Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 28.12.2011, 15:08:41
gdf-fdc's Avatar
gdf-fdc gdf-fdc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Locație: Unde nu exista ortodoxie acolo nu este mantuire
Religia: Ortodox
Mesaje: 269
Implicit

trebuie sa luam binecuvantare de la duhovnic pt a face metanii,pt a face un canon de rugaciune care credem ca ne-ar fi de folos,pt a merge la o manastire in pelerinaj etc. altfel ceea ce facem de capul nostru va fi MANDRIE
Reply With Quote
  #12  
Vechi 28.12.2011, 15:24:04
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gdf-fdc Vezi mesajul
trebuie sa luam binecuvantare de la duhovnic pt a face metanii,pt a face un canon de rugaciune care credem ca ne-ar fi de folos,pt a merge la o manastire in pelerinaj etc. altfel ceea ce facem de capul nostru va fi MANDRIE
Dumneavoastră ați luat binecuvântare de la duhovnic ca să dați sfaturi privind viața de credință unor necunoscuți, sau ceea ce faceți este MANDRIE ?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 28.12.2011, 15:39:08
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Eu mi-am spus parerea si am argumentat-o. E normal ca atunci cand il intrebi sau ii ceri sfatul, duhovnicul sa iti raspunda. Dar lumea nu este manastire. Eu unul nu am gasit in invataturile Sfintilor Parinti ca fiind imperativ sa ii ceri duhovnicului dezlegare si binecuvantare pentru orice actiune. In schimb Sf Parinti ne invata cum sa ne rugam. Care sunt etapele cresterii duhovnicesti... Cred ar fi specificat si asta daca era vital pentru mantuire. Daca cineva a gasit asa ceva la Sf Parinti il rog sa ne spuna unde putem gasi si noi ceilalti.
Dar rolul duhovnicului intr-adevar nu trebuie subestimat. Duhovnicul este cel care da sfaturi despre cresterea duhovniceasca, nu ne putem noi substitui acestuia. Putem atrage atentia cand sunt sustinute invataturi de credinta gresite, dar nu suntem in masura sa spunem ca nu este bine sa ne rugam daca nu am primit binecuvantare de la duhovnic.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 28.12.2011, 15:43:42
gdf-fdc's Avatar
gdf-fdc gdf-fdc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Locație: Unde nu exista ortodoxie acolo nu este mantuire
Religia: Ortodox
Mesaje: 269
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Dumneavoastră ați luat binecuvântare de la duhovnic ca să dați sfaturi privind viața de credință unor necunoscuți, sau ceea ce faceți este MANDRIE ?
orice crestin ortodox ar trebuii sa stie ca este nevoie de binecuvantare de la duhovnic pt a face anumite lucruri. este un sfat pe care il dau nu din propria initiativa ci spus de un preot.

Last edited by gdf-fdc; 28.12.2011 at 15:47:00.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 28.12.2011, 15:49:32
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gdf-fdc Vezi mesajul
pt a face anumite lucruri
Asta e raspunsul.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 28.12.2011, 15:56:25
gdf-fdc's Avatar
gdf-fdc gdf-fdc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Locație: Unde nu exista ortodoxie acolo nu este mantuire
Religia: Ortodox
Mesaje: 269
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Asta e raspunsul.
acele ANUMITE LUCRURI sunt acelea care sunt legate de viata spirituala pt care trebuie sa luam binecuvantare.duhovnicul fiecaruia dintre noi ne cunoaste puterea si ravna pt rugaciune si nu numai,de aceea trebuie sa luam binecuvantare,pt a nu pica in inselare sau ispita.intreaba-ti duhovnicul
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.12.2011, 16:05:15
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Eu unul nu am gasit in invataturile Sfintilor Parinti ca fiind imperativ sa ii ceri duhovnicului dezlegare si binecuvantare pentru orice actiune. In schimb Sf Parinti ne invata cum sa ne rugam. Care sunt etapele cresterii duhovnicesti... Cred ar fi specificat si asta daca era vital pentru mantuire. Daca cineva a gasit asa ceva la Sf Parinti il rog sa ne spuna unde putem gasi si noi ceilalti.
Sfantul Siluan este, cred, cel mai apropiat al zilelor noastre, care are astfel de indrumari.

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
dar nu suntem in masura sa spunem ca nu este bine sa ne rugam daca nu am primit binecuvantare de la duhovnic.
Repet: nu confunda rugaciunea cu Psaltirea in intreg ansamblul ei. Faptul ca, inclusiv pentru perioada postului, foarte greu poti gasi 10 persoane care sa accepte sa citeasca catismele, ar trebui sa-ti dea de gandit. Am totusi o nelamurire. Te vad hotarat si entuziast, ceea ce nu e rau... Ai citit vreodata Psaltirea de la cap la coada, asa, ca o pravila de fiecare zi, sau doar ti-ar placea sa faci asta? Este cu adevarat minunat ceea ce ti-ai propus, dar in valtoarea ispitelor, este mai mult decat o provocare. Pana si placerea de a urmari un serial la televizor, este o ispita a diavolului pentru care nu ai cu ce plati. Putini sfinti au indraznit sa declare razboi diavolului, si cei mai multi dintre ei au fost rau chinuiti pentru indrazneala lor (vezi la Sf Siluan). De aceea sugerez prudenta, nu in rugaciune, ci in "provocari".
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.12.2011, 16:18:20
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Psaltirea ar trebui sa fie alaturi de sf.Evanghelie una din cartile de capatai ale crestinului.
Orice duhovnic poate da binecuvantare sau sfat pt.citirea psaltirii.
E greu intr-adevar sa te angajezi sa citesti la Psaltire intr-un grup deoarece pot interveni ispite ,piedici .
Acest lucru este dificil mai ales daca iti propui sa citesti la o anume ora.
Psaltirea il apropie pe om de Dumnezeu , sunt cativa psalmi care contin blesteme ,restul aduc slava lui Dumnezeu care se va naste.

Last edited by anita; 28.12.2011 at 16:20:48.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 28.12.2011, 16:23:26
gdf-fdc's Avatar
gdf-fdc gdf-fdc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Locație: Unde nu exista ortodoxie acolo nu este mantuire
Religia: Ortodox
Mesaje: 269
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Psaltirea ar trebui sa fie alaturi de sf.Evanghelie una din cartile de capatai ale crestinului.
Orice duhovnic poate da binecuvantare sau sfat pt.citirea psaltirii.
E greu intr-adevar sa te angajezi sa citesti la Psaltire intr-un grup deoarece pot interveni ispite ,piedici .
Acest lucru este dificil mai ales daca iti propui sa citesti la o anume ora.
Psaltirea il apropie pe om de Dumnezeu , sunt cativa psalmi care contin blesteme ,restul aduc slava lui Dumnezeu care se va naste.
daca ai o stare sufleteasca mai putin buna si esti cuprins de patimi nu cred ca vei primii binecuvantare.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 28.12.2011, 16:25:07
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gdf-fdc Vezi mesajul
daca ai o stare sufleteasca mai putin buna si esti cuprins de patimi nu cred ca vei primii binecuvantare.
Un om care se spovedeste poate citi la Psaltire.
Nu am auzit ca duhovnicul sa interzica cuiva sa citeasca la Psaltire.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum / cand citim un acatist? coralina Rugaciuni 42 29.11.2014 18:25:31
Cum citim Biblia? Templier Knight Despre Sfanta Scriptura 28 31.08.2012 17:52:36
Cu ce fel de cantari trebuie sa-i aducem lauda lui Dumnezeu? petrut-angel Secte si culte 57 11.12.2011 01:45:48
cum citim un acatist steliana-steli Generalitati 32 15.08.2011 21:48:35
ce mai citim pe internet ? preot_gabriel Generalitati 2 21.02.2010 22:01:59