Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 01.06.2009, 20:01:31
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Eu nu iau decat duminica anafura. Insa, bunica mea ia in fiecare zi. Ea o pune la uscat o zi, iar dupa aceea intr-un vas acoperit (asa o fereste de praf).
Mulți duhovnici și preoți recomandă creștinilor la taina spovedaniei să ia în fiecare dimineață anafură și aghiasmă.În zilele în care ajunezi înainte cu o oră de masă este bine a se lua anafură.În casa unui creștin nu e rău să fie o bucățică de anafură pentru cineva călător,pentru un bătrân,pentru un bolnav.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 01.06.2009, 22:21:56
costicamalai costicamalai is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2009
Mesaje: 1
Implicit Ce cunosc eu despre anafora

Asa cum am citit si de la ceilalti credinciosi anafora daca este mai multa se tine intr-un vas curat (chiar o canita de cafea acoperita cu un servetel).
Dar lucru care l-am aflat de la preotul meu duhovnic mai demult este asa :anafora consumata de credincios mai mult de 3(trei) bucatele isi pierde calitatea de anafora si devine PIINE, pentru ca ne indoim de puterea Duhului Sfint , deci luati aminte care mincati anafora "cantitativ" nu este direct proportionala cun sfitenia s-au iertarea de pacate.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 01.06.2009, 22:59:07
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Mulți duhovnici și preoți recomandă creștinilor la taina spovedaniei să ia în fiecare dimineață anafură și aghiasmă.În zilele în care ajunezi înainte cu o oră de masă este bine a se lua anafură.În casa unui creștin nu e rău să fie o bucățică de anafură pentru cineva călător,pentru un bătrân,pentru un bolnav.
Dorina, eu nu ma ridic deasupra sfaturilor unui duhovnic. Insa, stii ce ma doare? Ca ne multumim cu prea putin. Ne spunem e bine si asa. Astfel, nu mai depunem niciun efort sa ne impartasim cu Trupul si Sangele Domnului. In loc ca anafura sa ne trezeasca "pofta" de a ne impartasi cu Trupul Domnului, dormim linistiti ca am luat anafura.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 02.06.2009, 08:50:36
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Smile

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Dorina, eu nu ma ridic deasupra sfaturilor unui duhovnic. Insa, stii ce ma doare? Ca ne multumim cu prea putin. Ne spunem e bine si asa. Astfel, nu mai depunem niciun efort sa ne impartasim cu Trupul si Sangele Domnului. In loc ca anafura sa ne trezeasca "pofta" de a ne impartasi cu Trupul Domnului, dormim linistiti ca am luat anafura.

Draga Costel, asa mare dreptate ai!
Asta ar fii bine sa mergem sa ne spovedim si apoi impartasanie, este corect.

Totusi, sa stii ca si Dorina are dreptate, deoarece ea se referea la faptul ca cineva poate fii pe drum, sau bolnav sau cine stie ce situatie, si are la indemina anafora, care este extraordinar de bine.

Deci vorbim aici de 2 situatii diverse, adica una cind nu ai unde sau cum sa te spovedesti( situatia expusa de Dorina), iar alta, cind ai posibilitatea sa te spovedesti mereu, si-i pacat sa nu te silesti la spovedanie( situatia expusa de tine).
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #15  
Vechi 02.06.2009, 09:58:51
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Mulți duhovnici și preoți recomandă creștinilor la taina spovedaniei să ia în fiecare dimineață anafură și aghiasmă.În zilele în care ajunezi înainte cu o oră de masă este bine a se lua anafură.În casa unui creștin nu e rău să fie o bucățică de anafură pentru cineva călător,pentru un bătrân,pentru un bolnav.
De care aghiazma sa se ia dimineata? Probabil ca aghiazma mica.

Mie duhovnicul mi-a spus ca pot sa iau aghiazma mare numai miercuri si vineri daca ajunez pana la ora 15:00. Exceptand cazul in care te spovedesti si nu te impartasesti, atunci poti lua in loc de impartasanie, bineinteles.

Eu ma gandesc sa fac o cura de apa sfintita, pentru sanatate:

http://www.orthodoxtube.com/videos.h...eo&video_id=10
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 03.06.2009, 15:00:04
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Ionut, eu nu iau aghiasma in fiecare zi. Fie ea si "mica". Si nu fac asta pentru ca ma consider plin de sfintenie si daca as mai lua o gura as da "pe afara sfintenia". Dimpotriva, incerc sa fiu cat mai pregatit pentru asta. Si numai atunci iau aghiasma.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 03.06.2009, 19:37:57
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
De care aghiazma sa se ia dimineata? Probabil ca aghiazma mica.

Mie duhovnicul mi-a spus ca pot sa iau aghiazma mare numai miercuri si vineri daca ajunez pana la ora 15:00. Exceptand cazul in care te spovedesti si nu te impartasesti, atunci poti lua in loc de impartasanie, bineinteles.

Eu ma gandesc sa fac o cura de apa sfintita, pentru sanatate:

http://www.orthodoxtube.com/videos.h...eo&video_id=10
Aghiasmă mică Florin.Aghiasmă mare... (dar nu pot eu să te sfătuiesc altfel decât duhovnicul tău - tu de el asculți nu de mine sau de altul de pe forum) este o rânduială pentru aceasta.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 03.06.2009, 20:50:42
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

In concluzie cu anafura sau fara anafura nu conteaza.Conteaza rugaciunea.Recomandat este ca prima imbucatura sa fie anafura care se ia facand rugaciunea ,pe stomacul gol multumindu-i Domnului.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 04.06.2009, 07:33:28
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit ...

deci, hector,
am o canita de cafea, la fel ca un frate de mai sus, in care pun un servetel ca "tapet", in care las bucatile de anafora. servetelul are rol de a atrage toata umezeala care ar putea duce la mucegaire si astfel se usuca anafora si se mentine mai bine.
cat despre cat de des e bine sa luam anafora... intrebati-va duhovnicii inainte de a va da cu parerea. vad ca de ganditori si teologi nu ducem lipsa...
Doamne ajuta!
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."
Reply With Quote
  #20  
Vechi 04.06.2009, 07:49:46
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Exact !

Citat:
În prealabil postat de axios Vezi mesajul
deci, hector,
am o canita de cafea, la fel ca un frate de mai sus, in care pun un servetel ca "tapet", in care las bucatile de anafora. servetelul are rol de a atrage toata umezeala care ar putea duce la mucegaire si astfel se usuca anafora si se mentine mai bine.
cat despre cat de des e bine sa luam anafora... intrebati-va duhovnicii inainte de a va da cu parerea. vad ca de ganditori si teologi nu ducem lipsa...
Doamne ajuta!
Duhovnicul este singurul în măsură , ce ne va spune când și cum vom lua anafora. Cel puțin, la mine după fiece spovedanie îmi spune ce și cum.
Doamne ajută ! +
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pastrarea dreptei credinte - conditie pentru mantuire sorin_b Intrebari utilizatori 0 17.09.2010 22:09:50
Pastrarea religiei in scoli laurschepsis Generalitati 15 22.11.2009 23:26:44
Semnaturi pt pastrarea Religiei in Licee C-tin Stiri, actualitati, anunturi 0 06.02.2008 18:10:42
Pastrarea icoanelor in scoli - MAI FERM MirceaRomania Stiri, actualitati, anunturi 7 22.08.2007 15:18:05