Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 23.04.2013, 15:44:02
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Eu zic ca e anormal ca intr-o tara in care ,spitalele sunt la pamant,si oamenii mor efectiv cu zile in ele,drumurile sunt pline de gropi, si sumtem singura tara din Europa ce nu are nici o autostrada care sa o parcurga de la cap la coada, sa se construiasca atatea biserici noi,desi, cele vechi nu sunt deloc pline ochi !!!
Și dacă tu zici, ce? Crezi că e și corect ceea ce zici tu?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #22  
Vechi 23.04.2013, 16:17:43
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Biserica nu e ministerul sanatatii, adevarat. Problema mea nu e neaparat ce face biserica cu banii primiti de la administratia centrala si de la cele locale, ci cat de mult a pompat statul in biserica; bani care puteau ajunge la spitale.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 23.04.2013, 16:20:15
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Și până acum au ajuns bani în spitale. Dar au fost (și încă sunt) ’sifonați’ de cine trebuie. Nu banii au fost cea mai mare problemă.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #24  
Vechi 23.04.2013, 17:31:40
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Spitale moderne?
Ce să facem cu ele, câtă vreme scopul șmecherilor cinici de la putere e să murim, nu să trăim. Sau să putrezim de vii, ca să nu mai apucăm să ridicăm nici măcar lingura, darmite bâta...

Cunosc eu un spital modern (cu secție de Urgențe), al doilea ca mărime și dotare dintr-un județ, care nu mai are nici telefon (deloc), nici curent electric (deseori), din pricina datoriilor... Cum s-a ajuns aici nu mă întreba. Faptul rămâne fapt.
si eu stiu unul in care s-a facut.
Apropo, acum cativa ani, daca nu ajungeam printr-o epopee divina la Bagdazar Arsenie din Bucuresti, eram mort.
In fine, avem biserici destule acum pentru populatia curenta?
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 23.04.2013, 19:09:32
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana-Simona Vezi mesajul
Bine ar fi daca Biserica ar investi ea din proprie initiativa si in spitale si in educatie... asa de bine ar fi.
ai pus punctul pe i. din păcate aste nu aduc bani, bisericile da.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 23.04.2013, 19:10:54
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana-Simona Vezi mesajul
Bine ar fi daca Biserica ar investi ea din proprie initiativa si in spitale si in educatie... asa de bine ar fi.
ai pus punctul pe i. din păcate aste nu aduc bani, bisericile da.

dar ce nu iau în calcul "ziditorii", este capitalul de imagine creat de astfel de investiții.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 23.04.2013, 19:17:45
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Eu zic ca e anormal ca intr-o tara in care ,spitalele sunt la pamant,si oamenii mor efectiv cu zile in ele,drumurile sunt pline de gropi, si sumtem singura tara din Europa ce nu are nici o autostrada care sa o parcurga de la cap la coada, sa se construiasca atatea biserici noi,desi, cele vechi nu sunt deloc pline ochi !!!

Cei interesati direct si material de aceasta proliferare a noilor lacase de cult(interesati material,desigur), vor striga in gura mare ca Biserica este atacata !!!

Insa ,trebuie sa precizam din capul locului ca, Nu confundam Biserica cu functionarii ei,adica clerul !!!
Acest cler, desigur,nu e cel mai indreptatit sa spuna ca biserica e atacata, deoarece ei sunt un sindicat de angajati la stat care-si apara interesele profesionale, adica a avea un loc de munca si o parohie noua pentru cunonstinte, nepoti si rude,care altfel ar rmane someri !!!

Deci asta e scopul construirii de biserici noi, acela de a da servicii absolventilor de teologie ,care ies pe banda rulanta !!!

Nu trebuie sa amestecam prestigiul istoric al bisericii, cu greselicle si erorile pe care le face uneori clerul,AVAND INTERESE MATERIALE SI PROFESIONALE DIRECTE,asemenea unui sindicat de aomeni ai muncii(care au de intretinut familii si copii) !!!
de acord, aproape in totalitate.
sunt biserici monumente istorice care stau să cadă.
iar BOR nu mișcă un deget.
și nu apare nici un preot tânăr dornic să o renoveze.
este anormal să lași să se ruineze valori istorice și culturale, dar să construiești mii de biserici noi.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 23.04.2013, 19:33:57
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Voi chiar credeți că de-aia sunt spitalele și școlile la pământ, din cauză că statul dă prea mulți bani la biserici? Nu știți, oare, câți bani s-au dat pentru școli și pentru spitale și unde ajung marea lor majoritate, în buzunarele cui?

Presupunând că statul nu va mai susține financiar Biserica, credeți că vom avea o asistență medicală mai bună și o populație mai alfabetizată?
Reply With Quote
  #29  
Vechi 23.04.2013, 19:39:52
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nu, dar vor căuta altă țintă pe care să pună tirul.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #30  
Vechi 23.04.2013, 20:06:53
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Voi chiar credeți că de-aia sunt spitalele și școlile la pământ, din cauză că statul dă prea mulți bani la biserici? Nu știți, oare, câți bani s-au dat pentru școli și pentru spitale și unde ajung marea lor majoritate, în buzunarele cui?

Presupunând că statul nu va mai susține financiar Biserica, credeți că vom avea o asistență medicală mai bună și o populație mai alfabetizată?
nu vreau să generalizez, dar uneori chiar așa este.
http://m.mediafax.ro/social/noul-pav...-foto-10471647
http://realitatea.mobi/926237
conectează cele două articole și concluzionează.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare