Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 09.04.2010, 20:10:39
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Un aspect crucial la care trebuie sa mai meditam este ca felul in care abordeaza preotul aceasta problema a harului contra cost ne spune multe despre cresterea duhovniceasca a acelei persoane si schimbarea in bine a lui, schimbare care exista sau nu.

Unii or sa zica ca-i judecam, ...Nu-i adevarat!
Din moment ce respectivul ocupa functia aceea el trebuie sa fie model, mai bun ca oricare altul din jurul meu, altfel, cine si ce m-ar opri sa nu dau bani pentru acatiste batrinelor de pe linga biserica de care stiu ca duc o viata exemplara. Acolo macar stiu clar ca un suflet curat o sa se gindeasca la mine
Reply With Quote
  #12  
Vechi 09.04.2010, 22:08:18
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elom Vezi mesajul
Mai devreme am discutat cu cineva... și am auzit că în București s-ar cere la biserică între 500 și 1500 lei noi/nuntă, iar că I.P.S. Patriarhul Daniel a interzis bucureștenilor să se căsătorească în afara Bucureștiului.

Tind să cred că din păcate taxele sunt adevărate. Acum două zile am fost la Biserica Sfântul Mina și am dat acatis de 40 zile. Băgasem 10 lei în acatist dar mi s-a spus că acatistul de 40 zile costă 20 lei. Îmi venea să zic "poftiiim"? Nu ar trebui să dau cât mă lasă pe mine inima. Biserica nu trebuie să ne îndrepte spiritual?

poi dupa parerea mea trebuia "urecheat" cel ce ti-a cerut acea suma, pan la urma urmei biserica nu-i propria lui afacere iar in astfel de situatii eu i-asi fi aratat obrazul si poate i-asi fi spus ca si-a gresit cariera
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 09.04.2010, 22:11:41
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
Cu riscul de a supara pe unii forumisti,dar eu consider ca atat timp cat preotii sant platiti din bani publici pentru servicii religioase pentru enoriasi..toate trebuiesc sa fie facute gratis.Eu nu voi da in ban vreodata unui preot pentru ceva ce mi se cuvine de drept.Puteti sa va faceti simtita bunatatea sufleteasca si dorinta de a face bine ajutand saracii adevarati ,ajutand bolnavii sau copiii nevoiasi.

Preotii nu sunt finantati prea mult de la buget, asa incat intr-o parohie saraca acesta nu ar putea pur si simplu supravietui fara perceperea taxelor
eu sunt pt scutirea de taxe a celor saraci dar nu pentru eliminarea lor

in parohia mea, taxele sunt mai mult decat acceptabile ba mai mult preotul asteapta zile sau saptamani intregi pana il platesti, nu pretinde sa fie platit pe loc,
in unele parohii taxele se pare ca sunt exagerate, dar aici nu e numai vina preotului ci si a consiliului parohial care stabileste astfel de taxe
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 09.04.2010, 22:15:26
forfota forfota is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2010
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 204
Implicit

Sunt locasuri cu taxe impuse, altele fara. Dar nu suntem in drept a judeca. Preotii si calugarii stiu mai bine de ce au ales o cale sau alta. Dam sau nu, este alegerea noastra tainica.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 09.04.2010, 23:39:47
angel4ver angel4ver is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Mesaje: 115
Implicit

da de ce sa se plateasca? :|
de cand pana cand trebuie sa platim acatiste/nunti/botezuri si inmormantari sau orice am avea nevoie?
da, sunt de acord sa dau cat am (cat ma tine bugetul, ca nu cred ca toti au banii de nu au ce face cu ei), cat simt... nu cat imi cere :|
pentru ca nu ar trebui sa ceara si a mai zis cineva pe prima pagina, dar nu i-am retinut numele (cer scuze :">) ca atata timp cat sunt platiti de stat nu ar trebui sa ceara niciun ban la oameni.
e o mare prostie...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 09.04.2010, 23:54:54
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

cum procedam oare cu facturile de intretinere, lumina, telefon, nota de plata de la restaurant, bonul de la casa de marcat? ne revoltam si cerem sa platim atat cat dorim sau platim imediat, ba mai si lasam cate un bacsis? ne intalnim cu un prieten pe drum, ii zicem: hai sa bem o cafea, hai ca iti fac cinste...
pe toate cele lumesti suntem dispusi sa dam cat ni se cere, numai la cele sufletesti ne zgarcim... dar e normal, nu-i asa, sa avem mai multa grija de trup decat de suflet...

eu inteleg acum ca suntem saraci si nu avem de unde. dar in loc sa Ii mkultumim Domnului pentru putinul pe care ni L-a dat si sa Il rugam sa ne sporeasca, Il suparam cu cartelile astea...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 10.04.2010, 00:04:58
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
cum procedam oare cu facturile de intretinere, lumina, telefon, nota de plata de la restaurant, bonul de la casa de marcat? ne revoltam si cerem sa platim atat cat dorim sau platim imediat,
.
In aceste cazuri, NU platim cat dorim, ci cat am consumat!
Si, daca preturile sunt aberante la un anumit produs, evident ca "bomban" si nu il cumpar!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 10.04.2010, 00:40:32
elom elom is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.07.2008
Mesaje: 105
Implicit

La o nuntă nu poți lăsa doar 50 de lei din simplul motiv că nu prea acoperă banii ăștia facturile la electricitate (și) gaz și apă. Dar nici să ți se cerară sume aberante.
La Bis Sf Mina mi s-au cerut de către femeia de la lumânări 20 de lei. Eu vroiam să dau 10.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 10.04.2010, 10:06:16
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Stiti la cine e problema? La noi, care dam , fratilor, nu la cei care cer! Noi ne tot revoltam ca ,,trebuieŽŽ sa platim taxe imense la biserica, ,,trebuieŽŽ sa platim spaga la medic, la profesori, la politie, la financiar, peste tot, dar tot noi incurajam aceasta spaga. Eu am incetat sa mai fiu ipocrita si sa ma plang fara sa iau nici o masura. Adica nu mai dau, sau daca dau, dau ceva simbolic care sa nu imi faca paguba in buzunar si sa ma plang dupa aia. De multe ori am fost intrebata: daŽce i-ai dat in cutare loc? Si am raspuns: nimic.( sau eventual un pachet de cafea ca pe vremuri). Astea in conditiile in care alte persoane au dat telefoane mobile, bijuterii sau cine stie ce alte minunatii.
Apropo de taxa la nunta: o prietena se pregatea de nunta si a intrebat pe la mai multe biserici cat i se cere. A refuzat sa dea sume imense si a tot cautat pana a gasit un preot care i-a zis: dati cat doriti dvs.Si acolo s-a dus.
Asta e solutia: nu mai incurajati spaga! De cativa ani , eu ma strecor prin viata fara sa mai dau spaga( sau v-am zis, daca dau, dau ceva simbolic). Daca noi o sa tot dam,normal ca o sa ni se tot ceara.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 10.04.2010, 10:15:44
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb

Intre "spaga" si Biserica este o diferenta. Spaga este o boala a coruptiei si trebuie inlaturata, nu e deloc sanatoasa. A propos de ce spuneati, am trecut pana acum prin viata fara sa dau spaga, nici macar pachetul de cafea. Doar cu nadejdea ca Domnul ma va sprijini!

Dar la Biserica este altceva. E drept ca sunt si taxe mari, insa nu cred ca un preot va refuza un serviciu crestinesc cramponandu-se de "suma". Si cu ei se poate negocia.
E si acesta un mod de a face ascultare, de smerenie.

Toate le putem cantari dupa placul nostru, dar sa ne ferim de a-i critica pe preoti.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Taxe Biserica georgel23c Stiri, actualitati, anunturi 9 19.05.2016 11:11:01
Poruncile bisericesti doifrati Intrebari utilizatori 2 08.01.2011 20:02:42
Carti Bisericesti Danut7 Reguli in Biserica 3 01.09.2010 20:16:17
reguli bisericesti oanamarieta Generalitati 1 24.02.2008 09:42:54