Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.06.2007, 09:21:15
Ioana_D Ioana_D is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.05.2007
Mesaje: 62
Implicit

Eu vreau sa va marturisesc ceva ce am trait pe propira piele. Cand eram mica ma uitam la tot felul de filme de groaza :D si din cauza aceasta foarte greu reuseam sa adorm seara, o buna bucata de vreme era nevoie sa stea mama mea cu mine pana adormeam, dar dupa ce pleca se intampla sa ma trezesc din nou si sa nu mai pot adormi din cauza gandurilor. era un sentiment foarte urat si imi provoca multa neliniste si era cu atat mai rau cu cat eram un copil. Ei bine, eu dormeam in fiecare noapte cu niste iconite sub perna si cu o cruce de lemn, chiar am vazut ca au si unii preoti cruce ca a mea, e foarte frumoasa :) o am si acum. Intr-una din nopti care a fost mai urata decat in alte dati, m-am inspaimantat foarte tare pentru ca imi veneau in minte tot felul de imagini care nu ma lasau sa adorm, astfel ca am luat crucea si am tinut-o in mana, langa piept si m-am rugat in gand sa ma apere si asa am reusit sa adorm, acele ganduri m-au lasat in pace si m-am linistit.
Asta inseamna crucea pentru mine, ajutor si ocrotire si mai mult decat atat, e un mod de inchinare si de a da slava Lui Dumnezeu si de a ne marturisi credinta cand trecem pe langa o biserica.

Doamne ajuta!
Ioana :)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 20.06.2007, 09:34:45
Ioana_D Ioana_D is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.05.2007
Mesaje: 62
Implicit

Vreau sa va ma scriu o povestioara frumoasa pe care ne-a zis-o parintele de la biserica unde merg eu, imi place foarte mult si cred ca avem de invatat din ea, poate unii o stiti :)

Un barbat dintr-un sat, care era ortodox, l-a rugat pe un vecin, care era de alta credinta, daca bine imi amintesc era evreu, in orice caz nu credea in sfanta cruce, sa il duca si pe el la un targ unde evreul mergea sa-si vanda marfa. Ei bine, la un moment dat au trecut pe langa o biserica iar barbatul ortodox nu si-a facut cruce. Atunci evreul i-a zis : "Eu nu imi fac cruce pentru ca religia mea nu-mi permite acest lucru, dar religia ta iti cere sa-ti faci cruce. Daca pe Dumnezeu nu il cinstesti cand treci pe langa biserica, atunci nu pot fi sigur ca o sa ma cinstesti si pe mine si nu o sa furi ce am, asa ca ne vom intoarce si nu te voi mai duce nicaieri." Poate nu am redat-o foarte corect, asa mi-o amintesc eu, dar importanta e invatatura :D
Parintele nostru mai zicea ca atunci cand trecem pe langa o biserica trebuie sa ne facem cruce ca un fel de salut catre Dumnezeu, daca nu ne facem semnul sfintei cruci inseamna ca il ignoram pe Dumnezeu.
Si sa nu uitam ca atunci cand ne facem semnul crucii importante sunt si cuvintele pe care le rostim : "Slava Tatalui, si Fiului, si Sfantului Duh. Amin!"

Ioana :)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 20.06.2007, 21:56:07
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

multumim Ioana
cu dragoste frateasca jenica
Reply With Quote
  #14  
Vechi 20.06.2007, 22:28:03
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.552
Implicit

Bine ai revenit Jenica, tu care esti un adevarat medicament de pus pe rana cu intelegerea, blindetea si mingiierile tale Crestinesti!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 20.06.2007, 23:36:20
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

offffffffff deja am devenit vedeta...:angry::angry:
Crede-ma ca Nu ajuta, ba mai mult ma duce in "intuneric":rolleyes:
bine v-am regasit. Maicuta Domnului sa ne acopere cu sfantul acoperamant.
cu dragsote frateasca jenica:)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 12.09.2007, 19:03:01
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Vineri, 14 septembrie, praznuin INALTAREA SFINTEI CRUCI (zi de post). Pentru cei care cunosc mai multe si lucruri interesante despre semnificatia acestei zile, ii invit si ii rog sa-si expuna comentariile.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 22.02.2009, 20:22:00
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Toate rinduelile liturgice si toate rugaciunile se incep si se termina in biserica ortodoxa cu semnul crucii, si pronuntarea cuvintelor : in numele Tatalui si al Fiului si al Sfintului Duh. Amin. Despre cruce sf.Chiril din Ierusalim asa invata : "Sa nu ne rusinam a marturisi pe cel rastignit". Insemnarea cu semnul sfint al cruci de sus de la frunte si continuarea ei in jos spre piept inseamna : plecarea Fiului de la Tatal si coborirea Lui la cele de jos la pamint. De la dreapta la stinga inseamna ca Isus a venit de la dreapta Tatalui si prin cruce a invins pe diavolul, care reprezinta stinga. Sfinta cruce este arma lucrata de Dumnezeu, pavaza credintei, coif neclintit in razboaie, sabia cu doua ascutisuri a credinciosilor impotriva vazutilor si nevazutilor vrasmasi, vapaie de care se topeste nerusinatul diavol, cum se topeste ceara in fata focului.
Să ne ferim a face Sfânta Cruce pe furiș cum fac unii o cruce mică pe piept, sau alții iși flutură mâna mecanic fără a mai ajunge vreodată să o incheie la umărul stâng. Așa cum tot Sfântul Ioan Gură de Aur ne invață, a nu face semnul Sfintei Cruci corect și cum se cuvine este << osteneală in deșert , căci numai dracii se bucură de ingâmfarea aceea >> .
Am redeschis de fapt acest topic pentru a arăta , conform celor lăsate de la Sf. Părinți și nu numai, când nu trebuie să nu ne inchinăm și in fapt sunt trei situații clare in care nu trebui a folosi semnul crucii : 1 - pentru a convinge de adevărul unei afirmații neimportante ; 2 - pentru a câștiga " binecuvântare" lui Dumnezeu pentru un lucru rău ( furt, judecăți nedrepte etc ) și 3 - pentru a intări rugăciunea sa pentru lucruri de nimic, care nu aduc un folos duhovnicesc, ci numai câștig lumesc ( jocuri de noroc, loterie, pariuri, reușita echipei favorite etc ) . Deci sunt doua aspecte mari, modul de a ne inchina și cand o facem și mai ales când n-o facem.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 06.03.2010, 17:22:30
alissa's Avatar
alissa alissa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Implicit Rugaminte

Are cineva versurile Cantarii Sfintei Cruci? Le puteti, va rog, posta aici? Am mare nevoie.
Multumesc.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 07.03.2010, 22:11:20
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit o poezie

IMN IN ONOAREA SFINTEI CRUCI de Fortunatus (Trad. T. Diaconescu)

Regale steaguri inainte,
Luceste taina Crucii,
Ctitorul omului prin om
Crucificat pe lemn fu.

Strapuns e de piroane trupul,
intinse maini si carne.
Pentru a noastra mantuire,
Iisus pe cruce-i jertfa.

Lovit in coasta fu cu varful
Cel blestemat de lance.
Ca sa ne spele de pacat,
Varsat-a-n unde sange.

S-a-mplinit ce instrunase
In cantec sacru David,
Spunand la neamurile toate,
Domnul pe Cruce-i rege.

Crucea frumoasa si lucinda
Ca o purpura regala,
Aleasa dintr-un arbor nobil
Sa poarte trupul sacru,

Prea fericita-i ca in brate,
Ea poarta pretul lumii,
Balanta fost-a pentru trupu-i,
Rapind din Tartar prada.

Prin coaja risipesti aroma,
Invingi prin gustul dulce,
Placuta esti, prin fructul rodnic,
Inalti triumful nobil.

Salve, altar si salve, jertfa,
In gloria durerii,
Prin care viata calca moarte,
Prin care moartea ne da viata.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 14.09.2010, 10:25:22
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Semnul Sfintei Cruci ne face partasi luminii dumnezeiesti, luminii fetei lui Dumnezeu. Acest fapt este prorocit de Psalmistul David, atunci cand spune: "Insemnatu-s-a peste noi lumina fetei Tale, Doamne." (Ps. 4)

Prin Cruce nu ramanem in intuneric, ci ne facem partasi luminii. Or, numai in lumina Crucii lui Hristos avem parte de adevarata cunoastere si comuniune.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cruce rosie-cruce neagra dianadi Diverse Sarbatori 5 01.10.2016 12:26:21
Icoana cu Sfinta Ana si Maica Domnului AndreEIA Arta bisericeasca in general 3 21.09.2010 16:10:57
cruce rosie cruce neagra padrevicentiu Generalitati 1 07.08.2010 11:58:19
Cum explica Sfinta Scriptura sau Sfinta Traditie existenta oamenilor in div. locuri.. Narcis31 Generalitati 6 22.12.2009 00:09:32
SFINTA EUHARISTIE IN BISERICA CATOLICA sofiaiuga Biserica Romano-Catolica 78 18.07.2008 17:17:41