Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #541  
Vechi 08.10.2017, 16:15:53
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
E vorba de preoți din parohii de la oraș, nu de la țară. Du-te la Essex și te convinge. Ai să descoperi acolo multe lucruri noi. Și cu siguranță nu ai să vezi reprezentări necanonice. De slujbele bisericești nici nu mai vorbim.
Era o ironie, cea cu preotii de la tara, am scris asa ca sa vezi ca nu are importanta daca 1-2 preoti spun altceva decat practica Bisericii. Mi-ai spus si de calugarii de la Athos, dar am gasit ca nu era asa, in legatura cu sfintirea icoanelor. Din cate imi aduc aminte am mai cautat odata ce spun cei de la Essex si nu era nimic diferit. Daca tot ai amintit de Anglia, sa ne uitam cine e episcop in Anglia al Patriarhiei Ecumenice, IPS Ware, care sustine mai multe lucruri gresite (evolutionismul, cocneptii ecumeniste clare, etc.)
Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Nu, e monah athonit. Simonopetrinul vine de la Simons Petras, mănăstire din Sf. Munte.
Eu spuneam de preotul din Portugalia, doar unul e.
Reply With Quote
  #542  
Vechi 08.10.2017, 17:53:03
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Eu am spus clar că prin mijlocirea sfântului din icoană și pentru rugăciunile lui...
Iar eu spuneam ca icoana nu e doar un suport (tablou religios) prin care ne rugam unui sfant sau Mantuitorului, noi cinstim si icoana, nu doar sfantul reprezentat acolo. Mi se pare ca asta nu spune parintele Pruteanu, de aceea neaga existenta icoanelor facatoare de minuni (spune doar de icoane speciale, dar nu spune ca sunt facatoare de minuni, ci ca s-a intamplat o minune cu ele odata, in trecut). La fel si in cazul sfintelor moaste, cinstim si pe sfantul caruia ii apartin sfintele moaste, dar cinstim si sfintele moaste. De aceea parintele Pruteanu isi bazeaza toata argumentatia doar pe faptul ca prin icoana ne inchinam sfantului, mie mi se pare ca nu spune ce am scris eu mai sus (ceea ce ar insemna, practic, negarea icoanelor).
Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Ai un aparat de măsurare a "puterii" icoanelor și noi nu știm de el? Nu realizezi că ai intrat în sfera percepției magice?
Toti credinciosii, inclusiv cei ce nu au vreo pregatire teologica, stiu ca exista icoane facatoare de minuni, numai tu si parintele Pruteanu (si cati or mai fi) nu intelegeti asta. Asta inseamna sa creada cineva orbeste ce spune oricine, ajunge sa nege si evidenta. Acum gandeste-te, de ce copiaza calugarii icoane facatoare de minuni? Pentru ca ne putem ruga la orice icoana. Sau de ce merg credinciosii sa se inchine la sfintele moaste, din moment ce se pot ruga si acasa? Citeste ce am scris in pasajul de mai sus, ca sa nu ai acea neintelegere. De aceea spui de perceptia magica.
Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Exemplu ca nuca-n perete. În icoana Sf. Nicolae e același sfânt, nu unul facător și unul nefăcător de minuni. Pe când rugăciunea vine de la persoane diferite și aici poți avea dreptate.
Cred ca e aceeasi neintelegere, care aici e evidenta. Am dat exemplul cu rugaciunea, daca vrei alt exemplu, diferenta intre rugaciunea fara icana si rugaciunea in fata unei sfinte icoane. Si cand ne rugam fara icoana e tot rugaciune, dar in fata icoanei e mai folositoare. Sau rugaciunea acasa si rugaciunea la sfintele moaste. Pe asta se bazeaza si rugaciunea la sfinti, la sfintele icoane, la sfintele moaste, etc. Spre deosebire de protestanti, care spun ca e suficienta rugaciunea la adresa Mantuitorului.
Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Nimic nou că tu înțelegi altceva. În slujba de binecuvântare a casei nu e musai să sfințească preotul apa pe loc, poate veni cu agheasmă și stropească direct casa, de exemplu la Bobotează.
Daca iti amintesti, am dat intr-unul din mesajele trecute ce insemna binecuvantarea, este o rugaciune pe care o spune preotul. De exemplu, atunci cand preotul il binecuvanteaza pe un credincios, spunand o rugaciune scurt, e tot o binecuvantare. Sau cand preotul spune "Binecuvanteaza, Doamne, aceasta casa." Prin apa sfintita se sfinteste casa, chiar daca o face un credincios, nu preotul. Am dat ce inseamna sfintire, ce rol are apa sfintita, etc. Lamuririle acelea sunt clare, nu mia are rost sa discutam, doar daca tu vrei sa continui la infinit. Repet ce am spus si in primul mesaj, sfintirea nu inseamna acelasi lucru cu sfant.
Reply With Quote
  #543  
Vechi 08.10.2017, 18:00:15
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Cum ai ajuns la concluzia asta, frate Catalin?
Domnul face minuni prin oameni.
Daca un frate penticostal se roaga pentru un bolnav si acesta se vindeca, Domnul l-a vindecat prin intermediul sfantului, desigur.
Prootestantii nu au credinta in vindecari prin icoane sau moaste, insa cred ca Dumnezeu face minuni prin oamenii Lui.
Eu ma refeream la sfinti, sfinte moaste si sfinte icoane, pe care nu le au protestantii, nu la sfantul Gigel, vecinul. Stiu ca (neo)protestantii le spun tuturor credinciosilor sfinti, dar nu despre asta spuneam.
Reply With Quote
  #544  
Vechi 08.10.2017, 18:20:04
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Nu, nu s-a pus problema necinstirii icoanelor. Cei care nu le sfințesc, le cinstesc la fel ca cei care le sfințesc.
Nu e asa, iar asta reiese chiar din ce spune parintele Pruteanu ca se intampla inainte. Nimeni nu-si facea o icoana si apoi se inchina la ea. Ce spune parintele? Ca icoana, care era facuta de iconar, era dusa episcopului si acesta adeverea ca aceasta este canonica si trecea numele sfantului. Abia apoi era gata pentru inchinare. Cinstitorii icoanelor le-au raspuns iconoclastilor ca nu se face o rugaciune ca o icoana sa se transforme in icoana. E posibil ca episcopul sa fi sfintit cu apa sfitnita icoanele, ca nu reiese ca nu ar fi fost posibil (repet, era vorba de rugaciunea de transformare a icoanei).
De asemenea, toti ortodocsii (nu spun de reformisti) duc icoanele sa fie sfintite la biserica, pentru ca asa spune Biserica. Fara exceptie.
Reply With Quote
  #545  
Vechi 08.10.2017, 20:11:26
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Era o ironie, cea cu preotii de la tara, am scris asa ca sa vezi ca nu are importanta daca 1-2 preoti spun altceva decat practica Bisericii.
Nu spun, ci așa au rânduiala, vorbim de realitate, nu de șabloane. Nu sunt 1-2, dar dacă asta te satisface pe tine tu poți crede în continuare că sunt doar o excepție.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Mi-ai spus si de calugarii de la Athos, dar am gasit ca nu era asa, in legatura cu sfintirea icoanelor.
Ți-am spus ținând cont de ceea ce mi s-a relatat, nu ținând cont de articole de pe internet. Evident, nu sesizezi diferența.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Din cate imi aduc aminte am mai cautat odata ce spun cei de la Essex si nu era nimic diferit.
..:)) Eu vorbesc de rânduiala de acolo, nu din articole de pe net. Uite și articole de pe net, "ecumenistul cu idei protestante", din nou, îți zdruncină ideile fixe:

"Știu că sunt oameni care se împărtășesc zilnic. Și chiar și Părintele Sofronie, când îl întrebau oamenii: “Ce sunteți voi, călugării, ce faceți? Ce vreți voi, de ce deveniți călugări?”, Părintele Sofronie le spunea, le explica în cuvinte ca acestea: “Noi am vrea, dacă am putea, să începem fiecare zi cu Sfânta Liturghie.” Dar cum știți, Înalt Preasfințite, la noi o Sfântă Liturghie nu înseamnă doar o slujba la care zicem “Amin,” “Doamne miluiește!” La noi toți se împărtășeau, în principiu, la fiecare Liturghie. Aveam Liturghia de trei ori pe săptămână, de trei ori ne împărtășeam; aveam de patru ori, mai toți se împărtășeau de patru ori. Nu puteam mai des, dar dacă ar fi fost zilnic, ne-am fi împărtășit ca în Săptămâna Luminată, când toți ne împărtășim zilnic." (Pr. Rafail Noica)

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Daca tot ai amintit de Anglia, sa ne uitam cine e episcop in Anglia al Patriarhiei Ecumenice, IPS Ware, care sustine mai multe lucruri gresite (evolutionismul, cocneptii ecumeniste clare, etc.)
Rânduiala de la Essex a fost lasată de părintele Sofronie.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu spuneam de preotul din Portugalia, doar unul e.
Și eu ți-am dat un interviu cu un alt părinte, din Sf. Munte, care împărtășește aceleași idei. Asta ca să vezi că părintele Pruteanu nu este singurul, dar ție îți place să refuzi orice că exită altceva decât ceea ce se încadrează în șabloanele tale.
Reply With Quote
  #546  
Vechi 08.10.2017, 20:38:45
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu e asa, iar asta reiese chiar din ce spune parintele Pruteanu ca se intampla inainte. Nimeni nu-si facea o icoana si apoi se inchina la ea. Ce spune parintele? Ca icoana, care era facuta de iconar, era dusa episcopului si acesta adeverea ca aceasta este canonica si trecea numele sfantului. Abia apoi era gata pentru inchinare.
Da, episcopul stabilea dacă este sau nu canonică.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Cinstitorii icoanelor le-au raspuns iconoclastilor ca nu se face o rugaciune ca o icoana sa se transforme in icoana.
Din Pidalion reiese altceva, nu mai repet.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
E posibil ca episcopul sa fi sfintit cu apa sfitnita icoanele, ca nu reiese ca nu ar fi fost posibil .
...)) Aha, deci tu nu spui nimic de la tine! ...:))
Reply With Quote
  #547  
Vechi 08.10.2017, 20:46:24
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Iar eu spuneam ca icoana nu e doar un suport (tablou religios) prin care ne rugam unui sfant sau Mantuitorului, noi cinstim si icoana, nu doar sfantul reprezentat acolo.
Na, vezi cum, din idee fixă în ideea fixă, din obsesia că ai fi exponentul ultim și irefutabil al ortodoxiei, ajungi până la urmă să susții, pur și simplu, o erezie, sau mai bine zis, să suții idolatria.

Exact așa s-a întâmplat cu Emilian.

Păi dacă ai fi fost tu exponentul cauzei iconodule pe vremea crizelor iconoclaste, ortodoxia n-ar fi avut nicio șansă.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #548  
Vechi 08.10.2017, 21:21:48
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Stai să vezi ce o scaldă.

Last edited by simpllu; 08.10.2017 at 21:54:33.
Reply With Quote
  #549  
Vechi 08.10.2017, 22:11:30
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Stai să vezi ce o scaldă.
Mda. Pe Părintele Pruteanu l-a desființat, să vedem dacă îlcontestă și pe Sf. Ioan Damaschinul,care scrie:

"Cu privire la învinovățirea de idolatrie: icoanele nu sunt idoli, ci simboluri, astfel că, atunci când cineva venerează o icoană, nu se face vinovat de idolatrie. El nu se adoră simbolul, ci doar îl venerează. O astfel de închinare nu e adresată lemnului sau culorii sau pietrei, ci persoanei zugrăvite."
(sublinierea mea)
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #550  
Vechi 08.10.2017, 22:18:35
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Daca iti amintesti, am dat intr-unul din mesajele trecute ce insemna binecuvantarea, este o rugaciune pe care o spune preotul.
Am făcut poze la "Rânduiala binecuvântării casei" din Moliftelnicul Mare (ediția 2003):

https://imgur.com/PEA5kQY

https://imgur.com/jNUrdu4

https://imgur.com/UvVgBwR

https://imgur.com/rTsBw1d

https://imgur.com/vJytwng

Mai clar de atât nu se poate.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie