Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 16.10.2010, 05:58:15
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Ieri am dat peste mai multe anunturi cu recrutari pentru munca in strainatate. Cine stie, poate se va gasi ceva si pentru poetul nostru.
Din cate stiu se apropie recolta de citrice in Spania. Ah, si cand ma gandesc ce cald este acum acolo, in vreme ce aici se lasa frigul tot mai mult... Cu ajutorul lui Dumnezeu inainte!

http://netjobs.ro/cv-premium

http://netjobs.ro/locuridemunca-jobu...are-30520.html
Asa este,Miha-Anca draga,insa din pacate el inca e pe strazi,in frig,mananca cum apuca,se spala cum reuseste sa i se dea permisiunea la acel hotel si tocmai simplu nu este in aceste conditii sa mearga la un interviu.
Pentru utilizatorii care nu stiu,Nicolae asteapta acum sa se faca un reportaj de catre reporterul de la formula As si cum domnul respectiv este destul de ocupat,lucrurile se taraganeaza destul de tare.
Eu tot sunt de parere ca cel mai important ii este un loc in care sa stea,fie el si temporar si apoi abia sa ne gandim la alte aspecte,dealtfel importante pentru viata sa.
Dar,cine stie,poate trebuie incercat si asta,chiar sfidand conditiile date pentru ca,din cate cunosc,Nicolae isi doreste mult sa lucreze in afara.
Ma gandesc ca am putea vorbi cu el sa vedem daca este de acord si sa cautam sa il ajutam sa mearga la astfel de interviuri.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 16.10.2010 at 06:01:23.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 17.10.2010, 00:32:03
elom elom is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.07.2008
Mesaje: 105
Implicit

În orice țară civilizată, cadrele de conducere de la acea casă de copii ar fi sfârșit în închisoare. Să vezi acolo tratament din partea colegilor.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 17.10.2010, 05:35:43
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elom Vezi mesajul
În orice țară civilizată, cadrele de conducere de la acea casă de copii ar fi sfârșit în închisoare. Să vezi acolo tratament din partea colegilor.
Da,ai dreptate,insa mai ales in timpul comunismului si nu numai, lucrurile astea se petreceau cam fara perdea si vai de bietele suflete care ajungeau pe mana lor.
In privinta "tratamentului colegilor de inchisoare"...noi nu suntem pe principiul ochi pentru ochi si dinte pentru dinte.Asta neinsemnand ca indivizii care prezinta pericol social sa fie in libertate,insa pacatul nu poate fi vindecat prin intermediul unui alt pacat indreptat impotriva celui care a gresit.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #84  
Vechi 17.10.2010, 10:54:46
elom elom is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.07.2008
Mesaje: 105
Implicit

Nu mai suntem pe vremea comunismului. Dar tot nepăsători suntem!
Reply With Quote
  #85  
Vechi 17.10.2010, 15:09:05
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Judecata divina!

Draga elom, stiu ca traim vremuri grele, eu pot spune ca am trait vremuri grele si pe vremea comunismului, spui ca suntem nepasatori, e un termen spus prea general, insa eu cred cu tarie din tot sufletul meu, ca fiecare vom da socoteala si pentru binele si pentru raul facut in viata.
Deci cred si nadajduiesc ca si cei din conducerea Casei de Copii unde a locuit multa vreme acest baiat, NICUSOR, ( asa imi place sa-i spun numele ) vor plati, vor da socoteala pentru tot raul pe care l-au facut nu numai lui Nicusor ci la toate generatiile de copii care le-au trecut prin mana. ( parca nu erau destul de napastuiti acesti copii ca au fost parasiti de parinti, s-au au murit ), ca sa le mai aplice si ei tratamente deloc ortodoxe.
De judecata divina nu vom scapa nici unul! Doamne ajuta!
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "

Last edited by icamilin; 17.10.2010 at 17:36:50.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 28.10.2010, 11:11:32
Pelerinul's Avatar
Pelerinul Pelerinul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2010
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Ieri am dat peste mai multe anunturi cu recrutari pentru munca in strainatate. Cine stie, poate se va gasi ceva si pentru poetul nostru.
Din cate stiu se apropie recolta de citrice in Spania. Ah, si cand ma gandesc ce cald este acum acolo, in vreme ce aici se lasa frigul tot mai mult... Cu ajutorul lui Dumnezeu inainte!

http://netjobs.ro/cv-premium

http://netjobs.ro/locuridemunca-jobu...are-30520.html
Nicolae nu are experiente placute cu oamenii si cu locurile de munca. Sa nu uitam ca a fost la un orfelinat, unde a avut parte de un tratament ingrozitor, ceea ce i-a modificat perceptia asupra mediului in care isi duce viata.
A-l trimite la munca in strainatate cred ca e sinucidere curata pentru el, oricat de bune si sincere ar fi intentiile celui ce propune asta. Profilul lui moral si dezvoltarea sa intelectuala nu il recomanda in rolul de 'baiat descurcaret' prin afara tarii.
Scopul este mantuirea, iar daca are sansa sa mearga in manastire pai pe aceasta cale sa mearga, caci in mod sigur Dumnezeu il va binecuvanta pentru alegerea facuta.

Cat despre cei de la orfelinat care i-au facut rau..sa-i lasam in plata Domnului. Nu judecandu-i pe ceilalti il sprijinim pe Nicolae sau ne aratam impresionati de povestea lui, ci printr-o vorba, un lucru, un banut, cum poate fiecare sa-si exprime sensibilitatea pentru el.
__________________
"Nimic nu poate inlocui crestinismul; nici toată cultură antică precrestină. Eu sînt de părere că apogeul Europei nu e la Atena, ci în Evul Mediu, cînd Dumnezeu umbla din casă în casă. Eu definesc strălucirea epocilor istorice în functie de geniul religios al epocii, nu în functie de isprăvi politice"
Reply With Quote
  #87  
Vechi 28.10.2010, 16:00:51
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerinul Vezi mesajul
Nicolae nu are experiente placute cu oamenii si cu locurile de munca. Sa nu uitam ca a fost la un orfelinat, unde a avut parte de un tratament ingrozitor, ceea ce i-a modificat perceptia asupra mediului in care isi duce viata.
A-l trimite la munca in strainatate cred ca e sinucidere curata pentru el, oricat de bune si sincere ar fi intentiile celui ce propune asta. Profilul lui moral si dezvoltarea sa intelectuala nu il recomanda in rolul de 'baiat descurcaret' prin afara tarii.
Scopul este mantuirea, iar daca are sansa sa mearga in manastire pai pe aceasta cale sa mearga, caci in mod sigur Dumnezeu il va binecuvanta pentru alegerea facuta.

Cat despre cei de la orfelinat care i-au facut rau..sa-i lasam in plata Domnului. Nu judecandu-i pe ceilalti il sprijinim pe Nicolae sau ne aratam impresionati de povestea lui, ci printr-o vorba, un lucru, un banut, cum poate fiecare sa-si exprime sensibilitatea pentru el.
S-ar putea sa avem surprize, noi, cei care credem ca nu se poate descurca. Eu cred ca el are mai multa experienta in a se descurca; a facut-o timp de multi ani. Am deci toata increderea ca cu ajutorul lui Dumnezeu va reusi, daca va gasi un loc de munca. Are si motivatie: sa-si cumpere un loc de casa. Sa-l ajute Dumnezeu sa reuseasca.
In ceea ce priveste banutii, inca mai are nevoie, cel putin pentru drum si mancare. Cei, care au posibiltatea, sunt bineveniti!
Reply With Quote
  #88  
Vechi 26.11.2010, 22:07:14
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

As vrea sa va dau o veste buna: in numarul din 3 sau 10 decembrie a.c. va aparea un articol despre poetul Nicolae Zidaru, caruia i se vor publica 2, 3 sau chiar 4 poezii, in functie de spatiu, in revista Formula AS.
Va rog, nu pierdeti ocazia sa le cititi.
Sper sa gasesc si eu o revista, pe care sa iau autograf de la poetul nostru din Sinaia.
Chiar si numai pentru faptul, ca atrage atentia asupra orasului Sinaia, ar trebui ca Primaria Sinaia sa-i acorde putina atentie.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 27.11.2010, 00:46:53
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Succes tinere Nicolae!

Ce mult ma bucur pentru acest tanar!
Sper sa aibe macar acum o sansa, dupa 33 de ani de viata zbuciumata!
Poeziile lui reflecta cu un lux de amanunte insasi copilaria trista prin care a trecut. A ajuns un om matur fara sa fi simtit indeaproape o mangaiere din partea parintilor, o vorba buna de la fratii si surorile in viata, un cuvant de suflet din partea celor care au condus orfelinatul in care a trait asa cum a trait.....
Felicitari conducerii revistei Formula As precum si dl.editor Catalin Apostolul care s-au gandit sa-i ofere " Poetului din gara Sinaia " niste clipe de bucurie odata cu sarbatorirea zilei onomastice !
Fie ca Sfantul Nicolae, protectorul de-o viata a acestui tanar sa-i calauzeasca pasii, sa-l intareasca in a rezista la frigul care se anunta si sa-i mangaie sufletul prin publicarea poeziilor pe care le-a compus cu multa daruire de sine. Doamne ajuta!
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #90  
Vechi 27.11.2010, 05:39:14
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Chiar ca este o veste buna si sper ca vestile bune sa nu se opreasca doar la atat pentru Nicolae!Cu siguranta voi cumpara revista! :)
Icamilin,despre reportajul acela a mai spus ceva dl Catalin Apostolul?Acum inainte de sarbatori cred ca ar fi ideal sa fie difuzat,pentru ca lumea este mai deschisa la a darui ceva aproapelui si poate este ajutat sa isi gaseasca si el un rost pe lumea asta!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poetul si omul ADRIAN PAUNESCU dorinastoica14 Generalitati 560 15.11.2010 15:44:51
Muzica la manastirea Sinaia Micky Muzica Bisericeasca 0 28.05.2007 14:09:31
Imagini din biserica cea noua a Manastirii Sinaia cod_gabriel Intamplari adevarate 8 27.04.2007 15:03:35