Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.07.2012, 00:47:12
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Oamenii au atatea fete incat nu iti poti da seama care e cea adevarata

Apostolul Pavel a spus ca nimeni nu stie ce este in sufletul omului, decat numai Dumnezeu si omul insusi. Dar uneori se intampla ca nici noi insine nu mai stim ce e in sufletul nostru. Oamenii au atatea fete incat nu iti poti da seama care e cea adevarata. Poate ca cea care persista cel mai mult? Ne suparam, ne bucuram, suntem zgarciti, iar alteori darnici, uneori prea aspri, alteori usuratici. Putini sunt oamenii constanti, fie in rau, fie in bine. Si eu am atatea fete si in toate ma regasesc atat de mult incat nici nu mai stiu care ma reprezinta cel mai bine, cu alte cuvinte, cu care dintre toate aceste fete voi merge la judecata? Iar acest camelionism nesuferit si pentru mine si pentru cei din jur l-am mostenit de la tatal meu. Acest amestec de rau si bine este fara indoiala o boala care, atunci cand nu-L ai pe Dumnezeu, poate motiva cele mai nesabuite fapte. Cred ca cele mai cumplite fapte in istorie n-au fost savarsite de oamenii rai cu desavarsire, ci de aceia care aveau in sine amestecat raul cu binele. Caci nu-i asa, cine ar urma un om rau cu desavarsire? Raul nu e atat de rau daca nu are in el amestecat si putin bine.

Citind acest fragment din cartea parintelui Savatie Bastovoi, Fuga spre campul cu ciori – amintiri dintr-o copilarie ateista, (ma captiveaza stilul si siceritatea autorului), i-am dat dreptat, omul nu mai stie ce salasluieste in sufletul sau. Chiar si cei ce sunt mai apropiati de Biserica experimenteaza stari si trairi opuse. Ma gandesc ca doar Sfintii au ajuns sa scape de multele fete, de amestectul dintre bine si rau, in favoarea binelui.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.07.2012, 10:17:24
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Avand in vederea vesnicia si chemarea omului, nu exista decat o singura Fata adevarata - cea a lui Hristos. Aceasta exprima umanul curatit. Nu e important cate fete gasesc in mine, pentru ca pierderea raiului se poate face si cu o singura fata pacatoasa. Graitor este sa port chipul Mantuitorului si sa trec cu el la cele vesnice.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.07.2012, 10:50:04
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Este in firea omului sa poarte intru sine multe fete, dar caderea in pacat a facut ca aceasta sa se petreaca in chip patimas, sub forma unei personalitati duplicitare.

Omul a fost creat dupa chipul lui Dumnezeu si chemat la asemanarea cu El. Mai mult, la inceput Adam o purta intru el in chip tainic pe Eva: "Barbat si femeie i-a facut." Aceste aspecte ne descopera modul de existenta perihoretic la nivel uman, adica impreuna salasluirea lui Dumnezeu cu omul si a oamenilor intre ei.

In acest sens suntem chemati a avea cat mai multe fete, adica a purta in noi prin iubire cat mai multe persoane (termenul "prosopon" care a dat cuvantul persoana inseamna de altfel "fata") Desigur, nu dupa fiinta, in sens de identificare, ci de relatie.

Cu cat ne impartasim mai mult de viata Sfintei Treimi, cu cat participam mai mult la ea, cu atat dispar celelate "fete" ale personalitatii noastre multiple.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.07.2012, 22:37:46
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Apostolul Pavel a spus ca nimeni nu stie ce este in sufletul omului, decat numai Dumnezeu si omul insusi. Dar uneori se intampla ca nici noi insine nu mai stim ce e in sufletul nostru. Oamenii au atatea fete incat nu iti poti da seama care e cea adevarata. Poate ca cea care persista cel mai mult? Ne suparam, ne bucuram, suntem zgarciti, iar alteori darnici, uneori prea aspri, alteori usuratici. Putini sunt oamenii constanti, fie in rau, fie in bine. Si eu am atatea fete si in toate ma regasesc atat de mult incat nici nu mai stiu care ma reprezinta cel mai bine, cu alte cuvinte, cu care dintre toate aceste fete voi merge la judecata? Iar acest camelionism nesuferit si pentru mine si pentru cei din jur l-am mostenit de la tatal meu. Acest amestec de rau si bine este fara indoiala o boala care, atunci cand nu-L ai pe Dumnezeu, poate motiva cele mai nesabuite fapte. Cred ca cele mai cumplite fapte in istorie n-au fost savarsite de oamenii rai cu desavarsire, ci de aceia care aveau in sine amestecat raul cu binele. Caci nu-i asa, cine ar urma un om rau cu desavarsire? Raul nu e atat de rau daca nu are in el amestecat si putin bine.

Citind acest fragment din cartea parintelui Savatie Bastovoi, Fuga spre campul cu ciori – amintiri dintr-o copilarie ateista, (ma captiveaza stilul si siceritatea autorului), i-am dat dreptat, omul nu mai stie ce salasluieste in sufletul sau. Chiar si cei ce sunt mai apropiati de Biserica experimenteaza stari si trairi opuse. Ma gandesc ca doar Sfintii au ajuns sa scape de multele fete, de amestectul dintre bine si rau, in favoarea binelui.
Foarte bun acest thread! Felicitari pentru ca l-ati deschis!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.07.2012, 22:42:32
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Este in firea omului sa poarte intru sine multe fete, dar caderea in pacat a facut ca aceasta sa se petreaca in chip patimas, sub forma unei personalitati duplicitare.

Omul a fost creat dupa chipul lui Dumnezeu si chemat la asemanarea cu El. Mai mult, la inceput Adam o purta intru el in chip tainic pe Eva: "Barbat si femeie i-a facut." Aceste aspecte ne descopera modul de existenta perihoretic la nivel uman, adica impreuna salasluirea lui Dumnezeu cu omul si a oamenilor intre ei.

In acest sens suntem chemati a avea cat mai multe fete, adica a purta in noi prin iubire cat mai multe persoane (termenul "prosopon" care a dat cuvantul persoana inseamna de altfel "fata") Desigur, nu dupa fiinta, in sens de identificare, ci de relatie.

Cu cat ne impartasim mai mult de viata Sfintei Treimi, cu cat participam mai mult la ea, cu atat dispar celelate "fete" ale personalitatii noastre multiple.
Singura fata adevarata, care, asa este, face sa dispara celelalte fete ale personalitatii multiple, este creata prin asemanarea tot mai accentuata cu fata_personalitatea Mantuitorului.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.07.2012, 23:20:57
Bobocel Bobocel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2012
Mesaje: 1
Implicit Fetele oamenilor le-as numi masti!

Deja am raspuns in titlu! Oricine poarta masti, tu, eu, el etc... Ne ascundem in spatele mastilor din cauza fricilor de tot felul pe care le avem! Ce-ar fi lumea fara masti? Putem vedea sufletul omului? Nu-l putem vedea! Tu ce masca porti in acest moment? A mea e cu colturile buzelor lasate in jos si cu o lacrima de sange pe obraz. Hmm..sinistru nu? Port masca mea, ca doar nu ma cunoasteti!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.07.2012, 14:10:19
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Cu cat ai mai multe fete, cu atat este mai greu sa porti chipul lui Hristos. Fetele te fac sa fii altcineva, chipul lui Hristos te face sa fii tu insuti.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care este credinta adevarata? gpalama Biserici Protestante 51 27.01.2013 18:10:24
De ce atatea lectii de supravietuire dintr-o data? Florin-Ionut Generalitati 33 28.10.2010 11:59:21
Oamenii care vor implinirea Maria82 Nunta 40 12.11.2009 12:38:50
Care este adevarata Biserica a Lui Hristos? schimnic Despre Biserica Ortodoxa in general 40 29.04.2009 18:55:41