Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.09.2011, 21:59:32
Savonarola Savonarola is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.08.2011
Locație: Bizanțul de dupa Bizanț
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Implicit

Problema care se pune este de ce acești întunecați ne-au parazitat sfintele biserici ortodoxe? Și "creștinii" ăștia sunt tot creștini? Ce caută întunecații să li se facă ritualuri în Sfânta Biserică? Cum de îi primește Biserica pe acești nepocăiți, pe acești netăiați împrejur în duhul lor? Ce caută barbarii întunecați în Sfânta Biserică? Cine îi menține și de ce?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 11.09.2011, 22:58:13
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Savonarola Vezi mesajul
Problema care se pune este de ce acești întunecați ne-au parazitat sfintele biserici ortodoxe? Și "creștinii" ăștia sunt tot creștini? Ce caută întunecații să li se facă ritualuri în Sfânta Biserică? Cum de îi primește Biserica pe acești nepocăiți, pe acești netăiați împrejur în duhul lor? Ce caută barbarii întunecați în Sfânta Biserică? Cine îi menține și de ce?
Usurel, Savonila tata, lent cu pianul pe scari, ca trebuie acordat din nou... Inchide ochii si numara enspe oi, apoi adormi. Cand te-ai trezit, esti vindecat de fanatism. Hai, culcarea, ca spui prostii, a(uto)cefalule cu cefalee!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.09.2011, 23:22:14
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Savonarola Vezi mesajul
Problema care se pune este de ce acești întunecați ne-au parazitat sfintele biserici ortodoxe? Și "creștinii" ăștia sunt tot creștini? Ce caută întunecații să li se facă ritualuri în Sfânta Biserică? Cum de îi primește Biserica pe acești nepocăiți, pe acești netăiați împrejur în duhul lor? Ce caută barbarii întunecați în Sfânta Biserică? Cine îi menține și de ce?
Stai un pic că m-ai băgat în ceață. Cine sunt ăia pe care-i "gratulezi" mai sus cu atâta "generozitate"? Creștinii nepracticanți cumva?
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 12.09.2011, 11:04:57
Savonarola Savonarola is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.08.2011
Locație: Bizanțul de dupa Bizanț
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Stai un pic că m-ai băgat în ceață. Cine sunt ăia pe care-i "gratulezi" mai sus cu atâta "generozitate"? Creștinii nepracticanți cumva?
Dvs sunteți cel care, sunt sigur că fără intenție, mă băgați în ceață. Cine sunt "creștinii" nepracticanți? Creștinii ori sunt practicanți, ori nu sunt creștini. Pot să existe alunecări, căderi, ezitări, etc. din varii motive, dar creștinul nepracticant nu este creștin. Nu există asemenea noțiune de creștin nepracticant. Creștin ori ești, ori nu ești. Creștinul se înțelege că trebuie să aibă credința lucrătoare prin iubire; este drept că asta nu presupune să fie activ 24 din 24. Dar credința care nu este lucrătoare, aceea nu este credință, iar acela nu este creștin. Este un simplu figurant. Un barbar întunecat.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.09.2011, 12:02:34
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Usurel, Savonila tata, lent cu pianul pe scari, ca trebuie acordat din nou... Inchide ochii si numara enspe oi, apoi adormi. Cand te-ai trezit, esti vindecat de fanatism. Hai, culcarea, ca spui prostii, a(uto)cefalule cu cefalee!
ca intotdeauna,comentariile tale imi aduc un zambet prin aciditatea lor amuzanta.am onoarea sa va salut
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 12.09.2011, 12:03:52
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Savonarola Vezi mesajul
Dvs sunteți cel care, sunt sigur că fără intenție, mă băgați în ceață. Cine sunt "creștinii" nepracticanți? Creștinii ori sunt practicanți, ori nu sunt creștini. Pot să existe alunecări, căderi, ezitări, etc. din varii motive, dar creștinul nepracticant nu este creștin. Nu există asemenea noțiune de creștin nepracticant. Creștin ori ești, ori nu ești. Creștinul se înțelege că trebuie să aibă credința lucrătoare prin iubire; este drept că asta nu presupune să fie activ 24 din 24. Dar credința care nu este lucrătoare, aceea nu este credință, iar acela nu este creștin. Este un simplu figurant. Un barbar întunecat.
Oau. Ai spus-o. Ne-ai dat pe toti pe spate, mea pulpa, pardon, mea culpa, suntem atatia intunecati si barbari, dom'ne, bine ca ne luminezi tu... De "Nu judecati, si nu veti fi judecati" si de Cine a spus-o, si unde si cand, ai auzit? Si un droid poate fi programat sa mearga la biserica, dar, evident, nu ii va fi de folos, pentru ca nu e uman si viu, si nu are suflet. Nici oamenii reali, vii, organici, care insa nu au mintea in suflet si sufletul in biserica nu au vreun folos din a fi "practicanti" mecanic.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 12.09.2011, 12:14:53
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
ca intotdeauna,comentariile tale imi aduc un zambet prin aciditatea lor amuzanta.am onoarea sa va salut
Multumesc. :) Incerc si eu sa destind atmosfera...
Onoarea e de partea mea.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 12.09.2011, 12:17:57
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Savonarola Vezi mesajul
De ce atât de mulți oameni îl resping pe Hristos, pe Dumnezeu?

De ce atât de mulți resping Lumina și refuză să vină la lumină?

De ce nu acceptă și nu vor să își facă viața după voia Dumnezeului-Celui-Viu?

Ce soartă mai merită acești întunecați și nemernici, acești ticăloși, acești păcătoși, acești blestemați și fii ai blestemului care resping Adevărul?
Daca nu-L respingi pe Hristos, atunci trebuie sa-ti iubesti vrajmasii. Dar acest lucru e greu pentru omul zilelor noastre. Prefera sa-L inlature pe Hristos din viata lor, ca sa aiba spatiu de manevra cum spunea un parinte, pentru a face rau.

Si mai e ceva, Hristos nu Se vede. Si atunci cum sa cred in ceva nevazut. Asta isi spune omul lipsit de prezenta lui Hristos. Noi stim ca poate fi vazut, dar cu alti ochi.

Ce soarta merita cei care sunt straini de El? Fericirea raiului. Daca nu ne doare caderea unui semen, sa stim ca suntem departe de iubirea lui Hristos, Cel care S-a jertfit pentru niste pacatosi ca noi.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 12.09.2011, 12:18:41
moldoveanu's Avatar
moldoveanu moldoveanu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 166
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Savonarola Vezi mesajul
Ce soartă mai merită acești întunecați și nemernici, acești ticăloși, acești păcătoși, acești blestemați și fii ai blestemului care resping Adevărul?
Esti sigur ca esti diferit de ei? Eu nu vad vre-o diferenta. Esti plin de mandrie, adica de diavol. La fel ca cel mentionat esti lipsit de iubire si compasiune.
Faptul ca zici "Doamne-Doamne" nu te face crestin.
__________________
"Intelepciunea vine odata cu suferinta" - Aeschylus
Reply With Quote
  #20  
Vechi 12.09.2011, 12:24:45
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moldoveanu Vezi mesajul
Esti sigur ca esti diferit de ei? Eu nu vad vre-o diferenta. Esti plin de mandrie, adica de diavol. La fel ca cel mentionat esti lipsit de iubire si compasiune.
Faptul ca zici "Doamne-Doamne" nu te face crestin.
Drept, scurt si la obiect!

Din istoria secreta a gLumii (vorba lui vsovi) in date:
zz.ll.19??: Se naste Ixulescu Ygreceanu, aka userul Savonarola, intemeietorul Neoinchizitiei Cerulariene, oengeu care vaneaza acesti nemernici de eretici care sunt crestinii nepracticanti, pentru ca sunt "blestemati, fii ai pacatului, intunecati", etc.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Hristos S-a nascut pentru toti oamenii! laurastifter Alte Religii 24 05.04.2013 14:10:48
oamenii - omenirea dobrin7m Generalitati 14 06.01.2013 22:44:14
"Lui Hristos ii plac oamenii delicati" VladCat Generalitati 80 19.06.2012 08:23:48
Despre iubirea pentru Hristos-D, in si cu Hristos! alecsandru Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 3 05.11.2009 02:45:24
Evolueaza oamenii mai repede? Chupacabra Generalitati 10 14.12.2007 12:20:26