Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.04.2010, 15:30:07
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit Cum au inselat dracii pe cei de guverneaza Romania sa prigoneasca taranii sarmani

http://stirileprotv.ro/stiri/economi...5-aprilie.html
http://www.adevarul.ro/actualitate/e...250175415.html
http://www.ziaruldeiasi.ro/economic/prima-zi-in-ilegalitate-a-taranilor-care-vind-in-piete~ni6at3
Mai fratilor taranii aceia amarati care vin in piata sau stau pe marginea drumului sa vanda cateva galeti de rosii (naturale normal) sau ceva vinete sau altele ca acestea nu o sa se duca sa ia PFA si asta o sa afecteze mai intai producatorii agricoli amarati si apoi locuitori din orase de cumparau de la respectivii tarani.
Da cine stie poate mi se pare mie gresit sau nu e vorba de asa ceva.
Se pare ca s-au gasit responsabilii datorita carora economia Romaniei merge asa cum merge:
taranii sarmani care veneau sa mai vanda niste flori,sau niste oua,sau niste rosii pe langa statiile de metrou sau prin piete.
Si va rog sa ma iertati pentru ce se mai vede pe langa stire pe respectivele pagini m-am lenevit sa caut stirea si in alta parte.

Acum normal cand ne rugam putem sa ne rugam si pentru dl Basescu si restul membrilor guvernului si pentru cei din Parlament care conduc Romania sa le lumineze Dumnezeu mintile sa ii imblanzeasca asupra sarmanilor din poporul roman sa ii vindece de inselarea draceasca de care unii sufera etc.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.

Last edited by mihailt; 26.04.2010 at 15:33:00.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.04.2010, 20:54:50
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Sa te rogi pentru politicienii astia corupti cred ca va avea la fel de mult efect ca si cand te-ai ruga pentru draci. Nu zic ca e imposibil caci la Domnul nimic nu e imposibil, dar greu, foarte greu s-ar reabilita cei mentionati.

Intr-adevar intreaga poveste cu taranii este trista. Piata este unul din putinele locuri de unde poti cumpara produse, legume, fructe naturale, fara aditivi, chimicale sau fabricate prin nu stiu eu ce sera supraetajata din Turcia.

Aparent decizia de a face ilegala vanzarea produselor in piete de catre taranii fara acea stampila/aprobare/bazaconie este doar un pas in lungul sir de ilegalitati ce vor fi proclamate in viitor, in concordanta cu Codex Alimentarius, inca o strategie nenorocita a jidanilor de a ne reduce populatia prin adaosul intentionat de substante si chimicale nocive pentru om in alimente si produse.

Fratilor, se apropie vremea cand nu vom mai gasi produse naturale. Eu zic sa ne luam si noi o bucata de pamant, o vaca, o capra, sa plantam si noi legume si fructe ca sa avem ce manca altminteri vom fi invadati efectiv de mancaruri pline cu E-uri si carcinogeni.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.04.2010, 00:55:20
ciprian22 ciprian22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Ei vor sa impuna legislatia europeana in domeniu,care la noi este greu de aplicat din cauza starii precare a agriculturii.Dezastruoasele contracte ASAL au distrus complet tot ce mai ramasese din infrastructura agricola si asa invechita care exista la noi.Astfel unui mic producator ai este ff greu sa produca dupa legislatia europeana. Ar avea nevoie de multi bani pe care nu are cum sa-i primeasca fie din lipsa garantiilor fie din nepricepere fie pur si simplu pentru ca nu ia este adus a cunostinta.Cred ca se doreste fragmentarea si distrugerea micilor producatori astfel incat ca si in cazul pietei de consum agricultura sa fie acaparata la bani putini de multinationale.Pacat ca nu avem conducatori care sa ne apere de rechinii de afara.Statul nostru inchide ochii atat timp cat primeste comisioane grase ,lasand totul sa se duca de rapa..Cat timp nu va exista interes la nivel inalt pentru a pune pe picioare agricultura romaneasca,nimic nu se va intampla..iar absurditatile de gen vor continua..

ps.intr-o dimineatza am vazut la coltul blocului meu o batrana inconjurta de 3 politisti comunitari,2 jandarmi si 2 politisti.pentru ca incerca sa vanda o galeata de branza primea amenda de la politia comunitara.am crezut ca este o crima..vre-o persoana cazuta pe strada..alt-ceva.La doua colturi mai incolo un tip vinde tigari fara timbru de vre-o 10 ani.Si nu-l mai deranjeaza nimeni.Am inteles ca plateste regulat la politie.Cei care locuiesc in jurul pietei Crangasi stiu despre cine vorbesc..
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.04.2010, 01:39:08
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
Ei vor sa impuna legislatia europeana in domeniu,care la noi este greu de aplicat din cauza starii precare a agriculturii.Dezastruoasele contracte ASAL au distrus complet tot ce mai ramasese din infrastructura agricola si asa invechita care exista la noi.Astfel unui mic producator ai este ff greu sa produca dupa legislatia europeana. Ar avea nevoie de multi bani pe care nu are cum sa-i primeasca fie din lipsa garantiilor fie din nepricepere fie pur si simplu pentru ca nu ia este adus a cunostinta.Cred ca se doreste fragmentarea si distrugerea micilor producatori astfel incat ca si in cazul pietei de consum agricultura sa fie acaparata la bani putini de multinationale.Pacat ca nu avem conducatori care sa ne apere de rechinii de afara.Statul nostru inchide ochii atat timp cat primeste comisioane grase ,lasand totul sa se duca de rapa..Cat timp nu va exista interes la nivel inalt pentru a pune pe picioare agricultura romaneasca,nimic nu se va intampla..iar absurditatile de gen vor continua..
Tot rau'i spre bine, asa macar tampitii de la ue(ul mamii lor) nu pot inca sa-si faca mendrele p'aici...deocamdata...paradoxal, nu ?

Citat:
ps.intr-o dimineatza am vazut la coltul blocului meu o batrana inconjurta de 3 politisti comunitari,2 jandarmi si 2 politisti.pentru ca incerca sa vanda o galeata de branza primea amenda de la politia comunitara.am crezut ca este o crima..vre-o persoana cazuta pe strada..alt-ceva.La doua colturi mai incolo un tip vinde tigari fara timbru de vre-o 10 ani.Si nu-l mai deranjeaza nimeni.Am inteles ca plateste regulat la politie.Cei care locuiesc in jurul pietei Crangasi stiu despre cine vorbesc..
Nimic neobisnuit, o zi de "lucru normala" ca oricare alta(in oricare din orasele patriei), in frumoasa si paradoxala Romanie...
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.04.2010, 08:53:45
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
http://stirileprotv.ro/stiri/economi...5-aprilie.html
http://www.adevarul.ro/actualitate/e...250175415.html
http://www.ziaruldeiasi.ro/economic/prima-zi-in-ilegalitate-a-taranilor-care-vind-in-piete~ni6at3
Mai fratilor taranii aceia amarati care vin in piata sau stau pe marginea drumului sa vanda cateva galeti de rosii (naturale normal) sau ceva vinete sau altele ca acestea nu o sa se duca sa ia PFA si asta o sa afecteze mai intai producatorii agricoli amarati si apoi locuitori din orase de cumparau de la respectivii tarani.
Da cine stie poate mi se pare mie gresit sau nu e vorba de asa ceva.
Se pare ca s-au gasit responsabilii datorita carora economia Romaniei merge asa cum merge:
taranii sarmani care veneau sa mai vanda niste flori,sau niste oua,sau niste rosii pe langa statiile de metrou sau prin piete.
Si va rog sa ma iertati pentru ce se mai vede pe langa stire pe respectivele pagini m-am lenevit sa caut stirea si in alta parte.

Acum normal cand ne rugam putem sa ne rugam si pentru dl Basescu si restul membrilor guvernului si pentru cei din Parlament care conduc Romania sa le lumineze Dumnezeu mintile sa ii imblanzeasca asupra sarmanilor din poporul roman sa ii vindece de inselarea draceasca de care unii sufera etc.
Nu stiu cati dintre voi ati auzit sau vazut, dar in multe tari din UE (pot da exemplu Germania ca aici locuiesc) taranul inca isi vinde produsele fara nici un fel de certificat sau acte. Eu locuiesc intr-un orasel (sau ma bine sa-i spun sat) cu 5000 locuitori inconjurat de teren agricol. Cand cei de la oras sau orcine altcineva s-a saturat de supermarketuri si cred ei ca produsele taranului sunt mai sanatoase, vin la cumparaturi aici. Se poate cumpara direct de la om sau in foarte multe locuri la marginea campului exista o cutiuta pentru bani (protejata si aici dar nu contra hotilor ci contra oamenilor gospodari, ca daca vrei sa furi....) si cantar (pentru produse ce trebuie cantarite) sau in alte cazuri se specifica pretul pe bucata.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.04.2010, 09:35:36
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
[url]cateva galeti de rosii (naturale normal)
Ai fi surprins sa afli ce baga unii tarani in rosii. Cancer la galeata. Natural normal!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.04.2010, 09:39:04
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Ignorati acest mesaj.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.04.2010, 11:07:21
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Ai fi surprins sa afli ce baga unii tarani in rosii. Cancer la galeata. Natural normal!
Aici e un semn de intrebare..

Cati cred ca taranii fac agricultura fara ingrasaminte, pesticide si insecticide?

Ba mai mult, cine garanteaza ca taranul respecta de exemplu dozarea pesticidelor corect, modul de administrare, etc.?

Si intr-adevar, nu cred ca e normal ca oricine sa vanda la colt de strada produse din surse nesigure.

Nu cumperi lapte pasteurizat ca e prelucrat, dar cumperi de la taran care poate are vaca bolnava dar nu o sa-ti zica ca deh, "o mancat si el si n'are nik".

Pe de alta parte nu poti pune taxe si obligatii finaciare pe umerii unor amariti care traiesc undeva la limita, insa nici nu poti ignora pe cei care fac zeci si sute de milioane din produse agricole, unii nefiind nici macar producatori.

Last edited by AlinB; 27.04.2010 at 11:10:22.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.04.2010, 11:13:08
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Aici e un semn de intrebare..

Cati cred ca taranii fac agricultura fara ingrasaminte, pesticide si insecticide?

Ba mai mult, cine garanteaza ca taranul respecta de exemplu dozarea pesticidelor corect?

Si intr-adevar, nu cred ca e normal ca oricine sa vanda la colt de strada produse din surse nesigure.

Nu cumperi lapte pasteurizat ca e prelucrat, dar cumperi de la taran care poate are vaca bolnava dar nu o sa-ti zica ca deh, "o mancat si el si n'are nik".
Nici ce vine in magazin cu eticheta BIO nu este bio.... poluarea nu cunoaste granite si nici nu-i trebuie viza sa mearga peste tot in lume. Dar ai dreptate macar sunt cat de cat verificate, sunt ceva mai sigure....
Parca se spunea pe undeva ca cei ce traiesc aproape de Dumnezeu pot sa fie si otraviti si nu vor muri - fizic vorbind.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.04.2010, 11:15:55
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Aici e un semn de intrebare..

Cati cred ca taranii fac agricultura fara ingrasaminte, pesticide si insecticide?

Ba mai mult, cine garanteaza ca taranul respecta de exemplu dozarea pesticidelor corect, modul de administrare, etc.?

Si intr-adevar, nu cred ca e normal ca oricine sa vanda la colt de strada produse din surse nesigure.

Nu cumperi lapte pasteurizat ca e prelucrat, dar cumperi de la taran care poate are vaca bolnava dar nu o sa-ti zica ca deh, "o mancat si el si n'are nik".

Pe de alta parte nu poti pune taxe si obligatii finaciare pe umerii unor amariti care traiesc undeva la limita, insa nici nu poti ignora pe cei care fac zeci si sute de milioane din produse agricole, unii nefiind nici macar producatori.
Eu unul nu recomand sa se cumpere de la tarani decat legume si fructe.
Ai dreptate dozarea substantelor folosite in agricultura, legumicultura si pomicultura.
Dar cea mai mare problema e la oua si produsele lactatate.
Eu nu pot sa-mi dau seama cum de cumpara lumea oua de la tarani? Cand ii vad cum stau toata ziua cu ouale in galeata batute de soare. In plus, cine are rude la tara stie ca ouale se strang. Acea galeata de cateva zeci de oua este stransa in 1 sau 2 saptamani.
Mai bine iau de la supermarket oua de la gaini stresate decat sa risc o toxiinfectie.
Laptele la fel. Iar branza, daca ai un producator de incredere, e perfect.
Daca nu, mai bine lipsa.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Staretul Tadei, un inselat? Sergiu_B Spiritualitatea ortodoxa 6 14.01.2013 08:39:44
Cine nu si-a inselat sotul/sotia?? anika12 Nunta 94 26.10.2011 17:16:41
Super-ascetul inselat care facea 3000 de matanii pe zi colaps Generalitati 36 04.10.2010 17:49:02
IPS Pimen despre cei care guverneaza Romania :"dumnezeul lor este banul!" mihailt Generalitati 16 30.04.2010 16:24:18
Un preot greco-catolic inselat de duhuri rele injunghie un ortodox mihailt Generalitati 4 21.02.2010 11:14:48