Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.08.2009, 10:23:08
DanielaTM's Avatar
DanielaTM DanielaTM is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit Sfanta Cruce



Cruce-n cer, cruce-n pamant
Cruce-n perna pe care ma culc
Cruce-n masa, cruce-n casa
Cruce-n cei patru pereti ai casei.
Maica Domnului la fereastra
Dumnezeu cu noi in casa
Toiagul lui Dumnezeu,
Sub capataiul meu.
Inger ingerasul meu
Ce mi te-a dat Dumnneazeu
Roaga-te la Dumnezeu,
Pentru sufletelul meu.
Din zi in noapte
Pana in ceasul cel de moarte.


Cruce in cer, cruce pe pamant,
Cruce in locul in care ma culc!
Acolo unde e Sfanta Cruce, Dumnezeu e in casa,
Maica Domnului la masa.

Eu robul lui Dumnezeu, (numele),
Cand ma culc, ma odihnesc,
Imi fac semnul Sfintei Cruci.
6 ingeri ma pazesc,
Dumnezeu imi este mila,
Sfanta Cruce mi-e lumina,
In scutul de aparat impotriva dusmanilor,
Tuturor vazutelor si nevazutelor.
Amin!
__________________
Priveghiati Si Va Rugati ca sa nu cadeti in ispita sufletul este zelos iara trupul neputincios

Filipeni 4:13

Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.08.2009, 11:28:55
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Sfânta Cruce

Armă lucrată de Dumnezeu, pavăza credinței, sabia cu două ascuțișuri a credincioșilor împotriva văzuților și nevăzuților vrăjmași, "văpaie de care se topește nerușinatul diavol, cum se topește ceara de la fața focului". Să nu ne rușinăm a face semnul crucii , ori de câte ori suntem în pericol sau simțim nevoia , sau în fața Sfintelor Troițe, Sfintelor Biserici. Rușinea este venită în astfel de situații , tot de la diavol. Sf. Chiril din Ierusalim așa ne învață: " Să nu ne rușinăm a mărturisi pe cel răstignit ". <<< Doamne , biruiește pe toți cei ce se împotrivesc mie, mă acoperă și mă apără de cel viclean, cu puterea Cinstitei și de Viață Făcătoarei Cruci și cu ale tuturor puterilor cerești, totdeauna acum și pururea și în vecii vecilor. Amin ! >>>
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.06.2010, 17:35:23
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am gasit aceste informatii care mie mi se par foarte utile. Semnul crucii facut corect are o importanta foarte mare in Ortodoxie. Este arma impotriva diavolului. Adica frunte, buric, umarul drept, umarul stang cu cele trei degete impreunate. Distanta dintre bratul orizontal al crucii si parte de jos trebuie sa fie mai mare decat distanta dintre bratul orizontal si partea de sus. Deci daca ducem mana doar pana la piept, crucea noastra este rasturnata si constituie o insulta adusa lui Dumnezeu. Sa luam aminte!

Crucea lor intoarsa.


Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.06.2010, 18:57:26
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Am gasit aceste informatii care mie mi se par foarte utile. Semnul crucii facut corect are o importanta foarte mare in Ortodoxie. Este arma impotriva diavolului. Adica frunte, buric, umarul drept, umarul stang cu cele trei degete impreunate. Distanta dintre bratul orizontal al crucii si parte de jos trebuie sa fie mai mare decat distanta dintre bratul orizontal si partea de sus. Deci daca ducem mana doar pana la piept, crucea noastra este rasturnata si constituie o insulta adusa lui Dumnezeu. Sa luam aminte!

Crucea lor intoarsa.


Cu mana dreapta asa adauga eu si nu inteleg de ce latura verticala mai mare? Crucea greaca are laturile egale.
Eu zic, in primul rand sa fie Crucea dreapta si sa avem credinta ca semnul jertfei supreme biruieste egoismul pacatului.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.06.2010, 21:04:32
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

,,Acum sa punem cap la cap elementele

Pot fi oare mai explicit decat ce se vede mai jos? Cati ajungeti la buric si la (aproape de) umeri cu semnul crucii? Si cati utilizati modelul din dreapta (stanga ecranului) indiferent de ordine (nu e notat cu 1, 2, 3, 4 ca as legitima o anumita ordine ca valida)? Mergeti la oglinda si faceti o cruce, trageti concluzii si reveniti ca mai avem putin de discutat.
De ce persista greseala?

Pentru ca suntem caldicei. Pentru ca facem totul la repezeala fara sa fim cu adevarat atenti. Pentru ca nici macar o minima logica nu folosim si dam gres in cel mai simplu si important semn Crestin Ortodox: Crucea. Este usor sa intelegi graba si greseala in lucruri 'complicate' ca rugaciunea, postul, trezvia, ispite si incercari ... chiar si mersul la Biserica sau alte manifestari de credinta dar sa dam gres in ceva atat de simplu...
Si nici macar nu se cere un doctorat. Este o simpla logica elementara. Luam mental imaginea unei cruci si o pozitionam pe piept pastrand proportiile. Partea de sus in dreptul fruntii si ... restul vine de la sine."


Din linkul anterior am selectat aceste explicatii si imagini. Fac legatura intre ceea ce spunea parintele Cleopa parintele Gabriel Nicu si alti mari duhovnici de a face crucea mare, pana la buric. Pana astazi n-am inteles nici eu de ce. Si eu mai duc mana de la frunte la piept. Dar iata ca nu e bine.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.04.2016, 11:19:05
clementia's Avatar
clementia clementia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

am preluat informatia pe acest sait : https://www.facebook.com/pildele.sf.parinti/

excelent, foarte utila
__________________
"Pe scara sufletului meu, M-am intalnit cu bunul Dumnezeu-
Eu coboram mahnit din constiinta mea, Iar El urca surazator spre ea...
Si ne-am oprit la jumatatea scarii, Incrucisandu-ne in clipa-ntampinarii
Sagetile perechilor de ochi ,ca de-obicei, Ah ! Ochii Lui cum semanau cu ochii mei!
Pe scara sufletului meu , M-am intalnit din nou cu Dumnezeu-
El cobora solemn din constiinta mea, Iar eu urcam surazator spre ea."(Minulescu)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Cruce si vrajitoria florina_drossu Vrajitoria 3 08.03.2010 18:08:05
Sfanta Cruce NiCcoleta Intamplari adevarate 15 09.11.2009 20:37:18
Sfanta Cruce Zomby Intamplari adevarate 0 10.09.2008 14:13:52
sfanta cruce dulcineea Biserica Ortodoxa Romana 4 09.12.2007 14:21:49
Sfanta Cruce Mario_25i Intamplari adevarate 6 08.12.2007 11:39:26