Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #361  
Vechi 04.09.2012, 22:08:58
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Fiecare are dreptul sa scrie aici, chiar daca nu este ortodox. Andra nu a contrazis nici o invatatura ortodoxa. A spuns chiar ea ca nu se considera un model. De altceva a scris ea aici: sfaturi de bun simt despre cum sa iti gasesti un sot. Nu suntem obligati, de altfel, sa ne marturisim fiecare pacatele pe forum.
Da, dar problema este: de unde stim cat de departe te duc acele sfaturi de bun simt cand se pare ca cele care dau aceste sfaturi au facut si alte lucruri pe langa a urmari simple sfaturi....


E interesant cum discutia e dusa mai mult de oameni casatoriti...
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
  #362  
Vechi 04.09.2012, 23:02:53
Andra_07 Andra_07 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 214
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Da, dar problema este: de unde stim cat de departe te duc acele sfaturi de bun simt cand se pare ca cele care dau aceste sfaturi au facut si alte lucruri pe langa a urmari simple sfaturi....


E interesant cum discutia e dusa mai mult de oameni casatoriti...
Sincer, nu as fi vrut sa se ajunga la discutie despre viata mea privata. A fost greseala mea ca am mentionat amanuntul legat de relatia mea. Imi cer scuze. Repet, tot ce am vrut a fost sa se inteleaga ca prin flexibilitate si deschidere pentru cunoastere si discutie, rezultatele pot fi foarte bune. O femeie trebuie sa se respecte, bineinteles si nu aprob sub nicio forma folosirea sexualitatii pentru cucerirea unui potential sot.
Nu stiu daca sunteti sau nu de acord cu mine, dar din pacate, in unele cazuri, asteptarea devine excesiv de lunga, daca tot ceea ce face o femeie este sa-si doreasca un sot. Unele femei refuza sa iasa din casa, refuza a avea prieteni, se inchid in sine, se deprima. Sufera in tacere si mai ales, sunt convinse de ideea ca barbatii sunt doar niste animale care le vad ca pe o marfa.
Nu stiu daca o depresie prelungita face bine cuiva. Sunt convinsa ca exista femei de valoare, care-si pastreaza fecioria si traiesc dupa cuvantul lui Dumnezeu, care nu ies in societate din timiditate. De asemena, in momentul cand cunosc un barbat, necunoscand cum sa trateze cu el, lasa o impresie gresita, aceea de dezinteres fata de el. Sunt sigura ca multe femei au trait o astfel de dezamagire.
Eu mi-as dori ca acestor femei sa li vada adevarata valoare, sa fie pretuite si sa fie apreciate de barbatii seriosi si responsabili. Asta este tot ce vreau.
Nu sunt un model, nu sunt un etalon pentru fetele curate si va asigur ca nu as indemna nicio fata spre aceasta cale. In schimb, am certitudinea ca incercarea de a aplica macar 10% din sfaturile mele, pot aduce rezultate frumoase.
  #363  
Vechi 04.09.2012, 23:05:32
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Da, dar problema este: de unde stim cat de departe te duc acele sfaturi de bun simt cand se pare ca cele care dau aceste sfaturi au facut si alte lucruri pe langa a urmari simple sfaturi....


E interesant cum discutia e dusa mai mult de oameni casatoriti...
Fiecare sa ia ce este bun pentru el (ea), asa cum ne sfatuieste si sf.. Pavel.
Este valabil pentru multe lucruri in viata. Nici preotii nu sunt intotdeana un model, dar .. sa facem ce spune popa, nu ce face, nu? ;-)

Da, poate ca nu ar trebui de fapt sa ma mai bag in discutie ;-)
Culmea, la discutiile despre viata conjugala si contraceptia isi dau cu parerea adesea cei NEcasatoriti.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
  #364  
Vechi 04.09.2012, 23:17:23
Andra_07 Andra_07 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 214
Implicit

De asemenea, refuz sa cred ca un singur pacat stiut din viata cuiva, ii poate aduce stigmatul unei persoane proscrise, pe care societatea, Biserica si enoriasii ei sa nu dea doi bani. Exista greseli mai mari sau mai mici, dar oare doar o greseala caracterizeaza un om?
Desi prima reactie este de respingere a unei astfel de persoane, consider ca astfel de prejudecati ne fac sa ne indepartam de oameni de bine, oameni cu credinta in suflet.
Extrapoland un pic aceasta idee, poate lucruri de acest gen se intampla si in relatiile de prietenie dintre un barbat si o femeie. O femeie cunoaste un barbat de bine,credincios, serios, resposabil, galant, manierat, inteligent si iubitor. Si ii este dat sa asculte un pacat din viata lui (nu un pacat capital sau deosebit de grav). Este corect sa-l marginalizeze? Este corect sa refuze sa mai aiba vreo discutie cu el? Este adevarat ca unii oameni aleg sa traiasca in pacat toata viata lor, dar oare este just sa credem ca oamenii nu se schimba niciodata? Este corect sa caracterizam un om dupa o singura greseala?
  #365  
Vechi 04.09.2012, 23:21:34
Andra_07 Andra_07 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 214
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Fiecare sa ia ce este bun pentru el (ea), asa cum ne sfatuieste si sf.. Pavel.
Este valabil pentru multe lucruri in viata. Nici preotii nu sunt intotdeana un model, dar .. sa facem ce spune popa, nu ce face, nu? ;-)

Da, poate ca nu ar trebui de fapt sa ma mai bag in discutie ;-)
Culmea, la discutiile despre viata conjugala si contraceptia isi dau cu parerea adesea cei NEcasatoriti.
Ma bucur ca sunteti o persoana deschisa si va multumesc pentru sprijin. Daca toti ar gandi ca dumneavoastra, cu siguranta comunicarea si relatiile dintre oameni s-ar desfasura mult mai pasnic si mai civilizat.
Admir persoanele de acest gen.
  #366  
Vechi 04.09.2012, 23:32:31
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andra_07 Vezi mesajul
Sunt convinsa ca exista femei de valoare, care-si pastreaza fecioria si traiesc dupa cuvantul lui Dumnezeu, care nu ies in societate din timiditate.
Și bărbații pot fi extrem de timizi. Eu însumi am fost, la vremea întâlnirilor, de o timiditate anormală. Asta, deși numai după cuvântul lui Dumnezeu nu trăiam, ci tot într-o curvie și într-o beție. Eram rocker. Nu mi-era rușine să dansez la petreceri dansuri rocărești destrăbălate, smucindu-mă în jurul unei sticle de vodcă, la sol, ca posedații, în schimb aveam o enormă rușine să-i spun unei fete că îmi place. Aveam un simț denaturat al rușinii. Ca să zic așa: un nerușinat rușinos.

Ce ar putea face, concret, o fată timidă în fața unui băiat, timid și el ? O fată timidă, pe care am cunoscut-o la o petrecere și de care îmi amintesc cu plăcere, a procedat într-un fel remarcabil. Îmi plăcuse de ea la petrecere și i-am propus să o conduc acasă. A primit. A primit și să ne ținem de mână. Dar atât. Am vrut să o sărut, dar și-a aplecat capul. Ne-am luat la revedere. A doua zi, ea mi-a transmis printr-un coleg că nu se sărută la prima întâlnire. să nu mă supăr, să nu o iau ca pe un refuz, dar așa e ea. Nu am mai insistat. "O fată cuminte" mi-am spus, în vreme ce eu căutam altceva. În fond, mesajul ei era: "vrei o fată cuminte ? Atunci insistă un pic, nu te da bătut. Dar înțelege că eu țin la cumințenia mea." Ceea ce am reținut a fost modul ei de a proceda. Noi omitem mereu importanța instituției ambasadorului. Un prieten sau o prietenă se găsesc mereu să ducă o misiune de bune oficii. Am constatat că sunt chiar foarte bucuroși să facă asta. De atunci, am mai folosit procedura ambasadorului, și nu doar în chestii galante. Mereu a fost cu succes, mereu m-a ajutat acest lucru să netezesc un drum care îmi părea prea spinos.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #367  
Vechi 04.09.2012, 23:52:21
Andra_07 Andra_07 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 214
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Și bărbații pot fi extrem de timizi. Eu însumi am fost, la vremea întâlnirilor, de o timiditate anormală. Asta, deși numai după cuvântul lui Dumnezeu nu trăiam, ci tot într-o curvie și într-o beție. Eram rocker. Nu mi-era rușine să dansez la petreceri dansuri rocărești destrăbălate, smucindu-mă în jurul unei sticle de vodcă, la sol, ca posedații, în schimb aveam o enormă rușine să-i spun unei fete că îmi place. Aveam un simț denaturat al rușinii. Ca să zic așa: un nerușinat rușinos.

Ce ar putea face, concret, o fată timidă în fața unui băiat, timid și el ? O fată timidă, pe care am cunoscut-o la o petrecere și de care îmi amintesc cu plăcere, a procedat într-un fel remarcabil. Îmi plăcuse de ea la petrecere și i-am propus să o conduc acasă. A primit. A primit și să ne ținem de mână. Dar atât. Am vrut să o sărut, dar și-a aplecat capul. Ne-am luat la revedere. A doua zi, ea mi-a transmis printr-un coleg că nu se sărută la prima întâlnire. să nu mă supăr, să nu o iau ca pe un refuz, dar așa e ea. Nu am mai insistat. "O fată cuminte" mi-am spus, în vreme ce eu căutam altceva. În fond, mesajul ei era: "vrei o fată cuminte ? Atunci insistă un pic, nu te da bătut. Dar înțelege că eu țin la cumințenia mea." Ceea ce am reținut a fost modul ei de a proceda. Noi omitem mereu importanța instituției ambasadorului. Un prieten sau o prietenă se găsesc mereu să ducă o misiune de bune oficii. Am constatat că sunt chiar foarte bucuroși să facă asta. De atunci, am mai folosit procedura ambasadorului, și nu doar în chestii galante. Mereu a fost cu succes, mereu m-a ajutat acest lucru să netezesc un drum care îmi părea prea spinos.
Frumos exemplul dumneavoastra. Da, sunt de acord cu aceasta situatie. Fetele trebuie sa se respecte si sa nu ofere de la bun inceput baietilor sansa de a incerca mai mult cu ele.
Foarte buna invatatura de desprins de aici!
  #368  
Vechi 05.09.2012, 09:18:56
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
A spuns chiar ea ca nu se considera un model. De altceva a scris ea aici: sfaturi de bun simt despre cum sa iti gasesti un sot.

Distinsa doamna, nu este deloc asa, aceasta persoana, Andra, a mentionat intr-adevar ca nu se considera model, insa dupa ce eu i-am atras atentia ca s-a exprimat total nepotrivit, nepunand accentul pe casatorie ci pe relatiile stabile, prezentand un model pe care tinerele ortodoxe este bine sa nu-l urmeze, de asemenea, sfaturile despre cum sa-ti gasesti un sot nu sunt copiate din invataturile ortodoxe, nu sunt cuvintele unui parinte ortodox, ci sunt copiate din tabloidele pe care le citesc cei nespirituali !
ati citit sfaturile date cu copy-paste din tabloide? sunt sfaturi de invatatura ortodoxa? ma indoiesc!
  #369  
Vechi 05.09.2012, 09:31:50
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

sugestia mea este sa cercetati acest site:

http://www.sfaturiortodoxe.ro/_familie.htm

aveti sfaturi despre cum sa va faceti o familie ortodoxa, sfaturi autorizate, exprima punctul de vedere al Bisericii Ortodoxe, care NU ADMITE relatii "stabile" inainte de casatorie, toti aceia care pacatuiesc in felul mentionat, vor merge in Gheena focului, nu va inselati !

prin urmare, nu dati atentie sfaturilor unor destrabalati, care pretind ca sunt ortodocsi in realitate nu sunt, traiesc in pacat si culmea tupeului, vin sa dea sfaturi !


luati de bun ce va zic preotii la Biserica, daca vreti sa va mantuiti sufletele.

atat am avut sa spun.
  #370  
Vechi 05.09.2012, 10:04:05
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Distinsa doamna, nu este deloc asa, aceasta persoana, Andra, a mentionat intr-adevar ca nu se considera model, insa dupa ce eu i-am atras atentia ca s-a exprimat total nepotrivit, nepunand accentul pe casatorie ci pe relatiile stabile, prezentand un model pe care tinerele ortodoxe este bine sa nu-l urmeze, de asemenea, sfaturile despre cum sa-ti gasesti un sot nu sunt copiate din invataturile ortodoxe, nu sunt cuvintele unui parinte ortodox, ci sunt copiate din tabloidele pe care le citesc cei nespirituali !
ati citit sfaturile date cu copy-paste din tabloide? sunt sfaturi de invatatura ortodoxa? ma indoiesc!
Nu sunt o doamna distinsa ;-) Hai sa nu ne mai domnim atata pe aici.
Nu a pus accentul pe relatiile stabile. A mentionat doar ca ea are una.

NU cred ca copy paste este mai de valoare daca se aplica la sfaturile ortodoxe, pe acest forum. Pai atrunci de ce mai exista el, putrem sa ne ducem pe siturile cu sfaturi si sa le citim. Aici se exprima persoane, fiecare cu experienta lui, care intotdeauna contine si pacate. Uite, Mihnea Dragomir a spus si el ce facea in prima tinerete. Asta ar trebui sa ne faca sa nu mai citim tot ce scrie el? Da, stiu, am inteles, el nu mai traieste acum asa. Dar si el, sunt sigura, are pacatele lui si acum, ca si mine, ca si noi toti.

Si nu, unele din sfaturile Andrei (fie ele copiate sau nu) le-am gasit si in carti crestine. Sfaturi pur crestine (sa ne rugam, sa avem incredere in Dumnezeu,..) au dat altii pe aici, ea a complectat.

Repet, cred ca trebuie sa fim mai atenti la ce scrie sf. Pavel si sa luam ce este bun din toate.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Suferinta costel Generalitati 34 28.11.2012 12:09:06
Suferinta Ovidiu_26 Generalitati 7 08.07.2011 12:35:54
Bunicul din visul fetei mele clementia Generalitati 13 17.06.2011 13:06:08
Suferinta unui orb Elena_Elena Intrebari utilizatori 3 13.09.2010 20:14:49
suferinta=mantuire? eulaura Generalitati 26 28.08.2009 01:15:19