Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 18.08.2010, 02:44:46
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Cat despre avorturi, sunt pro, nu-mi schimb pozitia. Atata timp cat copilul este nedorit, nu poti sa te obligi sa-l cresti.
Stai,stai,stai... Cum adica nedorit?? Adica tu te poti trezi cu o sarcina asa,din senin? Il faci singura,cu coada de la matura (scz,o expresie din vacanta mare)? Invata sa-ti asumi si o anumita responsabilitate pt. faptele care le faci.

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Peste 20 de ani se intoarce al tine si-ti da in cap pentru ca l-ai abandonat. Peste 20 de ani violeaza la randul lui alte femei. Peste 20 de ani da vina pe tine ca l-ai nascut in modul ala, ca nu este acceptat de societate. Vai de capul lui, nu poate simti in viata lui caldura si dragostea unei femei/barbat, nu poate intemeia o familie. Ai vrea sa-l vezi ca sufera? Ai vrea sa-l vezi ca se suicida?
M-ai facut curios,de unde stii toate astea? Cum poti prevedea in lux de detalii viitorul unei fiinte umane? Au fost atatia "prapaditi" din astia care au ajuns conducatori de stat,mari invatati,intelepti,mari dregatori etc. Se spune ca "nu exista leac impotriva cancerului pentru ca cel care trebuia sa il descopere a fost avortat". Pare plauzibil,sa stii.

Gandeste-te ca acel copil pe care-l omori ar putea ajunge un sfant! Sau un om de seama,un medic,cine stie... Uita-te la tine,cum te bucuri de viata,de faptul ca existi,ca esti sanatoasa,ca ai unde sa stai,ca ai bucurii,ca iubesti etc. De ce vrei sa-i iei si altuia dreptul de a gusta din toate acestea?
Reply With Quote
  #32  
Vechi 18.08.2010, 09:59:33
Samy02's Avatar
Samy02 Samy02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 196
Implicit

O femeie care face avort nu isi iarta acest fapt niciodata, in sufletul si in mintea ei nu exista iertare .....cainta multa si lacrimi numai de ea stiute.....sunt impotriva avortului......
Reply With Quote
  #33  
Vechi 18.08.2010, 10:39:18
tailgunner4A
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit indecizie

Toti crestinii care se declara "impotriva avortului" nu au de fapt nici o pozitie. Sunt ca strutii care baga capul in nisip si isi imagineaza ca e noapte. Si eu sunt impotriva avortului chiar daca sunt "pro choice". Chestiunea fundamentala este daca avortul ar trebui sa fie legal sau nu. Am mai pus intrebarea pe aces topic mai demult si nici unul nu a fost in stare sa imi raspunda:

"Ce ar trebui sa faca societatea (statul) cu o femeie care face avort?"

ca sa va fie mai usor am si variante:

a) pedeapsa capitala;
b) inchisoare;
c) amenda;
d) nimic.


Pana cand nu alegeti ceva din acestea, pozitia voastra nu exista, bla-bla-ul vostru nu are nici o relevanta. Daca nu va place avortul nu faceti avort; nici eu nu fac, deci suntem prieteni; legile tarii sunt insa alta problema.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 18.08.2010, 10:49:04
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tailgunner4A Vezi mesajul
Toti crestinii care se declara "impotriva avortului" nu au de fapt nici o pozitie. Sunt ca strutii care baga capul in nisip si isi imagineaza ca e noapte. Si eu sunt impotriva avortului chiar daca sunt "pro choice". Chestiunea fundamentala este daca avortul ar trebui sa fie legal sau nu. Am mai pus intrebarea pe aces topic mai demult si nici unul nu a fost in stare sa imi raspunda:

"Ce ar trebui sa faca societatea (statul) cu o femeie care face avort?"

ca sa va fie mai usor am si variante:

a) pedeapsa capitala;
b) inchisoare;
c) amenda;
d) nimic.


Pana cand nu alegeti ceva din acestea, pozitia voastra nu exista, bla-bla-ul vostru nu are nici o relevanta. Daca nu va place avortul nu faceti avort; nici eu nu fac, deci suntem prieteni; legile tarii sunt insa alta problema.
femeia care face avort ar trebui sa primeasca pedeapsa care o primeste un criminal

Last edited by mihai07; 18.08.2010 at 10:52:07.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 18.08.2010, 11:18:51
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Eu cred ca trebuie facuta o educatie sanatoasa in acest sens- in familie, in Biserica in scoala.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #36  
Vechi 18.08.2010, 13:27:56
o copila o copila is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 118
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
In cazul acela, daca eu as fi fost salvata sau nu, crezi ca mai avea vreo importanta? Sa-mi traiesc viata fiind considerata bastarda, neiubita de catre maica-mea, deoarece imi da de mancare numai pentru ca i-o zice religia? Nu nu.




Na na, informeaza-te tu: i periodul embrional organele sunt doar niste "schite", deci se poate vedea daca este ceva in neregula sau nu.
Nu ma refer la problemele fetului, ci si la mama, poate avea probleme cu uterul (pozitia, fibroma) patologii, mama prea tanara sau prea in varsta etc.
Acea masa de celule nu simte nimic pana la a saptea saptamana de gravidanza, deci nu poate suferi, nu simte durere. Da inima bate dupa a 4 saptamana, dar ce schimba?
Are tot respectul meu curajul acelei mame, dar sunt persoane care nu vor sa poarta greutatea aceea.
"masa de celule"? Cred ca iti place sa sochezi lumea, vrei sa atragi atentia?
Ai nascut de curand? Eu da, asa ca mai am cat de cat proaspete in minte toate momentele, de la boaba de mazare pana la urletul de la nastere.
O femeie normala, responsabila, inainte de a face un copil se duce la un control, sa vada daca ...probleme cu uterul (pozitia, fibroma) patologii, mama prea tanara sau prea in varsta etc. Daca stie ca e in neregula si risca sa dea nastere la copii cu malformatii, probleme, atunci abstinenta frate.....nu doar placerea facutului si apoi hai la macelar.
Acea "masa de celule" care "nu simte nimic" este VIE! Cunosti semnificatia cuvantului in limba romana? Cand vezi ca bate inima la boaba aia de mazare stii ce simti? Daca nu ai nascut n-ai cum.

i periodul embrional organele sunt doar niste "schite", deci se poate vedea daca este ceva in neregula sau nu. ????? Sa-mi preZinti si mie acel doctor care in faza embrionara a fatului vede, spre exemplu, rinichi polichistici mosteniti genetic.

Are tot respectul meu curajul acelei mame, dar sunt persoane care nu vor sa poarta greutatea aceea. Dar cine a zis ca viata e usoara, numai sex, placere si ce vrem noi....? atunci sa nu se mai intrebe nimeni "de ce patesc asta"....
Reply With Quote
  #37  
Vechi 18.08.2010, 13:32:09
o copila o copila is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 118
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Nu ma consider normala (stiu ca daca ati avea posibilitatea, m-ati arde pe rug), dar ilumineaza-ma cu conceptul asta de normalitate.
Medicul "killer" de "copii" (embrioane poate vrei sa zici) munceste, a facut un juramant si trebuie sa-l respecte, daca asa i-a fost cerut, poate oricand sa schimbe profesiunea.
Scuza-ma dar parca biserica voastra este implicata in cazuri de pedofilie? Pai nu, nu avorta, lasa copii sa mearga la preot.
Deci esti de sex feminin, am sesizat in final, ca aveam dubii......
Nu te-ar arde nimeni pe rug, doar te-am picura cu ceara.......
Deci, morala este urmatoarea: nu mai faceti copii, avortati-i ca s-ar putea sa intre pe mana preotilor pedofili.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 18.08.2010, 14:10:13
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Samy02 Vezi mesajul
O femeie care face avort nu isi iarta acest fapt niciodata, in sufletul si in mintea ei nu exista iertare .....cainta multa si lacrimi numai de ea stiute.....sunt impotriva avortului......
eheee...sunt femei care fac zeci de avorturi si le doare la basca... ca sa nu zic in ce parte dorsala.... si sincer mma indoiesc ca au vreun pic de regret....adica ori ar inceta sa mai ramana insarcinate cu atatea metode in ziua de azi.....ori pur si simplu ar naste copilul....mai sunt si femei ... sa le zicem nestiutoare ... din toate pct de vedere...cel mai grav ca nu stiu de Dumnezeu....

imi pare rau ca unele femei nu stiu sa aprecieze ce le da Dumnezeu si altele se chinuie ani intregi sa ramana insarcinate....si eu acum sunt insarcinata, e mititel are vreo 4 saptamani de abia, dar ne-am chinuit de un an de zile...exceptand posturile (deci vreo cateva luni). dar imi este foarte mila de cele care se chinuie ani intregi, recurg la tot felul de tratamente si in zadar.... stiu cum e sa iti doresti din tot sufletul un copil si el sa tot intarzie....dar cu multe rugaminti si insistente, vine si el....

de aceea, e foarte rau ca unele femei nu apreciaza ce le da Dumnezeu si fac atatea crime din inconstienta ... stiu si am auzit de femei cu cate 10-20 de avorturi ... nici macar daca ar naste cate un copil pe an nu ar omori atatia copii.

deci in concluzie SUNT TOTAL IMPOTRIVA AVORTULUI !!!
Reply With Quote
  #39  
Vechi 18.08.2010, 14:11:12
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Si eu banuiam ca esti de gen feminin, Bast-et.
De asemenea, presupun ca esti eleva de liceu.

Cat despre filosofia ta de viata.. ce sa zic.. mai informeaza-te.
Deocamdata stiu din cartile lui John Breck (bioetician) ca 1% avorturi sunt din motive medicale reale (pun in pericol mama).. restul sunt mofturi.
Unele femei fac avort din moft, altele in lipsa de ocupatie si sarcina.. promoveaza avortul.
Bast-et, crezi ca este o diferenta morala radicala intre o femeie care avorteaza si alta care le sfatuieste pe celelalte sa faca astfel?

Cred ca ai putea sa te auto-definesti prin lucruri mai frumoase decat opiniile antireligie si pro-avort. Nu sunt nici lucruri originale (sunt chiar vechi de cand lumea) si nici nu sunt expresia unui spirit elevat. Sfat prietenesc.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 18.08.2010, 14:16:06
costache marilena
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Pentru ce motiv?


PS: daca exista deja un topic cu acest argument, va rog sa mi-l postati.
Avortul este o crima. Un avort omoara un prunc si daca extindem un pic putem spune ca printr-un prunc avortat li se ia si altor prunci sansa de a fi conceputi. In opinia mea,o societate care permite, incurajeaza si sugereaza avortul se face vinovata de genocid. Orice femeie, barbat sau cuplu care foloseste metode contraceptive:anticonceptionale, prezervativ, calendar, etc.,comite un pacat, considerat de Biserica lui Hristos la fel de grav ca si avortul. Singurul "anticonceptional" legal d.p.d.v. crestinesc este "un NU hotarat" (abstinenta). Daca NU vreau copii, atunci NU fac sex. Asta inseamna ca un cuplu activ sexual, capabil sa procreeze, fie el ateu, ortodox sau catolic cu copii putini sau fara, savarseste in mod constient si permanent un pacat similar avortului.
Despre situatiile in care nu pot spune NU sau spun degeaba, ori in situatiile in care sarcina pune viata mamei in pericol, ori sarcini cu bebelusi malformati nu-mi permit sa am o opinie.
Este greu sa am o parere: avort sau nu?... Teoretic si categoric NU.
Practic, Doamne fereste!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Radiestezie pro sau contra? mirabela Generalitati 52 26.07.2012 14:32:28
Despre avort... amatyyy Homosexualitatea 173 23.09.2011 11:37:36
Solutie contra avort! ladyanda Generalitati 44 24.12.2010 19:13:14