Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 13.01.2009, 20:46:01
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Eu,una,sunt total contra executiilor cu moartea,sa nu mai spun de torturi si altele.
Consider ca detentia este suficienta pentru a pedepsi un om pentru infractiunile sale,iar pentru cei ce prezinta un pericol mult prea mare pentru societate incat sa fie eliberati-inchisoare pe viata executata in penitenciare de maxima siguranta.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 13.01.2009, 21:01:38
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C.tin Vezi mesajul
Pt vina asta, decat sa-i omoare, era suficienta (si mai eficienta) numai ...castrarea!
Cum sa-i castreze??? Fiindca si-au inselat nevestele sa fie castrati?? Nu-mi vine sa cred ce aud! Voi va dati seama cat de grav ar fi ca un barbat sa fie castrat? Nu va ganditi la sex, ca nu despre asta e vb, ci e vb despre faptul ca hormonii sexuali masculini nu vor mai fi in organism. Ori asta e un lucru extraordinar de grav. Si de unde stim noi ca nu au si femeile un dram de vina? Auzi tu, sa-i castreze... Doamneee!!!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 13.01.2009, 21:15:04
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

Inselaciunea este un pacat moral si nu trebuie condamnat de stat.Bineinteles ca la noi nu are loc asa ceva,dar ma refer la societatile unde se practica asta.
__________________
[COLOR=#1f5e83][/COLOR]
Reply With Quote
  #24  
Vechi 14.01.2009, 06:01:29
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra28again Vezi mesajul
asta este ceva la ordinea zilei in tarile islamice.in islam,nu mai exista mantuire pentru pacatos.In crestinism,Dumnezeu il asteapta pana la sfarsitul vietii sale,insa in islam cum se mai poate intoarce la credinta daca este omorat de oameni?
3 studenti spanzurati----ATENTIE_IMAGINI EXPLICITE
http://www.truthtube.tv/play.php?vid=644
Nu cred ca vreti sa aflati ce "show" am avut aseara in familie, cand am fost "prinsa" vizionand aceste imagini
Reply With Quote
  #25  
Vechi 14.01.2009, 09:39:20
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

Marina totul bine?
__________________
[COLOR=#1f5e83][/COLOR]
Reply With Quote
  #26  
Vechi 14.01.2009, 09:53:45
ionela7 ionela7 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Bucuresti
Mesaje: 65
Implicit

Sunt complet socata, nu am crezut ca o sa vad vreodata asa ceva Iarta-i Doamne ca nu stiu ce fac!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 14.01.2009, 09:54:03
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra28again Vezi mesajul
Marina totul bine?
Vad Alexandra ca tu esti cat de cat o cunoscatoare a acestui, sa-i zic, fenomen. Te-as intreba , pe ce se bazeaza la ei aceste pedepse ? Adica mai clar, au o acoperire in religia lor ? Indeamna explicit coranul la asa ceva ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 14.01.2009, 10:34:10
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

Hadith-Traditia profetului


[COLOR=red]009.092.432[/COLOR] - Holding Fast to the Qur'an and Sunnah - - - -
Narrated Ibn 'Umar

"Evreii au adus un barbat si o femeie la Profet care savarsisera adulter si Profetul a ordonat ca ei sa fie omorati cu pietre,si au fost omorati cu pietre langa moscheea unde stateau de obicei catafalcuri."

[COLOR=red]009.089.280[/COLOR] - Judgments (Ahkaam) - - - -
Narrated Abu Huraira

"Un barbat a venit la Profet in timp ce era in moschee si l-a chemat,spunand:"O,apostole a lui Allah.Am savarsit adulter."Profetul si-a intors fata in partea cealalata ,dar cand barbatul i-a adus 4 martori impotriva sa ,Profetul i-a spus:"Esti nebun?Barbatul a spus:"NU".Si profetul le-a spus discipolilor sai:"Ia-l de aici si omoara-l cu pietre".

Coran
[COLOR=#3a4f6c]9/5 Iar cand se vor incheia lunile cele sfinte, atunci omorati-i pe idolatri oriunde ii aflati! Prindeti-i, impresurati-i si intindeti-le lor orice cursa!...[/COLOR]
[COLOR=#3a4f6c][/COLOR]
[COLOR=#3a4f6c][SIZE=3][COLOR=#000000]24:2. Pe cea care preacurvete si pe cel care preacurveste biciuiti-i pe fiecare cu cate o suta de lovituri. (4) si sa nu va apuce mila de ei in implinirea legii lui Allah, daca voi credeti în Allah si în Ziua de Apoi! si un grup de dreptcredinciosi sa fie martori la pedepsirea lor![/COLOR][/SIZE]
[/COLOR][COLOR=#3a4f6c][/COLOR]
__________________
[COLOR=#1f5e83][/COLOR]
Reply With Quote
  #29  
Vechi 14.01.2009, 10:43:06
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra28again Vezi mesajul
Hadith-Traditia profetului


[COLOR=red]009.092.432[/COLOR] - Holding Fast to the Qur'an and Sunnah - - - -
Narrated Ibn 'Umar

"Evreii au adus un barbat si o femeie la Profet care savarsisera adulter si Profetul a ordonat ca ei sa fie omorati cu pietre,si au fost omorati cu pietre langa moscheea unde stateau de obicei catafalcuri."

[COLOR=red]009.089.280[/COLOR] - Judgments (Ahkaam) - - - -
Narrated Abu Huraira

"Un barbat a venit la Profet in timp ce era in moschee si l-a chemat,spunand:"O,apostole a lui Allah.Am savarsit adulter."Profetul si-a intors fata in partea cealalata ,dar cand barbatul i-a adus 4 martori impotriva sa ,Profetul i-a spus:"Esti nebun?Barbatul a spus:"NU".Si profetul le-a spus discipolilor sai:"Ia-l de aici si omoara-l cu pietre".

Coran
[COLOR=#3a4f6c]9/5 Iar cand se vor incheia lunile cele sfinte, atunci omorati-i pe idolatri oriunde ii aflati! Prindeti-i, impresurati-i si intindeti-le lor orice cursa!...[/COLOR]
[COLOR=#3a4f6c][/COLOR]
[COLOR=#3a4f6c][SIZE=3][COLOR=#000000]24:2. Pe cea care preacurvete si pe cel care preacurveste biciuiti-i pe fiecare cu cate o suta de lovituri. (4) si sa nu va apuce mila de ei in implinirea legii lui Allah, daca voi credeti în Allah si în Ziua de Apoi! si un grup de dreptcredinciosi sa fie martori la pedepsirea lor![/COLOR][/SIZE]
[/COLOR][COLOR=#3a4f6c][/COLOR]
Multumesc frumos. N-am ce sa mai zic, efectiv asta nu e credinta, si nici macar nu stiu cum sa-i spun . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 14.01.2009, 11:41:05
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

Ceea ce am postat eu sunt doar cateva versete.Hadith este plina de astfel de pedepse,insa nu este tradusa in romana.
Un verset care pe mine m-a impresionat este acesta:

"A venit la Profetul sfant o femeie din Ghamid,care a spus:"Apostole a lui Allah,am comis adulter asa ca purifica-ma!Profetul sfant a pus-o sa se intoarca.In ziua urmatoare,ea s spus:"Apostole a lui Allah,de ce ma trimiti inapoi?De la Allah am ramas insarcinata.El a spus:"Ei bine,daca insisiti,atunci pleaca pana nasti".Cand a nascut,a venit cu un copil infasurat intr-o carpa si a spus:"Aici este copilul caruia i-am dat nastere.El a spus:"Du-te si alapteaza-l pana il intarci.Cand l-a intarcat,a venit la profetul sfant cu copilul care tinea o bucata de paine in mana.Ea a spus:"Profetule al lui Allah,aici este fiul meu pe care l-am intarcat si care mananca paine.
Profetul sfant a incredintat copilul unei musulmance si a pronuntat pedeapsa.Si a fost pusa intr-un sant,pana la piept.Si profetul a comandat oamenilor si au omorat-o cu pietre."
Sahih Muslim, vol. 3, book 17, no. 4206)
__________________
[COLOR=#1f5e83][/COLOR]
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum impacam viata duhovniceasca si viata lumeasca? sophia Biserica Ortodoxa Romana 40 28.12.2012 19:53:52
Google ii plateste mai bine pe gay!!! cristina2012 Homosexualitatea 5 03.06.2011 00:02:40
Adulterul - motiv cu temei biblic si canonic pentru divort NTatiana Intrebari utilizatori 35 23.04.2010 13:11:30
Cand viata iti este in pericol Vlad87 Generalitati 21 01.05.2007 20:42:32