: 62
Implicit De ce Sfanta Treime si nu Sfanta Patrime sau mai mult ?

Stim din dogmatica crestin ortodoxa ca Dumnezeu se ipostaziaza in cele trei persoane: Tatal, Fiul si Sfantul Duh.


De asemenea stim si rolul pe care il are fiecare persoana.


Cea ce vreau sa intreb in acest post este urmatorul lucru: daca Dumnezeu este infinit, ce l-ar opri sa se ipostazieze in mult mai multe persoane, poate chiar o infinitate ?

In acest sens, este Crestinismul un subset al unei religii (sau mai bine zis al unei realitati) superioare imposibil de conceput de mintea umana ? Sau Crestinismul alege in mod voit doar cele trei ipostaze, fiind singurele relevante pentru misiunea acestei religii: mantuirea ?

Ce parere aveti ?
  #2  
Vechi 03.01.2013, 20:42:49
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nesperatu Vezi mesajul
Stim din dogmatica crestin ortodoxa ca Dumnezeu se ipostaziaza in cele trei persoane: Tatal, Fiul si Sfantul Duh.


De asemenea stim si rolul pe care il are fiecare persoana.


Cea ce vreau sa intreb in acest post este urmatorul lucru: daca Dumnezeu este infinit, ce l-ar opri sa se ipostazieze in mult mai multe persoane, poate chiar o infinitate ?

In acest sens, este Crestinismul un subset al unei religii (sau mai bine zis al unei realitati) superioare imposibil de conceput de mintea umana ? Sau Crestinismul alege in mod voit doar cele trei ipostaze, fiind singurele relevante pentru misiunea acestei religii: mantuirea ?

Ce parere aveti ?
Exact, dogma trinitatii are anumie influente subtile, care directioneaza in anume fel indreptarea spre mantuire a credinciosului, conform liberului arbir.
Cu alte cuvinte, stimate coleg: MODUL in care credem are o influenta asupra vietii noastre vesnice. De aceea, dogmele sunt pilonii oricarei credinte, de la diversele cai budiste, la horosurile sinodale crestine.
  #3  
Vechi 03.01.2013, 20:46:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Asta intrebi ca un crestin aspirant la mantuire sau din alte considerente ca...?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #4  
Vechi 03.01.2013, 20:49:39
nesperatu nesperatu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.12.2012
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Asta intrebi ca un crestin aspirant la mantuire sau din alte considerente ca...?
Asta intreb.

Raspunsul tau a fost ca al unui bun crestin sau ca al unui.. ?
  #5  
Vechi 03.01.2013, 20:59:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nesperatu Vezi mesajul
Asta intreb.
Este si asta un raspuns.
Potentialii contribuitori pe acest topic sa se considere avizati.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #6  
Vechi 03.01.2013, 21:14:57
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de celestial_pottery Vezi mesajul
Exact, dogma trinitatii are anumie influente subtile, care directioneaza in anume fel indreptarea spre mantuire a credinciosului, conform liberului arbir.
Cu alte cuvinte, stimate coleg: MODUL in care credem are o influenta asupra vietii noastre vesnice. De aceea, dogmele sunt pilonii oricarei credinte, de la diversele cai budiste, la horosurile sinodale crestine.
Mai flacai! Voi confundati Trinitatea cu politeismul... Lasati analiza matematica si geometria diferentiala pentru mai tarziu. Voi inca aveti de rezolvat o simpla ecuatie de gradul intai, fara prea multe varibile. Iar ecuatia aceasta este: din ce fel de robie ne-a izbavit Hristos?

Si sa nu-mi veniti cu raspunsuri din cei ce au confiscat crestinismul si drumul catre desavarsire, ci pur si simplu din truda mintii voastre sa imi aduceti raspunsul. Asta daca vreti sa nu sfarsiti ca niste jucarii cu telecomanda, mai ales ca sunteti niste baieti isteti si cultivati.

Daca voi imi aduceti raspunsul la aceasta intrebare, va dau si eu un citat ca raspuns la intrebarea voastra. Si nu voi da nici eu un citat din trezorierii BOR nici alti trezorieri, ci de la cei hraniti in chip suprafiresc. Iar cand il veti citi veti spune cel mult "Mda..." Aveti cuvantul meu (cat o valora el pentru voi...)!

p.s. Iertati-l si pe Alin ca nu e baiat rau. Doar ca nu stie ce-i binele, ci inca Il cauta... (sper)

Last edited by leonte; 03.01.2013 at 21:24:06.
  #7  
Vechi 03.01.2013, 21:20:28
nesperatu nesperatu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.12.2012
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leonte Vezi mesajul
Mai flacai! Voi confundati Trinitatea cu politeismul... Lasati analiza matematica si geometria diferentiala pentru mai tarziu. Voi inca aveti de rezolvat o simpla ecuatie de gradul intai, fara prea multe varibile. Iar ecuatia aceasta este: din ce fel de robie ne-a izbavit Hristos?

Si sa nu-mi veniti cu raspunsuri din cei ce au confiscat crestinismul si drumul catre desavarsire, ci pur si simplu din truda mintii voastre sa imi aduceti raspunsul. Asta daca vreti sa nu sfarsiti ca niste jucarii cu telecomanda.

Daca voi imi aduceti raspunsul la aceasta intrebare, va dau si eu un citat ca raspuns la intrebarea voastra. Si nu voi da nici eu un citat din trezorierii BOR nici alti trezorieri, ci de la cei hraniti in chip suprafiresc. Iar cand il veti citi veti spune cel mult "Mda..." Aveti cuvantul meu (cat o valora el pentru voi...)!
Nu, nu. Eu nu confund trinitatea cu politeismul. Inteleg perfect ce inseamna.
Poate te refereai la Celestyal.

Te rog sa dai un citat la intrebarea mea neconditionat.
Ecuatia de gradul 1 este rezolvata, stim din ce robie ne-a izbavit Iisus. Scrie peste tot, nu e greu de citit: din robia vrasmasului. Dar pentru simplicitate, hai doar sa spunem ca Iisus ne-a recastigat viata vesnica asa cum a creat-o initial Dumnezeu pentru noi. Ca daca am fi sa redam toate interpretarile si figurile de stil intalnite in literatura patristica ortodoxa, am umple pagini intregi de forum.

Hai sa ne concentram acum pe ecuatia de gradul 3 sau mai mare, ca spre deosebire de tine, eu cred ca e timpul. Nu o lua ca un afront, e un fapt.

Last edited by nesperatu; 03.01.2013 at 21:31:39.
  #8  
Vechi 03.01.2013, 21:41:53
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nesperatu Vezi mesajul

Ecuatia de gradul 1 este rezolvata, stim din ce robie ne-a izbavit Iisus. Scrie peste tot, nu e greu de citit: din robia vrasmasului.

Hai sa ne concentram acum pe ecuatia de gradul 3 sau mai mare, ca spre deosebire de tine, eu cred ca e timpul. Nu o lua ca un afront, e un fapt.
Raspunsul este cel putin ambiguu, daca nu cumva gresit de-a binelea (sa-mi fie iertat oximoronul!)...
Poate te salveaza potter asta! Oricum, poti sa mai incerci si tu.

p.s. Si doar le-am spus sa nu vina cu copy-paste din cei copii la minte...
  #9  
Vechi 03.01.2013, 21:47:40
nesperatu nesperatu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.12.2012
Mesaje: 62
Implicit

Gata, am aflat un raspuns multumitor, care se integreaza rezonabil in ecuatia de grad 3.

Va spun si voua:

Dumnezeu se ipostaziaza doar in trei persoane deoarece perfectiunea se realizeaza in trinitate.

Ati inteles ?

Adica, orice lucru existent in lumea creata poate fi explicat prin intermediul a trei entitati. Nu este necesara o a patra ipostaza deoarece cele trei formeaza un sistem complet.

Nu avea cum sa existe o discrepanta intre matematica si Dumnezeu, daca ar fi existat atunci ar fi insemnat ca matematica nu ar fi venit de la Dumnezeu, si cum totul vine de la El, trebuie sa se lege.
  #10  
Vechi 03.01.2013, 21:49:17
nesperatu nesperatu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.12.2012
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leonte Vezi mesajul
Raspunsul este cel putin ambiguu, daca nu cumva gresit de-a binelea (sa-mi fie iertat oximoronul!)...
Poate te salveaza potter asta! Oricum, poti sa mai incerci si tu.

p.s. Si doar le-am spus sa nu vina cu copy-paste din cei copii la minte...
Leonte, esti haios, dar nu mai am nevoie de citatul tau izvorat din truda mintii tale.

P.S. Nu stiu de ce se simte un iz de slava desarta in postarile tale, esti sigur ca tu ai un raspuns corect tocmai la intrebarea ta ?

Last edited by nesperatu; 03.01.2013 at 21:55:26.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Treime: 1=3 Va_iubesc Despre Sfanta Scriptura 56 24.10.2022 22:56:35
Sfanta Treime - ce este? Bast-et Generalitati 28 25.10.2018 22:24:15
Sfanta Treime PuiMicGeorgiana Diverse Sarbatori 3 08.06.2014 22:58:57
Sfanta Treime Templier Knight Despre Biserica Ortodoxa in general 2 13.12.2010 17:50:55
Despre SFANTA TREIME ARHANGHELUL Despre Sfanta Scriptura 19 21.07.2009 19:42:28