Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.10.2006, 10:42:30
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

Roadele casatoriei sunt copiii.Dumnezeu a zis:"lasati copiii sa vina la mine si nu-i opriti"Putem urma iubirii Sfintei Treimi in treimea familiei adica tatal mama si copiii.Casatoria fara sa vrem copii este incompleta.Mai mult putem cadea in pacatul mandriei crezand ca putem face cele ale calugariei in lume[ascultarea,fecioria,saracia de bunavoie].Unele secte au cazut in aceasta mandrie:"bogomilii", "penticostalii negri","turma sfantului ilie".Sa mergem pe calea de mijloc propovaduita de Sfintii Parinti.DOAMNE AJUTA!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 10.10.2006, 11:59:58
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

Ce s-o fi intamplat cu Clausemi de nu mai posteaza pe forum? Nu ca mi-e dor neaparat, dar...:(

Negroponte este ceva familie veche de oameni foarte bogatzi din boieria romana de pe vremuri, asha parca am intzeles de la cineva si se lupta in justitie pentru recupararea averii, sa fie vorba de ceva urmasi ai lor?

dar pe unde o fi umbland Clausemi?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 10.10.2006, 21:12:16
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sovidiu
Ce s-o fi intamplat cu Clausemi de nu mai posteaza pe forum? Nu ca mi-e dor neaparat, dar...:(

Negroponte este ceva familie veche de oameni foarte bogatzi din boieria romana de pe vremuri, asha parca am intzeles de la cineva si se lupta in justitie pentru recupararea averii, sa fie vorba de ceva urmasi ai lor?

dar pe unde o fi umbland Clausemi?
:D :D :D
si m-am indragostit de tine...de tine...de tineeeee !!!
la-la-la !!!!
adica asta era un cantec cantat de Daminescu ;)
Dar eu acum scriu ca sa ma aflu in treaba ca nu stiu ce sa mai scriu....mai intru pe aici,citesc si plec asa cum am intrat...din pacate...mi-a fugit inspiratia...dar uite ca tu acum mi-ai redat-o :p
Reply With Quote
  #14  
Vechi 20.10.2006, 18:45:27
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Draga nicoleta 23(...de ani,probabil),ce-ai mai facut,ti-ai gasit adeptul casatoriei albe???????,sau te-ai razgandit?Personal,mi se pare o tampenie,pai mai bine du-te la manastire,dar,crede-ma,acolo "casatoria normala",cand ai sa privesti in urma,ai sa zici ca e rupta din rai,si ca ea reprezinta cel mai firesc mod de-a convietui printre oameni,cu oameni si cu Dumnezeu care a facut totul posibil.Cand eram adolescenta aveam o repulsie nejustificata fata de sex,intr-o oarecare masura insuflata de atitudinea mamei si credinta ei exagerata,si-mi doream sa ma marit cu un barbat doar ca si o simpla convietuire,ca sa nu fiu singura.......dar acest lucru,cu timpul am constatat ca pe langa faptul ca este imposibil,este si ciudat,ne la locul lui.Repulsia aceia a trecut odata cu maturizarea si constientizarea rationala a lucrurilor inconjuratoare,si ma gandesc;cum as mai fi avut un ingeras de baietel daca as fi trait o casatorie alba??!!!Nici nu-ti dai seama cat sens da vietii un pui de omulet,nascut di carnea ta.Si crede-ma,mai mare plata nici ca poti avea pe pamant pentru chinurile groaznice prin care se trece la o nastere normala.Traim vremurile secolului 21,si cred ca decat sa adopti o casatorie alba,mai bine te faci pustnica...sau stai fata toata viata si ...nu faci decat sa le porti grija celorlalti,caci am constatat ca majoritatea femeilor nemaritate din principii religioase sunt atat de barfitoare si se baga mereu unde nu le fierbe oala,incat incomodeaza la maximum.Poate am fost cam dura,dar eu vorbesc de realitate,nu de povesti cu un leitmotiv de basm.Calea de mijloc este preferata fata tendinta exagerata.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 29.10.2006, 06:56:42
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicoleta23
Sunt ortodoxa si gandurile mele sunt foarte ortodoxe. Ideea unei casatorii albe mi-a venit citind Viata si minunile Sf. Lavrentie de Cernigov.Sfantul dadea binecuvantari pentru casatorii albe.Erau in lume, casatoriti, dar traiau ca si calugarii.Erau vremuri grele pentru manastiri si Sfantul a binecuvantat o astfel de cale.Tot Sfantul i-a tuns rasofori pe amandoi dupa un timp, nu stiu daca in taina sau nu(adica daca s-au dus la manastire sau au ramas in lume).Cred ca sunt ceva calugari ascunsi printre noi si nu poarta hainele consacrate, dar sunt calugari.
Si eu am citit viata Sfantului Lavrentie de la Cerningov si m-a impresionat mult, ca toate vietile de sfinti.

Draga Nicoleta, problema celor care ti-au raspuns la topicul tau este ca vorbesc din auzite, din banuite sau, in cel mai bun caz, din carti. Casatoria alba este posibila si in zilele noastre, dupa umila mea parere izvorata din si mai umila mea experienta. Eu m-am casatorit cu sotul meu din dragoste si din dorinta de a forma o familie impreuna. Nu e bine omul sa fie singur, de asta Dumnezeu a creat barbatul si femeia. Numai cei puternici pot duce greul vietii singuri. Dumnezeu a facut sa nu avem copii, cel putin pana acum. De cativa ani insa recunosc ca nici nu am mai incercat, si asta nu pentru ca ne iubim mai putin, pur si simplu asa au evoluat lucrurile de la sine, fara sa le planificam sau sa ne impunem. Deci eu zic ca acolo unde este dragoste orisice se poate, cu voia lui Dumnezeu.

Citesc din Binecuvantarea Casei - scriere pe cadranul unui ceas sculptat pe un trunchi de copac, cumparat de la Schitul Darvari :

Unde-i credinta, acolo e iubire,
Unde-i iubire, acolo e pace,
Unde-i pace, acolo e binecuvantare,
Unde-i binecuvantare, acolo e Dumnezeu,
Unde-i Dumnezeu... acolo sunt si Eu.

Reply With Quote
  #16  
Vechi 30.10.2006, 12:32:53
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

???Mirelat,induci in eroare.Inteleg ca pana acum nu v-a dat Dumnezeu copii,dar lasi sa se inteleaga ca va doriti si sperati sa aveti copii.Doar ca de cativa ani nu mai aveti relatii cojugale[si asta numiti experienta de viata]Daca voi nu vreti nici Dumnezeu nu va poate ajuta.Nu mai indemnati si pe altii la disptretuirea casatoriei ca e pacat.:)Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 30.10.2006, 13:01:35
petrurar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

si eu cred in Casatoria Alba, dar nu cred ca sint multi pe pamint, acum, in vremurile noastre, care sa se incumete.
Decit sa incepi un lucru si sa esuezi dupa un timp, mai bine nu-l mai incerci.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 30.10.2006, 15:43:19
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de petrurar
si eu cred in Casatoria Alba, dar nu cred ca sint multi pe pamint, acum, in vremurile noastre, care sa se incumete.
Decit sa incepi un lucru si sa esuezi dupa un timp, mai bine nu-l mai incerci.
Adica la ce sa se incumete? Care-i scopul acestui gen de casatorie?
Eu cred ca se cam bat campii din lipsa de preocupatie normala.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 30.10.2006, 16:57:36
ierom_petru ierom_petru is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.09.2006
Mesaje: 19
Implicit

Fratilor, daca va arde de "sporturi" de astea calugariti-va. Eu sunt calugar (si duhovnic) si nu pot sa accept o chestie de asta.
Si apoi de ce o numim "alba". Inseamna ca cei care au relatii si fac copii au o "casatorie neagra"?
Doamne, ce inselare...
Poate sa spuna nu stiu ce duhovnic ca lucrurile stau altfel, ca eu merg dupa Evanghelie. Si colegii de pe forum au aratat destule texte din Sf. Scriptura...
Irtati, ca sunt obosit si (in situatii de astea) am un stil cam...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 30.10.2006, 20:48:19
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Negroponte
???Mirelat,induci in eroare.Inteleg ca pana acum nu v-a dat Dumnezeu copii,dar lasi sa se inteleaga ca va doriti si sperati sa aveti copii.Doar ca de cativa ani nu mai aveti relatii cojugale[si asta numiti experienta de viata]Daca voi nu vreti nici Dumnezeu nu va poate ajuta.Nu mai indemnati si pe altii la disptretuirea casatoriei ca e pacat.:)Doamne ajuta!
OK Negroponte, ce te face sa crezi ca sexul in familie defineste experienta de viata ?!... Si cum ai ajuns la concluzia ca dispretuim casatoria ?!... Nu indemn pe nimeni la nimic, doar imi dau o parere, din propria experienta. Eu zic ca Dumnezeu stie de ce nu da copii tuturor si nu cred ca suntem noi mai destepti decat El.

Parinte ierom_petru, cred ca Nicoleta atunci cand a deschis topicul a vrut sa fie concisa - i.e. numind o casatorie fara preocupari sexuale ca fiind ALBA. Asta nu inseamna ca celelalte ar fi negre, nicidecum. De altfel, parintele Arsenie Boca spunea ca sexul este dat omului in scopul procrearii, si nu trebuie practicat in afara de aceasta. Mai degraba sfatuiti-i pe cei care practica sexul intr-adevar ca pe un sport, fara ghilimele. In ceea ce ne priveste pe mine si pe sotul meu, nu stiu daca ati sesizat nuanta ca atunci cand ne-am casatorit nu ne-am propus sa traim ca si calugarii. Parca nu asta inseamna calugaria...

Scuze tuturor care se simt in vreun fel lezati de cele spuse de mine. Pana la urma nu este decat o problema de interpretare personala.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
'CALUGARIA ALBA' Nosam Nunta 65 03.12.2020 14:32:51
Calugaria alba Angela Calugarul 169 06.01.2018 22:37:30
Casatoria alba Adriana_Crestina Nunta 7 11.08.2011 21:32:25
caut un duhovnic in jud.Alba Dobra Daniela Intrebari utilizatori 18 14.01.2011 23:01:13