Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 28.09.2010, 00:56:08
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Maria Ioana,
ultimul lucru de care trebuie sa te nelinistesti este soarta copilului. Dumnezeu l-a luat la El fara sa il mai lase sa treaca prin lumea asta. Soarta copiilor nenascuti este un mister, insa unul luminos, dupa parerea mea.
Daca te intereseaza, sfantul Grigore de Nissa are o scriere despre copiii morti prematur. Este foarte frumoasa. Isi pune mai mult intrebarea de ce Dumnezeu accepta asta, pentru el este de la sine inteles ca acei copii ajung mult mai simplu si mai repede la Dumnezeu.
Faptul ca te simti trista si intoarsa pe dos si plangi este normal, este de fapt datorat si hormonilor care dupa ce pregatisera corpul pentru o sarcina acum isi 'schimba directia'. Dar sa stii ca trece repede.
Si eu am patit asta odata si mi-a trecut dupa o saptamana starea asta. Iar in cursul aceluiasi ciclu am ramas iar insarcinata (medicii recomanda sa astepti ciclul urmator pana se reface mucoasa uterina.. din fericire nu s-a intamplat nimic).
Doamne ajuta, si inima sus!
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 28.09.2010, 05:50:57
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria_ioana789 Vezi mesajul
Va scriu de pe alta adresa pentru ca eu nu mi-am facut inca un cont pe acest site. Sunt Gabriela. Am ramas insarcinata,m-am bucurat cand am aflat vestea deoarece ne doream copilul, dar dupa cateva ore de la testele pozitive mi-a venit si menstruatia cu cheaguri (pierzand sarcina). Apoi am facut si testul de sange care mi-a confirmat ca nu mai sunt insarcinata. Acum ma tot gandesc ce s-a intamplat cu copilasul ala asa mic de care am apucat sa ma bucur doar o zi, unde e, as vrea sa stiu ca este printre ingerasi, uneori am momente cand plang intr-una,alta data ma gandesc ca daca tot a vrut asa Dumnezeu, macar sa ne ajute sa reusim sa facem unul sanatos data viitoare. Rugati-va si pentru mine sa ma lumineze si sa ma ajute Domnul. Multumesc.

Asa a vrut Dumnezeu si noi nu avem dreptul sa-l intrebam de ce Doamne? nu te descuraja citeste Acatistul Sf Nectarie si ai sa te bucuri.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 28.09.2010, 11:29:05
maria_ioana789 maria_ioana789 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

M-ati mai linistit un pic. Poate nu as fi fost asa de socata daca doctorii nu erau atat de linistiti cand mi-au dat vestea zicand ca este ceva normal. Inca sunt in cautare de un doctor cu suflet pentru ca in cazul unei noi sarcini nu as putea sa merg la niciunul dintre cei deja vizitati. O sa ma rog Sf. Nectarie si am gasit si o rugaciune frumoasa catre el.
Data viitoare sper sa va dau si vesti bune. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 28.09.2010, 18:03:52
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Din ce oras esti, ca sa te putem eventual indruma spre un doctor bun. Suntem multe mamici pe aici.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 28.09.2010, 22:35:49
maria_ioana789 maria_ioana789 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
Din ce oras esti, ca sa te putem eventual indruma spre un doctor bun. Suntem multe mamici pe aici.
Lucrez in strainatate (Roma). Dar am auzit de un doctor despre care se zice ca e foarte bun si mi l-au descris ca nefiind ca cei care se gandesc doar la bani, o sa merg oricum la un control si sa imi fac si niste analize. Daca mai stiti si voi doctori in zona puteti sa imi recomandati, chiar nu prea am frecventat forumul, nu stiu cate persoane sunt in italia pe aici.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 29.09.2010, 14:45:50
MariaG's Avatar
MariaG MariaG is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2010
Mesaje: 2
Implicit si mie mi s-a intamplat

acum 2 ani. eram efectiv disperata sa raman insarcinata. imi doream cu ardoare un copil si s-a intamplat cand nu ma asteptam. testul de sarcina a iesit pozitiv, ne-am bucurat si am planificat o vizita la dr. chiar in ziua cand trebuia sa merg, am inceput sa sangerez. am mers la medic, care a confirmat faptul ca a existat o sarcina dar am pierdut-o prin avort menstrual. la fel ca si tie, mi-a spus sa stau linistita ca nu e nimic deosebit ce s-a intamplat, ca li se intampla multor femei si habar nu au ca au fost insarcinate si ca au pierdut sarcina. din acel moment am devenit paranoica, gandindu-ma ca poate mi s-a mai intamplat inainte si o sa se mai intample, si nu voi reusi sa am un copil.
m-am invinovatit foarte tare, pt ca, cu multi ani in urma, am facut un avort la cerere. cea mai mare greseala a vietii mele, pe care eu nu o voi putea ierta vreodata, daramite Dumnezeu. m-am gandit ca asta e pedeapsa mea, sa ma caiesc si sa nu mai pot avea vreodata copii. tare speriata am fost de acest gand, dar Dumnezeu s-a indurat de mine si mi-a daruit un copilas, care are acum un an si 2 luni.
nu te mai gandi la ce s-a intamplat. mergi si te spovedeste (cum bine spunea cineva mai devreme) si fii rabdatoare si increzatoare, ca Dumnezeu iti va da si tie in dar un copilas in curand.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 29.09.2010, 15:07:58
maria_ioana789 maria_ioana789 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariaG Vezi mesajul
si mie mi s-a intamplat acum 2 ani. eram efectiv disperata sa raman insarcinata. imi doream cu ardoare un copil si s-a intamplat cand nu ma asteptam. testul de sarcina a iesit pozitiv, ne-am bucurat si am planificat o vizita la dr. chiar in ziua cand trebuia sa merg, am inceput sa sangerez. am mers la medic, care a confirmat faptul ca a existat o sarcina dar am pierdut-o prin avort menstrual. la fel ca si tie, mi-a spus sa stau linistita ca nu e nimic deosebit ce s-a intamplat, ca li se intampla multor femei si habar nu au ca au fost insarcinate si ca au pierdut sarcina. din acel moment am devenit paranoica, gandindu-ma ca poate mi s-a mai intamplat inainte si o sa se mai intample, si nu voi reusi sa am un copil.
m-am invinovatit foarte tare, pt ca, cu multi ani in urma, am facut un avort la cerere. cea mai mare greseala a vietii mele, pe care eu nu o voi putea ierta vreodata, daramite Dumnezeu. m-am gandit ca asta e pedeapsa mea, sa ma caiesc si sa nu mai pot avea vreodata copii. tare speriata am fost de acest gand, dar Dumnezeu s-a indurat de mine si mi-a daruit un copilas, care are acum un an si 2 luni.
nu te mai gandi la ce s-a intamplat. mergi si te spovedeste (cum bine spunea cineva mai devreme) si fii rabdatoare si increzatoare, ca Dumnezeu iti va da si tie in dar un copilas in curand.
Ma bucur pentru tine ca acum ai un copilas, si eu imi doresc mult, nu am facut niciodata vreun avort la cerere, dar cand am auzit ce linistiti sunt doctorii si eu, ca tine m-am speriat ca mi s-a mai intamplat. Acum, asa cum am fost sfatuita, luna asta nu, dar luna viitoare incercam si sper sa se intample minunea si la noi... Doamne ajuta
Reply With Quote
  #18  
Vechi 29.09.2010, 15:20:16
MariaG's Avatar
MariaG MariaG is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2010
Mesaje: 2
Implicit

un lucru care ar trebui sa te linisteasca, este faptul ca o asemenea intamplare, precum avortul menstrual, nu afecteaza in nici un fel fertilitatea sau sarcina viitoare. trebuie sa iti pastrezi optimismul, pt ca daca incepi sa iti faci ganduri negre si sa-ti imaginezi lucruri rele care nu exista, vei ramane mult mai greu insarcinata. mie mi-au trebuit 7 luni ca sa ma eliberez de teama si, cand m-am linistit, atunci am ramas insarcinata.
eu sunt sigura ca ne vei da vesti bune cat de curand :) sanatate!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 29.09.2010, 15:38:43
maria_ioana789 maria_ioana789 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Mi-a mai trecut supararea, de cand am scris pe forum nu am mai plans, cred ca mi-a prins bine faptul ca m-am descarcat un pic. Acum sunt mai optimista. (chiar si mai credincioasa as spune) .
Reply With Quote
  #20  
Vechi 02.10.2010, 09:48:02
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

[quote=MariaG;292955 din acel moment am devenit paranoica, gandindu-ma ca poate mi s-a mai intamplat inainte si o sa se mai intample, si nu voi reusi sa am un copil.
m-am invinovatit foarte tare, pt ca, cu multi ani in urma, am facut un avort la cerere. cea mai mare greseala a vietii mele, pe care eu nu o voi putea ierta vreodata, daramite Dumnezeu. m-am gandit ca asta e pedeapsa mea, sa ma caiesc si sa nu mai pot avea vreodata copii. tare speriata am fost de acest gand, dar Dumnezeu s-a indurat de mine si mi-a daruit un copilas, care are acum un an si 2 luni.
nu te mai gandi la ce s-a intamplat. mergi si te spovedeste (cum bine spunea cineva mai devreme) si fii rabdatoare si increzatoare, ca Dumnezeu iti va da si tie in dar un copilas in curand.[/QUOTE]

In primul rand,MariaG sa-ti traiasca copilasul pe care il ai acum,sa fie sanatos si sa ti-l ocroteasca Dumnezeu!
In al doilea rand,am ramas surprinsa de faptul ca spui ca Dumnezeu nu te va ierta niciodata pentru acel avort...de unde stii?Ai vorbit cu El si ti-a spus asta?Atunci,logic,ca vad ca si tu indrumi catre spovedanie...ce sens mai are ea si canonul care se primeste,daca Dumnezeu nu ar ierta?
Si daca El,ca Tata Ceresc iarta,tu de ce nu ai face-o cu propria ta persoana?Oare nu crezi ca si asta este un pacat?Mai gandeste-te...
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pierdut intr-o lume mare .... Sniper Intamplari adevarate 12 24.08.2016 16:56:50
Rugaciune pt sarcina alt_inceput Rugaciuni 6 14.01.2012 10:02:39
Bucuria omului pierdut delia babaru Intrebari utilizatori 4 16.04.2010 13:47:31
Despre sarcina DavidM Teologie si Stiinta 12 24.02.2010 13:40:48
parerea BOR fata de o sarcina oprita in evolutie felixmorariu Biserica Ortodoxa Romana 36 11.09.2009 09:48:34