Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 13.01.2009, 14:19:02
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Da, da, da ! Spun hotarat da, cu toate ca nu stiu daca are eficienta totala dupa o anumita varsta si daca are, ar fi ideal sa se aplice si pentru violatori, pedofili . Pentru ca sa fim cinstiti , si anii de detentie costa imens statul si eficienta in "vindecare", este mica, multi isi reiau vechile pasiuni.
Problema cea mai mare in cazurile enumerate de tine, a impatimitilor, e de fapt transmiterea mosteniri duhovnicesti degenerate la urmasi, deci nastrea copiilor deja inrobiti in patimi...
Impatimitii, inainte de a purcede la procreere, mai intai trebuie sa se despatimeasca! Altfel e vai de sufletele urmasilor...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 13.01.2009, 14:19:10
Thheo Thheo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Un violator ....un pedofil ...are inima?....
Reply With Quote
  #13  
Vechi 13.01.2009, 14:24:49
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Thheo Vezi mesajul
Un violator ....un pedofil ...are inima?....
Pai sigur ca are... ptr el, inima este doar organ al aparatului cardiovascular, nimic mai mult!!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 13.01.2009, 14:45:51
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

asta este ceva la ordinea zilei in tarile islamice.in islam,nu mai exista mantuire pentru pacatos.In crestinism,Dumnezeu il asteapta pana la sfarsitul vietii sale,insa in islam cum se mai poate intoarce la credinta daca este omorat de oameni?
3 studenti spanzurati----ATENTIE_IMAGINI EXPLICITE
http://www.truthtube.tv/play.php?vid=644
__________________
[COLOR=#1f5e83][/COLOR]
Reply With Quote
  #15  
Vechi 13.01.2009, 15:02:59
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Deseori judecam infractorii impreuna cu infractiunile comise,judecam aspru personalitatea impreuna cu gravitatea delicventei,ne este sila sau ne ingrozim,trebuie insa,sa ne gandim si la factorii care au determinat aceste fapte ingrozitoare,sau mai degraba la educatia individului care ajunge sa comita astfel de fapte.
Este ingrijorator,dar si foarte adevarat ca in mare parte rata infractionalitatii este direct proportionala cu educatia sau situatia familiala din mediul in care s-a dezvoltat individul respectiv,si mai ales in tara noastra,un procent destul de semnificativ in dezvoltarea unor astfel de "paraziti",o are si contributia,sau mai bine spus,nepasarea conducerii tarii.
Sunt pedofili,care la randul lor au fost molestati in copilarie sau in adolescenta,care au cimentuit in inima lor dispretul cu atat mai mult cu cat nu au mai avut rationament si contro asupra propriei persoane,astfel evadand prin savarsirea actului dispretuit.Este foarte complicat,insa multe din faptele noastre reflecta educatia pe care am primit-o,sau experientele pe care le-am intampinat inca din copilarie.Un circuit imperfect care a suportat de-a lungul timpului atatea fisuri,suferinte si dezamagire.Poate fi vorba chiar si de viciile pe care o mama le are atata timp cat poarta o sarcina,astfel rasfrangandu-se probleme in dezvoltarea creierului propriului bebelus,efecte secundare,bine-nteles.
Mai tine si de genetica,totul,dar absolut totul se desfasoara intr-o permanenta corelatie cu oamenii si lucrurile inconjuratoare,insa poate fi vorba,evident,si de simple rautati si erori in dezvoltarea individului,fara ca acesta sa fi fost influientat negativ de-a lungul formarii acestuia.
Oricat am incerca noi sa ne protejam,in viata suntem manipulati si influientati sistematic,atat fizic cat si psihic,uneori parca nu avem de ales,uneori,astfel nascandu-se monstrii nestiintei si a faradelegii.De aceia este nevoie de religie,de aceia este nevoie de rationamentul cu care am fost inzestrati,ca sa putem lupta cu aceste lucruri nocive care fac parte din viata si existenta noastra.
Este foarte greu sa ne mai intrebam;de ce?,si nici macar nu ne este la-ndemana,astfel ca nu ne ramane decat sa ne conformam luptei continue,sa facem din noi insine ca si individualitate ceva mai bun,sa ne pese ceva mai mult,astfel sa nu ajungem a perpetua faradelegea .
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #16  
Vechi 13.01.2009, 15:06:11
truthtostone's Avatar
truthtostone truthtostone is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra28again Vezi mesajul
asta este ceva la ordinea zilei in tarile islamice.in islam,nu mai exista mantuire pentru pacatos.In crestinism,Dumnezeu il asteapta pana la sfarsitul vietii sale,insa in islam cum se mai poate intoarce la credinta daca este omorat de oameni?
3 studenti spanzurati----ATENTIE_IMAGINI EXPLICITE
http://www.truthtube.tv/play.php?vid=644
Frumos...acum mi s-au inmuiat picioarele si spun invins si trist,dar sincer, ca simt o ura incomensurabila fata de om.
__________________
Nu îi spune Lui Dumnezeu cât de mari sunt problemele tale.Spune-le problemelor tale cât de mare este Dumnezeu.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 13.01.2009, 15:09:51
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

Citat:
În prealabil postat de truthtostone Vezi mesajul
Frumos...acum mi s-au inmuiat picioarele si spun invins si trist,dar sincer, ca simt o ura incomensurabila fata de om.
nu trebuie sa ai ura fata de om ci fata de ceea ce indeamna omul la asa ceva.In acest caz,este vorba despre islam,tot o arma a diavolului.
__________________
[COLOR=#1f5e83][/COLOR]
Reply With Quote
  #18  
Vechi 13.01.2009, 16:44:50
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

Inca o data ,ne arata Tatal Ceresc , de ce ni L-a trimis pe Fiul Sau pe pamant! Slava Tie Tata ca te-ai indurat de noi .
Reply With Quote
  #19  
Vechi 13.01.2009, 18:59:21
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de truthtostone Vezi mesajul
Asa se intampla cand se pune omul sa judece pe om... .Trebuiau lasati sa-si traiasca viata.Adica...le-au luat sansa de a-si corecta greselile.Daca nici Dumnezeu nu omoara omul dupa primul pacat savarsit...ne bagam noi sa facem "dreptate".Eh,si-au luat ei plata lor.
E o barbarie !!! Ai dreptate
Noi suntem crestini ortodoxi iar Iisus Hristos ne invata sa iertam.Eu incerc sa gandesc in felul acesta.
E usor "sa luam piatra" sa dam in cel vinovat.
Dovada ca suntem fooooarte departe de adevar.
"Dreptatea noastra este ca o carpa lepadata inaintea lui Dumnezeu" asadar,cine suntem noi sa judecam daramite sa omoram?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 13.01.2009, 20:37:54
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra28again Vezi mesajul
nu trebuie sa ai ura fata de om ci fata de ceea ce indeamna omul la asa ceva.In acest caz,este vorba despre islam,tot o arma a diavolului.
Si daca mergem si la polul opus, m-am intrebat eu mai devreme, ce ii face pe americani, care de altfel se cred asa de civilizati, sa foloseasca inca scaunul electric(?!)
Oare nu e vorba de aceasi moarte ingrozitoare, terifianta?
La unii avem vinovatul; -islamul ("arma diavolului"), la ceilalti insa cine e vinovat? A cui arma este scaunul electric? A lui Hirstos?
Natiune "civilizata(?)", facand aceleasi fapte dezumanizante, chiar mai rau decat islamistii, daca ne aducem aminte de <guantanomo> sau cum s-o mai numi... Mi se face sila! Fiecare vede mai degraba barna din ochiul altuia...Mai bine si-ar vedea-o fiecare pe a lui, sa si-o scoata din ochi si sa faca pace! ca altfel ajung iar sa se bata precum chiorii...

La islam nu este mantuire! clar! unde este insa mantuirea? Daca as lua toate tarile la rand, exact pe langa cele islamiste se insira cele pagane, care s-au lipsit de Dumnezeu...si se inchina la calculator...
Nu mai zic nimic...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum impacam viata duhovniceasca si viata lumeasca? sophia Biserica Ortodoxa Romana 40 28.12.2012 19:53:52
Google ii plateste mai bine pe gay!!! cristina2012 Homosexualitatea 5 03.06.2011 00:02:40
Adulterul - motiv cu temei biblic si canonic pentru divort NTatiana Intrebari utilizatori 35 23.04.2010 13:11:30
Cand viata iti este in pericol Vlad87 Generalitati 21 01.05.2007 20:42:32