Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.11.2010, 03:58:58
ladyanda ladyanda is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.11.2010
Mesaje: 81
Implicit Puterea iertarii

Buna ziua, pentru inceput sa facem o scurta prezentare. Ma numesc Anda Mihaela sunt din Ploiesti si am 24 de ani si as dori sa va spun ca nu am stiut cat de frumos este sa ierti pe cineva pana cand am trait acest sentiment pe propria piele

In viata am cunoscut o persoana ce mi-a facut foarte rau, ce m-a umilit, s-a comportat cu mine in ultimul hal si desi el s-a comportat asa el zice ca eu sunt cea rea si ca "i-am secat inima" cand defapt el era cel care se comporta urat cu mine... El a decis sa puna punct intr-un mod cat mai las posibil..Nu in fata "gata punem punct"..cu toate astea in sufletul meu pentru ce mi-a facut nu exista ura, resentimente...
Multi mi-au zis " de ce tii la el, daca ti-a facut ce ti-a facut? uita-l!" din pacate/fericire eu nu pot fi radicala, sa spun "da du-te in p.m" si sa si simt acest lucru...

Ce este mai frumos sa ierti pe cineva care ti-a facut un rau? sa nu porti pica, resentimente? el fata de mine simte acest lucru si refuza orice contact cu mine... Eu mi-as dori sa fiu in armonie cu el, in pace, ptr ca desi 90% mi-a facut rau 10% mi-a facut si bine... Oare Dumnezeu nu vrea sa traim toti in armonie, pace? ce inseamna sa fim inchisi in noi sa ne ascundem sa avem sufletul intunecat?

A gresi este omenesc, dar impacarea nu este frumoasa? printr-un e-mail i-am explicat unde a gresit cu mine (sunt un om sincer si obiectiv) si el a zis "daca eu fata de tine am gresit, de ce ma cauti? uita-ma" , si eu i-am spus "ptr ca tin la tine si iti vreau binele, ptr ca imi este mila stiind ca te autodistrugi"

A uita parerea mea este a lasa pe om sa se cufunde tot mai mult in greselile sale si sa faca altele sau sa le continue... Acest baiat de care vorbesc a facut de cel putin 2 ori aceleasi greseli...

Oare un om care vede un criminal ca omoara si trece mai departe si se face ca nu vede nu aude si uita evenimentul tragic, acel criminal nu va omori si maine? din ce cauza? din cauza ca acel om a vrut sa uite evenimentul zicand " nu ma intereseaza, poate ala merita sa moara!"

Mi-am dat seama cat de frumos este sa ierti si totusi traiesc cu o amaraciune..mi-as dori sa fac pace cu acest baiat, sa ne putem saluta civilizat...mi-as dori ca Dumnezeu sa-mi asculte rugile pentru ca este ceva sincer... dar Gabriele nu vrea acest lucru..nu pentru ca ar simti ca nu merita prietenia mea ci ptr ca se simte superior si crede ca are dreptate ca este in masura sa reactioneze asa..desi repet el este cel care a facut rau si nu vorbesc de un rau inchipuit ci de un rau vizibil de toti...Din pacate multi te teama sa nu fie respinsi nu-l fac sa inteleaga ce a facut, il lasa asa, ca pe un copil care ia 4 la scoala si mama lui il pupa si ii mai si zice "data viitoare scumpule sa vi cu 3!"




Mi-as dori ca Dumnezeu asa cum mi-a dat forta sa ierti sa ma ajute sa fac pace cu acest baiat cu Gabriele, o pace decenta, o pace sincera, in care sa ne putem privi in ochi

"Sa privim inapoi cu iertare,inainte cu speranta ,in jos cu intelegere si in Sus cu recunostinta!"

Multi poate o sa spuneti "dar poate nu vrea Dumnezeu sa te impaci cu el", poate nu e pentru tine..

in primul rand trebuie sa precizez ca fata de Gabriele am o afectiune de prietenie, frateasca nu o afectiune femeie-barbat"

dar eu zic asa, oare Dumnezeu nu vrea sa fim in armonie cu toti? Dumnezeu alege cine merita sa ierte si cine nu, cine merita razboi si cine merita pace? Dumnezeu oare ii spune la ureche unui medic " vezi, asta e tigan si a furat ,de asta este impuscat, nu-i salva viata ca nu merita"

Pentr mine Dumnezeu inseamna sa fi armonie cu toti, El vrea armonie, pace cu toti...

Nu cer comori, averi ci vreau armonie cu Gabriele sa pot vorbi cu el ca inainte.. sufletul meu si mintea asta vor...

Vreau din tot sufletul meu sa-l ajut,sa aflu ca este bine chiar de la el, nu de la intermediari, sa aflu ca incet incet se realizeaza in viata, ca are un sens in viata..Nu as vrea ca Dumnezeu sa-mi de-a raceala lui Gabriele si sa stiu poate peste ani ca cineva sufera in aceasta viata... Din pacate Gabriele este ca un kamikaze ce se distruge pe sine..
Cand ma gandesc la impacare nu ma gandesc la mine ci ma gandesc la el ca are nevoie de acest lucru sa fie impacat cu sine cu cei din jur...

Poate veti spune sa am rabdare, au trecut aproape 5 luni si nimic si stiu cum este el, un om plin de resentimente, de ura fata de toti fata si de el insusi...Oare cine va invinge? dorinta mea curata si sincera de a fi in armonie si pace cu el, de a fi prieteni? sau el o sa castige cu resentimentele lui?

Last edited by ladyanda; 18.11.2010 at 04:39:30.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Duminica iertarii... icamilin Diverse Sarbatori 9 14.03.2013 16:54:53
"Terapia iertarii" Fani71 Pocainta 173 13.04.2011 10:42:18
Puterea rugaciunii Rodica50 Generalitati 20 02.02.2011 11:19:37
Ritual pentru impartasirea iertarii costel Pocainta 0 05.04.2009 17:10:36
Duminica iertarii omulet Generalitati 8 18.03.2008 10:21:17