Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.04.2010, 05:24:30
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit Conservatorismul in Religie

Care credeti ca este Religia cea mai conservatoare ? Ma refer aici la traditii, relatii cu alte religii, relatii cu alti credinciosi din alte confesiuni, samd.
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.04.2010, 17:18:51
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Este normal sa fie conservatoare,invataturile sunt aceleasi de la inceput.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.04.2010, 17:38:23
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Langu Vezi mesajul
Este normal sa fie conservatoare,invataturile sunt aceleasi de la inceput.
Aha...Hm...!
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.04.2010, 18:22:06
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Nu prea le stiu pe altele (religii), dar Ortodoxia este f.conservatoare. Cat este bine si cat rau in asta, nu stiu. Nu mai comentez.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.04.2010, 19:10:59
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nu prea le stiu pe altele (religii), dar Ortodoxia este f.conservatoare. Cat este bine si cat rau in asta, nu stiu. Nu mai comentez.
Nu pun in discutie invatatura, si nici nu urmaresc concluzii de genul "bine sau rau", nici nu
intetionez sa sugerez vreo apropiere de tip "New X..." (ptiu,d...e), intrebam doar daca, vi se pare ca exista(ori se poate vorbi de) o ierarhizare din punct de vedere a conservatorismului....
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.04.2010, 19:19:50
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Totul, inclusiv conservatorismul, trebuie facut cu masura.

Cind un sistem este prea c...or apare problema epurarii de gunoaie care odata intrate dupa mintea unuia si altuia care-i si el om, din cauza retinerii lor conservatoare, nu mai ai cum sa scapi de ele!
Aici este problema!
Tot acceptind noi "traditii" si nefacind curat, devine ca o casa plina de TROACE de care nu mai poti sa scapi si ai nevoie de tratament sau DE INTERVENTIE DIN AFARA pentru a scapa de ele
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.04.2010, 10:35:40
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Cred ca cele mai conservbatoare sunt comunitatile Aimish - cult crestin ai carui membri resping inventii relativ recente precum: curentul electric, internetul, automobilele etc. Traiesc in comunitati rurale, inchise, se iau numai intre ei si nu trec pe la orase decat rar, pentru ca au aproape tot ce le trebuie din activitati agricole (plugul cu boi fiind inca folosit). Conservatorismul ortodox e mic copil pe langa Amish.
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.04.2010, 11:21:41
Pelerinul's Avatar
Pelerinul Pelerinul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2010
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Dimensiunea conservatorismului ortodox a putut fi vazuta la cel mai inalt nivel in puscariile comuniste. Atat timp cat Valeriu Gafencu si-a cedat streptomicina unui evreu, pastor protestant, iar N. Steinhardt descrie comportamentul 'legionarilor' vis-a-vis de el - ca fiind o forma de jertfa, nu cred ca se pune problema unui conservatorism in sensul in care se discuta azi.
Dar parerea mea e ca musulmanii sunt cei mai obtuzi. In Arabia platesti impozit mai mare daca esti crestin, in Egipt cam greu cu accesul in universitati daca esti crestin, etc. Este un fundamentalism brutal! Ca sa nu mai vorbesc de crimele in masa fata de crestini pe care aproape lunar le auzim venind din tarile musulmane.
Ca a fost dat exemplul comunitatii Amish: pai despre ce fel de conservatorism vorbim? Despre cel in care nu deranjez pe nimeni sau cel in care daca nu esti ca mine te-am distrus?!
__________________
"Nimic nu poate inlocui crestinismul; nici toată cultură antică precrestină. Eu sînt de părere că apogeul Europei nu e la Atena, ci în Evul Mediu, cînd Dumnezeu umbla din casă în casă. Eu definesc strălucirea epocilor istorice în functie de geniul religios al epocii, nu în functie de isprăvi politice"
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.04.2010, 11:23:41
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Conservatorism nu înseamnă refuzul schimbării, nu înseamnă a nu avea curent electric sau calculator. Conservatorism înseamnă a fi atent să nu se facă schimbări numai de dragul schimbării: a veghea pentru caracterul organic al schimbărilor, pentru ca noul să nu fie în răspăr cu vechiul.
Isus a intrat în Ierusalim călare. Dar, dacă ar intra azi, probabil că nu ar mai intra călare, ci în automobil. Deci, urmându-L pe Isus, nu trebuie nici noi să mergem călare în zilele noastre, precum cei din Amish Community, ci să mergem cu vehiculele zilelor noastre.
Religia ne mai învață că există lucruri care nu se schimbă: acestea sunt dogmele. Sunt adevăruri referitoare la Dumnezeu, care este neschimbat și Același, ieri, azi și mâine. Mai există și în noi ceva neschimbabil. Un nucleu interior care ține deopotrivă de natura noastră și este sădit în noi de Creator. De aceea, nici adevărurile morale, în esența lor, sunt neschimbabile: fiindcă natura noastră și Chipul lui Dumnezeu în noi nu se pot schimba. Ceea ce se schimbă sunt: hainele noastre, adică atât vestimentația, cât și obiceiurile, ambientul, tehnica noastră. Din punct de vedere moral, schimbările pot fi bune sau pot fi rele, după cum ne apropie sau ne îndepărtează pe noi de Dumnezeu, care este principiul Binelui.

Canoanele, nefiind materie dogmatică, ci materie disciplinară, se pot schimba după cum trebuie să răspundă vremurilor. Nu trebuie să uităm că, în această privință, competență în schimbări și în implementarea lor nu avem noi, ci Biserica, instituție care este neîncetat călăuzită de Sprirul Sfânt, Care conduce omenirea spre țelul ei: îndumnezeirea și Regatul cel Nou al Ierusalimului.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #10  
Vechi 06.04.2010, 12:24:27
elom elom is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.07.2008
Mesaje: 105
Implicit

Islamul. Dar și Ortodoxia dă uneori dovadă de ultraconservatorism.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
renuntare la religie 111111111111 Intrebari utilizatori 30 08.08.2013 22:12:16
Religie alternativa CristanN29 Despre Biserica Ortodoxa in general 8 25.11.2010 13:05:42
Ce fel de religie sa imi doresc? MariaB Biserica Romano-Catolica 42 18.10.2010 03:17:29
Religie Darkanian Pocainta 4 07.12.2009 13:20:13