Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.01.2011, 16:57:47
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit "Lui Hristos ii plac oamenii delicati"

Exista printre noi de multe ori, chiar si printre cei care se chestioneaza permanent asupra propriilor actiuni, ori poate mai ales printre acestia, un scurt dialog cu propria constiinta, in care replica noastra suna cam asa : "- II va face bine sa ii mai taie cineva din orgoliu", ori "- Nu e datoria mea sa ii menajez lui mandria" ori "- Chiar daca se ataca ii va face bine", etc.

Stiu sigur ca si altii gandesc treaba asta (si ca nu sunt singurul care o mai da in bara) fiindca adesea astfel de rationamente sunt chiar exprimate pe post de justificari ale unor replici mai "taioase".........cei care gandesc in maniera aceasta se folosesc adesea de citate precum "pui de vipere" ori "neam de naparci" ca sa isi legitimeze tonul de calau.
Tinand cont ca aceste exemple oferite mai sus sunt reale nu e greu sa realizezi ca in anumite situatii, in speranta de a trezi constiinta celor vizati de repros, aceste tehnici sunt recomandabile DAR sunt doua chestiuni care trebuie luate in considerare :

1. Aceste situatii sunt rare, in general lipsa de menajere a orgoliului celui caruia i te aderesezi soldindu-se cu cele mai urate si patimase reactii din partea sa (fie ca nu si le exprima), si neavind pe termen lung decat un efect de indepartare a aceluia fata de tine si ideile tale.

2. Cei care au folosit acest procedeu cu succes erau fie de o smerenie desavarsita (Hristos), fie de o smerenie care tindea catre acest punct (Ioan Botezatorul, Vasile cel Mare etc.)

Tinind cont de acestea, insuficienta atentie pt orgoliul celor din jur, pe temeiul faptului ca "ii face bine" imi apare ca un "procedeu" profund anticrestin. Avand in considerare poruncile evanghelice, atat luate ca atare cat si explicate de patristica,cred ca este datoria oricarui crestin ca in marea majoritate a cazurilor, sa menajeze pe cat posibil orgoliul celor din jur, sa aiba grija cum se exprima astfel incat ei sa nu "se atace", cu alte cuvinte sa fie delicat.
Daca sunt dimensiuni pe care considerati ca nu le-am luat in considerare apasati pe "post reply" :D...acelasi lucru faceti-l si daca stiti din cine este citatul pe care l-am folosit ca titlu fiindca eu am uitat complet....Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.01.2011, 17:24:58
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Cel mai sigur mod de a lucra la indreptarea unui om e sa ne rugam pentru el. Ma tem ca din dorinta de a-l indrepta, il poti trage atat de mult in partea cealalta incat ajungi sa-l rupi, precum copacul. Pe de alta parte e posbil ca modul nostru de a vedea lucrurile sa nu fie corect, si atunci ce fac? Il duc si pe celalalt intr-o stare nesanatoasa? Rugaciunea o consider ca fiind cea mai potrivita cale. Si sa fim sinceri, nu vedem mai curat decat vede Dumnezeu.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.01.2011, 18:03:34
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

de acord ca rugaciunea e cea mai buna...si ca nu trebuie sa incercam sa indreptam pe cineva daca nu se iveste ocazia fiindca riscam mai rau sa facem....dar sunt contexte in care trebuie sa dai un sfat, sau sa ii spui ca ceea ce face nu e bine, sau pur si simplu sa iti marturisesti convingerile...toate aceste contexte eu le vad ca pe acele situatii in care suntem chemati "sa adunam" impreuna cu El...la acestea ma refeream eu.......daca ar fi sa dau exemplu un context mai specific as vorbi chiar de discutiile de pe forum unde uneori poate din prea multa ravna eu cred ca multi ne comportam mai degraba ca niste jandarmi ortodoxi decat ca niste crestini...recunosc ca aceste din urma discutii erau destul de pregnante in constiinta mea atunci cand am scris primul post :)

Last edited by VladCat; 17.01.2011 at 18:09:47.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.01.2011, 18:31:45
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Unii asculta mai usor de mustrare, altii de vorba buna, iar altii nu asculta nimic, orice le-ai zice. Trebuie tact in dialog, trebuie sa cunosti omul putin, ca sa stii ce metoda sa abordezi cu el. Nu este peste tot o regula. Si apoi, intentia este ziditoare.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.01.2011, 18:53:23
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Unii asculta mai usor de mustrare, altii de vorba buna, iar altii nu asculta nimic, orice le-ai zice. Trebuie tact in dialog, trebuie sa cunosti omul putin, ca sa stii ce metoda sa abordezi cu el. Nu este peste tot o regula. Si apoi, intentia este ziditoare.
drumul spre iad este pavat cu intentii bune.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.01.2011, 18:56:31
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
drumul spre iad este pavat cu intentii bune.
Asta daca intentia ramane intentie,fara a fi dezvoltata in fapta...de aceea este doar ziditoare.Conteaza ce cladesti pe ea.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.01.2011, 18:57:44
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
drumul spre iad este pavat cu intentii bune.
Asta cine a spus-o?
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.01.2011, 18:59:27
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o nestiutoare_ Vezi mesajul
Asta daca intentia ramane intentie,fara a fi dezvoltata in fapta...de aceea este doar ziditoare.Conteaza ce cladesti pe ea.
ce intentie buna mai poti invoca, atunci cand mustrand sau chiar "smerind" pe cineva, il faci sa clacheze?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.01.2011, 19:00:30
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Asta cine a spus-o?
e o vorba romaneasca.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.01.2011, 19:01:17
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
ce intentie buna mai poti invoca, atunci cand mustrand sau chiar "smerind" pe cineva, il faci sa clacheze?
De ce neaparat sa clacheze? Poate ia aminte! Este o regula genaral valabila?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Salutul pascal "Hristos a înviat" - o mărturisire de credință laurastifter Morala Crestina 5 01.05.2012 00:08:57
Iubirea "Ilegala" in Biserica Lui Hristos...Si nu numai... savudanmihai Despre Biserica Ortodoxa in general 15 28.02.2011 00:23:44
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42
"Viata in Hristos" de Sfantul Cabasila a aparut la EIBMBOR mihailt Stiri, actualitati, anunturi 0 02.04.2009 00:19:20