Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 07.06.2009, 17:37:01
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu se spune asa undeva in Sfanta Psaltire: "Cu cel nevinovat nevinovat vei fi, iar cu cel indaratnic Te vei indaratnici".

Ar trebui sa se observe din acest citat din Psaltire modul in care sa o abordam pe acea sectanta pomenita de Hector aici:

sa ne purtam si noi cu ea dupa indaratnicia ei, caci pe langa faptul ca poseda din plin cantitati industriale de mandrie, mai calca si in picioare adevarul de credinta. Din pricina unora ca acestia, in primul rand, Dumnezeu mai permite sa se intample cate o tragedie de mari proportii in viata cate unei comunitati crestine - semn ca nu-i chiar OK sa-i suportam printre noi pe hulitorii adevarului de credinta. Chiar de ecumenistii imi vor pune eticheta de lipsit de iubire fata de aproapele, cred ca aceasta-i calea ce trebuie urmata referitor la ereticii recalcitranti si plini de mandrie.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 21.07.2009, 15:45:33
orlandosorin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Caz real.

Odata in studentie eram in camin cu cel mai bun prieten al meu un turc. In camera vecina un incendiu si o explozie. Se dusesera doi prieteni de-ai nostri. In clipa aceea ne-am rugat pentru ei in mod automat uitand ca apartinem unor religii diferite. Chiar turcul le-a aprins o lumanare (eram dotati ca se lua curentul) si pe urma si-a dat seama ca el era musulman si ca la ei nu se prevede lumanare (si inca fiu de hoge - un respectat om in comunitatea lui care a ajutat inclusiv romani ortodocsi). Cand o sa fiti intr-o situatie extrema (un avion care se prabuseste de exemplu) va rugati impreuna in mod automat.
Dumnezeu este unul si pentru toti indiferent cum ii spunem noi (Allah, Elohim, Yahwe etc). Pacat ca se promoveaza asemenea invataturi anticriste. Cristos a luat masa si cu pacatosii, Sf.Petru a intrat in casa si la politeistii romani. De unde exemplele astea ca sa nu ne rugam unii cu altii ca din invataturile Domnului NU ?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 22.07.2009, 10:57:46
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Am luat cunostinta de o conversatie intre Sfantul Siluan Athonitul si un arhimandrit care isi desfasura activitatea misionara printre non-ortodocsi. Acest arhimandrit il stima mult pe staret si a venit in diverse randuri sa vorbeasca cu el cu ocazia sederilor sale la Sfantul Munte. Staretul l-a intrebat cum anume predi­ca. Arhimandritul, care era inca tanar si lipsit de experienta, a strigat gesticuland si miscandu-se din tot trupul:

"Le spun: Credinta voastra e desfranare. Totul este deformat si fals la voi si nu va veti mantui daca nu va veti cai."
Staretul a ascultat, si l-a intrebat:
"Si, spuneti-mi, parinte arhimandrit, cred ei in Iisus Hristos, cred ei ca este adevaratul Dumnezeu?"
"Da, cred."
"Si o cinstesc pe Maica Domnului?"
"Da, o cinstesc, dar invatatura lor despre ea e gresita."
"Ii cinstesc pe sfinti?"
"Da, ii cinstesc, dar ce sfinti mai pot fi la ei de cand s-au despartit de Biserica?"
"Au slujbe in bisericile lor, citesc ei cuvantul lui Dumnezeu?"
"Da, au slujbe si biserici, dar daca ati putea vedea ce sunt slujbele lor fata de ale noastre, ce raceala, ce lipsa de viata!"

"Ei bine! Parinte arhimandrit, sufletul lor stie ca fac bine crezand in Iisus Hristos, cinstind pe Maica lui Dumnezeu si pe sfinti, chemandu-i in rugaciunile lor; daca le spuneti ca aceasta credinta a lor este desfranare, nu va vor asculta. Spuneti oamenilor ca fac bine crezand in Dumnezeu, ca fac bine cinstind pe Maica lui Dumnezeu si pe sfinti; ca fac bine mergand la biserica pentru slujbe, rugandu-se acasa, citind cuvantul lui Dumnezeu, si celelalte; dar ca in cutare sau cu­tare punct sunt in greseala, ca trebuie sa-si indrepte aceasta greseala si ca atunci totul va fi bine.

Domnul se va bucura in ei si asa cu totii ne vom mantui prin mila lui Dumnezeu. Dumnezeu e iubire; de aceea orice predica trebuie sa purceada si ea din iubire, si atunci va fi mantuitoare atat pentru cel ce predica, cat si pentru cel ce o asculta. Dar daca ii veti osandi, sufletul poporului nu va va asculta si nici un bine nu va iesi de aici."
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #24  
Vechi 24.08.2009, 00:58:24
veveritza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[quote=Hector;143673]Cand m-am referit la mirosul urat, ma gandeam la multele ei atacuri la ortodoxie si incercarea de prozelitism. A incercat sa imi bage pe gat (nu numai mie, ci la toti cu care venea in contact) numai carti de ale ei sectare.
Intrebari de genul: S-au saturat oamenii de pupat moaste la mitropolie? Acuze ca punem oase de caine in loc de moaste, si altele. De cate ori avea ocazia jicnestea un preot, jicnestea ortodoxia. Radea de sintagme pentru Maica Domnului de genul ,,Imparateasa cerurilor. Zicea ca nu suporta Crucea. Multe treburi din acestea.
Dupa ce auzeai cu ce usurinta iti jicneste crezul si il calca in picioare, aveai un sentiment de spurcaciune. In prima zi cand i-am auzit discursul nu am mai avut liniste toata ziua. Problema era ca vorbea intruna, si eu, fiind mai mic decat ea, nu puteam sa ii ziic sa isi tina gura, cu toate ca deabea ma abtineam. Singura chestie pe care am reusit sa o fac a fost sa ii pun piciorul in prag si sa ii spun sa nu mai incearce sa ma converteasca pentru ca nu o sa ii mearga. Dar ce credeti, ca s-a potolit? Evident ca nu! Isi promova ereziile in stanga si in dreapta, hulele si insultele la adresa ortodoxiei, preotilor, razand de dogme.
Sincer, m-am regasit in cuvintele Sf. Lavrentie. E ca si cum ai sta langa cineva si ar mirosi urat. Asa m-am simtit eu.
PS: Bine ca a iesit la pensie si a disparut din peisaj. Si asa nu o suporta nimeni.

Fiecare din fratii care au postat aici au dreptate; noi ortodocsii trebuie sa fim plini de dragoste, intelegere..etc dar ce te faci cand te scot din sarite cu ereziile lor, cand hulesc ce avem noi mai sfant?
Si imi aduc aminte acum cum a procedat Sf. Nicolae cu Arie; si a fost binecuvantat si "repus in drepturi " de insusi Domnul Hristos si Maica Sa; deci nu gresise cand reactionase ...altcumva!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 21.11.2009, 15:45:45
ancutzabc ancutzabc is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.11.2009
Locație: Marea Britanie
Religia: Ortodox
Mesaje: 9
Implicit tie

limita este a omului nu a Lui Dumnezeu ! Un crestin autentic nu cunoaste ura si stie respectul fata de valorile alltora.Hristos a vindecat leprosul samaritean chiar de era de alt neam cu dansul!Pentru bine nu exista legi....cand un om cade pe strada nu il intrebi daca e crestin ortodox ci ii acorzi primul ajutor
Reply With Quote
  #26  
Vechi 21.11.2009, 16:35:22
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancutzabc Vezi mesajul
limita este a omului nu a Lui Dumnezeu ! Un crestin autentic nu cunoaste ura si stie respectul fata de valorile alltora.Hristos a vindecat leprosul samaritean chiar de era de alt neam cu dansul!Pentru bine nu exista legi....cand un om cade pe strada nu il intrebi daca e crestin ortodox ci ii acorzi primul ajutor
Uite de exemplu ieri am avut un discurs mai focos cu un musulman. El imi reprosa de ce nu'i respect religia lui vazand ca el o respecta pe a mea. Insa, cum pot eu sa'i "respect" religia lui adica minciuna propovaduita de el?!?

Cum pot sa afirm eu ca ne rugam la acelasi "dumnezeu" cand el afirma ca Hristos a fost doar un profet?!?

Cum poate sta Adevarul langa minciuna deci Ortodoxia cu islamul?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Relatia ortodocsilor cu oriental ortodocsii Mihai3 Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 22 10.03.2009 20:46:50
Exista lider ar ortodocsilor din lume? tigerAvalo9 Generalitati 18 20.10.2008 23:36:03
relatiile crestini-musulmani loredana Religia Islamica 175 23.05.2007 01:39:19