Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 29.03.2009, 13:28:44
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Te rog să mă ierți, dar lipsa timpului în a spune o scurtă rugăciune , fie ea și dimineața când suntem somnoroși și grăbiți, e semn de delăsare, lenevie . Acesta este adevărul și nu trebuie ascuns. Cât ne ia dimineața să rostim, cel puțin, Tatăl nostru și Psalmul 50 ? Nu cred că mai mult de 5-7 minute. Oare , Dumnezeu , prietenul cel mai bun al nostru, nu merită aceste 5-7 minute ?
Pai aici e de adaugat, pentru ca rugaciunile pe care mi le-a dat par meu duhovnic tin in jur de 30 de minunte. De scurtat nu vreau sa le scurtez. pentru ca mi se pare important sa le fac intregi.
Oricum un gand, doua, tot spun am dimineata catre Dumnezeu, dar nu randuiala data de catre parintele meu duhovnic.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 29.03.2009, 15:11:36
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
Pai aici e de adaugat, pentru ca rugaciunile pe care mi le-a dat par meu duhovnic tin in jur de 30 de minunte. De scurtat nu vreau sa le scurtez. pentru ca mi se pare important sa le fac intregi.
Oricum un gand, doua, tot spun am dimineata catre Dumnezeu, dar nu randuiala data de catre parintele meu duhovnic.
Deci, atunci când cu adevărat, timpul nu ne permite, dimineața putem spune cel puțin :Tatăl nostru și Psalmul 50 . Ce-ți spun eu, nu sunt invenții ale mele , ci cele citite de prin Sf. Părinți și marii noștri Duhovnici. Insuși Părintele Cleopa amintea de acest "minim"efort de a rosti măcar Tatăl nostru și Psalmul 50, inainte de plecarea noastră de dimineață, spre treburile zilei.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 29.03.2009, 21:14:05
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Pe mine m-a ajutat foarte mult rugaciunea "O,Prealuminate nor!",intr-un ceas dificil,la o ora f.tarzie,fiind in primejdie fata de animale(niste caini sloboziti noaptea de stapani pentru a pazi gradina).Nu am incetat sa spun rugaciunea,chiar daca animalele erau foarte fioroase si extrem de violent se manifestau.
Bine-nteles,orice rugaciune este buna,mai ales la vreme de nevoie.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
rugaciunile incepatoare... myself00 Generalitati 17 07.06.2012 09:17:12
Rugaciunile de dimineata dorelsilaghi Intrebari utilizatori 9 23.11.2011 11:40:59
Rugaciunile de seara haitchi Intrebari utilizatori 2 27.06.2010 20:40:33
La ce ne ajuta rugaciunile? Mihailescu_Daniel Generalitati 26 09.05.2009 15:37:09
Rugaciunile pt cei adormiti danyel Rugaciuni 0 03.06.2007 21:18:43