Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 21.08.2010, 13:23:54
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alex Catalin Vezi mesajul
Pare rau nu sunt blond,frumos nu ma consider, cu atat mai putin buricul pamantului si cat despre inteligent nu peste limita normalului.Stii ce sa intamplat de te-ai schimbat? Ai imbatranit te-ai gandit ca vreamea iti trece si timpul cand vei inchide ochii de tot ti se apropie, e o frica pe care o avem cu totii, constiinta ta a cautat o scapare si ghici ce? a gasit aceasi prostie care orbeste restul lumii....
Cand o sa fiu suficient de senil sa cred in asta o sa va dau un semn, dar ma indoiesc sincer ca o sa ma intorc la calea pe care nu am vruto niciodata.Oricum ar fi sa nu va plictisi asteptandu-ma...

Dragul meu catalin, si eu am considerat multa vreme religia
o carja pentru oamenii slabi, care nu au incredere in ei insisi.
Sigur ca am imbatranit, ai tu dreptate, dar nu asta m-a facut
sa-mi schimb conceptia, ci nemultumirea mea de raspunsurile
pe care le-am gasit. Ma multumeau pe moment, apoi vedeam
erorile si greselile lor si cautam alte raspunsuri. Si tot asa,
pana m-am decis sa recitesc Biblia cu ochii inimii. Am gasit
SUBLIMUL in Hristos si atunci am stiut ca am ajuns la capatul
cautarilor. Mai sus de atat nu poti gasi oricat ai cauta.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 21.08.2010, 15:56:15
Alex Catalin Alex Catalin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Haide Cataline, lasa falsa modestie... Pai cum sa nu fi tu peste limita normalului ?!

Pai tu esti clar mai inteligent si mai realist decat cele cateva miliarde de oameni care cred in Dumnezeu. Iti dai seama ce superioritate iti confera pozitia ta ? Tu vezi lumea asa cum este, ei sunt orbi. Pai asta te situeaza din start deasupra lor.

Sau, daca vreun scrupul de constinta te impiedica sa-ti afirmi superioritatea doar prin raportare la criteriul numeric, haide sa judecam strict calitativ.

Pai tu esti in mod clar mai inteligent si mai realist decat atati oameni de stiinta, atatia academicieni, atatia filosofi, atatia mari oameni de stat....

Ii esti, de exemplu, superior lui Blaise Pascal. Ii esti superior chiar si descoperitorului Big Bangului, care a fost un amarat de preot francez, deci in mod clar un orb si un disperat.

Deci, vezi prea bine, nu e nevoie sa faci pe modestul. Trebuie sa-ti afirmi cu mandrie superioritatea, sa realizezi ce valoare imensa si ce potential reprezinta persoana ta pentru umanitate.

Iata, ca in secolul XXI, s-a nascut Catalin, un om care, desi foarte tanar, a reusit sa depaseasca orbirea, disperarea si senilitatea care au caracterizat mii si mii de capete luminate ale lumii, ca sa nu mai vorbim despre miliarde de cetateni de rand.

Trebuie sa fii foarte mandru de tine. In comparatie cu noi, biete furnicute oarbe, disperate si senile, esti un adevarat titan.
Imi pare rau , dar te inseli.Inteleg ca nu sunt nimic mai mult decat un ateu pt voi, dar daca nu ma insel nu-mi aduc aminte sa te fi luat peste picior sau sa fi fost sarcastic cu tine,nu am fost serios si sincer deci iti cer sa incetezi cu sarcasmul si sa imi vorbesti cum ti-am vorbit. Nu-mi aduc aminte sa fi negat teoria Big-Bang-ului,deasemenea hai sa lamurim cateva lucruri: nu am negat faptul ca exista o entitate superioara, un asa zis "Dumnezeu", consider ca aceasta entitate superioara doar ne observa fara a interveni in vietile noastre in niciun fel, sub nicio forma(fara sa faca miracole, fara sa-si arate fata in vise etc.)

P.S. Data viitoare cand doresti sa vorbesti in zeflemea si sarcastic si tii neaparat sa o faci cu mine, insist in a te abtine, nu aparti grupului meu de prieteni ca sa iti poti permite sa vorbesti la acest mod cu mine.

Last edited by Alex Catalin; 21.08.2010 at 16:06:33.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 21.08.2010, 17:32:06
o copila o copila is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 118
Implicit re

Un crestin adevarat nu se teme de moarte,pentru ca prin moarte se intilneste cu Dumnezeu,si atunci de unde scoti cuvintele acestea:"teama de moarte"? Teama de moarte o au oamenii care nu cred in Dumnezeu(teama de necunoscut)si cei care nu sunt impacati cu EL.
Din ce observ la "Iluminatul" are o inclinare spre New Age care promoveaza o singura credinta universala,relativizarea adevarului,o credinta noua adaptata la nevoile zilelor noastre,o credinta moderna care sa ne gidile orgoliul(amalgam de idei luate din fiecare religie),si promovarea credintei in ozn-uri sau tot felul de zeitati pagine,si purificarea spirituala a omului prin forte propii.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 21.08.2010, 17:48:03
Enlightened Enlightened is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Da hood
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o copila Vezi mesajul
Un crestin adevarat nu se teme de moarte,pentru ca prin moarte se intilneste cu Dumnezeu,si atunci de unde scoti cuvintele acestea:"teama de moarte"? Teama de moarte o au oamenii care nu cred in Dumnezeu(teama de necunoscut)si cei care nu sunt impacati cu EL.
Un crestin adevarat nu se teme de moarte fiindca crede in dumnezeu. Dar un om normal se teme de moarte, pana devine crestin adevarat. Un om normal va cauta comfort in religie din cauza fricii lui. Tot are dreptate ca religia este pentru cei care se tem de moarte.

Citat:
În prealabil postat de o copila Vezi mesajul
Din ce observ la "Iluminatul" are o inclinare spre New Age care promoveaza o singura credinta universala,relativizarea adevarului,o credinta noua adaptata la nevoile zilelor noastre,o credinta moderna care sa ne gidile orgoliul(amalgam de idei luate din fiecare religie),si promovarea credintei in ozn-uri sau tot felul de zeitati pagine,si purificarea spirituala a omului prin forte propii.
Da, adevarul e ca cred in anumite chestii "pagane". Dar oare conteaza in ce cred atata timp cat fac "bine"? Pentru cei interesati, cititi cartea "My big TOE".
__________________
Isus s-a intors si e negru!
Reply With Quote
  #45  
Vechi 21.08.2010, 18:22:18
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alex Catalin Vezi mesajul
Imi pare rau , dar te inseli.Inteleg ca nu sunt nimic mai mult decat un ateu pt voi, dar daca nu ma insel nu-mi aduc aminte sa te fi luat peste picior sau sa fi fost sarcastic cu tine,nu am fost serios si sincer deci iti cer sa incetezi cu sarcasmul si sa imi vorbesti cum ti-am vorbit. Nu-mi aduc aminte sa fi negat teoria Big-Bang-ului,deasemenea hai sa lamurim cateva lucruri: nu am negat faptul ca exista o entitate superioara, un asa zis "Dumnezeu", consider ca aceasta entitate superioara doar ne observa fara a interveni in vietile noastre in niciun fel, sub nicio forma(fara sa faca miracole, fara sa-si arate fata in vise etc.)

P.S. Data viitoare cand doresti sa vorbesti in zeflemea si sarcastic si tii neaparat sa o faci cu mine, insist in a te abtine, nu aparti grupului meu de prieteni ca sa iti poti permite sa vorbesti la acest mod cu mine.
Eu nu stiu cat de serios si sincer ai fost, dar stiu cu certitudine ca, pana acum, ai fost deosebit de nepoliticos, ceea ce este de neacceptat, indiferent de convingerile tale religioase.

Iata un rezumat al postarilor tale de pana acum, adresate la modul general, la persoana a doua plural, deci implicit si mie:

"cautam alinare intr-o credinta (stupida dupa parerea mea)"

"trebuie sa fii ori disperat, orii prost sa crezi in porcariile astea"

"acum fie sunteti prosti ca ati crezut in asta, fie sunteti incapatanati ca nu vreti sa vedeti adevarul"

"nu credeti ca ar fi timpul sa va dati 2 palme "

"nu fugiti de adevar ca niste lasi"

"nu continui in judecarea credintelor voastre,deaorece nu are rost sunteti orbi"



Spune-mi te rog, cand ai spus "porcariile astea" te-ai referit cumva la credinta in Domnul si Mantuitorul nostru Isus Cristos ? doar asa, ca sa stim unde stam.

Fata de situatia ca esti, in mod evident, o persoana tanara care se adreseaza uneia mai in varsta (daca ma raportez doar la mine, dar majoritatea interlocutorilor au, in mod evident, mai multi ani decat tine) ar fi indicat sa-ti reevaluezi modul de exprimare.

Sa stii ca atitudinea crestina si dragostea de aproape nu inseamna sa acceptam orice impertinenta. Tocmai de aceea am incercat sa-ti atrag atentia pe calea sarcasmului ca sari calul in mod nepermis. Daca refuzi sa intelegi accest lucru, ba, mai mult, continui sa ai impresia ca te poti manifesta dupa cum iti tuna prin cap, si te astepti sa fi tolerat, te anunt ca te inseli.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 21.08.2010, 19:23:03
Alex Catalin Alex Catalin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Eu nu stiu cat de serios si sincer ai fost, dar stiu cu certitudine ca, pana acum, ai fost deosebit de nepoliticos, ceea ce este de neacceptat, indiferent de convingerile tale religioase.

Iata un rezumat al postarilor tale de pana acum, adresate la modul general, la persoana a doua plural, deci implicit si mie:

"cautam alinare intr-o credinta (stupida dupa parerea mea)"

"trebuie sa fii ori disperat, orii prost sa crezi in porcariile astea"

"acum fie sunteti prosti ca ati crezut in asta, fie sunteti incapatanati ca nu vreti sa vedeti adevarul"

"nu credeti ca ar fi timpul sa va dati 2 palme "

"nu fugiti de adevar ca niste lasi"

"nu continui in judecarea credintelor voastre,deaorece nu are rost sunteti orbi"



Spune-mi te rog, cand ai spus "porcariile astea" te-ai referit cumva la credinta in Domnul si Mantuitorul nostru Isus Cristos ? doar asa, ca sa stim unde stam.

Fata de situatia ca esti, in mod evident, o persoana tanara care se adreseaza uneia mai in varsta (daca ma raportez doar la mine, dar majoritatea interlocutorilor au, in mod evident, mai multi ani decat tine) ar fi indicat sa-ti reevaluezi modul de exprimare.

Sa stii ca atitudinea crestina si dragostea de aproape nu inseamna sa acceptam orice impertinenta. Tocmai de aceea am incercat sa-ti atrag atentia pe calea sarcasmului ca sari calul in mod nepermis. Daca refuzi sa intelegi accest lucru, ba, mai mult, continui sa ai impresia ca te poti manifesta dupa cum iti tuna prin cap, si te astepti sa fi tolerat, te anunt ca te inseli.
N-am nicio problema daca mi-ai vorbi la fel, cat despre sarcasm vrei sa fim sarcastici nicio problema pot fi si eu,dar s-ar putea sa nu-ti convina tot tie dupa...
Referitor la "porcariile astea" ma refeream la aberatiile care sunt in religia noastra.
Cat despre limbajul meu,nu am incalcat nicio regula nu am vorbit vulgar sau neaparat urat, am fost doar nepoliticos si am spsu lucrurilor pe nume fara sa fac totul sa para roz.

Last edited by Alex Catalin; 21.08.2010 at 19:29:17.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 21.08.2010, 20:21:02
o copila o copila is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 118
Implicit re

Ai renuntat la Dumnezeu pt yoga?eu asa deduc din discutiile cu tine.Sau ma insel?
Reply With Quote
  #48  
Vechi 21.08.2010, 20:35:27
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Enlightened Vezi mesajul
Salut,

Sunt un ex-crestin fundamentalist. Ce caut eu aici? Pai m-a provocat un var si mi-a spus ca voi ma puteti readuce la calea cea "buna". Ce m-a facut pe mine sa il "lepad" pe Dumnezeu? Ei, faptul ca nu exista bine si rau. Apropo, sunt un om care aspira sa fie psiholog.

Puneti aceasta intrebare: "Exista oare rau?". Majoritatea veti spune: "Da, fiindca vad oameni care fura, vad oameni lacomi, vad oameni care ucid si vad oameni flegmatici". Dar, v-ati gandit oare de ce? De ce acesti oameni nu aleg calea cea "buna" la fel ca noi toti?

Raspunsul se afla in radacini, copilaria mai exact.

Iti alegi parintii?

Nu.

Iti alegi mediul in care vei trai?

Nu.

Iti alegi CUM te vei naste?

Nu.

Dupa cum v-ati dat seama pana acum, nasterea este un lucru la intamplare. Nimic nu este ales si nimic nu este sigur. Dar un lucru aproape sigur este ce va ajunge copilul. Sansele sunt mari pentru un copil care e crescut intr-un mediu bun sa iasa un om "bun". Sansele sunt mari pentru un copil care e crescut intr-un mediu rau sa iasa un om "rau". Sigur, exista si sansa ca un mediu rau sa dea nastere la un om bun si un mediu bun sa dea nastere la un om rau. Dar, eu ma gandesc la majoritatea, nu la sansele acelea minuscule. Incercati sa ganditi la scara larga, nu la "miracole" mici.

Si toate aceste lucruri se bazeaza pe un lucru aleator. O intamplare. Asta e rezultatul vietii tuturor.

E drept sa spunem ca un om care a trait in "iad" toata viata lui este rau? Sa spunem ca el isi merita soarta in iadul "adevarat"? Nu ar insemna ca Dumenzeu il condamna la 2 iaduri?! Unul care mai este si etern?! Asta inseamna justitia lui Dumnezeu?

Ce sa mai spun de bine. Oameni care sunt crescuti in "puf" si duc o viata normala se duc in rai, iar cei ghinionisti se duc in iad.

Acum 2000+ de ani, as fi crezut in bine si rau, dar acum este invechit. Trebuie sa evoluam si sa lepadam legile si religia. Eu visez la o lume in care oameni sunt educati sa respecte lumea in care traiesc, o lume in care oamenii nu sunt "buni" fiindca le spune legea sau un om chelios cu barba din ceruri, ci fiindca asa vor ei. Din 17 ani de viata mi-am dat seama prin logica ca raspunsul pentru comportamentul uman este compasiune si iubirea (stiu, suna siropos). Eu cred ca acest comportament poate fi invatat.

Nu spun sa va lepadati de religie (cel putin nu acum), fiindca este si ea buna la ceva. Dar, ce ma deranjeaza sunt zeii curenti. Orice zeu ce spune despre bine si rau este unul fals in ochii mei. Zeul crestin nu este unul care da fiecaruia aceleasi unelte si nici aceeasi multitudine de unelte. Pana si el spune ca nu-ti alegi parintii si mediul, deci putem spune ca totul este aleator.

Ne trebuie un zeu universal, chiar daca o fi el imaginar, unor oameni le trebuie comfortul unei vietii de apoi.

Dacă există bine și rău, îți voi răspunde că există. Chiar dacă, din punctul meu de vedere, răul reprezintă doar absența binelui, e o realitate goală, o negație a binelui, ceea ce rămâne din refuzul (neacceptarea) binelui. Cu siguranță că personificarea răului („Cel Rău”) există în mod cert.
A mai susținut unul (Friedrich Wilhelm Nietzsche) că nu există binele și răul („dincolo de bine și rău”) și din operele lui s-au înfruptat toate ideologiile fasciste care au dus până la urmă la moartea zecilor de milioane de oameni. Nu-mi doresc pe nimeni să ajungă extremist în nici un fel. E hidos, grotesc, extremismul macină însăși sufletul, o știu și eu pe pielea mea.

Celelalte întrebări sunt de prisos și sunt doar rezultatul neputinței noastre de a accepta că, dacă Dumnezeu există și dacă Dumnezeu este infinit, ar fi cazul să ne vedem finitudinea și limitările existențiale.

Nu vreau să te supăr, dar ai încercat cu sinceritate calea bisericii? Ai încercat să vezi dincolo de manifestările exterioare, ritualice, ale credinței?

Dumnezeu să te aibă și să ne aibe în pază!
Reply With Quote
  #49  
Vechi 21.08.2010, 20:42:19
Enlightened Enlightened is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Da hood
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o copila Vezi mesajul
Ai renuntat la Dumnezeu pt yoga?eu asa deduc din discutiile cu tine.Sau ma insel?
Tu macar citisi despre ce este cartea sau iti e frica de contaminare? :)) Nu mai deduce tampenii din numele cartii.

T.O.E. = Theory of Everything = Teoria a universului, cum s-ar zice
__________________
Isus s-a intors si e negru!
Reply With Quote
  #50  
Vechi 22.08.2010, 01:59:03
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Dacă există bine și rău, îți voi răspunde că există. Chiar dacă, din punctul meu de vedere, răul reprezintă doar absența binelui, e o realitate goală, o negație a binelui, ceea ce rămâne din refuzul (neacceptarea) binelui. Cu siguranță că personificarea răului („Cel Rău”) există în mod cert.
A mai susținut unul (Friedrich Wilhelm Nietzsche) că nu există binele și răul („dincolo de bine și rău”) și din operele lui s-au înfruptat toate ideologiile fasciste care au dus până la urmă la moartea zecilor de milioane de oameni. Nu-mi doresc pe nimeni să ajungă extremist în nici un fel.
1. Daca cineva a interpretat intr-un mod gresit aceste ideologii, nu inseamna ca Nietzsche a fost un fascist.
2. Nu exista sa adaptezi regula "intunericul este absenta lumini" la aceste doua ideologii. Materia este materie si abstractul nu se poate modela cu legile fisicii.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Copiii avortati sunt trimisi in iad. Nu exista, il avortez ca sa ii fie mai bine. spre_rasarit Generalitati 101 26.09.2011 17:19:19
Oare exista ? bighidont Stiri, actualitati, anunturi 0 17.03.2008 23:25:24
exista oare identitati intunecate? kihlimbar Vrajitoria 7 09.10.2006 08:29:53